Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   καινουριο ενιδρειο θελει βοηθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26895)

kwstaogerobill 13-09-08 14:44

καινουριο ενιδρειο θελει βοηθεια
 
καλημερα....πρωτη φορα ασχολουμε με το χομπι αλλα εχω πολυ ορεκση
εχω παραγκιλει τζαμια (μηκοσ-πλατοσ-υψος) (1μ-40εκ-60εκ)
ο τζαμας λεει οτι δεν θα χρειαστω κοντρες....τι να κανω
και κατι δευτερο....μου ροωταρισε ελαφρος τα τζαμια για να μην κοπω ειπα...εκανε σωστα?

ευχαριστω!

PascM 13-09-08 14:51

Καλώς ήρθες!
Για το ροντάρισμα από μια άποψη καλώς έκανε βέβαια το κόστος ανέβηκε.
Από την άλλη χωρίς κόντρες? Αν είναι τόσο σίγουρος, για τι πάχος τζαμιού μιλάμε?

kwstaogerobill 13-09-08 14:56

μιλαμε για 6 χιλιοστα τζαμι,,,,αθτος λεει οτι θα ειναι ενταξι....τελος παντον εγω σκεφτομαι να βαλω κοντρες για να ειμαι σιγουρος
ευχαριστω

vagaman 13-09-08 19:29

τι ειναι οι κοντρες;

harilaos 13-09-08 20:34

Με απλά λόγια φέτες τζαμιού που αναλαμβάνουν φορτία ώστε να μην κάνει κοιλιά το τζάμι του ενυδρείο και να μην ανοίξουν ενδεχομένως οι κολλήσεις.
Φίλε μου 6χιλιοστά μου φαίνεται σχεδόν σίγουρο ότι θα χρειαστεί κόντρες..
Περίμενε τους έμπειρους DIYers να σου πούνε την άποψη τους όμως..

kwstaogerobill 13-09-08 21:36

an balw kodres tha eimai kalumenos?,,,,h ekana blakeia pou gia toso megalo enidrio pariggila 6xiliosta tzamia....an mporesei kapoios as bohthisei
euxaristw

kwstaogerobill 13-09-08 21:42

file mou se euxaristw.....uparxei sothria se authn thn blakeia pou ekana pera apo to na balw kodres?

blondi 13-09-08 22:39

για αυτές τις διαστάσεις που γράφεις θέλει τουλάχιστον 8αρι, αλλα εμείς βάζουμε 10αρι και κόντρες πάνω και κάτω, δεν είναι μόνο το μήκος αλλά και το ύψος 60cm με 6αρι ειμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν θα αντέξει, βάλε κόντρες, στα λέω εμπειρικά γιατι ενός φίλου σε 80cm μήκος έκανε κοιλιά και μετά έβαλε κόντρες!

netblues 13-09-08 22:52

Και θα διορθωνα και τα greeklish επισης...

blondi 13-09-08 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstaogerobill (Μήνυμα 289477)
file mou se euxaristw.....uparxei sothria se authn thn blakeia pou ekana pera apo to na balw kodres?

εγώ στη θέση σου θα διόρθωνα την παραγγελία με 8αρι η 10αρι τζάμι με κόντρες, αν το έχει ήδη φτιάξει πεστου να βάλει κόντρες, ή πάρε ένα εργοστασιακό και τελείωσε.

kwstaogerobill 14-09-08 00:33

παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.....μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα (μιας και εχω παραγκιλει τα τζαμια και τα εσκασα τωρα) να βαλω κοντρες με 10χιλ στην βαση και στα 53εκ περιπου και να γεμισω ως τα 47εκ περιπου με νερο.
τι λετε θα αντεξει η δεν διορθωνεται με τιποτα?
ευχαριστω για το ενδιαφερον

thanasis76 14-09-08 09:31

καλημερα!!!!
τα τζαμια οπως ειπαν και τα παιδια επρεπε να ειναι 8-10 χιλ και θα εβαζες και κοντρες....
ο πατος ειναι και αυτος 6 χιλ??
τωρα βαλε κοντρες πανω κατω αλλα δεν χρειαζεται 10χιλ.
βαλε κανονικα 6 παλι...
κακος πριν αγωρασεις τα τζαμια δεν ρωτησες...
καλη συνεχεια...

thanasis76 14-09-08 11:36

ναι αλλα αλλο 160 λιτρα κι αλλο 240...
και ακομα σκεψου να μην γινουν και τοσο τελειες οι κολλησεις...:D
χρειαζεται πειρα για να κανεις καλες κολλησεις...
λογικα δεν θα εχει προβλημα αλλα δεν ειναι και οτι καλλητερο 6χιλ. τζαμι...

Stelios_Rjk 14-09-08 11:54

Ρε παιδια ενα M&A 160λιτρων με διαστασεις 100x40x40 με 5αρι ειναι ή με 6αρι. Ειχε περασει ενα απο τα χερια μου καποτε και για πολυ λιγο και θυμαμαι οτι ειχε λεπτα τζαμια και αστειες κοντρες. Προφανως κι εγω αν εφτιαχνα θα εβαζα 8-10mm αλλα αν μπουν σωστες κοντρες πανω κατω δεν νομιζω να εχει προβλημα και με το 6αρι.

Πριν μπει στο σαλονι αστο καμια βδομαδα με νερο σε μπαλκονι/πυλωτη να εισαι σιγουρος.

kwstaogerobill 14-09-08 13:04

παιδια ενταξει το εχω καταλαβει εκανα βλακεια....τωρα αυτο που θα κανω επειδη τα εσκασα τα λευτα ειναι να γεμισω το ενιδρειο μεχρι 180λιτ νερο αντι για 240λιτ να βαλω κοντρεσ και σκεφτομαι και 2 μεταλικά πλαίσια, είτε από αλουμίνιο είτε από μασίφ σίδερο, διατομής "Γ" και θα τα τοποθετούσα στη βάση και στο πάνω μέρος του ενυδρείου.

τωρα θα λετε τον ματζιρη γιατι δεν αγοραζει ενα ετοιμο να τελειωνει?
ε θελω να το κανω μονος μου αλλη χαρη!!!!!!

θα τα καταφερω? :smt101

netblues 14-09-08 13:09

Kοντρες κατω οπωσδηποτε, κοντρες πανω, και αν κανει πολυ κοιλια ενα "φιλετο" και στη μεση, και θα εισαι ενταξει. Μεταλλικα πλαισια που να κανουν δουλεια χρειαζεται πολυ μεγαλη μηχανικη ακριβεια στην κατασκευη, που για να την πετυχεις το κοστος θα υπερβει κατα πολυ το κοστος ενος ετοιμου, οποτε το ξεχνας.

thanasis76 14-09-08 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstaogerobill (Μήνυμα 289569)
παιδια ενταξει το εχω καταλαβει εκανα βλακεια....τωρα αυτο που θα κανω επειδη τα εσκασα τα λευτα ειναι να γεμισω το ενιδρειο μεχρι 180λιτ νερο αντι για 240λιτ να βαλω κοντρεσ και σκεφτομαι και 2 μεταλικά πλαίσια, είτε από αλουμίνιο είτε από μασίφ σίδερο, διατομής "Γ" και θα τα τοποθετούσα στη βάση και στο πάνω μέρος του ενυδρείου.

τωρα θα λετε τον ματζιρη γιατι δεν αγοραζει ενα ετοιμο να τελειωνει?
ε θελω να το κανω μονος μου αλλη χαρη!!!!!!

θα τα καταφερω? :smt101


καλα κανεις και το φτιαχνεις μονος σου, ειναι πιο ομορφο...
κι εγω ολα μονος μου θελω να τα φτιαχνω...:smt041:smt041
θα τα καταφερεις...:smt041:smt041
βαλε αλουμινενιες γωνιες στις ενωσεις και γεμισε το πρωτα μεχρι 180 λιτρα και σιγα σιγα θα δεις αν παει παραπανω...

kwstaogerobill 14-09-08 13:13

παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων...θα σας ενημερωσω για νεοτερα :)

chris129 14-09-08 15:50

εγω θα σου προτινα να βαλεις και διπλο πατο στο ενυδρειο εκτος απο τις κοντρες που σου ειπαν. Και τα δυο μαζι αυτα ειναι πιστευω οτι καλυτερο :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01866 seconds with 11 queries