Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Στήσιμο κιχλιδαδικου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98881)

Κώστας 1993 16-11-17 19:01

Στήσιμο κιχλιδαδικου
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά... Καινούργιος στο φόρουμ.... Παλιά είχα ένα 50λιτρο ενυδρείο με ζωοτοκα... Πρόσφατα απέκτησα ένα χειροποίητο 240 λίτρων και είπα να μπω στον κόσμο της Malawi... Έχω κάποιες απορίες... Καταρχήν θέλω να μου πείτε αν η διακόσμηση του βυθού θα ζοριζει τα ψάρια... Αν θα είναι επαρκεις ο 200αρης θερμοστάτης που έβαλα και πόσα ψάρια μπορώ να φορτώσω το ενυδρείο μου... Ευχαριστώ

Κωστας Malawi 16-11-17 19:09

καλως ηρθες!σιγουρα δεν θα βολεψει αυτη η διακοσμηση.δες λιγο τα θεματα και τις παρουσιασεις για να παρεις μια ιδεα και εδω ειμαστε.

Κλεόβουλος 16-11-17 19:40

Καλωσόρισες και καλορίζικο το ενυδρείο!
Βγάλε αυτά τα πλαστικά από μέσα και την αφίσα από πίσω :smt120
Εδώ θα βρεις τα βασικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
και με λίγη δουλίτσα μπορείς να φτιάξεις κάτι όμορφο ;)
Ο θερμοστάτης επαρκεί αλλά το φιλτράκι που βλέπω θέλει αντικατάσταση με ένα εξωτερικό.
Ότι απορίες έχεις και πριν κάνεις/αγοράσεις κάτι, να ρωτάς εδώ.

Κώστας 1993 16-11-17 19:51

Άρα μπαίνει άμμο... Το φίλτρο λέει ότι είναι 2100 λίτρα την ώρα... 38 watt... Νομίζω ότι είναι καλό για ένα ξεκίνημα.. Αργότερα θα μπει και εξωτερικό ταυτόχρονα... Όσο για τα πλαστικά δεν είναι πλαστικό αλλά πέτρινο... Θα πρέπει να βγει?? Και η άφησα?Ξέρω ότι τα ψάρια στρεσαροντε όταν δεν υπάρχει μπακραουντ στο ενυδρείο... Παρεμπιπτόντως πολύ καλός και χρήσιμος ο οδηγός... Μπράβο!!!

Κωστας Malawi 16-11-17 19:58

δεν εχει και τοσο χωρο για βιολογικο υλικο και αυτο ειναι που μας νοιαζει σε ενα τετοιο ενυδρειο.προτεινω ενα εξωτερικο 1000λ/ω με χωρο για τουλαχιστον 3 λιτρα βιολογικο υλικο.

Κλεόβουλος 16-11-17 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κώστας 1993 (Μήνυμα 1028354)
... Το φίλτρο λέει ότι είναι 2100 λίτρα την ώρα... 38 watt... Νομίζω ότι είναι καλό για ένα ξεκίνημα

Μια χαρά δυνατή ροή έχει (και μεγάλη κατανάλωση βέβαια) και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πχ σαν βοηθητικό για καλή κυκλοφορία και μηχανική φίλτρανση.
Υστερεί πολύ, σε σύγκριση ακόμα και με ένα μικρό σχετικά εξωτερικό φίλτρο, σε ωφέλιμο χώρο για βιολογικό υλικό.

Κώστας 1993 16-11-17 20:05

Ναι αυτό το ξέρω... Απλά με βολεψε αυτό γιατί το φίλτρο του είναι χωρισμενο σε κομμάτια οπότε το αδειασα και στο πρώτο κομμάτι μπήκε βιολογικό μακαρόνι στο δεύτερο βιοσφαιρες και στο τρίτο σφουγγάρι...

isidor 16-11-17 21:11

Βγάλε τις βίο σφαίρες και βαλε ελαφρό πέτρα.

DEXFISH 16-11-17 21:39

Αυτα τα ψευτικα κοραλια εννοουν.
Το φιλτρο δεν φτανει ουτε για ζητω.
Χρειαζεσαι αμμο και μεγαλες πετρες που να φτιαχνουν κρυψωνες. Η αφισα αυτη ειναι πολυ ασχετη με τη λιμνη. Σχεδον δεν θα μπορεις να βλεπεις τα ψαρια με αυτη.Βαζουμε κατι σκουρο και μονοχρωμο.

Κώστας 1993 16-11-17 23:53

Isidor θα ακούσω την συμβουλή σου... Αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί? Πχ αν η ελαφροπετρα έχει καλύτερες ιδιότητες από τις βιοσφαιρες...

Τάκης 18-11-17 08:17

Αν το δεις σε θέμα κόστους/απόδοσης η ελαφρόπετρα είναι μακράν καλύτερη.
Αν το δούμε απο τις αξιολογήσεις όσων χρησιμοποιούν ελαφρόπετρα , οι απαντήσεις είναι πως αποδίδει τέλεια.
Αν διαβάσεις και τις δηλώσεις της Seachem για το Matrix που είναι ελαφρόπετρα
δηλώνει και κάνεις συγκρίσεις με άλλα επώνυμα υλικά που αν αυτό
δεν ισχύει κινδυνεύει από ποινικές κυρώσεις.
Όπως σου είπαν τα παιδιά πριν θες οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο,
βρίσκοντας ένα κατάλληλο και βάζοντας ελαφρόπετρα είσαι βέβαιος
πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Μη ξεχνάς πως κάθε χρόνο θα πρέπει να αλλάζεις ή να βράζεις το 1/3
του βιολογικού υλικού,
αυτό με οποιοδήποτε επώνυμο υλικό είναι ένα σημαντικό κόστος,
ενω η ελαφρόπετρα είναι τσάμπα.
Το εσωτερικό φίλτρο που έχεις , όντως δεν κάνει τίποτα,
και απορώ γιατί τα κατασκευάζουν,
γιατί εσωτερικό φίλτρο , με τόσο μικρό χώρο , με τέτοια δυνατή ροή
και τόσο υπερβολική κατανάλωση είναι παντελώς άχρηστο,
δεν μπορεί να μπει σε κανένα είδος ενυδρείου

Κώστας 1993 19-11-17 08:54

Μάλιστα... Κατάλαβα Τάκη... Απλά έχουμε ένα πρόβλημα... Το ενυδρείο μου είναι με ξύλινο καπάκι και επενδυμενο εσωτερικά με γυαλί... Πώς θα μπουν οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου?

Τάκης 19-11-17 09:06

Το καπάκι επενδυμένο με γυαλί ;
Αν είναι ετσι θέλει δουλειά
και για να κόψεις γυαλί μόνο με κάποιο πριόνι σαν και αυτό εχω δει να το κόβουν
https://www.youtube.com/watch?v=eHRtCdDdIdU

Κώστας 1993 19-11-17 09:30

Μάλλον θα αλλάξω όλο το καπάκι σε πλαστικό... Ώστε να μπορώ να το κόψω

isidor 19-11-17 09:45

Βάλε μας μια φωτό να δούμε πως είναι.
Μπορεί κάποιος να έχει παρόμοιο και να το έχει κάνει.

Κώστας 1993 19-11-17 21:24

2 Συνημμένο(α)
Είναι χειροποίητο το ενυδρείο... Τα καπάκια ήταν όπως να ναι στερεωμενα πάνω στο ενυδρειο με σιλικόνη υδροθαλαμων και τα έφτιαξα εγώ με μεντεσεδες

Κώστας 1993 28-11-17 21:06

isidor ρίξε τα φώτα σου... Έλεγα μήπως κάνω καπάκι από πλεξι γκλας ώστε να μπορώ να τρυπησω για να περνάνε οι σωλήνες

isidor 28-11-17 22:08

Το τζαμί του ενυδρείου πάει μέχρι πάνω και πάει και ακουμπάει το καπάκι που και αυτό έχει από μέσα τζάμι?

Κώστας 1993 28-11-17 22:16

Ακριβώς...

isidor 28-11-17 22:27

Εγώ θα έβγαζα τη πίσω λωρίδα από το καπάκι. Τη λεπτή. Θα την έκανα με ξύλο ή με πλεξι για να μπορώ να το κόψω. Κατάλαβες ποιο εννοώ?

Κώστας 1993 28-11-17 22:48

Εκεί μέσα δεν έχει επικοινωνία με το νερό καθόλου... Είναι ξεχωριστός χώρος για το φως.. :(:(:(

isidor 28-11-17 23:13

Οι βίδες από τις γωνιές πάνω στο καπάκι είναι μόνο μέχρι το πλαστικό ή περνάνε και στο τζάμι?

Κώστας 1993 29-11-17 22:04

Είναι ξύλο... Μόνο μέχρι το ξύλο είναι... Οι πιο κοντες που μπορούσα να βρω

isidor 29-11-17 22:14

Θα σου πρωτεινα να πας το καπάκι σε ένα τζαμά ώστε να σου πει αν μπορεί να το κόψει ή να το τρυπήσει.
Αν δεν μπορεί πιστεύω πως θα πρέπει να φτιάξεις άλλο καπάκι.

Κώστας 1993 29-11-17 22:18

Αυτό σκέφτηκα να κάνω κατευθείαν... Να κάνω ένα κομμάτι χοντρο πλεξι και να το βιδωσω στην θέση του κανονικού

Τάκης 01-12-17 08:27

Από οτι κατάλαβα θες να βγάλεις το τζάμι που ειναι κολλημένο στο καπάκι στη πίσω πλευρά,
σωστά ;
τότε δεν χρειάζεται χοντρο πλεξι, εκει δεν στηρίζει τίποτα,
το πιο λεπτο θα βάλεις, για μόνωση το θες μόνο

Κώστας 1993 01-12-17 18:48

Όχι ήθελα αποκλειστικά να το κάνω πλεξι... Αλλά και αυτό που είπες νομίζω είναι καλύτερη ιδέα... Ακριβώς εγώ το θέλω μόνο και μόνο για να μην έχει επαφή το ξύλο με το νερό και φουσκωσει

Τάκης 01-12-17 18:56

και πλεξι μόνο του να το κάνεις, δεν χρειάζεται να είναι παχύ
νεύρα θα πρέπει να έχει , αυτά κάνουν την αντοχή
κάτι ξέρω ;)

Κώστας 1993 02-12-17 17:59

Έτσι έλεγα στην αρχή... Να κάνω σκέτο πλεξι... Νομίζεις είναι καλή ιδέα?
-------------------------
Για το θέμα με το φίλτρο που λέγαμε πιο πάνω λέω να πάρω ένα 1000 λίτρων την ώρα και 19 λίτρα κάδο που βρήκα σε τιμή ευκαιρίας... Είναι καλά?

Κώστας 1993 21-12-17 22:14

Απορίες αρχάριου
 
Καλησπέρα παιδιά... Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά σαν αρχάριος έχω πολλά ερωτήματα... Καταρχήν πως μπορώ να προετοιμαζω 50 λίτρα νερού για την αλλαγή καθώς το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα και κάπου τόσο λέω να κάνω κάθε αλλαγή ... Εννοώ που θα το προετοιμαζω? Έχω βάλει προς το παρόν μία μόνο κιχλιδα την οποία μου την έδωσε φίλος... Θέλω να βάλω 3 διαφορετικά ήδη... Τι ταιριάζει με demasoni και labidochromis?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02075 seconds with 11 queries