Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   diy led φωτισμος για nano (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85061)

hellas 18-02-15 18:02

diy led φωτισμος για nano
 
2 Συνημμένο(α)
Σήμερα ήρθαν τα led για τον φωτισμό του μικρού μου ενυδρείου και έχω μερικές απορίες.
Πρώτα απ'όλα το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα φυτεμένο με εύκολα φυτά και τα περισσότερα ταχείας ανάπτυξης. Επίσης φιλοξενείτε ένας μονομάχος (betta crowntail) και μερικα σαλιγκαρακια.
Τα led είναι 2 36smd cool white, 1 48smd warm white, 1 6smd red και 1 6smd blue το κόκκινο και το μπλε το πήρα πιο πολύ για να πειραματιστώ για το αν συμβάλουν στην ανάπτυξη των φυτών ή όχι.

Μια απορία είναι η εξής με ποια διάταξη να βάλω τα led ? (σκεύτομαι να βάλω τα cool στην άκρη και στην μεση το warm και μετά μπροστά από το warm το κόκκινο και πίσω το μπλε)
και η άλλη ερώτηση μου είναι : μήπως θα είναι πολύ δυνατό το φως???

Τάκης 18-02-15 18:08

Βάλτα έτσι οπως λες.
Ο φωτσιμός είναι εντάξει για τα φυτα, ισως για τον μονομάχο να είναι λίγο παραπάνω, αλλά όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα δημιουργήσουν σκιές.
Σε 30αρι γαριδάδικο είχα 3 Χ 48 SMD 3528 (σαν τα δικά σου) cool white και ειχα τρελή ανάπτυξη χωρίς CO2 και λιπάσματα

hellas 18-02-15 18:13

ευχαριστω φιλε!!!
Συντομα θα βαλω και το co2 και πιστευω θα γινει χαμος. το κοκκινο και το μπλε μπορω να το βαλω??? Ή υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησουν προβλημα?

vasilhs 18-02-15 18:15

παιδια ποσο κοστιζει ενα τετοιο κιτ με led?εχω κ εγω ενα 30 αρι μηπως το ξεκινησω..

lifefx 18-02-15 18:18

Μπορείς, με ξεχωριστούς χρονοδιακοπτες, να προσομοίωσεις ανατολή,δύση και moonlight με τα κόκκινα και τα μπλε αντίστοιχα.
Εγώ δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Άλλο μια ροζ φθορίου στα 25000k και άλλο τα led.

hellas 18-02-15 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilhs (Μήνυμα 876253)
παιδια ποσο κοστιζει ενα τετοιο κιτ με led?εχω κ εγω ενα 30 αρι μηπως το ξεκινησω..

μονο τα led μου ηρθαν 5,27 ευρω ακριβως απο ebay σε 15 μερες (χρονος ρεκορ ουτε εγω δεν το πιστευα -συνηθως ειναι 30 μερες- )

μετασχηματιστη ειχα και το καλο ειναι οτι εχουν απο πισω τους αυτοκολητο για να κολανε σε οποια επιφανεια θες! (δεν το ελεγε πουθενα στην περιγραφη) πιστευω με 10 ευρω κανεις μεχρι και ανατολη-δυση οπως ανεφερε ο lifefx με χρονοδιακοπτες απο ικεα. (1 ευρω ο ενας περιπου)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 876254)
Μπορείς, με ξεχωριστούς χρονοδιακοπτες, να προσομοίωσεις ανατολή,δύση και moonlight με τα κόκκινα και τα μπλε αντίστοιχα.
Εγώ δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Άλλο μια ροζ φθορίου στα 25000k και άλλο τα led.

εννοειτε οτι δεν συγκρινονται τα led με τις φθοριου στην περιπτωση των kelvin εκτος απο το cool και warm white αλλα και στα lumens οπου τα led δεν μπορουν να φτασουν τις ενυδρειακες φθοριου.

vasilhs 18-02-15 18:35

κομπλε 10 ευρω σου ερχεται κ η λαμπα!

Τάκης 18-02-15 19:18

Παιδιά με τα led, αν ασχοληθείς σοβαρά, κάνεις πράγματα που με τις φθορίου δεν μπορείς να φανταστείς, και δεν μιλαμε σαν τα led που έβαλε ο φίλος ή εγω (τα ίδια έχω) αλλά με πιο σοβαρά, και σε lumen αλλά και σε kelvin είναι πολύ μπροστά, απλά δεν υπάρχει σχετική εμπειρία, και τα έτοιμα είναι υπερβολικά ακριβα
-------------------------
Με τα led αυτα όμως θα πρέπει να τα προφειλάξεις απο την υγρασία, δεν σου εγγυώμαι πως θα αντέξουν πολύ έτσι σκέτα.
Δες τι έφτιαξα και λειτουργούν έτσι πάνω από 2 χρόνια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766

hellas 18-02-15 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 876260)
Παιδιά με τα led, αν ασχοληθείς σοβαρά, κάνεις πράγματα που με τις φθορίου δεν μπορείς να φανταστείς, και δεν μιλαμε σαν τα led που έβαλε ο φίλος ή εγω (τα ίδια έχω) αλλά με πιο σοβαρά, και σε lumen αλλά και σε kelvin είναι πολύ μπροστά, απλά δεν υπάρχει σχετική εμπειρία, και τα έτοιμα είναι υπερβολικά ακριβα
-------------------------
Με τα led αυτα όμως θα πρέπει να τα προφειλάξεις απο την υγρασία, δεν σου εγγυώμαι πως θα αντέξουν πολύ έτσι σκέτα.
Δες τι έφτιαξα και λειτουργούν έτσι πάνω από 2 χρόνια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766

εχω γυαλινο καπακι και θα μπουν σε ξυλινο κασελακι που θα παταει πανω στο καπακι οποτε πιστευω ειμαι καλημενος!!!

Τάκης 18-02-15 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hellas (Μήνυμα 876264)
εχω γυαλινο καπακι και θα μπουν σε ξυλινο κασελακι που θα παταει πανω στο καπακι οποτε πιστευω ειμαι καλημενος!!!

Ωραία τότε

ΠΕΤΡΟΣ Κ. 19-02-15 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hellas (Μήνυμα 876264)
εχω γυαλινο καπακι και θα μπουν σε ξυλινο κασελακι που θα παταει πανω στο καπακι οποτε πιστευω ειμαι καλημενος!!!

Εγώ θα έλεγα το ξύλινο καπάκι να το αντικαταστήσεις με αλουμινίου τουλάχιστον 5 χιλιοστων, ώστε να απαγάγει την θερμότητα των led, διότι σε διαφορετική περίπτωση σε 3~4 μήνες το πολύ θα σου μαυρίζουν και θα χάσουν την απόδοσή τους.

Τάκης 19-02-15 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. (Μήνυμα 876386)
Εγώ θα έλεγα το ξύλινο καπάκι να το αντικαταστήσεις με αλουμινίου τουλάχιστον 5 χιλιοστων, ώστε να απαγάγει την θερμότητα των led, διότι σε διαφορετική περίπτωση σε 3~4 μήνες το πολύ θα σου μαυρίζουν και θα χάσουν την απόδοσή τους.

Αυτά τα led δεν έχουν και ιδιαίτερο πρόβλημα, είναι φτιαγμένα για να μπαίνουν σε πλαφονιέρες καμπίνας αυτοκινήτου που είναι αρκετά στενός χώρος χωρίς ιδιαίτερο εξαερισμό. Εγω τα έχω κλεισμένα σχεδόν αεροστεγώς σε κουτάκι από πλεξιγκλάς

hellas 19-02-15 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. (Μήνυμα 876386)
Εγώ θα έλεγα το ξύλινο καπάκι να το αντικαταστήσεις με αλουμινίου τουλάχιστον 5 χιλιοστων, ώστε να απαγάγει την θερμότητα των led, διότι σε διαφορετική περίπτωση σε 3~4 μήνες το πολύ θα σου μαυρίζουν και θα χάσουν την απόδοσή τους.

σημερα το σκευτομουν αυτο. τελικα θα πατησουν σε μεταλικο πλαισιο και θα παραγγειλω ανεμηστηρακια για να μπαινοβγαζουν αερα στο κασελακι.

Τάκης 19-02-15 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hellas (Μήνυμα 876398)
σημερα το σκευτομουν αυτο. τελικα θα πατησουν σε μεταλικο πλαισιο και θα παραγγειλω ανεμηστηρακια για να μπαινοβγαζουν αερα στο κασελακι.

Για αυτά τα led είναι υπερβολή το ανεμιστηράκι, μερικές τρύπες να αφήσεις μόνο στο πάνω μέρος ειναι αρκετές, η ζέστη είναι γνωστό πως φεύγει πάντα προς τα επάνω, επομένως θα δημιουργεί μόνιμα μια ροή αέρα

hellas 19-02-15 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 876404)
Για αυτά τα led είναι υπερβολή το ανεμιστηράκι, μερικές τρύπες να αφήσεις μόνο στο πάνω μέρος ειναι αρκετές, η ζέστη είναι γνωστό πως φεύγει πάντα προς τα επάνω, επομένως θα δημιουργεί μόνιμα μια ροή αέρα

κοιτα τα εβαλα για λιγο σε λειτουργεια και ανεβασανε θερμοκρασια (οχι παρα πολυ) απλως ανησυχω για την αντοχη τους. επισης εχουν και απο πισω την αυτοκολητη ταινια (παχος 0.5cm) και κραταει και κει αλλα αν λες οτι δεν εχει θεμα το οκ δεν θα χρειαστει να μπω σε περεταιρο κοπο.

να ρωτησω εχω μετασχηματηστη με output 12w αλλα εχω και μετασχηματιστη απο laptop (βασικα ο φορτηστης του ηταν) με 90w output,να βαλω τον φοτηστη καλυτερα???

asteris_veria 19-02-15 15:26

αντιστασεις εβαλες?Ποσα mah περνουν?

hellas 19-02-15 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria (Μήνυμα 876410)
αντιστασεις εβαλες?Ποσα mah περνουν?

δεν εβαλα τιποτα τα συνεδεσa και με τα δυο και αναβανε. Το θεμα ειναι οτι το ενα δινει 12w και το αλλο 90w οποτε τι διαφορα εχει αν τα λειτουργησω με 12w απ'οτι με 90w??? και τα mah τι ειναι??? γιατι δεν ελεγε τιποτα γι'αυτα.

Α ξεχασα να πω οτι ο φορτηστης ειναι περιπου 19v και τα led λενε οτι λειτουργουν με 12v

Τάκης 19-02-15 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hellas (Μήνυμα 876408)
κοιτα τα εβαλα για λιγο σε λειτουργεια και ανεβασανε θερμοκρασια (οχι παρα πολυ) απλως ανησυχω για την αντοχη τους. επισης εχουν και απο πισω την αυτοκολητη ταινια (παχος 0.5cm) και κραταει και κει αλλα αν λες οτι δεν εχει θεμα το οκ δεν θα χρειαστει να μπω σε περεταιρο κοπο.

να ρωτησω εχω μετασχηματηστη με output 12w αλλα εχω και μετασχηματιστη απο laptop (βασικα ο φορτηστης του ηταν) με 90w output,να βαλω τον φοτηστη καλυτερα???

12w ή 12v ;
οι μετασχηματιστές (τροφοδοτικά) για laptop συνηθως είναι 18v, θα τα κάψεις τα led, θέλουν 12v
Μην ανησυχεις για τη θερμοκρασία, τα έχω πάνω από 2 χρόνια κλειστά.
Η αυτοκόλλητη ταινία κάποια στιγμή θα λιώσει και θα ξεκολλήσουν τα led, της πλάκας είναι, εγω τα κολλάω με κόκκινη σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας

http://kosmadakis.gr/upload_images/p.../A1%203254.jpg

hellas 19-02-15 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 876415)
12w ή 12v ;
οι μετασχηματιστές (τροφοδοτικά) για laptop συνηθως είναι 18v, θα τα κάψεις τα led, θέλουν 12v
Μην ανησυχεις για τη θερμοκρασία, τα έχω πάνω από 2 χρόνια κλειστά.
Η αυτοκόλλητη ταινία κάποια στιγμή θα λιώσει και θα ξεκολλήσουν τα led, της πλάκας είναι, εγω τα κολλάω με κόκκινη σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας

Τελεια. Για αλλη μια φορα σ'ευχαριστω Τακη :)

Τάκης 19-02-15 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hellas (Μήνυμα 876417)
Τελεια. Για αλλη μια φορα σ'ευχαριστω Τακη :)

Ξέχασα να σου πω πως με προσoχή τη βγάζω την αυτοκόλλητη ταινία από τα led

hellas 19-02-15 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 876419)
Ξέχασα να σου πω πως με προσoχή τη βγάζω την αυτοκόλλητη ταινία από τα led

εμενα ηταν στην κυριολεξια της πλακας και βγηκαν ευκολα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02145 seconds with 11 queries