Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Gh μικρότερη από Kh (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77912)

mixalhs89 13-02-14 10:32

Gh μικρότερη από Kh
 
Καλημέρα σας,

το περίεργο για μένα που δεν γνωρίζω και πολλά είναι ότι η ολική σκληρότητα είναι μικρότερη από την ανθρακική στο νερό του ενυδρείου. Να πω ότι χρησιμοποιώ νερό όσμωσης, η οποία λειτουργεί σωστα. Το νερό του ενυδρείου επί αρκετό καιρό (περίπου 2 μήνες) είχε kh 6 και gh 8-9 και τώρα πλέον έχει kh 9 και gh 6. Πώς είναι δυνατόν να συμβεί αυτό, χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρουτίνες μου; Επιπλέον το ph του νερού του ενυδρείου έπεσε μόνο στο 7.8 από 8.2 που ήταν στην αρχή.

plin 13-02-14 11:49

Τί άλατα προσθέτεις στο νερό της ΑΟ; Άλλαξες τίποτε σχετικά με αυτά;

kgf12345 13-02-14 11:53

tds μετρας?

mixalhs89 13-02-14 12:04

Όχι δεν μετράω δυστυχώς tds, περιμένω να μου έρθει. όσον αφορά τα άλατα κάνω μίξη με νερό βρύσης. Γενικότερα, το νερό από όσμωση όταν βγαίνει είναι kh 1 gh 1. βέβαια, γνωρίζω ότι χρειάζονται και τα tds αλλά δυστυχώς δεν έχω.

plin 13-02-14 12:18

Να ξεκαθαρήσουμε ότι θεωρητικά (επειδή οι μετρήσεις Gh & KH μετράνε άλλα ιόντα) αυτό που σου συμβαίνει μπορεί να γίνει.

"For example, a large amount of NaHCO3 would raise the (KH) and not
effect the (GH). A large amount of MgSO4 would raise the (GH) and not the
(KH).
Usually, in fresh water most of the cations are calcium and magnesium (In a
3:1 ratio) and most of the anions are carbonates. The levels for (GH) and
(KH) will often be similar."


Αλλά περισσότερο με προβληματίζει και εμένα ότι άλλαξε στην πορεία...

mixalhs89 13-02-14 12:23

Και μένα με προβληματίζει γιατί δεν αλλάξα κάτι στο ενδιάμεσο για να γίνει αυτό. Και οι μετρήσεις έχουν γίνει με δύο ειδών τεστ.

plin 13-02-14 12:25

Μήπως έχεις πολλά σαλιγκάρια;

mixalhs89 13-02-14 12:30

Ναι πολλούς λαθρεπιβάτες. επηρεάζουν τα σαλιγκάρια τις σκληρότητες και κατά συνέπεια το ph;

plin 13-02-14 12:48

Τα σαλιγκάρια απορροφούν το ασβέστιο. Απ' ότι ξέρω (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος ), το Gh μετρά τα ιόντα ασβεστίου (και μαγνησίου). Όμως, είναι λογικό το Gh να μειώνεται με τα σαλιγκάρια, αλλά σταδιακά. Δεν μπορεί μόλις αλλάξεις το νερό αμέσως μετά να μετρήσεις χαμηλό Gh και αυτό να σου το έριξαν τα σαλιγκάρια. Πότε μετράς; Πρίν ή μετά την αλλαγή;

Το Ph επηρεάζεται από το Gh.

mixalhs89 13-02-14 13:48

To Gh δεν είναι μεγάλο όμως το ph είναι υψηλό. Έλειπα για κάποιο χρόνικο διάστημα οπότε πριν και μετά μέτρησα αυτή την αλλαγή. τώρα είναι σταθερό.

kgf12345 13-02-14 16:38

χωρις μετρηση tds,δυσκολα θα βγει ακρη.

plin 13-02-14 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 821221)
To Gh δεν είναι μεγάλο όμως το ph είναι υψηλό,

Το Kh είναι 9, οπότε αν και το Gh δεν είναι ανάλογα υψηλό, δικαιολογείται, νομίζω, το ph να είναι κοντά στο 8.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 821221)
Έλειπα για κάποιο χρόνικο διάστημα οπότε πριν και μετά μέτρησα αυτή την αλλαγή. τώρα είναι σταθερό.

Αν το ενυδρείο έμεινε πολλές ημέρες χωρίς αλλαγή είναι λογικό τα σαλιγκάρια να κατανάλωσαν το διαθέσιμο ασβέστιο από το νερό. Μετά την αλλαγή, όμως, δεν επανήλθε;

mixalhs89 13-02-14 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 821258)
Το Kh είναι 9, οπότε αν και το Gh δεν είναι ανάλογα υψηλό, δικαιολογείται, νομίζω, το ph να είναι κοντά στο 8.



Αν το ενυδρείο έμεινε πολλές ημέρες χωρίς αλλαγή είναι λογικό τα σαλιγκάρια να κατανάλωσαν το διαθέσιμο ασβέστιο από το νερό. Μετά την αλλαγή, όμως, δεν επανήλθε;

Όχι, έχουν παραμείνει σταθερά όπως τα βρήκα αφού γύρισα. και προσπαθώ να ρίξω το ph αυτό είναι το θέμα μου γιατί θέλω να πάω σε μαλακό νερό.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 821256)
χωρις μετρηση tds,δυσκολα θα βγει ακρη.

Με το που μου έρθει δηλαδή θα έχουμε καλύτερη εικόνα;

kgf12345 13-02-14 17:29

σιγουρα θα βοηθησει να δουμε την πραγματικη τιμη της Gh,και θα ξερουμε και τι βγαζει η ΑΟ.

delta66 13-02-14 18:49

Κατ'αρχην ας ξεκαθαρισουμε οτι γινεται το τεστ KH να μας δειξει μεγαλυτερη τιμη απο οτι η GH, ασχετα αν η GH (ολικη σκληροτητα) περιεχει μεσα και την ΚΗ και πρεπει θεωρητικα η τιμη της να ειναι ιση η μεγαλυτερη απο της ΚΗ.
Ομως τα τεστ KH δεν μετρανε ανρθακικη σκληροτητα.
Μετρανε alkalinity. (αλκαλικοτητα - τη δυνατοτητα γενικοτερα να κρατιεται σταθερο το pH)

Δεν εχεις tds για να τσεκαρεις ΑΟ, βρυση και ενυδρειο.
Εχεις μετρησει GH1 KH1 στην ΑΟ.
Αυτο εγινε προσφατα? ή πριν δεις τα περιεργα με τις GH KH στο ενυδρειο?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 821211)
Το Ph επηρεάζεται από το Gh.

Εννοεις το pH επηρεαζεται απο την KH.

mixalhs89 14-02-14 03:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 821287)
Κατ'αρχην ας ξεκαθαρισουμε οτι γινεται το τεστ KH να μας δειξει μεγαλυτερη τιμη απο οτι η GH, ασχετα αν η GH (ολικη σκληροτητα) περιεχει μεσα και την ΚΗ και πρεπει θεωρητικα η τιμη της να ειναι ιση η μεγαλυτερη απο της ΚΗ.
Ομως τα τεστ KH δεν μετρανε ανρθακικη σκληροτητα.
Μετρανε alkalinity. (αλκαλικοτητα - τη δυνατοτητα γενικοτερα να κρατιεται σταθερο το pH)

Δεν εχεις tds για να τσεκαρεις ΑΟ, βρυση και ενυδρειο.
Εχεις μετρησει GH1 KH1 στην ΑΟ.
Αυτο εγινε προσφατα? ή πριν δεις τα περιεργα με τις GH KH στο ενυδρειο?


Εννοεις το pH επηρεαζεται απο την KH.

Τα GH1 KH1 τα μετράω κάθε φορά που χρησιμοποιώ την όσμωση δηλαδή πάρα πολύ συχνά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02037 seconds with 11 queries