Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=36)
-   -   πως ξεχωριζουμε τις aptaisia...???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19625)

klaz 21-09-07 10:41

πως ξεχωριζουμε τις aptaisia...????
 
απο αλλους εμφανισιακα παραπλησιους ακακους οργανισμους..???
αν και δεν εχω φωτος εχω μαλλον καταληξει οτι σε ενα βραχακι μου εχω αυτες τις καταραμενες.....
επειδη ομως υπαρχεουν διαφορετικες αποψεις σχετικα με το αν ειναι η οχι....ερωτω.
υπαρχουν σε σωληνακια ασπρα,και οταν πλησιαζεις μπαινουν μεσα-κρυβονται...(και οχι δεν ειναι feather duster),einai aptaisies η καποιο αλλο ζωο...????
αιντε να σας διαβασω αλμυροι μου φιλοι.....:confused::confused::rolleyes:;)
ΥΓ.σε περιπτωση που ειναι..., ετοιμαζω ενα κοκτεηλ(εκτος ενυδρειου)που θα τις μεινει αξεχαστο....:rolleyes::smt073

Μάγγος Θωμάς 21-09-07 10:51

Ρίξε μια ματιά για id εδώ : http://www.melevsreef.com/id/anem.html ;)

profitia 21-09-07 10:56

Αν είναι μέσα σε σωληνάκια άσπρα δεν είναι aiptasies, είναι feather duster.
Εκτός αν με το άσπρο σωληνάκι εννοείς το πόδι της ανεμώνης.

Στείλε μια photo αν μπορείς να σου πω.

accnt 21-09-07 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 201045)
...υπαρχουν σε σωληνακια ασπρα,και οταν πλησιαζεις μπαινουν μεσα-κρυβονται...(και οχι δεν ειναι feather duster),einai aptaisies η καποιο αλλο ζωο...????

Όχι δεν υπάρχουν έτσι. Κολλάνε όπως περίπου και ο ανεμώνες (τέτοιες είναι άλλωστε) και γι΄ αυτό είναι δύσκολο να τις εξαλείψεις.
Τι κοκτέιλ ετοιμάζεις?

klaz 21-09-07 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 201058)
Όχι δεν υπάρχουν έτσι. Κολλάνε όπως περίπου και ο ανεμώνες (τέτοιες είναι άλλωστε) και γι΄ αυτό είναι δύσκολο να τις εξαλείψεις.
Τι κοκτέιλ ετοιμάζεις?

κοκτεηλ με καλκ:rolleyes::):)....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.????:confused::confused:
οι απταισιες,τελικα ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ μεσα σε σωληνακι ασπρο Η δεν κρυβονται.. και μενουν μονιμα ανοιχτες....????

profitia 21-09-07 13:26

Κρύβονται αλλά όχι μέσα σε σωληνάκι άσπρο.
Μαζεύονται και δεν φαίνεται ούτε το πόδι τους.
Αν το σωληνάκι που λές μοιάζει να είναι διαφορετικό υλικό από
το υπόλοιπο ζώο δεν είναι aiptasia.

accnt 21-09-07 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 201093)
κοκτεηλ με καλκ:rolleyes::):)....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.????:confused::confused:
οι απταισιες,τελικα ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ μεσα σε σωληνακι ασπρο Η δεν κρυβονται.. και μενουν μονιμα ανοιχτες....????

Δεν είπαμε ότι δεν έχουν?
Μην νομίζεις ότι το kalk θα τις σκοτώσει στα σίγουρα. Σε εμένα δεν πέτυχε και αναγκάστηκα και έκοψα όλο το κομμάτι του βράχου που ήταν....

Θανάσης 21-09-07 15:45

εγώ πάλι με λίγο καλό ξύδι και μια σύριγγα (με την βελόνα) μια χαρά τα κατάφερα...μια δυο ενεσούλες και δεν τις ξανάδα...

klaz 21-09-07 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 201125)
Δεν είπαμε ότι δεν έχουν?
Μην νομίζεις ότι το kalk θα τις σκοτώσει στα σίγουρα. Σε εμένα δεν πέτυχε και αναγκάστηκα και έκοψα όλο το κομμάτι του βράχου που ήταν....

μπαααα...θα μπει ''δυνατη''δοση μεσα στο κουβα,και μπλουμ το βραχακι για ολο το βραδι.....
εε και αν ξαναβγει,θα φαει σουτ το βραχακι(για να μην πω οτι θα το σουταρω απο τωρα......:rolleyes::D:D)

Θανάσης 21-09-07 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 201142)
μπαααα...θα μπει ''δυνατη''δοση μεσα στο κουβα,και μπλουμ το βραχακι για ολο το βραδι.....
εε και αν ξαναβγει,θα φαει σουτ το βραχακι(για να μην πω οτι θα το σουταρω απο τωρα......:rolleyes::D:D)

δεν είναι και τόσο τρομερό για να πετάξεις τον βράχο..:roll:

profitia 21-09-07 18:12

Υποτίθεται πως η ισχυρή δόση kalk μπαίνει για να πεθάνουν οι ανεμώνες από ph σοκ. Αν αφήσεις το βράχο όλο το βράδυ στον κουβά θα νεκρωθεί.
Οπότε μπορείς να τον αφήσεις πιο απλά εκτός νερού.
Αν είνει λίγες πάντως απλώς ψέκασε με μια σύριγγα στο στόμα τους.

klaz 21-09-07 18:21

θα το κανω ετσι,και ο θεος βοηθος....
σας ευχαριστω πολυ ολους....

Θανάσης 21-09-07 20:41

εγώ θα τους έκανα και ένεση..βέβαια προσεχτικά να μην τις διαλύσω και διασκορπιστούν στο ενυδρείο

accnt 22-09-07 12:40

Κάνε αυτό που σου λέει ο Θανάσης ή ακόμα κάνε ένεση με kalk. Ο βράχος θα την δει.... αν το κάνεις όπως την λες....

mikele 30-09-07 12:09

τι μπορει να προκαλεσει στο οικοσυστημα αυτο το παρασιτο που λεει ο κλαζ......

Θανάσης 30-09-07 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 202969)
τι μπορεί να προκαλέσει στο οικοσύστημα αυτό το παράσιτο που λέει ο κλαζ......


πολλαπλασιάζονται και γεμίζει όλος ο τόπος από δαύτες ...και με το κενρι τους μπορεί να τσιμπήσουν κανένα ψάρι....αυτά
όχι ευχάριστο

και για αυτό το λόγο πρέπει να αντιμετωπίζονται στην αρχή.

accnt 30-09-07 16:11

Τα ψάρια δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα. Με τους πολύποδές τους μπορούν να χτυπήσουν άλλα κοράλλια και είναι αντιαισθητικές.
Και δεν είναι παράσιτο, είδος ανεμώνης είναι...;)

mikele 30-09-07 17:42

μαλιστα ...και αυτο ειναι μη σου κατσει απο κανενα βραχο ε....θελει τυχη με τους βραχους μη σε βγαλουν διαφορα προβληματα .....σαν αυτο καθως και για ενα αλλο που διαβασα τις μαντις ....

accnt 30-09-07 17:46

Ο ΖΒ κουβαλά πάνω του χιλιάδες μικροοργανισμούς και ορισμένες φορές ακόμη και κοράλλια! Μαζί με τα επιθυμητά έρχονται πολλές φορές δυστυχώς και ανεπιθύμητα πράγματα. Βέβαια όταν ο βράχος είναι στο κατάστημα, μπορείς να δεις αν έχει όντως aptaisia, αλλά mantisόχι.
Έτσι είναι αυτά τα πράγματα ότι σου κάτσει….

Isidoros 30-09-07 19:50

http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/aipatasia.htm


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01864 seconds with 11 queries