Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15302)

georgetax 27-01-07 14:54

ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ.
 
καλημέρα παιδιά κάποιες προτάσεις για κιχλίδες σε 50 λιτ?μου κίνησε το ενδιαφέρων ο Ζ_Χ από την κοπή τις πίτας για ταγκανικα νανοκιχλιδες και γιαυτό θα ήθελα την γνώμη σας για ποιο είδος και σε τι αριθμό.
ήδη έχω ένα ενυδρειο με labido και δεν μου φαίνεται να φεύγω γενικά από τις κιχλίδες
Λοιπόν......προτάσεις?????

mikenuke 27-01-07 19:37

neolamprologus brevis
και
neolamprologus multifasciatus
τα multi ειναι που εχω κι εγω, σε 40 λιτρα.

Z_X 27-01-07 21:57

Και εγώ τώρα μετατρέπω ένα 60 λίτρο σε περιβάλλον mini-tanganyika.
neolamprologus multifasciatus,κογχύλια,Αμμος θαλλάσης και λίγες πετρούλες.
Πιστεύω να έχει πολλή ενδιαφέρων.

Apostolis 27-01-07 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 151098)
Και εγώ τώρα μετατρέπω ένα 60 λίτρο σε περιβάλλον mini-tanganyika.
neolamprologus multifasciatus,κογχύλια,Αμμος θαλλάσης και λίγες πετρούλες.
Πιστεύω να έχει πολλή ενδιαφέρων.

Είχα πάρει μερικά multifasciatus απο τον Mikenuke και τα είχα σε 60Lt...
Ωραίο σχήμα, έντονη προσωπικότητα, αλλα για να "δείξουν", θέλουν και αυτά τα λίτρα τους κανονικά... Πάντως ΑΞΙΖΟΥΝ! :smt023

Z_X 27-01-07 22:06

Ναί κανονικά θέλεις 100 λίτρα,αλλά...

andreas K 27-01-07 22:22

...l.occellatus επισης...

mikenuke 27-01-07 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 151099)
Είχα πάρει μερικά multifasciatus απο τον Mikenuke και τα είχα σε 60Lt...
Ωραίο σχήμα, έντονη προσωπικότητα, αλλα για να "δείξουν", θέλουν και αυτά τα λίτρα τους κανονικά... Πάντως ΑΞΙΖΟΥΝ! :smt023

ειχες?ελπιζω αυτο να μην σημαινει οτι τα ξεφορτωθηκες!

georgetax 28-01-07 13:28

κοχύλια παιδιά που θα βρω?στην θεσσαλονικη ποιο μαγαζί πουλάει?
θα βρω εύκολα κάποιο από τα 2 ειδή που προαναφέρθηκαν?
άμμος θαλάσσης οκ.
πέτρες βρήκα από ένα ποτάμι μικρές τις χρειάζονται για κρυψώνες η απλά για το aquascaping?
στα κοχύλια από ότι διάβασα κρύβονται και κάνουν φωλιές.
και σε αριθμό π.χ. ποσά μπαίνουν απο το ειδοσ neolamprologus brevis

george 28-01-07 13:32

Αγοράζεις σαλιγκάρια και αφού τα μαγειρέψεις και τα φας....φτιάξε και μια ωραία σαλτσούλα...τα κελύφη τους τα βάζεις στο ενυδρείο .

Z_X 28-01-07 13:58

Ακου τι σκέφτομαι για μένα.
Η αναλογία πρέπει να είναι 1Α-2-3Θ η 2Α-4,6Θ.
Αμμος περίπου 6-8 cm,πολλά κοχύλια(ειδικά αν υπάρχουν 2 αρσενικά)για να αποφύγουμε το πολλή σκάψιμο,λίγες πέτρες κρυψώνες(όχι ψηλές)γιά τα μικρά που θα προκύψουν και λίγα φυτά μακριά από τα κοχύλια.

georgetax 28-01-07 14:06

κατανοητό απολύτως το όλο aquascaping Ζ_Χ.με τα κοχύλια τι θα κανείς θα αγοράσεις όπως λέει ο george θα τα κανείς μια ωραία σαλτσούλα και μετά βουρ μέσα?(που πουλάνε κοχύλια :confused::confused::confused::confused::confused: :confused: )μήπως θέλουν κάποια ειδικά κοχύλια μεγάλα για να χωράνε.καμιά 10αρια κοχύλια είναι καλά?
αυτού του είδους τα ψαριά μπορώ να τα βρω Θεσσαλονίκη?

Z_X 28-01-07 14:40

Κοχύλια στο μάκρο σκέφτομαι να πάω η σε κανένα μεγάλο σουπερ μαρκετ.
Γιά πόσο μεγάλα να είναι σκέψου ότι το θυληκό είναι 2,5-3cm.
Πόσα ανάλογα με το πόσα αρσενικά θα βάλεις(όσα πιο πολλά τόσο πιο καλά).
Που θα βρείς τα είδη
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

mikele 28-01-07 19:09

αλήθεια αυτα εδω κανουν η ειναι πολυ μεγαλα για αυτα τα ψαρακια....??

george 28-01-07 19:17

Γιατί παιδεύεσαι ; Πήγαινε στην αγορά και αγόρασε σαλιγκάρια ζωντανά από αυτα που τρώμε....απλό είναι !!
Για δες εδώ το ενυδρείο του Μιχάλη :
http://showcase.aquatic-gardeners.or...&vol=-1&id=101

georgetax 28-01-07 19:18

για τα ψαριά ακόμα έχουμε
πρώτα το aquascaping και το στρώσιμο του νερού.οπότε από αύριο ψάχνω για σαλιγκάρια και μαζεύω πέτρες και άμμο.
φιλε mikele το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά αυτά που έχω σε 50 λιτ ενυδρειο είναι τεραστία.
Χρήστο συμφωνώ απολυτός οσο διαβαζω τοσο πιο ενδιαφερον αποκτουν :p

deMetrIs 28-01-07 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 151207)
αλήθεια αυτα εδω κανουν η ειναι πολυ μεγαλα για αυτα τα ψαρακια....??

ε όσο να νε ειναι λιγο μεγαλα αλλα πόσο φυσικο νομιζεις θα μοιαζει ενα ενυδρειο γλυκου νερου με τετοια κελυφη....

mikele 28-01-07 19:38

ε όσο να νε ειναι λιγο μεγαλα αλλα πόσο φυσικο νομιζεις θα μοιαζει ενα ενυδρειο γλυκου νερου με τετοια κελυφη....

ναι εχετε δικαιο ειδα αυτα του μιχαλη και καταλαβα το σκηνικο και το πως ζουνε ....τα δικα μου ειναι τεραστια και δεν ταιριαζουν ....ζουνε μεσα σε αυτα η μονο για ζευγαρωμα......???

deMetrIs 28-01-07 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 151229)
ε όσο να νε ειναι λιγο μεγαλα αλλα πόσο φυσικο νομιζεις θα μοιαζει ενα ενυδρειο γλυκου νερου με τετοια κελυφη....

ναι εχετε δικαιο ειδα αυτα του μιχαλη και καταλαβα το σκηνικο και το πως ζουνε ....τα δικα μου ειναι τεραστια και δεν ταιριαζουν ....ζουνε μεσα σε αυτα η μονο για ζευγαρωμα......???

όχι είναι το σπιτι τους κατοικουν εκει;)

mikenuke 29-01-07 02:12

αν θες μια πιστη αναπαραγωγη του φυσικου τους περιβαλλοντος δες εδω, ειναι η καλυτερη σελιδα, μονο που δεν ειναι αγγλικα.Αλλα παλι η φωτογραφιες δεν χρειαζονται εξηγηση!
http://tanganyika-cichlids.com/multifasciatus.htm

Z_X 29-01-07 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 151289)
αν θες μια πιστη αναπαραγωγη του φυσικου τους περιβαλλοντος δες εδω, ειναι η καλυτερη σελιδα, μονο που δεν ειναι αγγλικα.Αλλα παλι η φωτογραφιες δεν χρειαζονται εξηγηση!
http://tanganyika-cichlids.com/multifasciatus.htm

Οντως είναι φοβερή σελίδα και το καλό της είναι ότι γράφει στα γαλλικά :smt040
Μου φαίνεται ότι δέν θα βάλω καθόλου πέτρες,ένα χαλί απο κοχύλια όπως στο φυσικό τους περιβάλλον.

Ανυπομονώ...

gwgw 29-01-07 09:25

ποσα ψαρακια θα βαλετε στο ενυδρειο...?

ενα ζευγαρι?

Apostolis 29-01-07 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 151218)
Χρήστο συμφωνώ απολυτός οσο διαβαζω τοσο πιο ενδιαφερον αποκτουν :p

Άντε κι'άλλοοοοοοοςςς.... Apostolis είπαμε!

georgetax 29-01-07 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 151098)
Και εγώ τώρα μετατρέπω ένα 60 λίτρο σε περιβάλλον mini-tanganyika.
neolamprologus multifasciatus,κογχύλια,Αμμος θαλλάσης και λίγες πετρούλες.
Πιστεύω να έχει πολλή ενδιαφέρων.

γιαυτό το post λέω ότι έχει όντως ενδιαφέρων.Χρήστο δεν λένε τον Ζ_Χ??????? αν έκανα λάθος ζήτω συγνώμη
και η σελίδα πολύ κατατοπιστική όσων αφορά το περιβάλλον τους. ΑΛΛΑ...

Παιδιά έχω πρόβλημα όμως το αφεντικό του σπιτιού ( βλέπε ετέρων ήμισυ )δεν θέλει τέτοια ψαριά παρά μονό χρυσοψαρο Oranda.αλλιώς τρίτο ενυδρειο δεν μπαίνει στο σπίτι:mad: τι να ΚΆΝΩ???????????

ΠΟΠΟ 29-01-07 20:22

να της πεις οτι ειναι σπανιο ειδος χρυσοψαρου απο την αφρικη.........
βεβαια πρεπει να κρυψεις το ποστ του gab τα βιβλια τα περιοδικα με κιχλιδες αν εχεις:D

Z_X 29-01-07 20:31

Χρήστο με λένε,μάλλον μπερδεύτηκε λίγο ο αποστόλης
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 151436)
Παιδιά έχω πρόβλημα όμως το αφεντικό του σπιτιού ( βλέπε ετέρων ήμισυ )δεν θέλει τέτοια ψαριά παρά μονό χρυσοψαρο Oranda.αλλιώς τρίτο ενυδρειο δεν μπαίνει στο σπίτι:mad: τι να ΚΆΝΩ???????????

Αυτό πάλι τι κουφό είναι,ληγμένα παίρνει το αφεντικό?
(να δώσεις και σε μας λιγουλάκι).

georgetax 29-01-07 20:52

Αυτό που σκέφτομαι για ψαράκια ταγκανικα στο 50 λιτ. είναι πιστεύω πιο ιδιαιτέρα και πολύ πιο ενδιαφέρων είναι η όλη διαδικασία το να δημιουργήσεις όχι ότι τα χρυσόψαρα είναι κάτι το υποδιαίστερο αλλά είμαι κιχλιδάς τι να κάνω αυτό το είδος με τράβηξε.έχω άδικο βρε παιδιά?

Apostolis 29-01-07 23:18

Apostolis? Ποιός Apostolis? :smt030-+10:smt035

Τώρα για το "έτερον ήμισι", ρώτα τον accnt που ηγείται τέτοιων "μεθοδεύσεων"... το μόνο που έχω να σου πώ είναι ΜΗΝ της ρίχνεις ΟΛΑ τα χαρτιά στο τραπέζι... θέσε χαμηλά τον πήχη γιατί δεν θα σου μείνει χρήμα ούτε για 20λιτρο! Όχι δωράκια Πράγες κλπ για ένα 50αράκι... θα χαλάσεις την πιάτσα!

steady 30-01-07 00:29

georgetax απτι βλεπω μπηκες στο σωστο δρομο και οχι στα σουρτα φερτα απο σμηνοψαρα που ελεγες...:D αντε με το καλο!πολυ εντυπωσιακο ενα τετοιο τανκ εχω ψηθει και γω παρα πολυ!οσο για τη γυναικα πες της κανα ψεμα καντης και καμια μασκαρα δωρο και θα μαλακωσει η κρεβατομουρμουρα...:D :smt026

MiziGr 30-01-07 03:24

Γιωργάκη με απογοητεύεις... Κανονικά τη γυναίκα έπρεπε να την έχεις σήκω σήκω κάτσε κάτσε... Τώρα πέρα από την πλάκα αν αντέχεις τη γκρίνια δοκίμασε το... Το πολύ πολύ να σου φέρει το 50λιτρο κωλάρο!

Z_X 30-01-07 09:01

Τελικά οι μόνες γυναίκες που μας καταλαβαίνουν είναι αυτές του GAB

:smt055 :smt055


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02451 seconds with 11 queries