Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   παρουσιαση ενυδριου!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51180)

mimikos 29-03-11 20:51

παρουσιαση ενυδριου!!!
 
5 Συνημμένο(α)
πληροφορίες
Διαστάσεις: 80*30*45
Όγκος: 95 λιτρα
Κατηγορία: Φυτεμένο κοινωνικό
Φυτά: anubia,φακη,ντοματια,κερατοφιλο (και αλλα 2 που δεν ξερω ονοματα)
Ψάρια / Άλλα είδη: guppy,platy,red cherry,apple snails,2 πλεκο
Διακοσμητικά υλικά: 4 ηφεστιακες πετρες και ενα στολιδη με μια τριπα μεσα....
Φόντο: ----------
Φωτισμός: την μανισια που ειχε το ενιδριο στα 18W και μια σειρα Led
Διάρκεια 8 ωρες με χρονοδιακοπτη
Φιλτράρισμα: biobox 2 με μπλε σβουγαρι και Sera Siporax
Θερμοστάτης: jawer 100w
Λίπανση: οχι ακομα!!!
Παροχή CO2: diy

Παράμετροι:
pH: 7,8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: 30 καθε 7μερες
Θερμοκρασία: 26-27 C



επλιζω να σας αρεσε το ενυδριο μου :)
ολα τα σχολια δεχτα.....
περιμενω γνωμες!!!

dimitrios 29-03-11 20:59

τι ζουγκλα ειναι αυτη!

dini 29-03-11 21:01

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!καλη συνεχεια!

dinoc 29-03-11 21:24

φίλε μου με αφήνεις άφωνω... το κερατόφυλο καλί φάσι ( πρέπει να εκπεδέψεις λίγο τα ζωντανά να πέρνουν ποζες αυτα απο μένα )

achisael 29-03-11 21:40

οντως λες και ειναι σε φωτογραφιση ειναι...!!!
πολυ καλο...

takis07 29-03-11 23:05

φιλε μου πολυ καλο το ενυδρειο σου αλλα στην τριτη φωτογραφια πανω απο τον πλεκο εχεις γεννηστρα απο οτι φαινεται και καλα θα ηταν να την βγαλεις βασικα και εγω ειχα γεννηστρα αλλα μετα απο συμβουλες χρηστων απο το φορουμ την εβγαλα ,ας αφησουμε την φυση να κανει την δουλεια της, παντως καλως ηρθες στην παρεα μας

_antonis_ 30-03-11 06:48

Όσον αφορά το οπτικό μέρος, τι είναι αυτά τα πράσινα στο χαλίκι, πράσινο χαλίκι; Δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...όπως και αυτό το βραχάκι μες τη μέση που έχει σα σπηλιά-τρύπα (δε φαίνεται καθαρά) είναι πολύ στημένο, βάλτο σε μια άκρη, μην είναι έτσι κεντρικά.
Αυτά κατάφερα να δω με μια πρώτη ματιά.

delta66 30-03-11 08:49

Το ενυδρειο συμπεραινω οτι ειναι καινουριο.
Εχει στρωσει?
Δεν βλεπω καθολου ελεγχο παραμετρων νερου.
Καλο θα ηταν να κανεις γιατι μετα θα ειναι αργα αν υπαρχει προβλημα.

Το πολυ κερατοφυλλο βοηθαει τωρα στην αρχη για δεσμευση αζωτουχων αλλα στην πορεια θα φρεναρει την αναπτυξη των αλλων φυτων, οπως και οτι θα βαρεθεις να μη βλεπεις τα ψαρια σου.

Ενα φυτο επιφανειας που εχεις ειναι το Pistia stratiotes.

H θερμοκρασια δεν χρειαζεται να ειναι τοσο υψηλη.
Και τα ψαρια σου και τα φυτα προτιμουν πιο χαμηλη 25C, οπως και η τοξικοτητα πιθανης υπαρξης αμμωνιας γινεται μικροτερη με πιο χαμηλη θερμοκρασια.
Καταναλωνεις και αρκετο ρευμα χωρις λογο.

Βλεπω ενα common (?) pleco ακαταλληλο για το ενυδρειο. Γινεται μεγαλο.

Καλη συνεχεια.

mimikos 30-03-11 13:52

takis7
η γενιστρα δεν ειναι για αναπαραγογιες...ειναι γ να ριχνω τροφη και να τρονε τα σαλλιγαρια....εχω κανει μονο την προτη μου γενα μεσα σε γενιστρα...ολες η αλλες ειναι φυσικες... :)

antonis
οταν πιρα το ενυδριο...απο την χαρα μου ετρεξα στο pet shop και αγορασα οτι ειχε....και με εδωσε αυτη την βλακια....πιρα και 2 χρισοψαρα και το αφισα ετσι μετα απο εναν μινα ανακαλιψα οτι υπαρχουν κιαλα ψαρακια.....και ετσι πιρα το προτο μου πλατυ....κ μετα απο λιγο καιρο αγορασα και το καφε.....ειπα να βαλω μονο το καφε αλλα ηταν λιγο για φυτεμενο ενυδριο....και ετσι εβαλα και τα 2 μεσα.....(σε λιγο θα παρω μαυρη βαλσαμιτικη αμμο)

delta66
το ενυδριο τρεχει εδω και 1 χρονο και κατι ψιλα.....απο τον ελεχνο του νερου μετραω το ph Μονο....το κερατοφιλο το εχω κοψη ποια και εχω αφιση το μισω....ισα ισα να κριβοντε η γαριδες και να κανη σκια στιν ανυμπια....
η pistia stratiotes ειναι διαφορετικη απο αυτη που εχω εγω....αυτο που εχω λεγεται φακη
η θερμοκρασια που εχω ειναι επιδη εχει κολιση ο θερμοστατης....διχνει 22 και δεν παει ποιο κατω.....θα προσπαθισω να βρω ομος μια λιση για να το κατεβασω.....

το common pleco Που εχω το εχω απο νινι :D και διστιχος αμα μεγαλοση λιγο ακομα θα πρεπει να το αποχοριστο.....οπος λες και εσυ!!



σας ευχαριστο ολους για τα σχολια σας...!!επλιζω να γινουν κιαλα!!!

QS-Plan 05-04-11 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kos (Μήνυμα 575205)
Πληροφορίες

Φίλε μου καλησπέρα.
καλύτερα άνοιξε ένα δικό σου θέμα....http://www.aquatek.gr/vb/newthread.p...ewthread&f=164

HLIASKR 05-04-11 16:50

Ωραιο το ενυδρειο σου.Ο πλεκο πρωτη μουρη στις φωτο.

xLoMoc 17-04-11 22:22

πανεμορφο δεν χορτενω να το βλεπω και απο κοντα....

simis 17-04-11 22:24

mimiko πολύ ωραίο ενυδρείο!συνέχεισε την καλή δουλειά!:)

fighterfish 18-04-11 00:42

Mimico,

είμαι χαρούμενος για σένα καθώς στην ηλικία σου (είμαι αρκετά μεγαλύτερός σου) δεν είχα ούτε τις γνώσεις που έχεις ούτε είχα καταφέρει να φτιάξω ένα ενυδρείο σαν το δικό σου.

Είναι πολύ καλή η προσπάθειά σου, θέλεις όμως αρκετό δρόμο ακόμα για να μπορέσει κανείς να πει "πολύ ωραίο το ενυδρείο σου" και να το εννοεί.

Το θετικό είναι οτι ψάχνεσαι και θα πρέπει σιγά σιγά
- να μάθεις τα ονόματα των φυτών και ποια ταιριάζουν σε ενυδρεία
- να μάθεις και τα ονόματα των ψαριών και ποιες είναι οι σωστές επιλογές που κάνουμε σύμφωνα με το ενυδρείο που έχουμε/θέλουμε.
- τις συνθήκες που πρέπει να επικρατούν και τις μετρήσεις/συντήρηση που πρέπει να κάνεις.

Στη συνέχεια και αφού πειραματιστείς αρκετά θα μπορέσεις να φτιάξεις πολύ όμορφα τοπία στα ενυδρεία σου.

Το συγκεκριμένο forum έχει πάρα πολλές πληροφορίες και πολλούς που θα σου πουν τη γνώμη τους σε ότι ρωτήσεις.

Επίσης, πρέπει να φτιάξεις την ορθογραφία σου, θα σε κάνει σίγουρα σοφότερο.

Οι προτάσεις μου είναι φιλικές και ειλικρινείς, συνέχισε και είμαι σίγουρος οτι θα φτιάξεις όμορφα πράγματα.

mimikos 18-04-11 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fighterfish (Μήνυμα 580683)
Mimico,

είμαι χαρούμενος για σένα καθώς στην ηλικία σου (είμαι αρκετά μεγαλύτερός σου) δεν είχα ούτε τις γνώσεις που έχεις ούτε είχα καταφέρει να φτιάξω ένα ενυδρείο σαν το δικό σου.

Είναι πολύ καλή η προσπάθειά σου, θέλεις όμως αρκετό δρόμο ακόμα για να μπορέσει κανείς να πει "πολύ ωραίο το ενυδρείο σου" και να το εννοεί.

Το θετικό είναι οτι ψάχνεσαι και θα πρέπει σιγά σιγά
- να μάθεις τα ονόματα των φυτών και ποια ταιριάζουν σε ενυδρεία
- να μάθεις και τα ονόματα των ψαριών και ποιες είναι οι σωστές επιλογές που κάνουμε σύμφωνα με το ενυδρείο που έχουμε/θέλουμε.
- τις συνθήκες που πρέπει να επικρατούν και τις μετρήσεις/συντήρηση που πρέπει να κάνεις.

Στη συνέχεια και αφού πειραματιστείς αρκετά θα μπορέσεις να φτιάξεις πολύ όμορφα τοπία στα ενυδρεία σου.

Το συγκεκριμένο forum έχει πάρα πολλές πληροφορίες και πολλούς που θα σου πουν τη γνώμη τους σε ότι ρωτήσεις.

Επίσης, πρέπει να φτιάξεις την ορθογραφία σου, θα σε κάνει σίγουρα σοφότερο.

Οι προτάσεις μου είναι φιλικές και ειλικρινείς, συνέχισε και είμαι σίγουρος οτι θα φτιάξεις όμορφα πράγματα.


ευχαριστο πολλη για της σιβουλες σου....ασχολουμε πανω απο 1 χρονο με τα ενυδρια....και ειμαι μια χαρα.....τα ονοματα των ψαριων μου τα ξερω ολα......για τα φυτα οχι και τοσο....γιατι τωρα αρχισα να ασχολουμε!!!!προσπαθω να τα μαθω αλλα εχω κιαλες υποχρεοσης.....δεν μπορο να ασχολουμε μονο με τα ενυδρια για να τα μαθω ολα....εχουμε καιρο μπροστα μας...σιγα σιγα.....οσο αφορα της σινθηκες και τα ψαρια το εχω ψαξει και αυτο.....αλλα απο οτι ειδα τα ψαρακια μου ειναι μια χαρα.....


την ορθοργαφια μου δεν μπορο να την αλλαξω....ειναι σαν να με λες να αλλαξω τον χαρακτιρα μου...

ευχαριστο παντος για τα σχολια σου!!!

φιλικα μητσος!!!

dinoc 18-04-11 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fighterfish (Μήνυμα 580683)
- να μάθεις τα ονόματα των φυτών και ποια ταιριάζουν σε ενυδρεία
- να μάθεις και τα ονόματα των ψαριών και ποιες είναι οι σωστές επιλογές που κάνουμε σύμφωνα με το ενυδρείο που έχουμε/θέλουμε.
- τις συνθήκες που πρέπει να επικρατούν και τις μετρήσεις/συντήρηση που πρέπει να κάνεις.

Στη συνέχεια και αφού πειραματιστείς αρκετά θα μπορέσεις να φτιάξεις πολύ όμορφα τοπία στα ενυδρεία σου.

Το συγκεκριμένο forum έχει πάρα πολλές πληροφορίες και πολλούς που θα σου πουν τη γνώμη τους σε ότι ρωτήσεις.

Επίσης, πρέπει να φτιάξεις την ορθογραφία σου, θα σε κάνει σίγουρα σοφότερο.

Οι προτάσεις μου είναι φιλικές και ειλικρινείς, συνέχισε και είμαι σίγουρος οτι θα φτιάξεις όμορφα πράγματα.

-----> θα ηθελα να μου πεις γιατι πιστευεις πως δεν εχει σωστη επιλογη ψαριων η οτι ενουσες .... γιατι μαλλον θα ειμαι κ εγω λαθος στις επιλογες μου αν ειναι και ο μιμικος

fighterfish 19-04-11 00:13

Δεν γράφω ότι έχει λάθος επιλογές, είναι περισσότερο γενικές κατευθύνσεις.
Αν και τώρα που το αναφέρεις κάτι είδα για χρυσόψαρα και για red cherry τα οποία δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς είναι...γι αυτό λέμε να χρησιμοποιούμε την Λατινική ονομασία ψαριών και φυτών...

Γενικά πάντως δεν ανησυχώ για το πως θα τα παει με τα ενυδρεία....

Για την ορθογραφία ανησυχώ...
Αλλά αυτό δεν είναι ούτε δική μου δουλειά, ούτε ο κατάλληλος χώρος για να συζητηθεί.

Να είστε καλά και οι δυό σας.
:smt052

dinoc 19-04-11 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fighterfish (Μήνυμα 581057)
Δεν γράφω ότι έχει λάθος επιλογές, είναι περισσότερο γενικές κατευθύνσεις.
Αν και τώρα που το αναφέρεις κάτι είδα για χρυσόψαρα και για red cherry τα οποία δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς είναι...γι αυτό λέμε να χρησιμοποιούμε την Λατινική ονομασία ψαριών και φυτών...

Γενικά πάντως δεν ανησυχώ για το πως θα τα παει με τα ενυδρεία....

Για την ορθογραφία ανησυχώ...
Αλλά αυτό δεν είναι ούτε δική μου δουλειά, ούτε ο κατάλληλος χώρος για να συζητηθεί.

Να είστε καλά και οι δυό σας.
:smt052

Ψάρια / Άλλα είδη: guppy,platy,red cherry,apple snails,2 πλεκο



να και τα ψαρια δεν λεει κατι για χρυσοψαρα... ναι και εγω του λεω για ορθογραφια αλλα τιποτα :p:p

Λιβέρης Σταύρος 19-04-11 17:48

Δεν μπορώ να πώ πως δεν είναι ωραίο ενυδρείο αλλά ο ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!!! Σιγά σιγά θα το αλλάξεις απο μόνος σου και το aquascape και την ψαροσύνθεση. Μετρήσεις νερού είναι απαραίτητες για να είσαι σίγουρος οτι δέν τυραννάς τα ζωντανά που φιλοξενείς. Οπως σου είπαν και πιο πάνω ένας pleco για τα λίτρα σου είναι πολύ, σκέψου οι δύο που έχεις... Παρατηρήσεις πάντα φιλικά και για καλύτερα αποτελέσματα.

mimikos 19-04-11 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος (Μήνυμα 581291)
Δεν μπορώ να πώ πως δεν είναι ωραίο ενυδρείο αλλά ο ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!!! Σιγά σιγά θα το αλλάξεις απο μόνος σου και το aquascape και την ψαροσύνθεση. Μετρήσεις νερού είναι απαραίτητες για να είσαι σίγουρος οτι δέν τυραννάς τα ζωντανά που φιλοξενείς. Οπως σου είπαν και πιο πάνω ένας pleco για τα λίτρα σου είναι πολύ, σκέψου οι δύο που έχεις... Παρατηρήσεις πάντα φιλικά και για καλύτερα αποτελέσματα.



το aquascape θελω να το αλλαξω οπος διποτε.....αλλα βαριεμαι ξανα την διαδικασια στροσηματος!!!μετρισης νερου κανω μονο το Ph...τα ψαρακια αυτα με αρεσουν πολλη και δεν νομιζω να τα αλλαξω για το επομενο κοντινο μελλον.....τα pleco θα τα χαρισω αν μεγαλοσουν λιγο ακομα!!!


για υποστρομα λετε να ειναι καλη η μαυρη αμμος???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02012 seconds with 11 queries