Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Tο καινoυριο σπιτι του dexter (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27732)

johnpecn` 31-10-08 04:41

Tο καινoυριο σπιτι του dexter
 
4 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:70χ35χ45
Όγκος:70λιτρα
Κατηγορία:μονομαχοενυδρειο
Φυτά:διαφορα δεν τα θυμαμαι ολα
Ψάρια / Άλλα είδη:dexter
Διακοσμητικά υλικά:1 πετρα λαβα,χαλικι χαλαζιακο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:θα κολλησω αυριο μαυρο ματ χαρτονι
Φωτισμός:2χ18w
Διάρκεια φωτισμού:9-10 ωρες
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:ναι

Παράμετροι:

pH:6,5-7,5
Γενική σκληρότητα (GH):>14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:25-26
Άλλες πληροφορίες:το μονομαχοενυδρειο μου ελπιζω να παει οπως το εχω σχεδιασει,παντως ο dexter ειναι πολυ χαρουμενος.
Φωτογραφία:

makis206 31-10-08 08:15

Πολύ όμορφο και δείχνει και αρκετά φυσικό το ενυδρείο σου, βάλε και μια φωτό να το δούμε ολόκληρο απ'άκρη σ'άκρη !

Να σου ζήσει ο Dexter να το χαίρεται !-+5-+5

Λιβέρης Σταύρος 31-10-08 09:36

Ωραίος ο Dexter, άρχοντας!!!

chemical mac 31-10-08 10:36

ωραίο ενυδρείο αλλά δεν είναι κρίμα να το χαλαλίσεις όλο σε μονομάχο; :D

johnpecn` 31-10-08 15:02

δεν νομιζω οτι χαραμιζεται με τον μονομαχο,γιατι κι αυτος δειχνει να το ευχαριστιεται,κι εμενα μου αρεσει πολυ(οι μονομαχοι ειναι τα αγαπημενα μου),επισης νομιζω οτιβλεπω πιο πολλα απο το χαρακτηρα του dexter τωρα, τρεχει μεσα στα φυτα φουσκωνει τα πτερυγια εχει φτιαξει μια ωραια φωλια κτλαφου σκεφτομαι για κανενα 400 με μονομαχους.επισης θελω να ευχαριστησω ολους εσας γιατι αν δεν ειχα διαβασει ολα αυτα που εχεται γραψει αντι να ειχα αυτα τα ενυδρεια που εχω τωρα θα ειχα κοκκινο χαλικι πλαστικα φυτα και δυτες.

freediver 31-10-08 20:43

Α-βρε τυχερέ Dexter... Εξασφαλισμένη καλοζωία, χωρίς κινδύνους και εφορία... Εμείς τι θα δηλώσουμε το επόμενο έτος?????

xontros 31-10-08 21:14

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Μπράβο, και καλή συνέχεια εύχομαι! :p

Υ.Γ.1. Με μόνο έναν μονομάχο και με πολλά φυτά, πιθανότατα θα χρειαστεί να προσθέτεις (πέραν των υπολοίπων) και άζωτο (ΝΟ3) και φώσφορο (ΡΟ4).. Όταν έρθει η ώρα λοιπόν να ξεκινήσεις λίπανση (μη βιαστείς αν είναι φρεσκοστημένο το ενυδρείο), να το έχεις υπ'όψιν, γιατί αν ρίχνεις όλα τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά και υπάρχει έλλειψη σε Ν και Ρ, αφενός δε θα έχεις καλή ανάπτυξη, αφεταίρου κινδυνεύεις να γεμίσεις και με άλγες.. ;)

Υ.Γ.2. Βλέπω έχεις μπόλικη hydrocotyle leucocephala.. Μπορώ να έχω κι εγώ ένα κλαδεματάκι? :D

asourtzo 31-10-08 21:58

Ετσι ειναι αυτα, μερικοι μονομαχοι ζουν σε γκαρσονιερες και μερικοι σε τριοροφα :D :D Πολυ ομορφο το ενυδρειο , βαλε και μια φοτο να το δουμε πως φαινετε ολοκληρο:)

johnpecn` 01-11-08 02:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 301641)
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Μπράβο, και καλή συνέχεια εύχομαι! :p

Υ.Γ.1. Με μόνο έναν μονομάχο και με πολλά φυτά, πιθανότατα θα χρειαστεί να προσθέτεις (πέραν των υπολοίπων) και άζωτο (ΝΟ3) και φώσφορο (ΡΟ4).. Όταν έρθει η ώρα λοιπόν να ξεκινήσεις λίπανση (μη βιαστείς αν είναι φρεσκοστημένο το ενυδρείο), να το έχεις υπ'όψιν, γιατί αν ρίχνεις όλα τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά και υπάρχει έλλειψη σε Ν και Ρ, αφενός δε θα έχεις καλή ανάπτυξη, αφεταίρου κινδυνεύεις να γεμίσεις και με άλγες.. ;)ε τοτε μπορει να βαλω και μερικα τετρας,

Υ.Γ.2. Βλέπω έχεις μπόλικη hydrocotyle leucocephala.. Μπορώ να έχω κι εγώ ένα κλαδεματάκι? :D

βεβαιως μολις χρειαστει να κλαδεψω θα σε ειδοποιησω

mariah 01-11-08 14:43

Αψογος!!!Πολυ τυχερος ο Dexter!!!:p

johnpecn` 01-11-08 17:37

εβαλα μαυρο χαρτονι αλλα καθρεπτιζει και ο dexter τα πηρε στο κρανιο, πρεπει να το βγαλο αλλα τι φοντο να βαλω;δεν θελω αφισσα.

xontros 01-11-08 21:16

Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και τελικα μου εκατσε πολυ ωραια το μπεζ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01493 seconds with 11 queries