Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναπαραγωγή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Γεννητουριά μέσα σε εναν μήνα...??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68615)

catamaran 29-01-13 00:05

Γεννητουριά μέσα σε εναν μήνα...???
 
Γειά σας!Αγόρασα ένα 60 λίτρα ενυδρείο πριν ένα μήνα!Έχω μέσα 3 απλά χρυσόψαρα!Η αλήθεια είναι ότι επειδή δουλεύω δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα με το ενυδρείο μου!Σημέρα όμως που ήθελα να καθαρίσω τον βυθό με την σκόυπα παρατήρησα ενα νεοσσό πάνω στο τζάμι,ένα μικρό χρυσοψαρό που το επιβεβαίωσα και σε ένα άλλο θέμα που έχετε ανεβάσει!Αργοτερά όταν το είδαν τα μεγαλύτερα ψάρια άρχισαν να το κυνηγούν αλλά κρύφτηκε...Αν μπορείτε βοηθήστε με και πείτε μου τι να κάνω...δεν έχω ιδέα...ευχαριστώ.....

lionor 29-01-13 00:51

Την επιβεβαιωση αληθεια πως την εκανες...; Μπορεις να βαλεις καμια φωτο να το δουμε;

leda 29-01-13 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από catamaran (Μήνυμα 730583)
παρατήρησα ενα νεοσσό πάνω στο τζάμι....

κανας κουκος μπαγασας θα τον αφησε:D:D:D

εισαι σιγουρος οτι ειναι νεοσ,, εεεεε χρυσοψαρακι?μηπως εβαλες τιποτα στο ενυδρειο και ηρθε πεσκεσι με αυτο?
ειχες δει να εχουν κανει αυγα?

catamaran 29-01-13 03:18

Την επιβεβαίωση την έκανα απο κάτι φωτό και κάποια πράγματα που γράφονται στο θέμα της αναπαραγωγής γύρω απο τα χρυσόψαρα!
-------------------------
Είμαι σίγουρος οτι είναι απο αναπαραγωγή και οτι δεν ήρθε εξ ουρανού!Χαχα!Δεν έχω δεί πουθενά αυγά γιατί ανάμεσα στην ποταμίσια άμμο είναι δύσκολο να τα διακρίνω!!!

leda 29-01-13 09:02

βαλε φυτα αρκετα που να μην τα τρωνε τα χρυσοψαρα,ωστε να βρισκει κρυψωνες,βαλε κατι στο φιλτρο (ελπιζω να εχεις και να αντεχει για 3 χρυσοψαρα και να κανεις τακτικες αλλαγες στο νερο,επειδη ειπες οτι δουλευεις και δεν πολυασχολεισαι με το ενυδρειο) για να μην χωθει μεσα,ταιζε πολυ πολυ ψιλη τροφουλα και αμα τα καταφερει και μεγαλωσει,θα δουμε τι ειναι.
περα απο αυτο ομως,
τα 60 λιτρα ειναι πολυ λιγα για 3 χρυσοψαρα..τι ποικιλια ειναι?οταν λες "απλα",τι εννοεις?
διαβασε καλα και την ενοτητα εδω γι αυτα τα ψαρια,βαλε μας και καμια φωτογραφια το ενυδρειο :)

maikl 29-01-13 10:55

Καλα ειναι να βαλεις καμια φωτο για να δουμε τον μπομπιρα...
Παιζει να πηρες κανα νεογεννητο ζωοτοκο μαζι με τα χρυσοψαρα?Το ενυδρειο του πετσοπα ειχε μονο χρυσοψαρα μεσα ή ηταν αχταρμας?

delta66 29-01-13 13:31

Το πιθανοτερο ειναι να ηρθε μαζι με το νερο της σακουλας.
Χρυσοψαρα που πωλουνται σε πετσοπ και χωρανε σε 60 λιτρο, δεν ειναι ενηλικα και ικανα να αναπαραχθουν.
Αν θες να ζησει, βαλτο μονο του σε αλλο ενυδρειο.
Οτι χωραει στο στομα των χρυσοψαρων, τρωγεται.

Θα χρειαστεις μεγαλυτερο ευδρειο για τα 3 χρυσοψαρα. αλλιως θα μεινουν νανοι και οτι συνεπαγεται ο νανισμος στην υγεια τους και στη διαρκεια της ζωης τους.
(ενημερωτικα, τα χρυσοψαρα ζουν παρα πολλα χρονια)

catamaran 29-01-13 17:00

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Διάβασα κάποια πράγματα στην αναπαραγωγή χρυσόψαρων και έμαθα πολλά. Βέβαια δεν βρήκα κάποιο άρθρο που να αναφέρει τις κατηγορίες των χρυσόψαρων με εικόνες ώστε να καταλάβω τι είδους είναι τα δικά μου για να σας απαντήσω. Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία σήμερα αν μπορέσω για να μου πείτε την γνώμη σας! Έχω πάρει το ενυδρείο σχεδόν ένα μήνα τώρα και έβαλα μέσα τα 2 χρυσόψαρα που ήδη είχα. Πρίν 15 μέρες έβαλα και ένα τρίτο χρυσόψαρο το οποίο το είχα αρκετές μέρες σε απλή γυάλα ,του άλλαξα το νερό 3 φορές και μετά το έβαλα με απόχη στο ενυδρείο !Όσο το είχα στην γυάλα δεν παρατήρησα κανένα νεοσσό! Επομένως λίγο δύσκολο να ήρθε παράνομα από το πετ-σοπ…χαχαχα… Επιπλέον όταν έβαλα το νέο χρυσόψαρο στο ενυδρείο πριν 15 μέρες, αυτό ακολουθούσε ένα από τα 2 παλιά συνέχεια από πίσω, κάτι που υπάρχει πριν την αναπαραγωγή από όσο ξέρω …Τώρα τι μου προτείνετε να κάνω???Τι τρώει ο μπέμπης???

SOCRATIS 29-01-13 20:34

Αν και ένα ίσον κανένα -αν και δεν βλέπω να γλυτώνει από τα δόντια των γονέων(εκτος αν το απομονώσεις) παρακάτω μερικές
ιδέες περι διατροφής:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25198
Γενικά αν δεν τρώνε αρτέμια τις πρώτες μέρες της ζωής τους είναι δύσκολη
η επιβίωση τους .

vagoss 20-05-13 23:23

ισως τα γλυτώσεις:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries