Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Μάλλον μας αφήνει η "γριά". (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94360)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-10-16 14:02

Μάλλον μας αφήνει η "γριά".
 
Ξέρω, παράξενος τίτλος κι όλοι θα αναρωτιέστε ποια είναι αυτή η "γριά"; Το όνομα δόθηκε εντελώς αυθόρμητα σ ένα θηλυκό cherry barb εδώ και κάτι χρόνια όταν ήδη ξεπέρασε το προσδόκιμο χρόνο ζωής της. Σύμφωνα με διάφορες ιστοσελίδες το προσδόκιμο των συγκεκριμένων ψαριών κυμαίνεται από 4 έως και 7 χρόνια και το δικό μου έκλεισε το καλοκαίρι τα 10 χρόνια ζωής. Θα μου πείτε καλά ρε μεγάλε πως το θυμάσαι πότε ακριβώς το έβαλες στο ενυδρείο; Απλά λοιπόν το συγκεκριμένο ψάρι το είχα αγοράσει την ίδια περίοδο με τη γέννηση του γιου μου και ήταν εύκολο να το ξεχωρίσεις αφού το αριστερό του μάτι ήταν πιο διογκωμένο σε σχέση με τα υπόλοιπα cherry και σε βάθος χρόνου μεγάλωσε τόσο πολύ σε όγκο όσο κανένα άλλο του είδους του οπότε ήταν πάντα εύκολο να το ξεχωρίζω. Το συγκεκριμένο ψάρι έχει περάσει πολλά, τα 7 χρόνια της ζωής του τα πέρασε με μένα άσχετο εντελώς από ενυδρεία να το έχω μέσα σε ψαρόσουπα, με αλλαγές νερού κάθε 8μηνο κι αν αφού θυμάμαι να έχω κάνει κι αλλαγή νερού μετά από ένα έτος, μάλιστα σ αυτές τις αλλαγές πάντα ξέπλενα και τα βιολογικά υλικά με νερό βρύσης ο αθεόφοβος. Επίσης το ίδιο ψάρι επέζησε όταν σε βλάβη αντίστασης το νερό έφτασε τους 15 βαθμούς μέσα στο σπίτι χειμώνα τη στιγμή που όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα ξερά στην επιφάνεια. Εχει επιζήσει από 3 μεταστεγάσεις για διάφορους λόγους και στις οποίες ταλαιπωρήθηκε, όμως πάντα αγέρωχο και δυνατό, είναι ο λόγος που έχω μία συμπάθεια στα cherry barb. Δυστυχώς όμως την τελευταία εβδομάδα κάθεται στον πάτο, δοκίμασα να το πιάσω αλλά ξαφνικά ζωντανεύει και φεύγει, τρώει αλλά όχι ζωηρά όπως τα υπόλοιπα, δεν βλέπω κάποιο σημάδι ή κάτι άλλο ορατό με το μάτι οπότε θεωρώ ότι μάλλον έφτασε η ώρα του να μας αφήσει από γερατειά. Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να γίνει πιο ανώδυνα παρακαλώ να με ενημερώσετε, κάπου είχα διαβάσει για γαρυφαλέλαιο ότι τα κοιμίζει, νομίζω ο Μπομπ ο μάστορας κάτι είχε κάνει παρόμοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν μπορώ να ψάχνω σελίδες. Θα το αφήσω βέβαια μήπως είναι κάτι προσωρινό αλλά δε νομίζω γιατί πρώτη φορά το βλέπω με τέτοια συμπεριφορά. Επισυνάπτω φωτό και βίντεο να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.
https://youtu.be/Bbix8SM1EFE

http://i.imgur.com/BWv9ZZUl.jpg

xristos 27-10-16 14:23

και εγώ με γαρυφαλέλαιο το ξέρω

Τάκης 27-10-16 14:27

Κώστα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=284

Undertaker 27-10-16 14:34

Κρίμα ρε φίλε το ψαράκι. Λυπάμαι.

j.p. 27-10-16 14:44

10 χρονια ειναι παρα πολλα, που παρα της ταλαιπωρίες που λες, το ψαρακι για να φτασει εδω, παει να πει οτι το προσεχες, μακαρι ολα τα ψαρια να φταναν την ηλικια του.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-10-16 15:12

Το πρόσεχα έιναι σχετικό, τα 2 τελευταία χρόνια μόνο μπορώ να πω ότι έζησε ιδανικά, που πλέον μέσω της βοήθειας του φόρουμ και των γνώσεων που απέκτησα του έδωσα ένα πιο ιδανικό περιβάλλον, τα προηγούμενα 8 χρόνια μάλλον καταταλαιπωρήθηκε. Τέλος πάντων το γαρυφαλέλαιο από που το προμηθεύομαι;

sarpijk 27-10-16 15:13

Γιατι να γινει ευθανασια και να μην ερθει φυσιολογικη καταληξη?

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-10-16 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 975804)
Γιατι να γινει ευθανασια και να μην ερθει φυσιολογικη καταληξη?

Εχεις δίκιο μόλις μου το πρότειναν κι αλλού, ήταν ένα ενδεχόμενο που δεν το είχα σκεφτεί, απλά έχει στεναχωρηθεί κι η γυναίκα μου και θα γίνει χειρότερα άμα το δει πεθαμένο, πρέπει να το διαχειριστώ κι αυτό με κάποιο τρόπο.

kgf12345 27-10-16 15:29

κιεγω ειμαι της γνωμης να μην του κανεις ευθανασια.
αφου εφτασε εδω που εφτασε μονο του(κατα κυριο λογο-οπως λες για 8 απτα 10 χρονια)
αστο και να πεθανει φυσικα.

Undertaker 27-10-16 15:39

Συμφωνώ

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-10-16 16:01

Οκ η απόφαση πάρθηκε, το αφήνω κι ελπίζω να προλάβει λίγο και το νέο ενυδρείο, αν επιζήσει κι αυτής της μεταστέγασης στην κατάσταση που είναι τι να πω!

tsala 27-10-16 16:05

κριμα ...
αστο να "φυγει" μονο του, αν δεν εχει κανενα αλλο εμφανη συμπτωμα που χριζει θεραπειας.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-10-16 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 975839)
κριμα ...
αστο να "φυγει" μονο του, αν δεν εχει κανενα αλλο εμφανη συμπτωμα που χριζει θεραπειας.


Οχι δε βλέπω κάτι άλλο, τεστ έκανα υγρά της ΑΡΙ αμμωνία - νιτρώδη 0 και νιτρικά στο 10, η θερμοκρασία στους 25, gh=6 gh=5, ph=6.8. Δεν άλλαξε κάτι τον τελευταίο μήνα, μάλλον έφτασε η ώρα της.

Πάνος 27-10-16 20:49

Περασε δυσκολιες και αντεξε όπως λες. Τωρα που του εχεις δωσει ένα καλο "σπιτικο" για τα γεραματα του αφησε το να ξεψυχησει "στον καναπε του με την κουβερτουλα του" ηρεμα και απλα. δε χρειαζεται η αποχη να είναι το τελευταιο που θα του συμβει πριν πεθανει.

ευχομαι όλα σου τα ψαρακια να ξεπερνουν το προσδοκιμο ζωης. Τα cherry είναι και από μενα πολύ αγαπημενα.... και τα μονα ψαρακια που εχω αυτή τη στιγμη.

kostas66 27-10-16 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 975837)
Οκ η απόφαση πάρθηκε, το αφήνω κι ελπίζω να προλάβει λίγο και το νέο ενυδρείο, αν επιζήσει κι αυτής της μεταστέγασης στην κατάσταση που είναι τι να πω!

:smt023:smt023:smt023

stanisalus18 28-10-16 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 975929)
Περασε δυσκολιες και αντεξε όπως λες. Τωρα που του εχεις δωσει ένα καλο "σπιτικο" για τα γεραματα του αφησε το να ξεψυχησει "στον καναπε του με την κουβερτουλα του" ηρεμα και απλα. δε χρειαζεται η αποχη να είναι το τελευταιο που θα του συμβει πριν πεθανει.

+1 .

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 28-10-16 15:33

Ρε παιδιά θα με τρελλάνει η γρια, χθες όλη τη μέρα μου πήρε να κάνω τη μεταστέγαση και φυσικά τη μεταφορά ψαριών, σήμερα ξύπνησα το νέο ενυδρείο βέβαια είναι τίγκα στη θολούρα κι η γριά μια χαρά να πηγαίνει βόλτες και να τρώει κανονικά, θα με τρελλάνει πραγματικά αυτό το ψάρι.

Undertaker 28-10-16 15:35

Μπορεί να ήταν ένα ελαφρύ εγκεφαλικό χαχαχαχαχ.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 28-10-16 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 976176)
Μπορεί να ήταν ένα ελαφρύ εγκεφαλικό χαχαχαχαχ.


Λες; Χααχχαχαχαχαχαχαχαχα.

tsala 28-10-16 15:37

ηθελες και να την ξεκανεις!
νεο κοριτσι ειναι ακομα:D

platy 28-10-16 15:43

Kανε καμία αλλαγή να φύγει η θολούρα και αντιχλωριακι, και ταισε τη να πάρει τα πάνω της και λίγη τροφή σε σκόρδοζουμο βουτηγμενη..! Να το χαίρεσαι να ζήσει άλλο τόσο

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 28-10-16 16:03

Διάβασε τα περί ευθανασίας και είπε (σύμφωνα με το ανέκδοτο)... ευτυχώς που ΔΕΝ πάθαμε τίποτα.- :D

pans3 28-10-16 17:46

Όχι που θα άφηνε τα "πιτσιρίκια" να κάνουν κουμάντο στο καινούριο σπίτι! :D

kostas66 28-10-16 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 976173)
Ρε παιδιά θα με τρελλάνει η γρια, χθες όλη τη μέρα μου πήρε να κάνω τη μεταστέγαση και φυσικά τη μεταφορά ψαριών, σήμερα ξύπνησα το νέο ενυδρείο βέβαια είναι τίγκα στη θολούρα κι η γριά μια χαρά να πηγαίνει βόλτες και να τρώει κανονικά, θα με τρελλάνει πραγματικά αυτό το ψάρι.


Αυτή θα μας θάψει όλους... :D:D

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 28-10-16 18:06

Τι να πω ρε παιδιά, θα δείξει, ακόμα δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02221 seconds with 11 queries