Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   αγελλοψαρο με συμπεριφορά γέννας - help !! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37895)

jimmis1974 13-02-10 22:43

αγελλοψαρο με συμπεριφορά γέννας - help !!
 
Το 220 λιτρα ενυδρειο μου τρεχει εδω και 3 μηνες, εχω μεσα 6 αγγελοψαρα και αλλα ψαρακια.
Απο σημερα 2 αγγελοψαρα ειναι σε ενα φυλο ανουμπιας ,το ενα ακουμπα συνεχεια πανω του και απομακρυνουν με μισος :D οτι ζωντανο ερθει κοντα.
Δεν ξεκολαν απο το φύλο με τιποτα
Λετε να υπαρχει περιπτωση γεννας καιαν δω αυγα εχω τυχη να δω και μικρα?:confused:
Το θεμα ειναι με τα υπολοιπα ψαρια, θα κινδυνέψουν τα αυγα απο τα αλλα αγγελοψαρα και ψαρια ??
Τι με συμβουλεύετε να κανω μπας και δω τιποτε μικρουλια :D:D:D:D:D

nikos mennis 13-02-10 22:53

πρεπει να μας πεις πρωτα τι αλλα ψαρια εχεις μεσα και να ανεβασεις και μερικες φωτογραφιες :p

jimmis1974 13-02-10 22:57

Καταρχην φωτο αυριο καπια στιγμη.
Χχχχμμ στα δυσκολα τωρα, ειπα 6 αγγελοψαρα, υπαρχουν 4 γατοψαρα Jullie , 2 καρδιναλιοι μικροι, 2 σιαμεζοι, αλλα το πιο σοβαρο :(:( οτι υπαρχουν και 2 μαχαιροψαρα !!

Perazzi 13-02-10 23:12

Πολλά ψάρια έχεις ώμος για 220 λίτρα , και καρδινάλιοι είναι κοπαδόψαρα τουλάχιστον 6 άτομα για να μη στρεσάρονται ..

Πάνος 14-02-10 00:32

τα αγγελοψαρα σου πιθανοτατα εχουν σχηματισει ζευγαρακι και θελουν να γεννησουν...προφανως κανουν προβες...
οποτε αυτο που πρεπει
1. να εχεις μαλακο νερο με ΚΗ κατω του 5 ωστε να γονιμοποιηθουν τα αυγα.
2. να αφησεις το ζευγαρι μονο του ή να παρεις τα αυγα προτου φαγωθουν και να κανεις τεχνητη εκκολαψη σε αλλο μικρο ενυδρειο.
αν τα αφησεις στην τυχη τους τα αυγα σχεδον βεβαιο οτι θα φαγωθουν και δε μπορεις να κανεις τιποτα.
αν αποφασισεις να κανεις αναπαραγωγη το ζευγαρι μονο του ή τεχνητη εκκολαψη....και φυσικα τροφη για αρχικη τροφη μονο νεοεκκολαφθεισα αρτεμια.
σχεδον σιγουρο οτι δε θα αγγιξουν τιποτε αλλο για μερικες εβδομαδες...

jimmis1974 14-02-10 02:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 416782)
τα αγγελοψαρα σου πιθανοτατα εχουν σχηματισει ζευγαρακι και θελουν να γεννησουν...προφανως κανουν προβες...
οποτε αυτο που πρεπει
1. να εχεις μαλακο νερο με ΚΗ κατω του 5 ωστε να γονιμοποιηθουν τα αυγα.
2. να αφησεις το ζευγαρι μονο του ή να παρεις τα αυγα προτου φαγωθουν και να κανεις τεχνητη εκκολαψη σε αλλο μικρο ενυδρειο.
αν τα αφησεις στην τυχη τους τα αυγα σχεδον βεβαιο οτι θα φαγωθουν και δε μπορεις να κανεις τιποτα.
αν αποφασισεις να κανεις αναπαραγωγη το ζευγαρι μονο του ή τεχνητη εκκολαψη....και φυσικα τροφη για αρχικη τροφη μονο νεοεκκολαφθεισα αρτεμια.
σχεδον σιγουρο οτι δε θα αγγιξουν τιποτε αλλο για μερικες εβδομαδες...

το νερο οκ θα το μαλακώσω, αν και ειναι μαλακο. Το τεχνικη εκολαψη δεν επιασα, δηλαδη ????
Οταν δω αυγα ας πουμε τι να κανω , να παρω το φυτο με τα αυγα και να το βαλω σε αλλο ενυδρειο με τους γονεις μεσα ?
Υπαρχει κινδυνος να φαγοθουν τα αυγα απο τους γονεις ?

Πάνος 14-02-10 21:11

τεχνητη εκκολαψη εννοω ακριβως να απομακρυνεις τα αυγα απο τους γονεις...να τα βαλεις δηλαδη σε ενα αλλο ενυδρειο μονα τους....
αν μεταφερεις και τους γονεις δε ξερω πως θα αντιδρασουν...αναλογα την πειρα τους...αν εχεις τη δυνατοτητα να μεταφερεις τους γονεις σε καταλληλο ενυδρειο μονους τους...τοτε καντο και μη σε πολυ νοιαζει για τα αυγα καθως θα γεννανε συχνα...

cristiniw 15-02-10 20:49

Γειά σας κ από εμένα. Μόλις είδα στο φυτό μου αυγά από τα αγγελόψαρα! Το κακό είναι ότι το ένα είναι συνέχεια δίπλα στα αυγά και τα τρώει. Πρέπει να μεταφέρω το φυτό μόνο του σε άλλο ενυδρείο ? Και τι γίνεται αν δεν έχω κατάλληλο ενυδρείο αλλα μόνο ένα 15αρι χωρίς θερμοστάτη?

kalts.greg 15-02-10 20:54

?
 
αφού γέννησαν μια θα ξαναγεννήσουν σύντομα . ετοιμάσου για την επόμενη φορά . να είσαι έτοιμος .

Πάνος 15-02-10 21:58

χριστινα ας συνεχισουμε στο αλλο θεμα που ανοιξες...;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries