Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναπαραγωγή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Γόνοι που απειλούνται από το φίλτρο!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50473)

Χριστόφορος Μίχας 13-03-11 22:25

Γόνοι που απειλούνται από το φίλτρο!!
 
Σε ένα ενυδρειάκι 12 λίτρων εδώ και μια εβδομάδα μετέφερα 3 γόνους χρυσόψαρων από το μεγάλο μου ενυδρείο, γιατί δεν θα επιβίωναν εκεί από τους γονείς. Τα μικρά ταίζονται 3 φορές την ημέρα με σκόνη αρτέμιας, μικρον της σερα και σπιρουλινα. Μεγάλωσαν αρκετα, έκαναν κοιλιτσες και όλα καλά. Ηξερα ότι το φίλτρο είναι απαγορευτικό τον πρώτο καιρό και το είχα εκτός λειτουργίας. Το φιλτράκι είναι ένα εσωτερικό της Eheim γεμισμένο με σιποράξ από το μεγάλο ενυδρείο. Εχτές το έθεσα ξανά σε λειτουργία για να δίνει οξυγόνωση στο νερό και να αντιμετωπίζει την τροφή που μένει λίγη στην επιφάνεια. Αλλαγές νερού πάντως κάνω κάθε ημέρα. Δυστυχώς το μεγαλύτερο ψαράκι, (1 εκατοστού) χτύπησε στη ροή και πάει...Το ξανάκλεισα το φίλτρο αλλά τώρα δεν έχει καθόλου ανατάραξη, οξυγόνο και η τροφή μένει ψηλά και φοβάμαι και για αμμωνία. Η καθημερινή αλλαγή νερού φοβάμαι δεν είναι αρκετή. Πως θα διατηρήσω προς το παρόν τα ψαράκια χωρίς φίλτρο και για πόσο άραγε?

Γιαννης Μ5 13-03-11 22:29

Εγω Χριστοφορε στην δικια μου γεννηστρα με τις μελανοτενιες,τυλιξα μπολικο ενυδρειακο βαμβακι την εισοδο του φιλτρου και εκοψα αρκετα την ροη του.Δοκιμασε το....

Χριστόφορος Μίχας 13-03-11 22:34

Γιάννη το είχα κάνει. Ξέχασα να το αναφέρω. Το είχα τυλίξει με γιαλοβάμβακα. Απλά το ψαράκι αφέθηκε στη ροη, στροβιλιστηκε και χτύπησε με δύναμη στο τζάμι. Ηταν ....κάπως από πριν. Ειχε ίσως ξαναχτυπήσει, είχε παραφάει, δεν ξέρω. Πάντως η ροη έδωσε τη χαριστική βολή. Την ροή την είχα στο ελάχιστο, σχεδόν κλειστη (το φιλτράκι είναι της Εχειμ το 2006).

maikl 13-03-11 22:36

Γι αυτο και στις γεννηστρες προτεινονται τα αεροφιλτρα ;)

Χριστόφορος Μίχας 13-03-11 23:26

Θα ψάξω για αερόφιλτρο λοιπόν. Το κακό είναι ότι μετά από καιρό θα μου είναι άχρηστο. Αναρωτιέμαι σε τί στάδιο πρέπει να φτάσουν τα ψαράκια για να είναι ασφαλη από το κανονικο φίλτρο...
-------------------------
Εκανα μια πατέντα τώρα στο φιλτράκι. Ξήλωσα το κουμπάκι που ρυθμίζει τη ροή και το ξανατοποθέτησα ανάποδα για να κλείνει τελείως η τρύπα. Εχω αφήσει άνοιγμα ίσα με το κεφαλάκι μιας καρφίτσας. Παρακολουθώ τα χνουδάκια πως κουνιούνται στο νερό. Ελάχιστα . Η θα γίνει δουλειά, ή θα κάψω το φίλτρο..:rolleyes:

neos 14-03-11 00:33

Τα αερόφιλτρα πάντως είναι πολύ καλή λύση γιατί είναι πολύ φθηνά (http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1033), λειτουργούν με αεραντλία που με μια διακλάδωση μπορεί ταυτόχρονα να "φτιάχνει" αρτέμια για το γόνο και είναι χρήσιμο να υπάρχουν γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθούν και σε ενυδρεία νοσοκομεία (αχρείαστα να ναι) και άλλες εφεδρικές δεξαμενές...

Raven 14-03-11 01:00

Παράθεση:

Θα ψάξω για αερόφιλτρο λοιπόν. Το κακό είναι ότι μετά από καιρό θα μου είναι άχρηστο.
Μπορω να σου δανεισω ενα αεροφιλτρο. Το σφουγγαρι του το εχω βαλει προφιλτρο σε 2217 για να μην τραβαει τις γαριδες , οποτε το παιρνεις και αυτο ετοιμο στρωμενο. Εχω κι αλλα προφιλτρα, μην ανησυχεις , δεν θα μου λειψει.
Κανεις την δουλεια σου και μου το επιστρεφεις οοοοποτε δεν σου χρειαζεται πια.;)

SOCRATIS 14-03-11 08:53

Για τους πρώτους 2μήνες που κρίνεται η ανάπτυξη τους απαιτείται:
1ο.Τάισμα επι 24ωρου βάσεως ,δηλαδή συνεχες τάισμα,κυρίως με αρτέμια και κατόπιν με αυγά,σκόνες ,γάλατα κλπ.Αν έχεις ταιστρα απλοποιούνται λίγο τα πράγματα.
2ο.Καθημερινές αλλαγες νερού.
Δύσκολο να τα καταφέρεις αλλά αν έχεις όρεξη συνέχισε.

Αλεξάνδρα Κατσούρη 14-03-11 13:12

Αλέξανδρε σε ευχαριστώ για το αερόφιλτρο. Να ρωτήσω και τον Χριστόφορο (νομίζει ότι η πατέντα που έκανε στο φίλτρο είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται κάτι άλλο!) και θα σε ενημερώσω.

Σωκράτη, ευχαριστώ για τις συμβουλες. Ναι, δεν θα είναι εύκολο. Αλλά θα το προσπαθήσω να μεγαλώσω τα 2 μικρούλια που μου έμειναν.

MIXALIS CYPRUS 19-03-11 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 566088)
Σε ένα ενυδρειάκι 12 λίτρων εδώ και μια εβδομάδα μετέφερα 3 γόνους χρυσόψαρων από το μεγάλο μου ενυδρείο, γιατί δεν θα επιβίωναν εκεί από τους γονείς. Τα μικρά ταίζονται 3 φορές την ημέρα με σκόνη αρτέμιας, μικρον της σερα και σπιρουλινα. Μεγάλωσαν αρκετα, έκαναν κοιλιτσες και όλα καλά. Ηξερα ότι το φίλτρο είναι απαγορευτικό τον πρώτο καιρό και το είχα εκτός λειτουργίας. Το φιλτράκι είναι ένα εσωτερικό της Eheim γεμισμένο με σιποράξ από το μεγάλο ενυδρείο. Εχτές το έθεσα ξανά σε λειτουργία για να δίνει οξυγόνωση στο νερό και να αντιμετωπίζει την τροφή που μένει λίγη στην επιφάνεια. Αλλαγές νερού πάντως κάνω κάθε ημέρα. Δυστυχώς το μεγαλύτερο ψαράκι, (1 εκατοστού) χτύπησε στη ροή και πάει...Το ξανάκλεισα το φίλτρο αλλά τώρα δεν έχει καθόλου ανατάραξη, οξυγόνο και η τροφή μένει ψηλά και φοβάμαι και για αμμωνία. Η καθημερινή αλλαγή νερού φοβάμαι δεν είναι αρκετή. Πως θα διατηρήσω προς το παρόν τα ψαράκια χωρίς φίλτρο και για πόσο άραγε?


φιλε 3 γονους? Μπορουσες καλλιστα να τους εχεις σε μια γλαστρουλα που χωρει περισσοτερα λιτρα χωρις φιλτρο κλπ και οταν μεγαλωναν αρκετα να τα μεταφερνες .Αυτο κανω και εγω με τους γονους μ .Την εχω να βλεπει αρκετο ηλιο,εχω και φυτα μεσα και δημιουργειτε infusoria για να τρεφοντε τα μικρα αλλα βαζω και εγω λιγη τροφη σε σκονη

Χριστόφορος Μίχας 18-04-11 23:29

2 Συνημμένο(α)
Τελικά, από τους 3 γόνους, ο ένας επέζησε. Τώρα είναι 2,5 εκατοστά, και έχει ενάμισυ μήνα ζωής. Τρώει πλέον και σπασμένα φυλλαράκια και σπιρουλίνα. Υπαρχει κάτι άλλο δυναμωτικό για την ηλικία του? :D

douran_p 19-04-11 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 566097)
Γι αυτο και στις γεννηστρες προτεινονται τα αεροφιλτρα ;)

σωστος...... παρε ενα αεροφιλτρο!!!!!!

achisael 19-04-11 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 581062)
σωστος...... παρε ενα αεροφιλτρο!!!!!!


σορυ κιολας αλλα τα αεροφιλτρα πως δουλευουν..? εχω ενα να καθετε.. ξερω οτι θελει αεραντλια , απλα με παραξενευει πως πανε οι βρωμιες πανω της..

delta66 20-04-11 08:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 581445)
σορυ κιολας αλλα τα αεροφιλτρα πως δουλευουν..? εχω ενα να καθετε.. ξερω οτι θελει αεραντλια , απλα με παραξενευει πως πανε οι βρωμιες πανω της..

Οι μπουρμπουληθρες δημιουργουν ροη στο νερο μεσα στο αεροφιλτρο που τραβαει μαζι της νερο απο το ενυδρειο, που περναει μεσα απο το σφουγγαρι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01979 seconds with 11 queries