Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72849)

ChocolatePuma 02-07-13 22:23

Ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο
 
Καλησπέρα
Η ερώτηση αφορά μόνο έμπειρους χομπίστες - με την έννοια να το έχουν δοκιμάσει επιτυχημένα

Εξωτερικό φίλτρο σε υψηλότερο σημείο από το ενυδρείο ή έστω στο ίδιο επίπεδο, μπορεί να δουλέψει?

Αν ναι, υπάρχουν κίνδυνοι κατά τη λειτουργία του?
Αν ναι, μπορούν όλα τα εξωτερικά φίλτρα να δουλέψουν έτσι ή υπάρχουν κάποια προτεινόμενα μοντέλα?

Ευχαριστώ

nazgul 02-07-13 22:33

Γενικως, τα εξωτερικα φιλτρα ειναι ετσι σχεδιασμενα, ωστε να βρισκονται κατω απο τη σταθμη του νερου και για περισσοτερη ασφαλεια (σε περιπτωση που πεσει πολυ η σταθμη του νερου), κατω απο το ενυδρειο. Ο λογος ειναι οτι το νερο περναει απο το ενυδρειο στο φιλτρο λογω της βαρυτητας, ενω επιστρεφει πισω με τη βοηθεια της αντλιας. Οποτε, σαν ενδεχομενο να το τοποθετησεις πανω απο το ενυδρειο, απλα το ξεχνας.

Υπαρχουν, ομως, mini εξωτερικο φιλτρα (για nano ενυδρεια), που ουσιαστικα μπορεις να τα κρεμασεις στο ενυδρειο. Οπως και κρεμαστα φιλτρα, που μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια. Τα συγκεκριμενα, ομως, θελουν φυσικα ανοιχτο ενυδρειο και κατα τη γνωμη μου, οχι πολυ μεγαλο.

ChocolatePuma 02-07-13 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 775526)
Γενικως τα εξωτερικα φιλτρα ειναι ετσι σχεδιασμενα, ωστε να βρισκονται κατω απο τη σταθμη του νερου και για περισσοτερη ασφαλεια, κατω απο το ενυδρειο. Ο λογος ειναι οτι το νερο περναει απο το ενυδρειο στο φιλτρο λογω της βαρυτητας, ενω επιστρεφει πισω με τη βοηθεια της αντλιας. Οποτε, σαν ενδεχομενο να το τοποθετησεις πανω απο το ενυδρειο, απλα το ξεχνας.

Υπαρχουν, ομως, mini εξωτερικο φιλτρα (για nano ενυδρεια), που ουσιαστικα μπορεις να τα κρεμασεις στο ενυδρειο. Οπως και κρεμαστα φιλτρα, που μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια. Τα συγκεκριμενα, ομως, θελουν φυσικα ανοιχτο ενυδρειο και κατα τη γνωμη μου, οχι πολυ μεγαλο.

Στο ίδιο επίπεδο?

Το ενυδρείο είναι 60λιτρο.

Δυνατότητα για φιλτρο κάτω απ το ενυδρείο δεν υπάρχει
Είτε στο ίδιο επίπεδο μπορεί να είναι είτε σε υψηλότερο (είπαμε ήδη ότι το ξεχναω :()

nazgul 02-07-13 22:41

Δεν θα το εκανα να πω την αληθεια. Αν το ενυδρειο ειναι 60 μονο λιτρα, ας πουμε υψος 35cm και τοποθετησεις διπλα του ενα εξωτερικο φιλτρο, θα φτασει σχεδον στο ιδιο υψος. Οποτε η βαρυτητα δεν θα κανει τη δουλεια. Ποσο, μαλλον, αν πεσει η σταθμη του ενυδρειου για καποιο λογο. Απλα θα καει το φιλτρο.

Ειναι ανοιχτο το ενυδρειο? Τι ψαρια θα εχει?

ChocolatePuma 02-07-13 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 775530)
Δεν θα το εκανα να πω την αληθεια. Αν το ενυδρειο ειναι 60 μονο λιτρα, ας πουμε υψος 35cm και τοποθετησεις διπλα του ενα εξωτερικο φιλτρο, θα φτασει σχεδον στο ιδιο υψος. Οποτε η βαρυτητα δεν θα κανει τη δουλεια. Ποσο, μαλλον, αν πεσει η σταθμη του ενυδρειου για καποιο λογο. Απλα θα καει το φιλτρο.

Ειναι ανοιχτο το ενυδρειο? Τι ψαρια θα εχει?

Στο μονομαχοενυδρείο σκέφτομαι να βάλω εξωτερικό ή εστω κρεμαστό
Βαρέθηκα τα μπουκώματα και τα καθαρίσματα των 2 εσωτερικών :smt096

Οταν λες ανοιχτό εννοείς απλά ένα τμήμα, σωστα? Ε αυτό φτιάχνεται

delta66 02-07-13 22:50

Ξεχνα το.
Ειχα ενα 2211 (το μικρο classic) ακουμπισμενο διπλα στο ενυδρειο (50 λιτρακια), και η κεφαλη λιγο πιο κατω (περιπου 5 εκ) μαλιστα απο τη σταθμη του νερου.
Μειωμενη αποδοση. Με το ζορι το καλυπτε η ροη.
Οταν εκανα αλλαγη νερου κι επεφτε η σταθμη, γεμιζε αερα κι επρεπε να το σβηνω και φτου κι απο την αρχη
Το εβαλα στο βαρελι 140 λιτρα για προετοιμασια νερου (με τυρφη), 30 εκ πιο κατω απο τη σταθμη και φυσαγε.

ChocolatePuma 02-07-13 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775534)
Ξεχνα το.

:(:(:(

Κρεμαστό?

delta66 02-07-13 22:53

Πολυ καλυτερα.
Τα Aqua clear (της Hagen) μια χαρα ειναι
http://usa.hagen.com/Aquatic/Filtration/Clip-On

http://www.petsupermarket.gr/201/%CE...%84%CE%AC.html

korasidikos 02-07-13 22:53

κατι τετοιο μηπως http://www.youtube.com/watch?v=Gt4n0zmFqEw

ChocolatePuma 02-07-13 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775536)
Πολυ καλυτερα.
Τα Aquael μια χαρα ειναι

Ισχύει πως σε διακοπές ρεύματος δεν επανέρχονται?
(Δεν αναφέρομαι στα aquael...αλλά γενικά)

Nick74 02-07-13 22:55

σε υψηλοτερο επιπεδο ξεχνα το εκτος κι αν κανεις μια μοντα που θα τη συζητησουμε αργοτερα αφου ανεβασεις καμια φωτο πως ειναι το μερος.
Τωρα οσον αφορα το ιδιο επιπεδο, αν ειχες προσεξει παλαιοτερα ειχα ανεβασει μια φωτο απο το προηγουμενο σπιτι οπου ενα ενυδρειο το ειχα ετσι.
Ειναι εφικτο, αλλα πρεπει το μπαστουνακι στο ενυδρειο (που τραβαει νερο) να βρισκεται εστω ελαχιστα πιο πανω απο την εισοδο του φιλτρου.
Τα eheim προτεινονται γι αυτη τη δουλεια γιατι εχουν εισαγωγη στο κατω μερος ενω πιο δυστροπα ειναι τα fluval και τα elite που εχουν εισοδο και εξοδο πανω ενω εντελως ακαταλληλα τα jbl που εχουν εισοδο πανω και εξαγωγη κατω.

Ολα τα φιλτρα μπορουν να λειτουργησουν σωστα αν καταργησεις το εσωτερικο αντλιακι τους (καλο ειναι να ξηλωσεις και τη φτερωτη ωστε να μη σου δημιουργει τριβες) και να χρησιμοποιησεις ενα αντλιακι που να σπρωχνει το νερο στο φιλτρο (ειναι ενα μικρο εξτρα εξοδο ομως, αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη ειναι η σωστοτερη λυση).

ChocolatePuma 02-07-13 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 775537)
κατι τετοιο μηπως http://www.youtube.com/watch?v=Gt4n0zmFqEw

Αυτό σκέφτομαι...στο ίδιο ύψος...αλλά...:confused: δες πιο πάνω...(την απάντηση του άλλου Σπύρου εννοω)

Nick74 02-07-13 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775538)
Ισχύει πως σε διακοπές ρεύματος δεν επανέρχονται?
(Δεν αναφέρομαι στα aquael...αλλά γενικά)


εγω ετσι οπως το ειχα φτιαξει -παρα τις αρχικες διαφωνιες του exelix- επανερχοταν, ομως επαιξα αρκετα να βρω τις σωστες θεσεις στα σωληνακια

ChocolatePuma 02-07-13 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 775539)
σε υψηλοτερο επιπεδο ξεχνα το εκτος κι αν κανεις μια μοντα που θα τη συζητησουμε αργοτερα αφου ανεβασεις καμια φωτο πως ειναι το μερος.
Τωρα οσον αφορα το ιδιο επιπεδο, αν ειχες προσεξει παλαιοτερα ειχα ανεβασει μια φωτο απο το προηγουμενο σπιτι οπου ενα ενυδρειο το ειχα ετσι.
Ειναι εφικτο, αλλα πρεπει το μπαστουνακι στο ενυδρειο (που τραβαει νερο) να βρισκεται εστω ελαχιστα πιο πανω απο την εισοδο του φιλτρου.
Τα eheim προτεινονται γι αυτη τη δουλεια γιατι εχουν εισαγωγη στο κατω μερος ενω πιο δυστροπα ειναι τα fluval και τα elite που εχουν εισοδο και εξοδο πανω ενω εντελως ακαταλληλα τα jbl που εχουν εισοδο πανω και εξαγωγη κατω.

Ολα τα φιλτρα μπορουν να λειτουργησουν σωστα αν καταργησεις το εσωτερικο αντλιακι τους (καλο ειναι να ξηλωσεις και τη φτερωτη ωστε να μη σου δημιουργει τριβες) και να χρησιμοποιησεις ενα αντλιακι που να σπρωχνει το νερο στο φιλτρο (ειναι ενα μικρο εξτρα εξοδο ομως, αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη ειναι η σωστοτερη λυση).

Μειωμένη ροή ή άλλοι κίνδυνοι, δεν υπάρχουν?

exelix 02-07-13 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775540)
Αυτό σκέφτομαι...στο ίδιο ύψος...αλλά...:confused: δες πιο πάνω...(την απάντηση του άλλου Σπύρου εννοω)

Τα Aquacompact είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν έτσι, έχουν την αντλία στην εισαγωγή.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 775541)
εγω ετσι οπως το ειχα φτιαξει -παρα τις αρχικες διαφωνιες του exelix- επανερχοταν, ομως επαιξα αρκετα να βρω τις σωστες θεσεις στα σωληνακια

Ακόμα διαφωνώ γιατί παίζεις λίγο με τα όρια!

ChocolatePuma 02-07-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 775543)
Τα Aquacompact είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν έτσι, έχουν την αντλία στην εισαγωγή.

Χωρίς "αρνητικά"?

Εκτός από το 40 & το 60, υπάρχουν κι άλλα?

exelix 02-07-13 22:59

Την τιμή τους!:D

Αυτά τα δύο είναι.

Nick74 02-07-13 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775542)
Μειωμένη ροή ή άλλοι κίνδυνοι, δεν υπάρχουν?


αν βαλεις αντλιακι να σπρωχνει δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος ουτε μειωμενη ροη.
δοκιμασμενο

ChocolatePuma 02-07-13 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 775546)
Την τιμή τους!:D

Θα γραψω γράμμα στον Αγιο Βασίλη, να μου φέρει το δώρο μέσα στο καλοκαίρι!! :p

Βρήκα μόνο τα 40 & 60, δεν είναι μικρά για 60λιτρο?

Nick74 02-07-13 23:02

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3452
κατι τετοιο πχ (εχω ενα αντιστοιχο σε eheim απο υδατινο κοσμο με μανομετρικο 2m στα 25 ευρω αν θυμαμαι καλα) απλα πρεπει να ειναι καταδυομενη κι οχι σειρας

delta66 02-07-13 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775538)
Ι
(Δεν αναφέρομαι στα aquael...αλλά γενικά)

aqua clear ηθελα να πω

exelix 02-07-13 23:04

Βιολογικά και μηχανικά είναι υπερβολικά κιόλας και η ροή τους είναι μια χαρά για μονομαχάδικο.

ChocolatePuma 02-07-13 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 775552)
Βιολογικά και μηχανικά είναι υπερβολικά κιόλας και η ροή τους είναι μια χαρά για μονομαχάδικο.

Κι αν το μονομαχαδικο αλλάξει...θα ξανανοίγω θέμα??? :)

Nick74 02-07-13 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 775543)
Ακόμα διαφωνώ γιατί παίζεις λίγο με τα όρια!

παντως 3 χρονακια δουλεψε μια χαρα, και στις καθημερινες διακοπες της ΔΕΗ δεν αντιμετωπισα προβλημα.
Τωρα πια δεν εχω κανενα ενυδρειο ετσι. (βασικα εχω καταργησει τα φιλτρα πλεον και εχω φτιαξει sump, χαμηλοτερα απο τα ενυδρεια φυσικα).
Το οριακο ηταν απλα να μην κουνηθει το σωληνακι προς τα πανω γι αυτο και το ειχα σιγουρεψει με κλιψακια

ChocolatePuma 02-07-13 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775551)
aqua clear ηθελα να πω

Βρήκα αυτό http://www.petsupermarket.gr/3112/%C...152-265lt.html

Αν πάω σε κρεμαστό, θέλει ψάξιμο http://www.petsupermarket.gr/5898/%C...%82-115lt.html
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 775550)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3452
κατι τετοιο πχ (εχω ενα αντιστοιχο σε eheim απο υδατινο κοσμο με μανομετρικο 2m στα 25 ευρω αν θυμαμαι καλα) απλα πρεπει να ειναι καταδυομενη κι οχι σειρας

Νίκο ευχαριστώ
Να σου πω την αλήθεια...αν βρω κάτι που να μου κάνει, προτιμώ να μην βάλω χέρι...

delta66 02-07-13 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775553)
Κι αν το μονομαχαδικο αλλάξει...θα ξανανοίγω θέμα??? :)

Ε μετα απο 5-6 χρονια (που ζει μονομαχος), ανοιγεις καινουριο θεμα ;)

ChocolatePuma 02-07-13 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 775546)
Την τιμή τους!:D

60 ευρώ για εξωτερικό.....και να είναι στο ίδιο επίπεδο...μια χαρά :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775559)
Ε μετα απο 5-6 χρονια (που ζει μονομαχος), ανοιγεις καινουριο θεμα ;)

Μην μου ανάβεις φωτιές τώρα...γιατί θα απαντήσει ο Νίκος, πως είσαι υπερβολικός για τα 6 χρόνια!!! :D

Δλδ μπαίνει θέμα ροής στα aquacompact?

delta66 02-07-13 23:11

Ποσα λιτρα παιδακι μου ειναι το ενυδρειο και ποσα και τι ψαρια θα εχει μεσα? :D

ChocolatePuma 02-07-13 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775562)
Ποσα λιτρα παιδακι μου ειναι το ενυδρειο και ποσα και τι ψαρια θα εχει μεσα? :D

Πατέρα, απάντησα ήδη :p
60 λιτρο, με μονομάχους - Αλλά στο μέλλον που να ξέρω τι θα έχει μέσα???

Ευτυχώς τα λίτρα στο μέλλον δεν θα μεταβληθούν!

Nick74 02-07-13 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775560)
Μην μου ανάβεις φωτιές τώρα...γιατί θα απαντήσει ο Νίκος, πως είσαι υπερβολικός για τα 6 χρόνια!!! :D


δεν ειναι υπερβολη... στη φυση τοσο ζουν
δυστυχως ακομα ομως δεν εχουμε βρει τη φορμουλα για τους δικους μας τους ταλαιπωρους ωστε να φτασουν τοσο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02788 seconds with 11 queries