Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   SEACHEM PRIME (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76226)

poet 08-12-13 22:58

SEACHEM PRIME
 
καλησπερα σε ολη την παρεα...λογω φορτου εργασιας τον τελευταιο καιρο μπαινω εδω αλλα....:smt012 δεν προλαβαινω να γραφω...θα ηθελα να ρωτησω κατι με το συγκεκριμενο αντιχλωριο...εχτες που ειχα ρεπο και πηγα να κανω την προγραματισμενη μου αλλαγη οταν ανοιξα το μπουκαλακι εβαλα την συριγγα μεσα για να τραβηξω υγρο και ηταν το ζουμι μαυρο:confused:φυσικα δεν το χρησιμοποιησα(ειχα ευτυχως αλλο)αλλα ειναι σχεδον το μισο μπουκαλι...χαλασε?ποσο καιρο κραταει ανοιχτο..γιατι δεν το εχω και πολυ καιρο???
σας ευχαριστω πολυ!!!

no_name 08-12-13 23:01

Εγώ το δικό μου το έχω κοντά ένα χρόνο τώρα (δεν το χρησιμοποιώ) και δεν έχει γίνει μαύρο!! Το μόνο που μυρίζει σαν αυγό κλούβιο.

Μου φαίνεται παράξενο!!!

Δεν γράφει ημερομηνία λήξης??? (μπορεί να κάνω και λάθος)

Αντζι 08-12-13 23:06

Ετσι μυριζει και εμενα και στην αρχη νομιζα οτι κατι δεν παει καλα αλλα τελικα απο οτι διαβασα ετσι ειναι η μυρωδια του.Το εχω διαβασει εδω μεσα αλλα και εχουν βαλει λινκ τα παιδια οπου το αναφερει και η seachem στο σαιτ της

nazgul 08-12-13 23:08

Και εγω το κραταω ανοιχτο για πανω απο 1.5 χρονο, αλλα ποτε δεν παρουσιασε προβλημα. Κατι αλλο συμβαινει.

nikolakis94 08-12-13 23:11

Τωρα που βρηκα θεμα και εγω να ρωτησω κατι.Το δικο μου εχει κατι μαυρακια μεσα σαν σκονη τα δικα σας εχουν?

nazgul 08-12-13 23:12

Oχι. Δειτε τις ημερομηνιες ληξης για καλο και για κακο.

exelix 08-12-13 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poet (Μήνυμα 805827)
καλησπερα σε ολη την παρεα...λογω φορτου εργασιας τον τελευταιο καιρο μπαινω εδω αλλα....:smt012 δεν προλαβαινω να γραφω...θα ηθελα να ρωτησω κατι με το συγκεκριμενο αντιχλωριο...εχτες που ειχα ρεπο και πηγα να κανω την προγραματισμενη μου αλλαγη οταν ανοιξα το μπουκαλακι εβαλα την συριγγα μεσα για να τραβηξω υγρο και ηταν το ζουμι μαυρο:confused:φυσικα δεν το χρησιμοποιησα(ειχα ευτυχως αλλο)αλλα ειναι σχεδον το μισο μπουκαλι...χαλασε?ποσο καιρο κραταει ανοιχτο..γιατι δεν το εχω και πολυ καιρο???
σας ευχαριστω πολυ!!!

Δεν το έχω δει αυτό, καλύτερα μην το χρησιμοποιήσεις και επικοινώνησε με τη Seachem.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 805833)
Τωρα που βρηκα θεμα και εγω να ρωτησω κατι.Το δικο μου εχει κατι μαυρακια μεσα σαν σκονη τα δικα σας εχουν?

Πρώτη ερώτηση: http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html

nikolakis94 08-12-13 23:23

Ευχαριστω πολύ exelix

delta66 09-12-13 03:46

Τραβηξες με τη σύριγγα απο τον πατο του μπουκαλιου?
Για τραβα απο πιο ψηλα.

Racikos 09-12-13 07:36

Εγω παλι το ξεχασα πανω στο καλοριφερ . Και απο οτι ειδα εχει <30 βαθμους . Μπορω καπως να τεσταρω εαν χαλασε ?

basillis 09-12-13 08:40

Παιδιά, τσεκάρετε μήπως με την σύριγγα που τραβάτε το prime την χρησιμοπιήτε και για άλλα υγρά πχ λιπάσματα φάρμακα κτλ και είχαν μείνει
υπολείματα και γι αυτό ίσως να μαύρισε...

Τάκης 09-12-13 08:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Racikos (Μήνυμα 805859)
Εγω παλι το ξεχασα πανω στο καλοριφερ . Και απο οτι ειδα εχει <30 βαθμους . Μπορω καπως να τεσταρω εαν χαλασε ?

Το σίγουρο είναι πως έχει εξατμιστή κάποια ποσότητα νερού και όταν θα βάζεις 1ml θα είναι 1,2ml ή 1,3ml , θα είναι παραπάνω 1,+ ml ανάλογα με το νερό που έχασε. Τώρα τι άλλο έπαθε η συνθεσή του δεν ξέρω, έχω ακούσει πως είναι άλλατα θείου που λογικά ίσως να μην έπαθε και τίποτα άλλο. Προσωπικά αν δεν είμαι σίγουρος για κάτι ή αν έχω τη παραμικρή αμφιβολία το πετάω για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως μετά. Ηταν μεγάλη συσκευασία ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 805862)
Παιδιά, τσεκάρετε μήπως με την σύριγγα που τραβάτε το prime την χρησιμοπιήτε και για άλλα υγρά πχ λιπάσματα φάρμακα κτλ και είχαν μείνει
υπολείματα και γι αυτό ίσως να μαύρισε...

:smt023:smt023
Είναι και αυτό, σωστή παρατήρηση. Πιστέυω πως μετά από οποιαδήποτε χρήση στις σύριγγες ή σε οποιοδήποτε δοσομετρητή ένα πλύσιμο με νερό βρύσης μόνο καλό θα κάνει

manolischania 09-12-13 11:15

Ας αναφέρουμε και την απάντηση τις Seachem για το θέμα ...

Q: I think that my Prime&#174; might be old because it smells bad
Prime&#174;has a very distinct odor that is similar to sulfur which is completely normal. Also, the presence of small black specks is normal.

google translate
Prime &#174; έχει μια πολύ ξεχωριστή μυρωδιά που είναι παρόμοια με το θείο, η οποία είναι απολύτως φυσιολογικό. Επίσης, η παρουσία των μικρών μαύρα στίγματα είναι φυσιολογικό.

http://www.seachem.com/support/Support.html#faq1

delta66 09-12-13 14:41

Η μυρουδια ειναι φυσιολογικη.
Ο poet ρωτησε για μαυρο ιζημα αν καταλαβα καλα.

manolischania 09-12-13 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 805901)
Η μυρουδια ειναι φυσιολογικη.
Ο poet ρωτησε για μαυρο ιζημα αν καταλαβα καλα.

Also, the presence of small black specks is normal.

delta66 10-12-13 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolischania (Μήνυμα 806018)
Also, the presence of small black specks is normal.

:smt023
Δεν το προσεξα. Συγνωμη.
Αν τραβαει απο πιο ψηλα με τη συριγγα, δεν θα εχει προβλημα.
Εγω παντως ετσι κανω οταν βλεπω ιζημα στον πατο του μπουκαλιου,

exelix 10-12-13 01:18

Ίζημα είδε όμως ή ήταν το ίδιο το υγρό μαυρισμένο; Γιατί από την περιγραφή του αυτό προκύπτει.

panik 10-12-13 12:09

Kαλο κουνημα πριν ανοιξουμε το μπουκαλι και μακρια απο μερη με ψηλη θερμοκρασια. Βαζω με δοσομετρτη οχι με συριγγα. Αυτο κανω σε ολα τα υρα που βαζω στο ενυδρειο μου.

constantinos 10-12-13 16:50

Για το μαυρο χρωμα ουτε εμενα μου εχει τυχει.Όσο για τη μυρουδιά, ειναι κολώνια μπροστά στο αντιχλώριο της ΚΕΝΤ...

kgf12345 10-12-13 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 806122)
ειναι κολώνια μπροστά στο αντιχλώριο της ΚΕΝΤ...

πεταξες ιδεα τωρα.θα το κανω σε συναντηση:D
αν γινει καμια σε ανοιχτο χωρο ομως,γιατι δε φταιει σε τιποτα το υπολοιπο μαγαζι:D

Nick74 10-12-13 17:21

Τωρα που ειδα αυτο το θεμα πηγα και ειδα το δικο μου που το χω χμμμ απο τον καιρο που η Ινδοευρωπαικη ηταν επισημη γλωσσα :) (δεν το χρησιμοποιω ετσι κι αλλιως, απλα το χω ετσι μη τυχον και χρειαστει)
εχει οντως κατι μικρα μαυρακια στον πατο...

manolischania 10-12-13 18:59

άντε την μυρωδιά να την καταλάβω χώνεται μυτούλα,
τα μαυράκια πως τα βλέπετε στο πάτο ?
βάζετε το μάτι σας στην κλειδαρότρυπα του μπουκαλιού ?
Καλές γιορτές χρονια πολλά

Nick74 10-12-13 20:17

εγω με φακο τα ειδα;)

nikolakis94 10-12-13 22:13

Δεν χρειαζεται να σφηνώσεις το ματι στο στομιο του μπουκαλιού φ;ινονται ευκολα

poet 10-12-13 22:48

καλησπερα και παλι....σας ευχαριστω για της απαντησεις...να πω οτι ολο το ζουμι ειναι μαυρο...για την μυρωδια το ξερω και εγω ειναι η γνωστη απαισια:confused::confused::confused:παντως παιδια το εχω κρατησει επιτηδες....δεν ειναι με τιποτα ανοιγμενο χρονο...κανα 6 μηνο το πολυ...αλλα να ρωτησω και κατι αλλο?την ημερομηνια ληξης που την βλεπετε??

delta66 10-12-13 23:12

Πετα το και παρε αλλο. Μη ρισκαρεις.
Που το ειχες αφησει?

exelix 10-12-13 23:54

Εγώ επειδή βρήκα κι άλλη αναφορά στο internet (όπου κι εκεί τελικά δεν κατέληξαν) θα το κρατούσα να επικοινωνήσω με τη Seachem. Θα ήθελα να ξέρω για ποιο λόγο χάλασε ένα τέτοιο προϊόν και είναι και καλό να το ξέρει και η εταιρεία. Και από όσο έχω δει στο εξωτερικό δεν τσιγκουνεύεται στις αποζημιώσεις της όταν κρίνει ότι έφταιγε.

kgf12345 11-12-13 09:06

+1
στειλε email στη seachem με φωτογραφιες και απτο υγρο μεσα στο μπουκαλι και απτο μπουκαλι με την ημερομηνια.

και οταν απαντησουν(θα απαντησουν) βαλε και την απαντηση τους εδω να δουμε κιεμεις.

και βαλε και καμια φωτο κιεδω να δουμε,δεν εχεις βαλει ακομα.

poet 11-12-13 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 806204)
Πετα το και παρε αλλο. Μη ρισκαρεις.
Που το ειχες αφησει?

καλησπερα δασκαλε....χαθηκαμε;)...στο παραθυρο της κουζινας...αλλα εχει τεντα δεν μπαινει ηλιος ωστε να το επηρεασουν ηλιος κτλπ...ετσι και αλλιως με το που το ειδα δεν το χρησιμοποιησα....οσο για το email:rolleyes:παντως σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02294 seconds with 11 queries