Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Λεντοταινια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102903)

Ελενα 20-08-19 07:53

Λεντοταινια
 
Καλημέρα! Σε ενυδρείο εκατόλιτρα με χρυσόψαρα μπορώ για φωτισμό να βάλω Λεντοταινία; 5 m που βρίσκω είναι πολύ; Ψυχρού φωτισμού ;Από φυτά έχω ανουμπια και ΒαλίνΣέρια. Ευχαριστω

bloskas 22-08-19 21:16

Καλησπερα! Δεν ειμαι και ο πρωτος στα μαστορεματα. συνηθως προτιμω ετοιμες λυσεις. για τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεσαι πολλα watt, ενας χαμηλος φωτισμος θα ειναι οκ.

Ελενα 22-08-19 22:42

Τι μπορώ να βάλω; Προς το παρόν έχουν φυσικό φωτισμό και το φωτισμό του σπιτιού .

Moutralewn 23-08-19 10:04

Οι λεντοταινίες έρχονται σε 5μετρα ρολά.

Θα πάρεις ένα τέτοιο ρολό (αδιάβροχο) και έναν μετασχηματιστή.

Συνήθως τα εν λόγω ρολά έχουν έτοιμο το βύσμα για τον μετασχηματιστή οπότε δεν θα χρειαστεί να μπεις σε διαδικασία κόβω-συνδέω καλώδια.

Κόβεις την ταινία στο μήκος που θέλεις (όσο πιο μακρύ μπορείς) και την κολλάς στο καπάκι.

Προσοχή εδώ μιας και οι ταινία διπλής όψεως που υπάρχει στο πίσω μέρος των λεντοταινιών, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξει την υγρασία και θα ξεκολλήσει οπότε δέστην κάπου ή βάλε μερικές πόντες σιλικόνη να την κολλήσεις. (πόντες = βάζεις λίγο σιλικόνη κάθε π.χ. 10-15 πόντους και όχι σε όλο το μήκος της ταινίας - αυτό για να είναι ευκολότερη η αντικατάσταση της ταινίς στο μέλλον).

Η παραπάνω είναι απο τις πιο εύκολες και ανέξοδες λύσεις καθώς υπάρχουν και άλλες που χρειάζονται επιπλέον κόψε-ράψε-σύνδεσε κλπ

Με τα φυτά που έχεις δεν θα χρειαστείς παραπάνω φωτισμό.

Τώρα, τα χρυσόψαρα σε 100 λίτρα είναι επίσης ένα μεγάλο ζήτημα.... :smt017

Ελενα 23-08-19 12:23

Χρειάζεται να βάλω σιλικόνη ενυδρείου ή μπορώ και απλή;
Όσο για τα χρυσόψαρα το γνωρίζω έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή θα γίνει και αλλαγή αυτή.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Moutralewn 26-08-19 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ελενα (Μήνυμα 1055069)
Χρειάζεται να βάλω σιλικόνη ενυδρείου ή μπορώ και απλή;
Όσο για τα χρυσόψαρα το γνωρίζω έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή θα γίνει και αλλαγή αυτή.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Απλή σιλικόνη αρκεί. Το καπάκι είναι εκτός ενυδρείου οπότε δεν υπάρχει λόγος για ενυδρειακή.

Ελενα 18-12-19 21:32

Καλησπέρα!
Πριν λίγες μέρες ο γιος μου έριξε σουτ με την μπάλα κ μάλλον χτύπησε το μετασχηματιστή της Λεντοταινίας. Δεν είδα ακριβώς αλλά μετά από αυτό δεν ξαναναψε η λεντοταινια. Δε ξέρω τι έγινε. Ήταν τυχαίο ή φταίει το χτύπημα; Διορθώνεται;ευχαριστω

Ελενα 28-12-19 10:50

Τελικά άλλαξα μετασχηματιστή κ ησύχασα....
Χρόνια πολλά! Καλη χρονια!

icharito 28-12-19 20:56

Μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία με το φωτιστικό? Πόσα μέτρα λεντοταινια χρησιμοποίησες?? Θελω και εγώ να φτιάξω κάτι παρόμοιο.

Ελενα 29-12-19 18:09

Η Led ο ταινία είναι 5 m ψυχρού λευκού φωτισμού. Το μόνο πρόβλημα που δημιούργησε ήταν μαύρα στίγματα στην ανουμπια που έχω στο κέντρο. Μου είπαν λοιπόν ότι είναι πολύ το φως και έτσι κάλυψα το σημείο στο κέντρο με αλουμινόχαρτο και το περιόρισα. Στο πλάι το στερέωσα απλά με ταινία
Δε ξέρω γιατί αλλά δε μπορώ να ανεβάσω τις φωτό. Θα προσπαθήσω πάλι.

Ελενα 29-12-19 19:13

2 Συνημμένο(α)
Εκανα ότι μπορουσα

Ελενα 08-03-20 16:01

Καλησπέρα
Θα βοηθούσε τα φυτα αν έβαζα κ μια led ροζ λάμπα μαζί με τη λεντοταινια; Έχω προσθέσει κάποια φυτα κ διάβασα ότι το ροζ χρωμα βοηθάει.

tsala 08-03-20 16:46

Βοηθάει αλλά για φυτεμένα ενυδρεία...εσένα είναι άδειο..θα βγάλει άλγες..
Η ανουμπια δεν θέλει πολύ φως έτσι κι αλλιώς..τα άλλα τι φυτά είναι;

Ελενα 09-03-20 08:36

Είναι Κρυπτοκορινα , βαλινσερια, μος , εχινοδωρο κ άλλο ένα που δε γνωρίζω. Είναι όμως μικρά σε όγκο. Ίσως όταν μεγαλώσουν το ξαναρωταω. Ευχαριστω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries