Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Ποσα λιτρα εχω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56603)

NikosGus 26-10-13 14:13

προκειμενου να γλυτώσω τι διαδικασία του πολυεστέρα έχει κανεις άποψη για αυτό εδώ? http://www.psem.gr/images/pdf/D-1DUROSTICK.pdf

no_name 26-10-13 15:32

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό!! Γράφει ότι το χρησιμοποιούν για δεξαμενές πόσιμου νερού.

NikosGus 26-10-13 15:44

θενκς no name. ίδια περιγραφή βλέπω, γιατί θα το προτιμούσες? για πόσιμο νερό μου πρότειναν και το άλλο

no_name 26-10-13 15:53

Αυτό που αναφέρεις πιο πάνω δεν γράφει πουθενά για δεξαμενές πόσιμου νερού, αλλά μόνο για δεξαμενές νερού. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να αναγράφει την λέξη πόσιμο νερό

NikosGus 26-10-13 17:47

εντάξει αυτό το ξεκαθάρισα, όταν είναι για πόσιμο νερό δεν βάζεις μέσα ένα γαλάκτωμα. αυτό που με νοιάζει είναι αν θα κάνω την ίδια η παρόμοια δουλειά χωρίς τον πολυεστέρα χωρίς να έχω τον μπελά αυτού
-------------------------
τροποποίησα ένα παλιό σχέδιο του Βασίλη με το πως σχεδίασα τη λίμνη. σκέφτομαι δυο φίλτρα (που δυστυχώς θα τα κάνω μονος) στο πρώτο k1 που θα μου στείλει ο Ρόνης από κύπρο και στο δεύτερο k1 και το υλικό που τρέχει στο ήδη φίλτρο μου. Όπως μπορείτε να δείτε έχω αφήσει αναμονές για δυο επιστροφές στη λίμνη, μια μέσα στη μεγάλη με σκοπό να δουλεύει αυτόνομα μέχρι να τελειώσει η τροποποίηση της μικρής (και όχι μονο) και μια στην πάνω λίμνη που θα έχει τα φυτά.

Τάκης 26-10-13 17:50

Υπάρχει και ένα ελαστομερές για δεξαμενές πόσιμου νερού αλά δεν μπορώ να θυμηθω το ονομα του, τη Τρίτη να ρωτήσω τον χρωματοπώλη μου, 45 Ευρω το 15κιλο αν θυμάμαι καλά

NikosGus 26-10-13 17:57

1 Συνημμένο(α)
ξέχασα να ποστάρω το σχέδιο :mrgreen:

Andros 27-10-13 19:01

Νικο, οταν λες η μια επιστροφη θα δουλευει αυτονομα τι εννοεις?

NikosGus 27-10-13 19:31

ούπς. ένας από τους καπετάνιους στο κατάστρωμα! Άνδρο εννοώ με μια βάνα να γυρίζω την επιστροφή στην ίδια τη λίμνη και όχι στη μικρή για τυχόν περιπτώσεις που θέλω να δουλεύει μονη της πχ μέχρι να ανακατασκευάσω την ήδη υπάρχον. Στο σχέδιο του Βασίλη που παραποίησα έχω βάλει και τις δυο επιστροφές. μια στη μεγάλη λίμνη και μια στη μικρή. εννοώ να δουλεύει η μεγάλη λίμνη αυτόνομα όταν το επιλέγω, χωρίς τη μικρή

NikosGus 28-10-13 17:09

1 Συνημμένο(α)
Εδώ μια πρόνοια που θα έλεγε και ο Βασίλης για τον μελλοντικό κορμό της κλαίουσας

NikosGus 28-10-13 17:15

1 Συνημμένο(α)
χωνευτοι μεντεσέδες στη σχάρα για το άνοιγμα της καταπακτήs και την πρόσβαση στο μηχανοστάσιο. Αργότερα όταν γίνει πρώτα η περκολα και προστατεύεται από βροχή θα ντυθεί με ξύλο.

NikosGus 28-10-13 17:17

1 Συνημμένο(α)
και το άνοιγμα αυτής με την ανεμόσκαλα να κατεβαίνω. την έκανα έτσι προκειμενου να κερδίσω πολύτιμο χώρο στο μηχανοστάσιο

NikosGus 28-10-13 17:20

1 Συνημμένο(α)
να και σκάλα. όλα θα ντυθούν με ξύλο όταν έρθει η ώρα τους. (με τους ρυθμούς που πάω καταλαβαίνετε ποτε. θα έχουμε βγει από τη κρίση)

Τάκης 29-10-13 12:03

Ωραία κατασκευή, όμορφη και νοικοκυρεμένη, Μπράβο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 795281)
εντάξει αυτό το ξεκαθάρισα, όταν είναι για πόσιμο νερό δεν βάζεις μέσα ένα γαλάκτωμα. αυτό που με νοιάζει είναι αν θα κάνω την ίδια η παρόμοια δουλειά χωρίς τον πολυεστέρα χωρίς να έχω τον μπελά αυτού

Φίλε NikosGus βρήκα το ελαστομερές , είναι το HYDROSTOP WATERTANKτης durostick, τελικά δεν είναι ακριβός ελαστομερές αλλά τσιμεντοειδής κονίαμα 2 συστατικών, έχει χρησιμοποιήσει φίλος το αντίστυχο για ταράτσες, πολύ ελαστικο και είναι πολύ ευχαριστημένος.
http://durostick.gr/index.php?option...ng=el&vmcchk=1


NikosGus 30-10-13 17:11

Ευχαριστω για το χρονο σου, μαλλον σε αυτο θα καταληξω

Andros 12-11-13 18:16

Νικο, Παρα πολυ καλη δουλεια!!!!!

Οσο για το στεγανωτικο, υπαρχουν πολλα και σχεδον ειναι ολα αξιοπιστα...παντως θελει λιγο ψαξιμο το πραμα. Και το καλυτερο της αγορας να παρεις, για να πετυχει η εφαρμογη εξαρταται απο το ποσο καλη προεργασια εχει γινει με τα μπετα.

Πηρες τα σχεδια για τα φιλτρα?? Η να κανω ντου στον καλλιτεχνη!!:D

NikosGus 17-11-13 11:16

1 Συνημμένο(α)
κανε ντού στον επιστήμονα, όχι ότι του χρειάζεται αλλα να μην χαλαρώνει. :DΜια και του έστειλα το σχέδιο του μηχανοστασίου το ποστάρω και εδώ.

NikosGus 25-11-13 08:05

:confused: μονο το δικο μου θεμα δεν εχει μπει στα αγαπημενα? -+9:smt026

systemdennis 11-12-13 00:32

προστέθηκε στα δικά μου αγαπημένα :D

πολύ καλή και προσεγμένη μελέτη / κατασκευή... αναμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια...

NikosGus 12-12-13 10:41

..επανηλθε η ταξης και η ισορροπια. :)

Valous 12-01-14 07:51

Ενημερωσε μας για τα νεα σου !!

NikosGus 02-05-15 08:02

3 Συνημμένο(α)
Έτοιμο το κιόσκι, έγινε και η εφαρμογή του μονωτικου και τώρα είναι η σειρά των φίλτρων και τις αντλίας. Έλεγα αντί μιας μεγάλης αντλίας να έχω δύο μικρότερες λόγω ασφάλειας και κυρίως λόγω κόστους να πάρω τη μία να τρέξει η λίμνη και μετά να βάλω τη δεύτερη. Καμία πρόταση για τα ( diy ) φίλτρα και την αντλία έχουμε?

Τάκης 02-05-15 08:21

Τι έχεις φτιάξει εκεί βρε άνθρωπε, τι φοβερή κατασκευή !!!
Μπράβο, πανέμορφο !!!!

NikosGus 02-05-15 08:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 887812)
Τι έχεις φτιάξει εκεί βρε άνθρωπε, τι φοβερή κατασκευή !!!
Μπράβο, πανέμορφο !!!!

Σιγά μωρέ Τάκη τι μου πήρε, πέντε χρονάκια μόνο να φτάσω μέχρι εδώ. Ξεκινα έλα τώρα για καφέ Σαλαμίνα

Anna10 12-05-15 18:45

Καλα, φανταστικο είναι. Μπράβο σου, καλλιτέχνης.

NikosGus 14-05-15 09:26

Και φυσικά ήρθε η αστυνομία με έγραφε μου έστειλε και τη πολεοδομια. Όλα με το δύσκολο τρόπο θα τα κάνω

no_name 14-05-15 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 889318)
Και φυσικά ήρθε η αστυνομία με έγραφε μου έστειλε και τη πολεοδομια. Όλα με το δύσκολο τρόπο θα τα κάνω

Καλημέρα... είναι λογικό να έρθει η πολεοδομία. (εκτός εάν είχες άδεια, μικρής κλίμακας).

Εάν θες να περιφράξεις ένα οικόπεδο θα πρέπει να πάρεις άδεια από την πολεοδομία (εάν βάλεις έστω και λίγο μπετό) για ολόκληρη κατασκευή δεν θα σου έρθουν!!!!

NikosGus 14-05-15 10:48

Ναι ναι πολύ λογικό. Απλά αναρωτιέμαι αν κλέψουν την μητέρα μου εκεί που ζει μόνη της αν θα δείξουν τέτοιο ζήλο και τέτοια αστραπιαία συνεργασία και συντονισμό οι υπηρεσίες μεταξύ τους

Jon_St 14-05-15 11:03

Αδερφέ αν πάρει τηλέφωνο ο κατάλληλος άνθρωπος, οι υπηρεσίες λειτουργούν σαν γερμανική μηχανή.

Αν πάρεις εσύ κι εγώ, μπορεί και να μας ζητήσουν να πάμε να τους πάρουμε...

Ontopic, πραγματικά πολύ όμορφη δουλειά έχεις κάνει.
Καλή συνέχεια!

Michali[s] 14-05-15 11:05

Ρε παιδια.. εγω αυτα δεν τα καταλαβαινω. Γιατι σε εγραψε? Δεν ειχες αδεια? Και αν ναι δηλαδη τι αδεια επρεπε να εχεις?
Και η πολεοδομια που κολλαει? Δεν εφτιαξες δα και τα υπογεια της γραμμης Μαζινο.

----------
Η λιμνη ειναι πανεμορφη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02307 seconds with 11 queries