Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΗΒΟΥ RED SEA PRIZM (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26605)

AΠΟΣΤΟΛΗΣ 24-08-08 16:19

ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΗΒΟΥ RED SEA PRIZM
 
Διαβασα στο ιντερνετ οτι αμα γεμισεις τον χωρο οπου βγαινει ο σωληνας εισαγωγης με νερο ο θορηβος ελατωνεται κατα πολυ.Το εκανα και ειδα τεραστια διαφορα.

accnt 24-08-08 16:54

Εννοείς τον σωλήνα που τροφοδοτεί το skimmer με νερό?
Με τι τον γέμισες?

AΠΟΣΤΟΛΗΣ 24-08-08 17:09

Ναι τον χωρο που μπαινει ο σωληνας και συνδεεται με την αντλια τον γεμισα με ενα μικρο μπουκαλι.

accnt 24-08-08 18:49

Είναι εύκολο μια φωτογραφία? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανες.

Πάντως η δυναμική του skimmer δεν έχει μειωθεί ε?

AΠΟΣΤΟΛΗΣ 24-08-08 21:37

Κατω απο το δοχειο περισυλογης κοιταζωντας το σκιμερ αριστερα ο χωρος που μπαινει ο σωληνας ειναι κενος αν τον γεμισεις με νερο δεν εχει προβλημα γιατι ειναι στεγανο το σημειο.Την δυναμικη του σκιμερ δεν την επηρεαζει γιατι ο χωρος αυτος ειναι ανεξαρτητος ειναι ο κενος χωρος που μπενει ο σωληνας αριστερα.Δυστηχως δεν μπορω να ανεβασω φωτο.
-------------------------
Θελω να επισημανω οτι μηλαω για το prizm το μικρο δεν ξερω αν το pro εχει τετοιο χωρο και συγνωμη που δεν το ανεφερα πιο πανω.

andreas72 23-11-08 21:46

εγω καταλαβα πιο λεει θα το δοκιμασω, και αν οντως κανει δουλεια θα ανεβασω εγω φωτο αν και παλιο ποστ........ τεσπα τωρα το ειδα;)

accnt 24-11-08 08:30

Δεν έχει σημασία που είναι παλιό το post.
Περιμένουμε αποτελέσματα μιας και το πρόβλημα με τα συγκεκριμένα skimmer είναι έντονο...

andreas72 25-11-08 10:39

2 Συνημμένο(α)
το δοκίμασα,κάνει για λίγο δουλειά.δεν μπορώ να πω ότι έμεινα άφωνος,μια βελτιώσει είδα ναι... το νερό δουλεύει σαν ήχο μόνωση άρα,ίσος μπορεί να γίνει καλύτερη παντεντα ,(και λέω για λίγο) γιατί το νερό σε πολύ γρήγορο διάστημα 10-15 λεπτά χάθηκε.που πήγε??:confused: δεν έχω ιδέα:smt102,ίσος εκεί που μπαίνει το λαστιχάκι να έχει κάποια μικρή διαρροή.πάντως κάνει μεγάλο σαματά το skimmer αυτό,(για αυτό μου το πούλησε και ο alexxx:smt065) και δεν είπε και τίποτα :smt035xaxaax.xm λέτε να κάνει σαματά και το καινούργιο που πήρα από τον κώστα?? :confused:AM Turboflotor Blue 3000?? θα τους κυνηγάω και τους 2 μετά xaxaxx (πλακα κάνω)

και να τελειώσω. το νερό μπαίνει εκεί που είναι το λαστιχάκι του αέρα,στο κενό δοχειακή ωσεί έχουν το σαματά σκίμερ,θα το καταλάβουν άμεσος.

accnt 25-11-08 11:35

Τα prizm κάνουν θόρυβο και δεν είναι για τα λίτρα που αναγράφουν. Το λέμε χρόνια τώρα....

andreas72 25-11-08 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 307392)
Τα prizm κάνουν θόρυβο και δεν είναι για τα λίτρα που αναγράφουν. Το λέμε χρόνια τώρα....

και όχι μονο , τις φυσαλίδες που τις βάζεις??? και εκεί με πατέντα είμαστε για να μην γεμίζει το ενυδρείο με φουσκαλίτσες :p

άντε φτάνει με αυτό το :smt067 skimmer πολύ τα θάψαμε:p:p:p


σε λίγο καιρό έρχεται η αναβαθμίσει 400-450 λίτρα και θα απαλλαγώ από το σαματά skimmer:smt003

chrisx 09-04-09 13:28

Παράθεση:

και εκεί με πατέντα είμαστε για να μην γεμίζει το ενυδρείο με φουσκαλίτσες :razz:
H οποία είναι;

andreas72 10-04-09 08:00

έβαζα ένα τούλι με "γιαλοβαβακα" στην έξοδο,για να σταματάει τις φυσαλίδες...εδώ είχαμε 100% επιτυχία,το μονο κακό που είχε ήταν,ότι ήθελε κάθε 2-3-4 μέρες καθάρισμα. δε το έχω πια αυτό το skimmer για να σου ανεβάσω φωτό,στις πιο πάνω φωτό που έχω στην φωτό 2 φαίνεται λίγο.

chrisx 10-04-09 08:29

ΟΚ κατάλαβα, θα το δοκιμάσω και αυτό.

Μείωσα λίγο την θόρυβο βγάζοντας τελείως το σωληνάκι που πήγαινε από την τάπα εισόδου αέρα στην αντλία. Στην συνέχεια πέρασα ταινία τεφλόν στο σπείρωμα της τάπας ώστε να βιδώνει καλά και την άφησα ένα "κλικ" ανοικτή.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

andreas72 10-04-09 09:04

1 Συνημμένο(α)
δεν δοκίμασα να βάλω σιγαστήρα,τον σιγαστήρα που έχουν τα αλλα skimmer...μήπως και !!!!!!!!!

chrisx 10-04-09 09:12

Δοκίμασα εγώ κάτι παρόμοιο αλλά δεν...

Δεν ξέρω αν έβαζα λίγο βαμβάκι στο κάθετο κομμάτι (εκεί που έβγαλα το σωληνάκι, από την τάπα ως στην αντλία, πίσω από το κόκκινο βελάκι της photo) ώστε να μειώσω τον θόρυβο του νερού που στροβιλίζεται λόγω της εισροής του αέρα από την τάπα. Ποιά είναι η γνώμη σου;

andreas72 10-04-09 09:24

chrisx όλα αυτά είναι ερασιτεχνικές πατέντες... δεν έχεις να χάσεις τίποτα,δοκιμασετο!

The Red Sea Prizm skimmer is a compact unit which includes a venturi skimmer, integral water and air regulators and a skim enhancing, 2 stage, convergent-divergent reaction chamber. This skimmer is becoming very popular with aquarists with small to medium sized tanks up to 90 gallons. Users have reported that the impeller can be noisy, but that appears to be the old 12 blade units, which the manufacturer will replace with a quieter, more efficient impeller on request.



μετάφραση να την πη ο θεός---------> Οι χρήστες έχουν αναφέρει ότι το στροφείο μπορεί να είναι θορυβώδεις, αλλά αυτό φαίνεται να είναι η παλιά λεπίδα 12 μονάδων, το οποίο ο παραγωγός θα αντικαταστήσει με ένα πιο ήσυχο, πιο αποτελεσματική στροφείο κατόπιν αιτήματος.
Κώδικας:

http://saltaquarium.about.com/cs/prskimmers/gr/aaprredseaprizm.htm


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01751 seconds with 11 queries