Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Υπόστρωμα σε φυτεμένο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97591)

Konstantin 25-06-17 11:04

Υπόστρωμα σε φυτεμένο.
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στην παρέα, ξεκίνησα με ένα ενυδρείο με Guppies & δυο Bristlenose 120 lt (μήκος 100 Cm /βάθος 30 Cm )με βυθό από πέτρες λάβας, εξωτερικό φίλτρο της astro, μια ρίζα & κερατόφυλλο στην επιφάνεια.
To οποίο πάει απροβλημάτιστα με γέννες και από τα δύο είδη, απλά με αλλαγές 15% ανά 7 ημέρες.

Έπεσε στα χέρια μου ένα Rio Juwel 180 από παιδί μέσα στο Forum σε άριστη κατάσταση με προίκα Cardinal Tetra, μια κιχλίδα Ramirez και μερικά Cory Catfish.
Το φίλτρο είναι το κλασικό της Juwel, στο οποίο έχει αντικατασταθεί η αντλία με μια 1000Lt/min στο οποίο έχω αφήσει ένα σφουγγάρι χαμηλά & το υπόλοιπο το έχω γεμίζει με βιολογικό υλικό.
Πήρα μερικά εύκολα φυτά , Rotala Rotundifolia, Staurogyne sp. Bihar, Vallisneria Americana, Hygrophila Lacustris, Echinodorus Cordifolius, Anubias barteri, ένα θηλυκό Ramirez & μερικά Cory ακόμα.

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να αλλάξω το υπόστρωμα από λευκή άμμο σε χαλίκι με οργανικό υπόστρωμα από κάτω ή αν τα φυτά θα την παλέψουν με ταμπλέτες βυθού στην άμμο?
Και αν γίνει η αλλαγή θα την παλέψουν τα Cory & oι κιχλίδες ?
Κράτησε κανείς εδώ εύκολα φυτά σε άμμο χωρίς ιδιαίτερα θέματα ?

Να πω ότι το ενυδρείο έτρεχε καιρό και η άμμος μεταφέρθηκε μέσα στο ενυδρείο, χωρίς να στεγνώσει απλά δεν το σκέφτηκα σωστά & αφαίρεσα με μια απόχη τα περισσότερα σαλιγκάρια & το γέμισα με νερό δικτύου, το αντιχλώριο το έβαλα μέσα στο ενυδρείο οπότε ίσως ο βυθός να τράβηξε ένα ζόρι.

stanisalus18 25-06-17 11:35

Καλησπέρα. Αν η άμμος είναι ουδέτερη και κατάλληλη για τα ψάρια αυτά, εγώ δεν θα την άλλαζα. Με μια μικρή βοήθεια από τις ταμπλέτες θέλω να πιστεύω πως θα πάνε περίφημα τα φυτά σου. Γίνεται καμιά επεξεργασία στο νερό σου?Όμορφο είναι το ενυδρείο ;)

Konstantin 25-06-17 13:16

Ευχαριστώ για την απάντηση, η άμμος είναι ουδέτερη ενυδρειακή & κατάλληλη υποθέτω καθώς τα ψαράκια ήταν εκεί πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα & χωρίς κάποια επεξεργασία στο νερό, το Ph είναι στο 7,4 με τα ξύλα, πρακτικά σχεδόν το ίδιο με της βρύσης 7,6.
Ψάχνω τρόπους για να το κατεβάσω πριν καταφύγω αντίστροφη όσμωση ή CO2 αλλά μάλλον δεν είναι κ τόσο εύκολο.
Δεν ήθελα να αλλάξω την άμμο καθώς τα Cory & οι κιχλίδες την βάζουν στο στόμα τους διαρκώς & διάβασα ότι με το χαλίκι παίζει να έχεις τραυματισμούς & προβλήματα.

stanisalus18 25-06-17 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin (Μήνυμα 1015384)
Ψάχνω τρόπους για να το κατεβάσω πριν καταφύγω αντίστροφη όσμωση ή CO2 αλλά μάλλον δεν είναι κ τόσο εύκολο

Έχεις κοιτάξει για την τύρφη καθόλου? Είναι και αυτός ένας άλλος τρόπος.

Konstantin 14-08-17 19:31

Update To ενυδρείο εκλεισε 3μηνο & εχω χάσει μερικά φύλλα απο την Hydrofilla Lacustris τα οποία κάνουν τρύπες & σαν να σαπίζουν.
Από Λίπανση έχω ταμπλέτες βυθού μονάχα σε λευκή ενυδρειακή άμμο, φωτοπερίοδο 7 ωρες με τις λάμπες του Rio 180, χωρίς διοξείδιο.
Αυτό είχε γίνει και με μια anubias barteri motherplant το οποίο το έσπασα στα 3 & θεώρησα ότι αυτός ήταν ο λόγος αλλά μάλλον όχι ..

Υπάρχει καμιά ιδέα / συμβουλή ?

sarpijk 14-08-17 20:22

Πόσο φως έχεις ? Εάν γενικά τα φυτά σου αναπτύσσονται μπορεί να είναι τυχαίο ίσως και λόγω ζέστης. Πάντως δε θα ήταν άσχημη ιδέα να βάζεις λίπασμα μια φορά την εβδομάδα μιας και έχεις αρκετά φυτά.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Konstantin 15-08-17 10:22

ο,5 watt/lt για 7 ώρες την ημέρα & σε μέρος με αρκετό φως την διάρκεια της μέρας.
Θα δω με την λίπανση, να το πάω λίγο παραπάνω.

sarpijk 15-08-17 17:21

Προμηθευσου λιπάσματα micro και macro . Δλδ ιχνοστοιχεία με σίδηρο και νιτρικά, φωσφορικα και καλλιο. Όπως είπα δε θα βάζεις κάθε μέρα αλλά μια φορά την εβδομάδα οπότε μπορείς να.πας σε έτοιμα σκευάσματα του εμπορίου όπως είναι η σειρά της easylife ή της seachem.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Konstantin 16-08-17 08:30

Ευχαριστώ πολύ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries