Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Το νέο μου Αμερικάνικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91476)

Tanganyiκας 15-11-16 00:14

Ο αρσενικός είναι όντως πολύ όμορφος!

delta66 15-11-16 00:24

Πολυ ωραια ειναι ολα τα κλαδια.
Και στη φυση δεν υπαρχει μονο ενα ειδος.

Undertaker 15-11-16 00:26

Σωστό κι αυτό......γιατί μου αρέσει το αποτέλεσμα και δύσκολα θα βρω ρίζα με λεπτά μακριά κλαδιά να την τοποθετήσω σε αυτή τη διάταξη.

DEXFISH 15-11-16 08:01

Ρε συ είναι πολύ ωραία τα κλαδιά! Μη σου πω ότι κυρίως κλαδιά θα βρεις στο περιβάλλον τους παρά ρίζες. Βάση κάποιων βιντεο το λέω, γιατί είμαι άσχετος με αυτά. Οπτικά είναι πολύ όμορφο στα δικά μου μάτια.

Λάμπρος.Τ 15-11-16 10:15

Τα κλαδιά ωραία είναι και στην φύση σίγουρα δεν έχει μόνο ένα είδος. Απλά τα συγκεκριμένα βγάζουν μάτι ότι είναι ψιλοάσχετα (πχ οι κόμποι που έχουν πάνω τους) σε σχεση με τα υπόλοιπα...

Επίσης να πω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις λυσσάξει να το κάνεις πιο μαύρο το νερό ???
Σούπερ είναι όπως είναι τώρα !!! Πόσο πιο μαύρο δηλαδή ???

Εγώ στο έχω ξαναπεί αυτό που θα έκανα, θα ήταν να βάλω αρκετά φύλλα στο βυθό.

Αυτό και μόνο αυτό !!!

Undertaker 15-11-16 10:44

Λάμπρο δεν είναι τόσο μαύρο το νερό όσο δείχνει στη φωτογραφία. Το κλείστρο της μηχανής που "παίζει" με μεγάλη ταχυτητα το δείχνει τον πολύ. Φύλλα εβαλα.μια φορά αλλά σε τρεις-τεσσερις μέρες γέμισαν α τρύπες και σε.μια.εβδομαδα δεν υπήρχε ούτε κοτσάνι μέσα σε εκτίθεσαι με τα άπειρα σκουπίδια και υπολείμματά τους που είχαν γεμίσει κάθε γωνιά της γυαλας. Δοκίμασα πάλι με δυο πλατανοφυλλα πριν μια.εβδομαδα και εγινε το ίδιο. Δεν το επιχειρώ ξανά. Κρίμα γιατί τα φύλλα στον βυθό δίνουν ένα απίστευτο αποτέλεσμα αν δεις φωτογραφια σε προηγούμενη σελίδα.

Λάμπρος.Τ 15-11-16 11:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 980422)
Λάμπρο δεν είναι τόσο μαύρο το νερό όσο δείχνει στη φωτογραφία. Το κλείστρο της μηχανής που "παίζει" με μεγάλη ταχυτητα το δείχνει τον πολύ. Φύλλα εβαλα.μια φορά αλλά σε τρεις-τεσσερις μέρες γέμισαν α τρύπες και σε.μια.εβδομαδα δεν υπήρχε ούτε κοτσάνι μέσα σε εκτίθεσαι με τα άπειρα σκουπίδια και υπολείμματά τους που είχαν γεμίσει κάθε γωνιά της γυαλας. Δοκίμασα πάλι με δυο πλατανοφυλλα πριν μια.εβδομαδα και εγινε το ίδιο. Δεν το επιχειρώ ξανά. Κρίμα γιατί τα φύλλα στον βυθό δίνουν ένα απίστευτο αποτέλεσμα αν δεις φωτογραφια σε προηγούμενη σελίδα.

Πάνο, και στα άλλα ενυδρεία πως καταφέρνουν και έχουν μέσα φύλλα ? Δεν νομίζω να τα αλλάζουν κάθε λίγο.
Δεν το ψάχνεις λιγάκι ? Όντως δίνουν πολύ πιο ατμοσφαιρική νότα.

Undertaker 15-11-16 11:50

Έβαλα δύο πλατανοφυλλα σου λέω και ρην άλλη μέρα είχαν τουλάχιστον 20 τρύπες διαμέτρου 1-2 εκ. η καθε μια. Τη δουλειά την κάνει το Sturisoma ή οι L204...... αν ζουν ακόμα γιατί έχω να τα δω κάνα 6-7 μήνες. Πως αλλιώς γεμίζουν σε.μια.μερα τόσες τρύπεςες.και τα πλακωσες με κάνα Καλασνικοφ;

tsantos 17-11-16 04:20

Πολυ ωραιο ειναι Πανο,πολυ ατμοσφαιρικο και τα severum κουκλια!!!
Ωραια τα φυλλα δε λεω αλλα πολυ βρωμια οταν λιωνουν,μπορει να στην κανει και το apple τη ζημια!εχω δει σε ποταμι ξερα φυλλα που οταν τα σηκωσα απ το νερο ηταν απ την κατω μερια γεματα physa snail που τα μασουλαγαν,μπορει και αυτα να κανουν την ιδια δουλεια.

Undertaker 17-11-16 09:11

Λες ρε Αλέξανδρε; Έχω τρία μέσα. Θα τα βγάλω κάπου και θα ρίξω μέσα στο ενυδρείο κάνα φύλλο πάλι και ένα φύλλο εκει που θα εχω αυτά. Αν κάνουν αυτά τη ζημιά, θα φανεί και αν την κάνουν, έφυγαν δώρο σε κανα χομπίστα.

tsantos 17-11-16 18:26

Μπορει,θελουν πολυ φαει τα σκασμενα,δες ενα βιντεακι που ειχα τραβηξει ποιο παλια πως κατεβαζει τη φακη
https://www.youtube.com/watch?v=xxBobvddP2g

Undertaker 26-11-16 10:56

Έλαβα αρκετά μηνύματα αυτές τις μερες και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια όπως και για όσα διάβασα στο τελευταίο θέμα που είχα ανοίξει. Αυτά που είπατε τα έλαβα σοβαρά υπόψη μου, σκέφτηκα αρκετά πράγματα, τα ζύγισα και κατάλαβα ότι δεν αξίζει για ένα - δύο άτομα να χάσω όλα αυτά που προσφέρει το φόρουμ και φυσικά την καλή παρέα όλων και κάποιων από εσάς με τους οποίους έχω δεθεί λίγο παραπάνω από άλλους. Το φόρουμ ανήκει σε ολους μας. Δυστυχώς για κάποιους, θα συνεχίσω να τους χαλάσω την αισθητική με την παρουσία μου αλλά θα τους ζητήσω την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτικοί σε όσα μου λένε και.μου καταλογίζουν κι αν θελήσουν ξανά τέτοιου είδους "παιχνιδάκια", να ξέρουν ότι θα τα παίξω διαφορετικά. Δεν είμαστε παιδάκια, έτσι δεν είναι;

tsala 26-11-16 11:22

Ωραιος!

Δεν εγραψα στο θεμα που ανοιξες, γιατι περιμενα να γραψω εδω , στο επομενο update :p

Αντε και φωτο επι του θεματος!!! :D:D:D

tsoui 26-11-16 11:50

Οτι λεει ο απο πανω :D

Tanganyiκας 26-11-16 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 982849)
Έλαβα αρκετά μηνύματα αυτές τις μερες και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια όπως και για όσα διάβασα στο τελευταίο θέμα που είχα ανοίξει. Αυτά που είπατε τα έλαβα σοβαρά υπόψη μου, σκέφτηκα αρκετά πράγματα, τα ζύγισα και κατάλαβα ότι δεν αξίζει για ένα - δύο άτομα να χάσω όλα αυτά που προσφέρει το φόρουμ και φυσικά την καλή παρέα όλων και κάποιων από εσάς με τους οποίους έχω δεθεί λίγο παραπάνω από άλλους. Το φόρουμ ανήκει σε ολους μας. Δυστυχώς για κάποιους, θα συνεχίσω να τους χαλάσω την αισθητική με την παρουσία μου αλλά θα τους ζητήσω την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτικοί σε όσα μου λένε και.μου καταλογίζουν κι αν θελήσουν ξανά τέτοιου είδους "παιχνιδάκια", να ξέρουν ότι θα τα παίξω διαφορετικά. Δεν είμαστε παιδάκια, έτσι δεν είναι;

Αν ήθελες ας μην επέστρεφες!!!!!!!!!!!!zwzw

Τάκης 26-11-16 16:31

Σιγά μη σου έστελνα τύρφη αν δεν ξαναέγραφες :smt019

Λάμπρος.Τ 26-11-16 16:44

Λοιπόν εγω θα πω αυτό που ντρεπονται να πουν οι ..."άλλοι" .....!!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί ξαναγυρισες !!!
Καλά δεν ήμασταν ???
Τωρα θα σε ξαναυποστούμε ???
Τέλος πάντων.......θα κάνω την καρδιά μου πετρα και θα σου ξαναμιλήσω.

Undertaker 26-11-16 17:32

Οι πραγματικοί φίλοι παντως είναι τον Τάκη. Του λες να σου στείλει ένα λίτρο τύρφη απο εκείνη που χρησιμοποιεί αυτός, σου απαντάει ότι θα σου στείλει 10 λίτρα γιατί είναι large τύπος και δε σηκώνει πολλές κουβέντες και τελικά σου στέλνει 100 λίτρα. Την άλλη φορά θα του ζητήσω 50€.

DEXFISH 27-11-16 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 982881)
Οι πραγματικοί φίλοι παντως είναι τον Τάκη. Του λες να σου στείλει ένα λίτρο τύρφη απο εκείνη που χρησιμοποιεί αυτός, σου απαντάει ότι θα σου στείλει 10 λίτρα γιατί είναι large τύπος και δε σηκώνει πολλές κουβέντες και τελικά σου στέλνει 100 λίτρα. Την άλλη φορά θα του ζητήσω 50€.

Πρόσεχε γιατί με 50 ευρώ αγοράζεις 700 λίτρα τύρφη. Κανόνισε να σου στείλει 2 τόνους. :D

Undertaker 04-12-16 11:57

Κάτι που μου έκανε θετική εντύπωση σήμερα και είπα να το γράψω. Με 24 ώρες επεξεργασία του νερού με την συγκεκριμένη τύρφη κηπουρικής που χρησιμοποιώ, φέρνω το ph από 8,2 στο 7,5. Λίγο κατέβαινε, ενώ αν και την άφησα στο βαρέλι και δύο 24ώρα, δε το κατέβαζε περισσότερο. Χθες έβαλα την τύρφη που βαζω πάντα στα φίλτρα και προσθεσα στο βαρέλι ένα δικτυ με alder cones. Μετά από 18 ώρες (και όχι 24) διαπίστωσα ότι και το νερό ήταν πολύ πιο σκούρο (....l'm gonna drink to that) και το ph έπεσε στο 6,5 ίσως και πιο κάτω. (....I'm gonna drink to that also). Το δίχτυ με τα alder cones λοιπόν, διαπίστωσα ότι κάνει τρομερή δουλειά στο βαρέλι σε λίγες ώρες μάλιστα και πολύ καλύτερη δουλειά απο το να ρίξεις τους κώνους μέσα στο ενυδρείο για black water ή πτώση του pH. κάθε φορά λοιπόν μέσα στο βαρέλι αλλαγής θα μπαίνει και αυτό το δίχτυ και τέλος το άγχος. Βάζοντάς το μόνο για 18 ώρες κάθε φορά δε, τη δουλειά τους θα την κάνουν για πολυυυυυυυ καιρό ακόμα .... Ο lingistis να ειναι καλά.

stanisalus18 21-12-16 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 984208)
Κάτι που μου έκανε θετική εντύπωση σήμερα και είπα να το γράψω. Με 24 ώρες επεξεργασία του νερού με την συγκεκριμένη τύρφη κηπουρικής που χρησιμοποιώ, φέρνω το ph από 8,2 στο 7,5. Λίγο κατέβαινε, ενώ αν και την άφησα στο βαρέλι και δύο 24ώρα, δε το κατέβαζε περισσότερο. Χθες έβαλα την τύρφη που βαζω πάντα στα φίλτρα και προσθεσα στο βαρέλι ένα δικτυ με alder cones. Μετά από 18 ώρες (και όχι 24) διαπίστωσα ότι και το νερό ήταν πολύ πιο σκούρο (....l'm gonna drink to that) και το ph έπεσε στο 6,5 ίσως και πιο κάτω. (....I'm gonna drink to that also). Το δίχτυ με τα alder cones λοιπόν, διαπίστωσα ότι κάνει τρομερή δουλειά στο βαρέλι σε λίγες ώρες μάλιστα και πολύ καλύτερη δουλειά απο το να ρίξεις τους κώνους μέσα στο ενυδρείο για black water ή πτώση του pH. κάθε φορά λοιπόν μέσα στο βαρέλι αλλαγής θα μπαίνει και αυτό το δίχτυ και τέλος το άγχος. Βάζοντάς το μόνο για 18 ώρες κάθε φορά δε, τη δουλειά τους θα την κάνουν για πολυυυυυυυ καιρό ακόμα .... Ο lingistis να ειναι καλά.

Ενδιαφέρον. Περιμένουμε update πάνω σε αυτό όταν θα το έχεις κάνει αρκετές φόρες ώστε να δεις αν όντως κάνει δουλειά με τα ίδια alder cones κάθε φορά.

Undertaker 02-01-17 15:11

Ένα update μιας και άλλαξα τύρφη. Με προτροπή του καλού μου φίλου Τάκη, πήγα και πήρα τύρφη από το Praktiker...... 200 λίτρα....... μου είπε ο καλός μου φίλος Τάκης να πάρω. Το θέμα είναι ότι θα σας μπερδέψω τώρα με τις μετρήσεις γιατί τα τεστ της Sera και της ΑΡΙ που έχω, δίνουν το ph με μια αρκετά μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους και δε ξέρω ποιο να πιστέψω. Έχουμε και λέμε:
Με την παλιά τύρφη κηπουρικής, έβαζα στο βαρέλι 1100 γρ. τύρφη και κατέβαζα το ph στα 105 λίτρα νερό, από 8,2 στο 7,5 (ΑΡΙ) ή 7 (Sera), μετα από 24 ώρες επεξεργασίας.
Με την τύρφη από το Praktiker κατέβασα στα ίδια λίτρα νερου το ph στο 6,6 (ΑΡΙ) ή 5,8 (Sera) μετα από 18 ώρες επεξεργασίας, βάζοντας ΜΟΝΟ 400 γραμμάρια τυρφης. Νωρίς ανακάλυψα τα Praktiker........ Συνιστώ ανεπιφύλακτα την τύρφη από το Praktiker τόσο για λόγους οικονομίας (τα 200 λίτρα μόνο 18,9€) όσο και αποτελεσματικότητας και πρακτικότητας (πολύ μεγάλη πτώση του pH σε πολύ λίγο χρόνο με μικρή ποσότητα). Θα δοκιμάσω να ξαναχρησιμοποιησω την ίδια τυρφη αν και δε το βλέπω σκόπιμο μιας και τα 200 λίτρα θα τελειώσουν σε κανα χρόνο και βάλε.
Απορώ πραγματικά με καποιους κυρίους που επιμένουν στη ΜΗ χρήση της τύρφης κηπουρικής και προτείνουν τις επώνυμες τυρφες. Δηλαδή για το Θεό, εδώ μιλάμε για τσάμπα αποτελεσματικό πράμα που θα γλιτώσει τόσους χομπιστες από ένα κάρο πεταμένα λεφτά !!!!!

Τάκης 02-01-17 15:43

Πάνο,
ευχάριστα νέα σου,
τουλάχιστον ησύχασες με αυτό θέμα ,
και ως προς την αποτελεσματικότητα, αλλά και ως προς το κόστος,
τώρα για τα υπόλοιπα,
που κάποιοι εθελοτυφλούν,
ή μιλάνε γιατί δεν ξέρουν αλλά λόγω εγωισμού δεν κάθονται να μάθουν,
ή κρύβονται από πίσω οικονομικά συμφέροντα.
Για οποιοδήποτε λόγο όμως που κάποιοι είναι αρνητικοί σε τέτοιες λύσεις,
θα συνεχίσουμε να ψάχνουμε να βρούμε αποτελεσματικές ,
ασφαλής αλλά και οικονομικές λύσεις που έχουν σχέση με το χόμπι μας,
γιατί το χόμπι μας δεν είναι ελιτίστικο και δεν απευθύνεται σε λίγους,
ΟΛΟΙ μπορούν να ασχοληθούν και να νιώσουν τη χαρά που νιώθουμε εμείς,
και αυτοί που αντιδρούν, ας ψάχνουν μέσα στη τύρφη μήπως βρουν καμιά σαγιονάρα.
Παρεμπιπτόντως, αν βρεις καμιά σαγιονάρα μέσα, στείλε μου την να έχω να φοράω το καλοκαίρι :smt019
Αντε πάλι με τις "τσιπιές" σου χρονιάρες μέρες :D:D

Themis_aqua 02-01-17 18:24

.
 
Πολυ ενδιαφερουσα η διαπιστωση, πραγματικα θα βοηθησει πολλα παιδια!!
Πανο να σε ρωτησω κατι,ο λογος που μενεις στη χρηση της τυρφης εναντι ας πουμε μιας οσμωσης ειναι το καφετι χρωμα που δινει η τυρφη στο νερο ή και οικονομικος;:)

Undertaker 02-01-17 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 988276)
Πολυ ενδιαφερουσα η διαπιστωση, πραγματικα θα βοηθησει πολλα παιδια!!
Πανο να σε ρωτησω κατι,ο λογος που μενεις στη χρηση της τυρφης εναντι ας πουμε μιας οσμωσης ειναι το καφετι χρωμα που δινει η τυρφη στο νερο ή και οικονομικος;:)

Το χρώμα είναι ένας βασικός παράγοντας. Αν μπορούσα να είχα νερό σαν γαλλικό καφέ, θα το έκανα και αν κοιτάξεις τα θέματά μου, ψάχνω τρόπους να κάνω το νερό όσο πιο σκούρο γίνεται. Όσμωση είχα παλιότερα που είχα φυτεμένο και ήταν και ο λόγος να πάω στην Αφρική τότε γιατί αν και είχα καλή συσκευή όσμωσης, το δίκτυο στην περιοχή μου έχει τόσο χαμηλή πίεση που μάζευα τότε 30 λίτρα νερό καθαρό σε περίπου 5 με 6 ώρες. Βάλε τώρα πόση ώρα θα χρειαζόμουν για να μαζέψω 105 - 110 λίτρα. Έπρεπε να είχα τη συσκευή μόνιμα στη βρύση και φυσικά μια βρύση μονίμως ανοιχτή και πιασμένη για τη δουλειά αυτή και στο καπάκι να έχω υπομονή γαϊδάρου.....οοοοοοχι φιλαράκι!

tsala 02-01-17 19:31

ωραιος Πανο!
ειχα δουλεψει και τις δυο τυρφες.. αλλα του πρακτικερ για πολυ μικρο διαστημα...ετσι δεν εκανα μετρηση για να δω διαφορες...


τωρα, ο καθενας κρινει και αποφασιζει μονος του ;)

Themis_aqua 02-01-17 19:47

Ναι το ξερω πως το θελεις το νερο οσο πιο σκουρο γινεται το διαβαζω το θεμα σου!!
Κι αφου τα πραγματα εχουν οπως τα λες πολυ καλα κανεις, το ιδιο θα εκανα στη θεση σου.Ξερεις ειμαι στη φαση να αγορασω κι εγω οσμωση για το φυτεμενο μου και ψαχνομαι ακομη..Να σαι καλα!!

Undertaker 02-01-17 20:29

Μπορείς πάλι να χρησιμοποιεί τύρφη χωρίς να έχεις σκούρο νερό. Κάπου στην αρχή του θέματός μου το γράφει ο delta66. Βάζεις άνθρακα.

Undertaker 18-01-17 15:18

Αν δε τρελαθώ σήμερα....δε θα τρελαθώ ποτέ!
Μετά από κάποιες ελλαγές νερού με την τύρφη από τα πράκτικερ, λέω σήμερα να κάνω μια μέτρηση του νερού του ενυδρείου. Θυμίζω οτι το νερό ενυδρείου ήταν στο 7,8 περίπου. Στο βαρέλι αλλαγής μετρούσα 6,4 με τεστ της ΑPI και 5,5 με sera. Κάνω λοιπόν μια μέτρηση στο ενυδρείο και βλέπω ph8 με της ΑΡΙ και 7,6 με της sera. Θα τρελαθούμε τελείως;;;;;;;

delta66 18-01-17 15:21

GH? KH? TDS?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02717 seconds with 11 queries