Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Τι τους συμβαινειο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24710)

yiota 02-05-08 18:41

Τι τους συμβαινειο?
 
Γεια σας!!!!!Μου εχουν δωσει 2 μικρα γκαπακια κ τα κραταω σε ενα μικρο ενυδρειο μεχρι να στρωσει το μεγαλο(60 λιτρα).Τις 2 τελευταιες μερες ειναι λιγο ανυσηχα.Καθονται στο πατο κρυμμενα(για πολλες ώρες) κ ετσι ξαφνικα ξεκινουν να πηγαινουν περα δωθε σαν τρελα!!!!Τους συμβαινει κατι???:confused: Ειμαι αρχαρια στο χομπυ κ δεν μπορω να καταλαβω!

ΥΓ Νομιζω ειναι φουσκωμενα....

alexinio 02-05-08 18:50

Καλωσήρθες καταρχάς
Μερικές ερωτήσεις έχω:p
Πόσο μικρό είναι το ενυδρείο?
Είναι στρωμένο...?μετρήσεις αμμωνίας νιτρωδών και νιτρικών έχεις κάνει?
Είναι μόνα στο ενυδρείο?
Φωτογραφία υπάρχει για να δούμε μήπως είναι καμία ασθένεια ή μήπως είναι ετοιμόγεννα(αν και δεν συνυθίζεται τέτοια συμπεριφορά κατά την εγκυμοσύνη τους)

yiota 02-05-08 18:59

Ευχαριστω!Καλως σας βρηκα!Μου το εδωσε ενας φιλος(που ασχολειται με το χομπυ) στρωμενο και εκανε τις απαραιτητες μετρησεις.Το εχω εδω κ μια εβδομαδα κ δεν εχω κανει τεστ απο τότε.Ειναι πολυ μικρο....γυρω στα 8 λιτρα.Περιμενω να τελειωσει το στρωσιμο στο μεγαλο για να τα βαλω εκεί.Δυστυχως εχει χαλασει η μηχανη μου κ δεν μπορω να βγαλω φωτο.Ουφ........ελπιζω να μην ειναι καμια ασθενεια.

Ευχαριστω πολυ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiota (Μήνυμα 258511)
Ευχαριστω!Καλως σας βρηκα!Μου το εδωσε ενας φιλος(που ασχολειται με το χομπυ) στρωμενο και εκανε τις απαραιτητες μετρησεις.Το εχω εδω κ μια εβδομαδα κ δεν εχω κανει τεστ απο τότε.Ειναι πολυ μικρο....γυρω στα 8 λιτρα.Περιμενω να τελειωσει το στρωσιμο στο μεγαλο για να τα βαλω εκεί.Δυστυχως εχει χαλασει η μηχανη μου κ δεν μπορω να βγαλω φωτο.Ουφ........ελπιζω να μην ειναι καμια ασθενεια.

Ευχαριστω πολυ

ΥΓ ειναι μονα στο ενυδρειο

Πάνος 02-05-08 19:02

μηπως κατι τα τρομαζει??
μερικα ψαρια τις πρωτες μερες σε νεο περιβαλλον μενουν κρυμμενα..και αν δε βλεπουν και αλλα ψαρια φοβουνται ακομη πιο πολυ απο ανασφαλεια....και ενας δυνατος ηχος η οταν καποιος περνα μπροστα απο το ενυδρειο μπορει να τα κανει να τρεχουν πανικοβλητα...μου εχει συμβει πολλες φορες....μηπως συμβαινει κατι τετοιο?

τωρα οσο για το φουσκωμα....αν δε δουμε φωτο...

yiota 02-05-08 19:04

Α τωρα που το λες!!!Συμβαινει οταν περναω απο εκει!Τρομαζουν κ τρεχουν πανικοβλητα!!!

Πάνος 02-05-08 19:06

ευχομαι να ειναι αυτο μονο και οχι κατι αλλο...με τον καιρο θα συνηθισουν...αλλα σιγουρα θα νιωθουν πιο καλα στο 60λιτρο οπου καλο θα ηταν να τους βαλεις και λιγη παρεα....αν μεινεις ακινητη για ωρα και τα παρατηρεις..ξεθαρρευουν?? τρωνε κανονικα??

yiota 02-05-08 19:12

Ναι τωρα που τα παρατηρησα νομιζω οτι ξεθαρρευουν....Ναι μια χαρα τρωνε!Σ΄αυτο δεν εχουν προβλημα!Τι ψαρακια μου προτεινεται να βαλω μαζι με τα γκαπυ?

Πάνος 02-05-08 19:31

απο την κατηγορια των ζωοτοκων.....επειδη τα λιτρα σου ειναι λιγα θα προτεινα μονο γκαπυ ... αν θες ποικιλια μπορεις να βαλεις και πλατυ που ειναι μεν πιο μεγαλα απο τα γκαπυ αλλα πιο μικρα απο μολυ και ξιφοφορους...

yiota 02-05-08 19:33

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!

chemical mac 02-05-08 20:21

και βάλε φυτά πολλά φυτά (το κερατόφυλλο είναι σούπερ) για να κρύβονται μικρά και μεγάλα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries