Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Συνδυασμός ψαριών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95877)

Liakos 05-02-17 19:55

Συνδυασμός ψαριών
 
Καλησπέρα σας είμαι καινούργιος στο χομπυ και θα ήθελα την γνώμη σας για το τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου ώστε να ζουν εντάξει μεταξύ τους . Το ενυδρείο είναι 220 λίτρα και για γλυκό νερό. Ευχαριστώ πολύ :)

Τάκης 05-02-17 20:02

Καλώς ήρθες φίλε μου,
έχεις αποφασίσει αν θα κάνεις προετοιμασία νερού ;
Γιατί υπάρχουν ψάρια που ζουν σε νερό βρύσης ,
ενώ άλλα ζουν σε μαλακό και όξινο νερό,
επίσης αν θες να έχεις φυτά ή πέτρες.

Κλεόβουλος 05-02-17 20:04

Καλώς ήρθες!
Πες μας εκτός απ' αυτά που ρωτάει ο Τάκης
και τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο, τι εξοπλισμό έχεις ήδη, αν σ' αρέσει πολύ κάποιο ψάρι κλπ

Liakos 06-02-17 20:12

Το ενυδρείο είναι 1.20χ50χ40 κ έχω ένα εξωτερικό φίλτρο ένα θερμάντηρα θερμόμετρο και το έχω αφήσει έναμιση μήνα δουλεύει χωρίς ψάρια κ έβαζα τροφή σε αποχή όπως είχα διαβάσει σε ένα θέμα κ οι μετρήσεις ο έκανα σε αμμωνία και Νο2 Νο3 είναι εντάξει. Όταν πήγα σε ένα κατάστημα μου έδωσε για αρχή 2 καθαριστές 5 πολύ μικρά ψαράκια ενός είδους και αλλά 2 που μοιάζουν με τους μονομάχους αλλά αυτά γίνονται μεγάλα απλά δεν κράτησα τ πως λέγονται.�� Απλά να τονίσω πως μένω Γερμανία και δεν ξέρω αν είναι ίδιες κ οι ονομασίες. Εμένα μ αρέσουν του αλμυρού νερού πιο πολύ αλλά επειδή δεν έχω καθόλου γνώσεις στο θέμα αυτό είπα να ξεκινήσω με γλυκό νερό που πιστεύω είναι πιο εύκολο

Κωστας Malawi 06-02-17 20:17

καλως ηρθες κι απο μενα!βαλε μια φωτογραφια να δουμε τι ψαρια εχεις και γραψε μας τις μετρησεις σου τι τιμες ειχαν.

Κλεόβουλος 06-02-17 20:21

Πολύ καλές διαστάσεις ενυδρείου για αρχή.
Προσπάθησε να μας βάλεις φωτο από τα ψάρια που ήδη έχεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
για να δούμε και τι ταιριάζει μ' αυτά και του ενυδρείου να δούμε τι μπορείς να βελτιώσεις.
Έχεις υγρά τεστ για να μετράς παραμέτρους νερού? Πως είναι εκεί το νερό του δικτύου από Ph, Gh, Kh ?
Οι επιστημονικές ονομασίες των ψαριών είναι παντού ίδιες. Οι εμπορικές αλλάζουν.

Liakos 06-02-17 20:47

Με υγρά τεστ τα μέτρησα κ είχα αμμωνία 0mg/l
No3 0mg/l
No2 0.3mg/l
Ph δεν ξέρω γιατί δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο όμως θα παραγγείλω τεστ για να τ μετρήσω κ αυτό
Φωτογραφία δεν μπορώ να βάλω γιατί ίσως είναι μεγάλη σε ανάλυση και δεν ξέρω πως μπορώ να τ κατεβάσω

Liakos 06-02-17 20:58

4 Συνημμένο(α)
Τώρα δεν ξέρω άμα φαίνονται ;;

Τάκης 06-02-17 21:56

Το ύψος πόσο είναι 40 ή 50 ;
Θα σου πρότεινα να βγάλεις ότι ψευτικο διακοσμητικό έχεις,
μόνο κακο μπορεί να κάνουν , και πιάνουν χώρο χωρίς να προσφέρουν κάτι.
να προτιμάς φυσικά υλικά, πέτρες , ξυλα, αληθινα φυτά,
και δεν κάνουν όλες οι πέτρες και όλα τα ξύλα.
Tiger barb και σκαλάρια βλέπω,
αν μπορείς μια φωτογραφία και τους "καθαριστές".
Για τους 'καθαριστές' να σου πω πως μονο καθαριστές δεν είναι,
αλλά και δεν υπάρχουν ψάρια καθαριστες,
αν υπήρχαν θα είχαν σφουγγαρόπανο και αζαξ για τα τζάμια :)
Είναι ένας μύθος των πετ-σοπ για να πουλάνε ψάρια, φτηνές δικαιολογίες.
Συνήθως είναι γατόψαρα που έχουν και αυτά τις ανάγκες τους και κάποια είναι και αρκετά ρυπογονα

Liakos 06-02-17 22:33

Το ύψος είναι 50. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω βάλει άμμο για τ αληθινά φυτά και δεν ξέρω τι φροντίδα χρειάζονται για τ διακοσμητικά το έχω διαβάσει και θα φροντίσω να πάρω αληθινά. Τι ψάρια μπορώ να προσθέσω και τι προτείνετε εσεις ; για παράδειγμα δίσκους που ρώτησα στ μαγαζί μου είπαν ότι είναι δύσκολα ψάρια και ότι θέλουν υψηλή θερμοκρασία και δεν θέλουν αλλά ψάρια συνήθως. Εσεις ποια θεωρείται καλύτερα ;
-------------------------
Και κάτι άλλο που με απασχολεί είναι ότι όταν τ ταΐζω δεν πάνε στη τροφή ενώ παλιότερα που είχα ένα μικρό ενυδρείο γινόταν χαμός. Παίζει λόγο το ότι είναι λίγα τα ψάρια ; και όταν έβαλα μια φορά την "ταμπλέτα" δεν ξέρω πως λέγεται πήγαν τα μικρά και τ έφαγαν κατευθείαν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries