Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=158)
-   -   αλγη αναγνωριση-φυτα αναγνωριση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19441)

jimfytakis 13-09-07 00:12

αλγη αναγνωριση-φυτα αναγνωριση
 
7 Συνημμένο(α)
Νομιζω ειναι κυανοβακτηρια,αν και εχει χρωμα γκρι πρασινο.Αλλαγες 50% ανα βδομαδα Νο3<20 ,για φοσφωρικα δεν ξερω. 85watt/100l καθαρα και Co2 απο 2λιτρο κοκα κολλα.Απο φυτα εχω 2μεγαλες limnophila aquatica,μπολικο polysperma στη μια ακρη αρκετο xmass moss,2cryptocorina balansae,hygrophila difformis,hydrocotyle verticillata,alternanthera reinecki roseafolia,3microsorium pteropus latifolia μεγαλα 2 απο τα πρασινα που θα θελα να μαθω τι ειναι και 5 cryptocorina? "καφετι".Εκανα μια συσκοτιση 3 ημερων με 30% αλλαγες και η μονη προοδος ηταν απλα η αναπτυξη καποιων φυτων.3 πρωτες φωτο αλγη....

Τελος θα θελα να μου πειτε τι εχινοδωροι ειναι αυτοι οι δυο καθως και τα λατινικα των καφετι κρυπτοκορινων και των αλλων των πρασινων που μαλλον καποια κρυπτοκορινα ειναι.4 τελευταιες αναγνωριση.

Ευχαριστω!!

jimfytakis 13-09-07 10:27

Δωστε μου καμια ιδεα plz.Εχω οξυγονουχο υδωρ φαρμακευτικο(οξυζενε).Κανει?

PascM 13-09-07 13:09

Γιατί να βιαστείς με το οξυζενέ το οποίο λογικά θα καταστρέψει και αρκετά φυτά σου?

Κάνε μια αναζήτηση για ΒΒΑ θα βρεις πολλά!

GP250381 13-09-07 13:53

το 4,5 πρεπει ειναι echinodorus ozelot
το 6 για ποιο φυτο αναφερεσαι?αν εννοεις το μπροστα μοιαζει με cryptocoryne undulata
το 7 πρεπει να ειναι cryptocoryne parva
πηγενε στη σελιδα της τροπικα για να δεις και εικονες

οσο για την αλγη μου μοιαζει με τριχοειδη διαβασε λιγο εδωhttp://www.malawicichlidhomepage.com...de_greek1.html

jimfytakis 13-09-07 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 199009)
Γιατί να βιαστείς με το οξυζενέ το οποίο λογικά θα καταστρέψει και αρκετά φυτά σου?

Κάνε μια αναζήτηση για ΒΒΑ θα βρεις πολλά!

Βρηκα ενα ποστ του Mikenuke.Ο Tolis λεει "(Αυτα για το black out γενικως - δεν πολυπαρακολουθω τελευταια τι γινεται με τα φυτεμενα ενυδρεια, αλλά το black out το ηξερα για ολες τις αλγες εκτος BGA)." ΑΥτο σημαινει οτι καλυπτει και ΒΒΑ και τριχοειδης ε?Να προχωρησω και γω σε συσκοτιση 3ημερο?Και μετα αλλαγη και σκουπα ε?Μηπως να παρω 3 σαε παραλληλα με τη συσκοτιση και μετα να τα μεταφερω στο 400αρι για να τα κανω 5?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381 (Μήνυμα 199026)
το 4,5 πρεπει ειναι echinodorus ozelot
το 6 για ποιο φυτο αναφερεσαι?αν εννοεις το μπροστα μοιαζει με cryptocoryne undulata
το 7 πρεπει να ειναι cryptocoryne parva
πηγενε στη σελιδα της τροπικα για να δεις και εικονες

οσο για την αλγη μου μοιαζει με τριχοειδη διαβασε λιγο εδωhttp://www.malawicichlidhomepage.com...de_greek1.html

Το διαβασα το αρθρο.Καλο!Αλλα αν ειναι να χαλασω τα φυτα δεν λεει..Ευχαριστω για τις αναγνωρισεις!

GP250381 14-09-07 12:17

απο οσα μπορω να δω απο τις φωτο σου δεν νομιζω οτι θα πειραξει το οξυζενε τα συγκεκριμενα φυτα.μπορει λιγο τη limnophila,

jimfytakis 14-09-07 13:47

Λεει υπεροξειδιο του υδρογονου..Τεσπα εγω προχωρησα σε πληρη συσκοτιση και μετα απο 3-4μερες αλλαγη νερου σκουπα βυθου γενικη λιπανση και οτι ξεφυγει με το χερι.Ευχαριστω πολυ!

PascM 14-09-07 15:11

Δες τι θα γίνει με την συσκότιση και βλέπουμε!
Για να καταλάβεις όμως από που προήλθε κλπ πρέπει να κάνεις μετρήσεις για
ΡΟΡ4 και σίδηρο καθώς επίσης και ΝΟ3.

leonm 14-09-07 15:27

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται για bga αλλά για bba. Aν ειναι έτσι ούτε η συσκότιση ούτε το οξυζενέ θα κάνουν τίποτα αλλά η διπλή δόση excel. Αν μπορείς βγάλε πιο καλή κοντινή φωτό για σιγουριά.

PascM 14-09-07 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 199009)
Γιατί να βιαστείς με το οξυζενέ το οποίο λογικά θα καταστρέψει και αρκετά φυτά σου?

Κάνε μια αναζήτηση για ΒΒΑ θα βρεις πολλά!

.................. ΒΒΑ είναι σίγουρα,
το οξυζενέ το θεωρώ πολύ extreme λύση!
Το flourish excel μέχρι στιγμής πολύ καλή! Το θέμα είναι να βρεθεί και η αιτία!

jimfytakis 14-09-07 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 199273)
Δες τι θα γίνει με την συσκότιση και βλέπουμε!
Για να καταλάβεις όμως από που προήλθε κλπ πρέπει να κάνεις μετρήσεις για
ΡΟΡ4 και σίδηρο καθώς επίσης και ΝΟ3.

ΡΗ τεστ εχω μονο.Το Σαββατο θα παρω και ενα για ΝΟ3.Αλλαγες ομως κανω καθε βδομαδα και ταιζω φειδωλα(ζωοτοκα βλεπεις....)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 199278)
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται για bga αλλά για bba. Aν ειναι έτσι ούτε η συσκότιση ούτε το οξυζενέ θα κάνουν τίποτα αλλά η διπλή δόση excel. Αν μπορείς βγάλε πιο καλή κοντινή φωτό για σιγουριά.

Δεν μπορω πιο κοντινη.Εχω τη HP 525M 6mpixel εκανα close up focus επαιξα και με τα iso και αυτο ηταν το καλυτερο που πετυχα.Χρωματικα ειναι σταχτυ μπλε πρασινη η αλγη πολυ πυκνη και φευγει αρκετα δυσκολα με το χερι



Ενδεχεται να ειναι ελειπης η λιπανση γιατι το μονο που εκανα ειναι να βαλω ενα σακι σιχεμ υποστρωμα 7κιλων.Δεν ριχνω ακομα ζουμια.Να κινηθω σε PMD?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 199281)
Το flourish excel μέχρι στιγμής πολύ καλή! Το θέμα είναι να βρεθεί και η αιτία!

+Excel στις αγορες...Καλα μεχρι τωρα.Απο τι τιμες ΝΟ3 και πανω μπορω να θεωρησω ως αιτιο?Η συσκοτιση φευγει τη Κυριακη η Δευτερα με μια αλλαγη νερου 70% και σκουπα βυθου.Κανα σαε ισως?

leonm 14-09-07 15:41

[quote=jimfytakis;199282]Χρωματικα ειναι σταχτυ μπλε πρασινη η αλγη πολυ πυκνη και φευγει αρκετα δυσκολα με το χερι uote]
Η bga είναι πρασινομπλέ φευγει εύκολα με το χέρι και δεν έχει και τρίχες που η δικιά σου φαίνεται νάχει.Δεν την τρώνε τα ΣΑΕ

PascM 14-09-07 15:42

Ή ΒΒΑ τις περισσότερες των περιπτώσεων συνδέετε με την έλειψη ΝΟ3. Αλλά και την περίσσια σιδήρου που έχει το υπόστρωμά σου!

jimfytakis 14-09-07 15:45

Ελειψη ΝΟ3 δεν εχω μιας και το δικτυο εχει 10,αλλα και δεν ξεπερναω τα 25 με παλιοτερα τεστ που χα κανει.Τωρα σιδηρο....Αυτη η περισσια σιδηρου ποτε θα παψει?Να βαλω κερατοφυλλο για να τραβηξει?

Οταν λεω φευγει δυσκολα εννοω σκιζονται φυλλα κτλ...Καμια φορα ομως τη γλιτωνουν τα φυλλα

PascM 14-09-07 15:48

Η άλγη παίρνει κεφάλι όταν τα φυτά δεν μπορούν για κάποιον λόγο να αναπτυχθούν, είτε αυτός είναι φως, είτε CO2 είτε κάποιο άλλο στοιχείο λίπανσης απαραίτητο ή γιατί κάποιο πλεονάζει όπως πιθανόν το σίδηρο!!
Εγώ θα ξεκινούσα με flourish excel overdose και θα έψαχνα παράλληλα και την αιτία σε κάτι από τα παραπάνω!
Το κερατόφυλλο πιστεύω θα τραβήξει περισσότερο τα ΝΟ3 παρά το FE. Δεν χάνεις όμως να δοκιμάσεις!
Για πες μας τιμές ΡΗ - ΚΗ ?

jimfytakis 14-09-07 15:52

ΚΗ δικτυου 4.Δεν το μαλακωνω το νερο. 2λεπτακια να μετρησω ΡΗ
Το ΡΗ ειναι ελαχιστα κατω απο το 7 αν και χθες εβγαλα το DIY Co2 κατα τις οδηγιες στο αρθρο του MCH

PascM 14-09-07 17:39

Εφόσον οι αλλαγές είναι πρόσφατες καλό είναι να κάνεις υπομονή να δεις πως λειτουργούν!

jimfytakis 14-09-07 17:47

Οκ! Θα κανω υπομονη!

jimfytakis 18-09-07 16:19

Τα πραγματα στρωσαν.Δειχνει η αλγη να εξασθενησε.Θα δω σε μια βδομαδα πως θα συνεχιστει

PascM 19-09-07 21:41

Εφόσον άρχισε να υποχωρεί σημαίνει οτι είσαι σε καλό δρόμο!!!

Υπομονή!!!!!!

jimfytakis 21-09-07 22:12

Η αλγη πηρε τα πανω της σημερα.Μαλον εχω και τριχοειδη και την κυανο...Εβαλα excel συμφωνα με τις οδηγιες 5ml/40l for first time μετα απο αλλαγη 40%.Να κανω συσκοτιση η να αρχισω σταδιακο αναμα λαμπων 60βαττ αυριο την αλλη βδομαδα +30 και μετα απο αλλη μια βδομαδα αλλα 15?Το DIY Co2 να το βγαλω?Το κερατοφυλλο δεν εκανε τπτ ισως και να τα χειροτερεψε.Διαπιστωσα ομως οτι κοκκινιζει με εντονο φως
-------------------------
Ειδα μια μικρη προοδο στη limnophila aquatica.Επισης το προβλημα δεν επηρεαζει εχινοδωρους και τετοια.Εστιαζεται σε κρυπτοκορινες κυριως αλλα και σε ενα μονο ειδος εχινοδωρου(tenellous).πορειτε να βγαλετε καποιο συμπερασμα?Επισης περα απο τα 60βαττ που εριξα το φωτισμο μειωσα φωτοπεριοδο σε 10ωρες.Υπερδοσολογια εξελ συνεχιζω.Καποιος λιγη βοηθεια!!!

PascM 22-09-07 02:30

Με το excel θα έλεγα να συνεχίσεις!
Από ότι καταλαβαινω όμως έχεις πάρα πολύ φως?
Το Co2 μην το βγάλεις αλλά να κάνεις συχνό έλενχο (μια και έχεις μειώσει την φωτοπερίοδο) στις τιμές του ΡΗ και ΚΗ.

jimfytakis 22-09-07 12:15

Απο φυτα εχω μεσα
Echinodorus tenellus ***
Echinodorus orientalis *
Echinodorus ozelot *
Hygrophila difformis
Hygrophila polysperma "rosanerviq"
Microsorium pteropus "latifolia"
Hydrocotyle verticillata *
Alteranthera reineckii "roseafolia"
Ceratopteris thalictroides
Heteranthera zostrerifolia
Limnophila aquatica *
red mangrooves
cladophora aeqagrophila
ludwigia repens
proserpinaca palustris "Cuba"
eleocharis parvula

Τα φυτα με * εχουν προβλημα.Βασικα το προβλημα δεν ξερω αν ειναι ο εντονος φωτισμος.Εκανα και ενα λαθος στα watt πριν.Απο λαμπες εχω
1)careffour 30watt
2)aquastar 18watt
3)original tropica 18watt
4)sera plant color 15watt
81watt συνολο. Το προβλημα ειναι οτι λογω εργοστασιακου καπακιου η κατανομη των λαμπτηρων ειναι λιγο.........Τωρα εχω ανοιχτες την 1+3


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02100 seconds with 11 queries