Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Διαρροή rio 125 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89009)

johnpecn` 28-11-15 20:49

Διαρροή rio 125
 
Σημερα το πρωι που σηκωθηκα δεν το πηρα χαμπαρι αμέσως αλλα ειχε αδειασει το 1/4 του ενυδρείου, τελικα αφου το αδειασα αρων αρων εντοπισα μια μικρη διαρροη στην πισω αριστερή γωνια. Τα ψαρια και η γαρίδες μεταφερθηκαν σε αλλο ενυδρειο με μεγαλη ταλαιπωρία και για μενα αλλά κυρίως για τα ζωντανά.
2 ερωτήσεις τι σιλικόνη αγοράζω και αν πρεπει να ξεκολλήσει το τζαμι η βαζω σιλικόνη εκει που ειναι η διαρροή; το ενυδρειο ειναι το juwel 125 ριο η ζημια μαλλον εγινε απο μενα με ξυραφι .
Το ενυδρείο πριν την καταστροφή http://youtu.be/OkV86RhByDY

aquaristas12 28-11-15 20:57

βγαλε την παλια σιλικονη στο σημειο καθαρισε το πολυ καλα αποσκονη κ νερο στεγνωσε το πολυ καλα και βαλε σιλικονη μετα 24-48 ωρες γεμισε λιγο και αστο να δεις αν συνεχιζει να χανει.Ενυδρειακες σιλικονες ειναι LOGO1000,den braven aqua silicone νομιζω και αλλες εχει αλλα δεν τις θυμαμαι κανε μια αναζητηση

johnpecn` 28-11-15 21:06

Logo1000 νομιζω έχω στην αποθηκη ,το ενυδρειο εχει πλυθει και στεγνωνει στο μπαλκόνι, αυριο λογικα θα κολληθεί αφου μαλλον εχω την σιλικόνη. Οταν λες να την βγαλω, εννοεις ολη την πλευρά η το κομματάκι που εχει σκιστεί; με τα τελαρα τα πλαστικα που εχει γυρω γύρω το ριο δεν ξερω τι γινεται το εχει κανει κανείς;

Τάκης 28-11-15 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaristas12 (Μήνυμα 908732)
βγαλε την παλια σιλικονη στο σημειο καθαρισε το πολυ καλα αποσκονη κ νερο στεγνωσε το πολυ καλα και βαλε σιλικονη μετα 24-48 ωρες γεμισε λιγο και αστο να δεις αν συνεχιζει να χανει.Ενυδρειακες σιλικονες ειναι LOGO1000,den braven aqua silicone νομιζω και αλλες εχει αλλα δεν τις θυμαμαι κανε μια αναζητηση

Σωστά
ευκολα θα βρεις αυτην
http://www.praktiker.gr/p/silikoni-b...-diafani-12295

aquaristas12 28-11-15 21:08

ολη την πλευρα πρεπει ν ξυσεις απο μεσα μερια οχι απο εξω

kixlidatos 28-11-15 21:58

https://www.youtube.com/watch?v=f-gS7gp-ehM

Τοπικο ξεκολλημα-κολλημα δεν είναι σωστο,γιατι η νεα σιλικονη,δεν κολλαει πανω στην παλια

johnpecn` 28-11-15 22:30

μαλιστα, οποτε θα ξεκολληθει ολο το τζαμι ,πηρα τηλ φιλο μου που εχει καποια εμπειρια και μαλλον θα το κολλησουμε αυριο,ευχαριστω παιδια.

sarpijk 29-11-15 01:28

Κριμα! Στο ματιασανε! Καλη υπομονη!

johnpecn` 29-11-15 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 908826)
Κριμα! Στο ματιασανε! Καλη υπομονη!

Ευχαριστω φιλε μου να σαι καλά.

Themis_aqua 29-11-15 17:38

..
 
Πολυ κριμα..το χες και πολυ ομορφο ρε συ φανταζομαι φρικη που θα "εφαγες" μολις καταλαβες τι εγινε..πανω που θα σε ρωτουσα τι εκανες με τοσα φυτα ειδα την αγγελια που εβαλες:(

johnpecn` 29-11-15 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 908885)
Πολυ κριμα..το χες και πολυ ομορφο ρε συ φανταζομαι φρικη που θα "εφαγες" μολις καταλαβες τι εγινε..πανω που θα σε ρωτουσα τι εκανες με τοσα φυτα ειδα την αγγελια που εβαλες:(

Ξενέρωσα :( τα φυτα δεν με νοιάζουν τόσο ,απλα ταλαιπωρήθηκα πολυ γιατι η διαρροή ηταν χαμηλα οποτε έπρεπε να ξεστησω και να βγάλω τα ζωντανά άμεσα αλλα πως να πιάσεις 200 γαριδες, και τα τετρα δεν πιάνονταν με τιποτα, το ενυδρειο το εφεδρικό ηταν στο αμάξι γεμάτο πετρες ξυλα κλπ,ξεμεσιαστηκα,το μονο καλο ηταν οτι έλειπε η γυναίκα και δεν είδε τιποτα :cool:

johnreta 29-11-15 17:46

:( :( :(
κριμα ρε φιλαρακι :(

και εμενα κατι με επιασε με την αγγελια .....

moradin 29-11-15 18:05

Όχι ρε Γιάννη...
Τώρα είδα κι εγώ την αγγελία και το θέμα!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εμένα μου είχαν ξεκολλήσει οι κόντρες χωρίς να το έχω αντιληφθεί, με συνέπεια να ξεκολλήσει η σιλικόνη στον πάτο με μπροστά... και Πλημμύρα στο σαλόνι (ευτυχώς ήταν καλοκαίρι και δεν είχε χαλιά)!:smt084
Και είχα μια γέννα ancistrus και άπειρες γαρίδες όπως κι εσύ μέσαzw.
Μετά την αρχική απελπισία και το σοκ (μέχρι που μου ήρθε να τα πάω όλα στο πετσίτι να τα παρατήσω και να σταματήσω το χόμπι), ηρέμησα, σκέφτηκα, και τελικά το μπάλωσα το ενυδρείο και το ξανά έστησα.

Οπότε σου συνιστώ ψυχραιμία, και ότι θες από βοήθεια μιλάς!

Υ.Γ.
Έχω και βοηθητικό το 50άρι αν θες και δεν σε φτάνει το δικό σου, μου λες κι έρχεται και σήμερα!

johnpecn` 29-11-15 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 908887)
:( :( :(
κριμα ρε φιλαρακι :(

και εμενα κατι με επιασε με την αγγελια .....

Θα ξαναφυτρωσουν φυτα ειναι:rolleyes: εμεις να μαστε καλα :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 908892)
Όχι ρε Γιάννη...
Τώρα είδα κι εγώ την αγγελία και το θέμα!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εμένα μου είχαν ξεκολλήσει οι κόντρες χωρίς να το έχω αντιληφθεί, με συνέπεια να ξεκολλήσει η σιλικόνη στον πάτο με μπροστά... και Πλημμύρα στο σαλόνι (ευτυχώς ήταν καλοκαίρι και δεν είχε χαλιά)!:smt084
Και είχα μια γέννα ancistrus και άπειρες γαρίδες όπως κι εσύ μέσαzw.
Μετά την αρχική απελπισία και το σοκ (μέχρι που μου ήρθε να τα πάω όλα στο πετσίτι να τα παρατήσω και να σταματήσω το χόμπι), ηρέμησα, σκέφτηκα, και τελικά το μπάλωσα το ενυδρείο και το ξανά έστησα.

Οπότε σου συνιστώ ψυχραιμία, και ότι θες από βοήθεια μιλάς!

Υ.Γ.
Έχω και βοηθητικό το 50άρι αν θες και δεν σε φτάνει το δικό σου, μου λες κι έρχεται και σήμερα!

Διονύση να σαι καλα φιλε απ ολα εχω ευχαριστω παντως
και μενα χτες μου ρθε να τα πετάξω ολα αλλα οσο περνάνε οι ωρες εντάξει χαλαρώνω :cool:
Μου ρθε και σπασμένο το μικρό το δες, άνοιξε και το μεγαλο δεν με θελει :rolleyes:
Εχει κολληθεί ηδη θα μπουν και τα ψαρια προσωρινά ,σε κανα 2 μερες και βλέπουμε ,ιςως παω σε ενα καινούριο μεγαλύτερο,βιοτοπικο, ξερά φύλλα άμμο οςμοςη και κλαδιά να μην θελει και πολλα.

moradin 29-11-15 18:22

Σε θέλει δεν σε θέλει δεν είναι στο χέρι του όμως! ;)
Εγώ το είδα σαν μια ευκαιρία για rescape!
Αφού έχεις το μικρόβιο του μποστανά, μπορείς να το κάνεις το μεγάλο Αμαζόνιο, και το μποστάνι σε πιο μικρό να είναι και πιο μανιτζέβελο!
Καλή επάνοδο εύχομαι, και μην πτοήσαι!

tsoui 29-11-15 19:46

Σε νοιωθω απολυτα εχω παθει ακριβως το ιδιο στο ιδιο ενυδρειο μονο που εμενα εχανε στην ενωση στον πατο σιγα σιγα ημερα σαββατο απογευμα το ανακαλυψα και τα ψαρια σε κουβαδες φρικη καλη δυναμη!!!

leonidas87 04-12-15 03:10

Έλα ρε Γιάννη τι έγινε??? :(
Τώρα το είδα.....κρίμα!!!

Το έφτιαξες??αν θες βοήθεια πες μου...

Μόλις επανακάμψεις θα σου ετοιμάσω ένα κλάδεμα που θα γίνει πάλι ζούγκλα το ενυδρειό σου!!!!

johnpecn` 04-12-15 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 909460)
Έλα ρε Γιάννη τι έγινε??? :(
Τώρα το είδα.....κρίμα!!!

Το έφτιαξες??αν θες βοήθεια πες μου...

Μόλις επανακάμψεις θα σου ετοιμάσω ένα κλάδεμα που θα γίνει πάλι ζούγκλα το ενυδρειό σου!!!!

Το φτιαξα το συμμάζεψα λιγο ,έδωσα και τα φυτά κράτησα λιγη παρβουλα μονο και βαριέμαι τωρα να ξαναπάω φουλ φυτεμενο ,θα τ αφήσω μονο γκαζόν iwagumi και βλέπουμε :rolleyes: αν ξανα φυτέψω σε καινούριο ενυδρείο μονο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02284 seconds with 11 queries