Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Προσπάθεια ζευγαρώματος... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26123)

panagiotis265 11-07-08 18:05

Προσπάθεια ζευγαρώματος...
 
Καλησπέρα.Εχω 1 ζευγάρη μονομάχων που θέλω να ζευγαρώσω.Τα ψαράκια βρήσκονται σε ξεχωριστό ενυδρείο το καθένα με δικό του φιλτράκι τα φυτάκια τους και τον θερμοστάτη τους (που δέν χρειάζεται τώρα).Είναι <<κολλημένα>> τα ενυδρεία και ανάμεσα έχω βάλει ένα χαρτί και το βγάζω σε τακτά χρονικά διαστήματα για να βλέπονται.Το φαγητό τους είναι κατεψηγμένα bloodworms και αυτό γήνετε εδώ και 10 μέρες.Το πρόβλημά μου είναι οτι ο αρσενικός ενώ πρίν αρχήσει να βλέπει την θυληκιά είχε κάνει 2 φορές φωλιά τώρα τίποτα... Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?Μήπως να τα βάλω και τα 2 μαζί?

PascM 11-07-08 18:32

Να περιμένεις μέχρι η θηλυκιά να βγάλει κάθετες ρίγες (όταν βλέπει τον αρσενικό) είναι μια ένδειξη οτι είναι έτοιμη για ζευγάρωμα!
Όσον αφορά την φωλιά μην ανησυχείς την φτιάχνει σε χρόνο μηδέν όταν τη χρειαστεί.

panagiotis265 11-07-08 21:45

Η θυληκιά είναι λευκή οπότε δέν μπορώ να διακρήνω γραμμές.Πάντος έχει αυγά μέσα της και κάθε φορά που βγάζω το χαρτί που χωρίζει τα ενυδρεία κολλάνε μύτη με μύτη καί τα δύο με τον αρσενικό να φουντώνει την ουρά.Σκέφτομαι μέσα στο σαββατοκύριακο να τα βάλω σε ένα ενυδρείο για λίγο να δώ πώς θα αντιδράσουν.

Maverick 13-07-08 09:40

Για τη φωλιά μην ανησυχείς, αφού γενικά φτιάχνει φωλιές όταν θα βρεθούν μαζί θα την φτιάξει (μπορεί να την φτιάχνει και κατά την ώρα του ζευγαρώματος). Καλή επιτυχία, τη θυμάσαι τη διαδικασία?

panagiotis265 13-07-08 21:33

Ναί την θυμάμε την διαδηκασία και άν όχι σημερα τότε άυριο το απόγευμα θα τους βάλω μαζί και έυχομαι όλα να πάνε καλά.
-------------------------
Λοιπόν η πρώτη πρωσπάθεια ήταν αποτυχημένη... Αλλά με προβλημάτησε... Οταν έβαλα την θυληκιά στον Crowtail μονομάχο κάθε φορά που τον πλησίαζε η θυληκιά αυτός κρυβόταν.Τελεικά μετά απο κανένα ταταρτάκι την έβγαλα και έκανα το λάθος να την βάλω με τον Doubletail. . . Και ενώ όλα έδειχναν καλά ξαφνηκά άρχησε να την κυνηγλαει ανελέητα και πρήν προλάβω της κατάφερε ένα καλόδάγκωμα στην ουρά με αποτέλεσμα να της κόψει την μισή.Την έβγαλα αμέσως και πρόσεξα οτι ο αρσενικός με το κομμάτι της ουράς στο στόμα έκανε τον ψώφιο για λίγο και μετά συνήλθε ξανά... Καμμία βοήθεια απο τους ποιό έμπηρους? Εχω μήπως ασύμβατα ζευγάρια?

Maverick 14-07-08 11:06

Απλά βιάστηκες για τη δευτερη προσπάθεια, θα σου πρότεινα να ξαναδοκιμάσεις με το ένα αρσενικό μετά από μία εβδομάδα με καλό τάισμα. Πώς το έκανες? Έβαλες πρώτα τη θηλυκιά, μετά την έβαλες σε ένα σωλήνα ή γεννήστρα και έβαλες και τον αρσενικό?

panagiotis265 14-07-08 16:14

Οχι απλά στο ενυδρείο της θυληκιάς έβγαλα τον ένα και έβαλα τον άλλο. Εδώ και 15 μέρες τους ταίζω όλους με κατεψηγμένα bloodworms.

Maverick 15-07-08 09:59

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο της θηλυκιάς? Το ενυδρείο αναπαραγωγής πρέπει να είναι 40-60 λίτρα ώστε να έχει αρκετό χώρο για την ανάπτυξη των μικρών αργότερα και κρυψώνες για τη θηλυκιά (μην ξεχνάς ότι πρέπει η στάθμη να είναι γύρω στους 12-15 πόντους για την αναπαραγωγή που σημαίνει ακόμα λιγότερα λίτρα).
Όταν είναι λοιπον να μπει ο αρσενικός στο ενυδρείο αναπαραγωγής, πρέπει η θηλυκιά (αφού είναι ήδη μέσα όπως λες) να βρίσκεται προστατευμένη μέσα σε ένα διαφανή πλαστικό κύλινδρο (πχ κομμένο μπουκάλι από αναψυκτικό) ή σε μία μεγάλη γεννήστρα, ώστε μεν να βλέπονται τα ψάρια αλλά να μην μπορεί να την τραυματίσει ο αρσενικός. Έτσι, δίνεις το χρόνο και στον αρσενικό να συνηθίσει το νέο περιβάλλον (και να αρχίσει να ετοιμάζει τη φωλιά) και στη θηλυκιά να συνηθίσει την παρουσία του αρσενικού και όταν βγει να είναι έτοιμη για ζευγάρωμα (να μην τον φοβάται)... Ξαναπροσπάθησε σε μία εβδομάδα ;)

Χρονοδιάγραμμα που σε μένα έχει δουλέψει:
1η μέρα: Απόγευμα - βράδυ --> βάζουμε τη θηλυκιά στο ενυδρείο αναπαραγωγής
2η μέρα: Πρωί - μεσημέρι --> βάζουμε τη θηλυκιά σε γεννήστρα ή κύλινδρο και βάζουμε τον αρσενικό
Βράδυ (λίγο πριν σβήσουμε τα φώτα) --> αφήνουμε ελέυθερη τη θηλυκιά στο ενυδρείο
3η μέρα: Πρωί --> :smt008 :smt052 :smt041 Καλή συνέχεια!

panagiotis265 15-07-08 15:59

Τα ενυδρεία μου είναι 20 λίτρα καί τα δύο και είναι κολλημένα βλέπονται άν τραβήξω το χαρτί που είναι ανάμεσα στα τζάμια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01369 seconds with 11 queries