Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευη στενομακρου ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95258)

corsar7 26-12-16 16:12

κατασκευη στενομακρου ενυδρειου
 
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.μου ζητησε ενας φιλος ενα τροπο να ομορφυνει το πασο που χωριζει κουζινα σαλονι και του προτεινα τι αλλο ενα ενυδρειο..το θεμα μου ειναι οτι οι διαστασεις του πασου ειναι1,40 επι 0,30....εχει λογικη τοσο στενο ενυδρειο???για υψος δεν εχει θεμα αν και προτεινα ιδιο με το πλατος.θα γινει ενα ενυδρειο αρχαριου με πολυ ευκολα φυτα δυο εσωτερικα φιλτρα ενα σε καθε ακρη και ψαρακια ελεγα γκαπι και εδω θελω τη γνωμη σας...θα ειναι ενταξει τα ψαρακια???αν δεν εκανα λαθος βγαινει γυρο στα 140 λιτρα

voas 26-12-16 16:21

γιατί δεν βάζετε στο πάσο ένα πιο φαρδύ ξύλο έτσι ώστε να "κλέψετε 10 πόντους μπρος πίσω?
έτσι θα πάει στους 50 πόντους βάθος!
μπορεί τώρα να είναι αρχάριος αλλά αργότερα να του αρέσει και να θέλει να ασχοληθεί περισσότερο!

Undertaker 26-12-16 16:28

και 5 πόντους να κερδίσει από την κάθε πλευρά, καλά θα είναι. 10 πόντοι πάει πολύ μάλλον. Υπό την προϋπόθεση βέβαια, οι 30 πόντοι που ήδη υπάρχουν, να είναι όλο τοίχος από κάτω.

Tanganyiκας 26-12-16 16:36

Μπορεί να το κάνει πιο πλατύ και να το φέρει "περασειά" από την μεριά του σαλονιού,αρκεί να βάλει έξτρα στηρίγματα που θα πατάνε στον κύριο πάγκο!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 987262)
και 5 πόντους να κερδίσει από την κάθε πλευρά, καλά θα είναι. 10 πόντοι πάει πολύ μάλλον. Υπό την προϋπόθεση βέβαια, οι 30 πόντοι που ήδη υπάρχουν, να είναι όλο τοίχος από κάτω.

Πάνο αυτό που έχει αν κατάλαβα καλά είναι το κομμάτι που βρίσκεται πάνω στον πάγκο(πάσο) και είναι 30cm,από κάτω είναι κούφιο!!

voas 26-12-16 16:44

[QUOTE=Undertaker;987262]και 5 πόντους να κερδίσει από την κάθε πλευρά, καλά θα είναι.

αυτό εννοούσα η' και αυτό που λέει και ο Γιώργος!

Undertaker 26-12-16 17:04

Το ίδιο λέμε και οι τρεις απλά οι 10 επιπλέον πόντοι σε κάθε πλευρά μου φαίνονται πολλοί αν απλά το ενυδρείο πατάει σε μια τάβλα με αυτές τις διαστάσεις (50 εκ.). Αν θα έκανα κάτι τέτοιο, θα έβγαζα τους 20 έξτρα πόντους προς το σαλόνι (στη μία Ευρά δηλαδή) αλλά θα πρόσθετα μια βάση σε αυτό το κομμάτι που θα προεξείχε και θα έπιανε μέχρι πάτωμα για να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δε θα μου κάνει κάνα σκηνικό. Έχετε υπόψη ότι 1,40 είναι μακρύ σχετικά και θα έχει καλό βαρος. Δε ξέρω αν πιάσατε τι εννοώ.

Tanganyiκας 26-12-16 17:10

Δεν λέμε το ίδιο!!Εγώ προς το σαλόνι δεν θα έβαζα να προεξέχει κάτι,θα το έβαζα προς την κουζίνα που ούτως ή άλλως ο κύριος πάγκος είναι 60άρης και με έξτρα πόδια.

Undertaker 26-12-16 17:26

Ποιος πάγκος είναι 60 εκ. Του φίλου είναι 30......έχω χάσει κάτι;

Tanganyiκας 26-12-16 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 987271)
Ποιος πάγκος είναι 60 εκ. Του φίλου είναι 30......έχω χάσει κάτι;

Μπορει να έχω εγώ λάθος!!!!Εγώ ξέρω πάγκους που χωρίζουν κουζίνα /σαλόνι που έχουν από πάνω έξτρα πάγκο 30 πόντους.Ας μας πει ο φίλος αν είναι έτσι;

Tanganyiκας 26-12-16 17:48

1 Συνημμένο(α)
Κάτι τέτοιο κατάλαβα!

Undertaker 26-12-16 17:56

Και έτσι να είναι; Αυτομάτως θα αχρηστευσει τον πάγκο και είναι κρίμα. Αυτό το κομμάτι μπορεί να μείνει, να είνι λειτουργικό, γιατί να το καλύψει;

Tanganyiκας 26-12-16 19:21

Προσωπικά όπως έγραψα και πιο πάνω δεν θα άφηνα τίποτα να εξέχει προς το σαλόνι!!Δεν μας έχει πει όμως ο φίλος αν είναι έτσι όπως δείχνω..........και ίσως συζητάμε τσάμπα.

delta66 26-12-16 19:58

1. (για να εχει περισσοτερες επιλογες ψαριων) Να βαλει ενα πιο μεγαλο ξυλο (τοσο οσο να παταει ολος ο πατος του ενυδρειου) πανω στον παγκο.
2. Με 30 πλατος και 1.40 μηκος μπορει ανετα να βαλει κοπαδοψαρα

Undertaker 26-12-16 20:05

Σπύρο αυτό είπαμε για το πλάτος του ενυδρείου αλλά συζητάμε μέχρι πιο πλάτος ενυδρείου μπορεί να φτάσει χωρίς να βάλει επιπλέον στηρίγματα για ασφάλεια. Ο πάγκος είναι 30 εκ. Ποια η άποψή σου;

delta66 26-12-16 20:08

Ο πατος πρεπει να ακουμπαει ολος στη βαση.
Οποτε 30 εκ το πλατος του ενυδρειου και πολλα μικρα κοπαδοψαρα στο ενυδρειο

Undertaker 26-12-16 20:14

Μια ξυλινη επιφάνεια (εννοείται καρφωμένη) πλάτους 40 εκ ας πούμε πάνω στον πάγκο και πάνω εκεί το ενυδρείο με πλάτος 40 εκ, δε θα ήταν ασφαλές;

....κουβέντα να γίνεται...

delta66 26-12-16 20:21

Αυτο ειπα πιο πανω
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 987287)
1. (για να εχει περισσοτερες επιλογες ψαριων) Να βαλει ενα πιο μεγαλο ξυλο (τοσο οσο να παταει ολος ο πατος του ενυδρειου) πανω στον παγκο.
2. Με 30 πλατος και 1.40 μηκος μπορει ανετα να βαλει κοπαδοψαρα


corsar7 26-12-16 22:23

Το σπιτι σχεδον ολα ειναι ιδιοκατασκευη....ο παγκος που λεω ειναι μπετο ντυμενο με ξυλο....οποτε απο θεμα αντοχης βαρους δεν εχει θεμα...σκεφτηκαμε την λυση να πατησει πανω σε σανιδα 40 εκ πλατος...αλλα καπου εκει πεταχτηκε η γυναικα του και .....οποτε οι διαστασεις θα ειναι αυτες...απο αυτα που διαβασα στις απαντησεις σας μπορει ακομα και κοπαδοψαρο οποτε εγω ειμαι καλυμενος....αν αυριο μεθαυριο γινει συνχομπιστας....στο χερι του ειναι να μεγαλωσει το πασο προς τα μεσα στη κουζινα και να γινει κανενα τερατακι....σας ευχαριστω πολυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01880 seconds with 11 queries