Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχάρια με guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67076)

Χριστινάκι 02-12-12 14:36

Αρχάρια με guppies
 
Παιδιά καλησπέρα. Πρόσφατα απέκτησα 3 guppies . 2 θηλυκά και ένα αρσενικό από μια επίσκεψη φίλων που το θεώρησαν πολύ ωραίο δώρο. Την ίδια στιγμή πήγα και πήρα ένα 15 lt ενυδρείο που είχε ο αδελφός μου με φίλτρο και ενυδρείο. Έχω φως ανά 8ωρο... Αυτά... Δεν ξέρω και πολλά από ενυδρεία. Έχω 3 προβλήματα.

1ον : Ξέρω ότι το ενυδρείο έιναι πολύ μικρό για αυτά τα ψαράκια και προσπαθώ να πάρω μεγαλύτερο αλλά η θηλυκιά μου τώρα είναι έγκυος και δεν ξέρω τι να κάνω....

2ον: Έχω δυο κλωναράκια μάλλον κερατόφυλλο είναι και τις 2 τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να γίνεται το χρώμα του λαχανοκαφέ...

3ον : Θα ήθελα να μου πείτε πως πρέπει να κάω τις μετρήσεις στο ενυδρείο το προσωρινό και τι χρειάζεται να αγοράσω....

Ευχαριστώ και συγνώμη αν΄σας κουράζω... αλλά δεν βρήκα πουθενά βοήθεια αλλού.... Ούτε ξέρω κανέναν από Ρόδο που να ασχολείται ....

leandros69 02-12-12 14:49

καλησπερα και καλως ηρθες.
1ον να υποθεσω οτι το ενυδρειο που τα εχεις τωρα ειναι αστρωτο.Ψαξε απο συγχομπυστα στην περιοχη σου για μπολι.
2ον και να στρωσει ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις παραμετρους νερου στα 15 λιτρα θες τουλαχιστο 40.
3ον το κερατοφυλλο αν το φυτεψες αρχισε να σαπιζει θελει απλα δεσιμο η το αφηνεις στην επιφανεια αν δεν το εχεις φυτεψει και σαπιζει μαλον το αστρωτο φιλτρο σου δεν παραγει νιτρικα και ετσι ειναι νηστικο.
4ον δεν διαβασα πουθενα για θερμαντικο.
5ον πηγαινε και παρε υγρα τεστ να κανεις μετρησεις.

nh3/nh4 αμμωνια
no2 νιτρωδη
no3 νιτρικα
ph
gh γενικη σκληροτητα
kh ανθρακικη σκληροτητα
μεχρι να γινουν ολα αυτα καθημερινες αλλαγες και παντα με αντιχλωριο.
εδω θα βρεις τα παντα για τα ψαρακια σου http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

janickrules 02-12-12 15:05

λοιπον:

εχεις στρωσει το φιλτρο σου;
διαβασε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτο , αυτο , αυτο και αυτο!
ειναι το Α και το Ω στο χομπυ!

θα χρειαστεις ενα τουλαχιστον 50λιτρο ενυδρειο!

εχεις τεστ για μετρησεις;
μπορεις να βγαλεις μια φωτο του ενυδρειου;

harmasn 02-12-12 15:17

1)Τα ψαρακια σου γενοβολανε ποιο πολυ και απο κουνελια.....
Παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και κρατα το μικρο για γεννηστρα(εγω αυτο θα εκανα)
(πουλαω και ενα 100λτ πολυ φθηνα αν ενδιαφερεσαι πμ)
2)Λογικα αυτο γινεται γιατι ειναι πολυ κοντα στο φως δεν ειμαι σιγουρος να σου πω
3)http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...034/water-test
εδω ειναι τα τεστ που πρεπει να αγωρασεις χριαζεσαι οπωσδηποτε τεστ για αμμωνια ph gh kh no2 no3
απ'οτι καταλαβαινω το φιλτρο σου ειναι αστρωτο δεν εχεις βιολογια και αφου εχεις ψαρακια ηδη μεσα βρες καποιον να σου δωσει μπολι αμεσα!!!!!! επισις διαβασε τι χριαζονται τα ψαρακια σου απο θεμα σκληροτητων

korman709 02-12-12 15:18

5 γκαπυς σε 15 λιτρα? ελεος.

Χριστινάκι 02-12-12 15:20

πόσο πουλάς το ενυδρείο σου ? και από που είσαι?? χρειάζομαι οποσδήποτε μεγαλύτερο και επίσης κάποιον απο ρόδο να με βοηθησει

harmasn 02-12-12 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korman709 (Μήνυμα 716262)
5 γκαπυς σε 15 λιτρα? ελεος.

Ολοι καναμε λαθη
-------------------------
120ευρω ενυδρειο με επιπλο θερμοστατη και αεραντλια οτι παραπανω θες να μαθεις πμ (μην το κανουμε off topic)Ειμαι απο Αθηνα
Διαβασε αυτα που ποσταρε ο janickrules θα σε βοηθησουν και οτι περετερο χριαζεσαι εδω ημαστε ρωτα και θα βοηθησουμε οσο μπορουμε

Χριστινάκι 02-12-12 15:33

μα μου τα χάρισαν.... τι να έκανα? αυτό μπορούσα να πάρω ρε παιδιά τι να τα εκανα τα καημένα? και τώρα προσπαθώ να μάθω για να κάνω το καλύτερο που μπορώ....
-------------------------
οκ Ευχαριστώ θα σε ενημερώσω για το ενυδρείο σύντομα...

platy 02-12-12 15:34

φίλε korman709 αντί να γίνεσαι κυνικός θα σε παρακαλούσα αν εχεις κάτι να πείς να το λές με ευγενικό τρόπο..η κοπέλα μολις ξεκίνησε..δεν μπορεί να τα ξέρει ολα......

Χριστίνα,όπως προαναφέρθηκε,θα χρειαστείς τεστ (υγρα κατα προτίμηση) για αμμωνία,νιτρικά,νιτρώδη(αυτα ειναι τα 3 βασικα για αρχη...)

έπειτα..το φίλτρο σου πρέπει να ειναι στρωμένο(διαβασε αυτα που σου υπέδειξαν και θα καταλάβεις) ,και η θερμοκρασία σου πρέπει να ειναι ρυθμισμένη με ενα θερμαντικό σώμα στους 26-27 βαθμους ....*αρα θα πρεπει να αγοράσεις και ενα θερμαντήρα αν δεν εχεις*

Το κερατόφυλλο σου πρεπει να το εχεις ελευθερο μεσα στο ενυδρέιο,πιθανότατα γίνεται ετσι λόγω απουσίας νιτρικών...ελπίζω δε,το ενυδρείο να μην το χτυπάει ηλιακο φως αμεσα απο καπου ...

ενα ενυδρείο απο 60εως100 λιτρα ειναι υπεραρκετό για αρχή....τα θυληκά γκάπυ κυοφορούν σχεδον μονιιμα και μπορούν να γεννήσουν ακόμα και απουσία αρσενικού....

πιθανότατα τα μικρα θα φαγωθούν λόγω λίγων λίτρων οπότε το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι να τα αφήσεις οπως ειναι και ισως τα ισχυρότερα επιβιώσουν.....θα ξαναγγενήσουν πολυ συντομα..!


καλη συνέχεια :) !

Χριστινάκι 02-12-12 15:41

:) thanks

ChocolatePuma 02-12-12 17:14

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα θηλυκα, να πάρεις άλλο ένα αρσενικό και να ψάξεις για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο.

Καλώς ή κακώς το συγκεκριμένο είδος γεννάει συνεχώς!
Το αποτέλεσμα είναι, μέσα σε λίγο καιρό να γεμίσεις μικρά γκαπακια, τα οποία θα πρέπει είτε να χαρίζεις είτε να τα μεταφέρεις σε άλλα ενυδρεία...όπου εκεί θα έχεις κι άλες γεννήσεις κι ο κύκλος συνεχίζεται! ;)

Καλό διάβασμα, να προτιμάς να ρωτάς τα πάντα εδώ μεσα και να αποφεύγεις τις "γνωσεις" τον πετσοπάδων, γιατί οι περισσότεροι είναι ΚΑΛΟΙ πωλητές και τπτ άλλο! :D

korman709 02-12-12 17:17

δε φταιει η κοπελα...ο πετσοπας φταιει π τα πουλησε.

platy 02-12-12 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 716292)
Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα θηλυκα, να πάρεις άλλο ένα αρσενικό και να ψάξεις για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο.

:smt018 τα γκάπυ και γενικα τα ζωοτόκα πάνε σε χαρέμι..οπότε 2θυληκά ενα αρσενικό ειναι καλα.....

ChocolatePuma 02-12-12 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 716309)
:smt018 τα γκάπυ και γενικα τα ζωοτόκα πάνε σε χαρέμι..οπότε 2θυληκά ενα αρσενικό ειναι καλα.....

Αυτο το κουνημα του δαχτυλου...με γυρισε πολλά χρόνια πίσω :D

Τα ζωοτόκα πανε σε γαρέμι, εφόσον επιθυμείς να έχεις γέννες

Υπάρχουν πολλοι χομπίστες οι οποίοι επιλέγουν να έχουν μόνο ένα από τα δύο φύλα, είτε αρσενικά είτε θηλυκά
Συνήθως επειδή τα αρσενικά είναι πιο εντυπωσιακά, με ωραία χρώματα και ουρές, τα προτιμάνε σε σχέση με τα θηλυκά

Η συγχομπίστρια έχει 15λιτρο ενυδρείο. Εγώ δεν θα έβαζα χαρέμι με γκάπις, ουτε σε 100λιτρο! Ο λόγος ενας και μοναδικός!
Γεννάνε..σαν παλαβα!

Τόσο απλά... ;)

leandros69 02-12-12 19:54

αν η κοπελα ψαχνει για αλλο ενυδρειο ας βαλει και 1m με 4f ακομα καλυτερα θα ειναι. το ζητημα που καει τωρα ειναι οτι οτι εχει ψαρακια σε αστρωτο βαζο χωρις καν θερμαντικο οπως φαινεται.οποτε το βασικο ειναι να λυσει το θεμα του θερμαντικου και να κανει πολυ συχνες αλλαγες για να μην παθουν ζημια τα ψαρακια απο την αμμωνια.

platy 02-12-12 21:03

φιλε μου με συγχωρείς αλλα παρότι διάβασα τα όσα ειπες νόμιζα οτι προέτρεψες να δώσει ενα θυληκό και να κρατήσει 2 αρσ 2 θυλ :D δεν ξέρω πως μου ήρθε ολο αυτο..σε κάθε περίπτωση συμφωνώ μαζί σου καθότι ειμαι και εγω απο αυτους που εχουν κρατήσει για παράδειγμα μονο αρσενικά γκάπυ (ή εντλερ οχι και τα δυο μαζι ) σε 25λιτρα (συγκεκριμενα 5 γκαπυ την μια φορα ,και οταν τα εβγαλα 6-7 εντλερ)....

ChocolatePuma 02-12-12 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 716333)
φιλε μου με συγχωρείς αλλα παρότι διάβασα τα όσα ειπες νόμιζα οτι προέτρεψες να δώσει ενα θυληκό και να κρατήσει 2 αρσ 2 θυλ :D δεν ξέρω πως μου ήρθε ολο αυτο..σε κάθε περίπτωση συμφωνώ μαζί σου καθότι ειμαι και εγω απο αυτους που εχουν κρατήσει για παράδειγμα μονο αρσενικά γκάπυ (ή εντλερ οχι και τα δυο μαζι ) σε 25λιτρα (συγκεκριμενα 5 γκαπυ την μια φορα ,και οταν τα εβγαλα 6-7 εντλερ)....

+1!!!! :D

Nick74 02-12-12 21:55

σε περιπτωση που δε μπορεις να αποκτησεις αμεσα κανονικο ενυδρειο μπορεις να χρησιμοποιησεις προσωρινα καποια μεγαλη λεκανη η καποιο μπανακι μωρου η τεσπα κατι αναλογο, συνηθως ειναι 50-100 λιτρα, πρεπει ομως να το εξποπλισεις κανονικα με θερμαντηρα και να βρεις μπολι για το ενυδρειο σου.
Ευτυχως στη Ροδο ειστε ολοι μουρλαμενοι με το χομπυ (κι εγω εκει το κολλησα απο εναν πρωην δημαρχο σας), οποτε ειναι πανευκολο να βρεις μπολι (απλα χτυπας το κουδουνι σε ενα τυχαιο σπιτι :D:D:D κατα 80% θα εχει ενυδρειο :D:D:D )
Επισεις εχετε προσβαση και σε πολυ φθηνα ενυδριακα ειδη (απο Μαρμαρι μερια, εχει ενα φανταστικο μαγαζι με τιμες ΣΟΥΠΕΡ και πολυ κοντα στα μαγαζια του λιμανιου, και τα παιδια που το εχουν ειναι εξυπηρετικοτατοι και μιλανε καλα Αγγλικα)

Επισεις αν μπορεις να παρεις το 100ρι του harmasn ακουγεται πολυ καλη περιπτωση και εχει και λιτρα (που για εναν αρχαριο ποτε δεν ειναι αρκετα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01937 seconds with 11 queries