Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   τα zebra nerite ειναι αυτα τα σαλιγκαρια που αφηνουν τα αυγα τους και δεν φευγουν? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53686)

faceck 12-06-11 18:21

τα zebra nerite ειναι αυτα τα σαλιγκαρια που αφηνουν τα αυγα τους και δεν φευγουν?
 
αυτο το ειδος ειναι που κανει τα αυγα του πανω σε πετρες και ξυλα και δεν φευγει με τιποτα? Υπαρχουν και αλλα ψαρια που κανουν ετσι τα αυγα τους? επισης ακουσα ότι ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις αρσενικο με θυληκο οποτε μπορει να παρω και δυο θυληκα και να γεμισουν το ενυδρειο με αυγα που δεν φευγουν ?

tsoum 12-06-11 18:33

Ναι. Και δεν εκκολαπτονται ποτε, γιατί θελουν υφαλμυρο νερο. Επισης, απ'οσο ξερω δεν καλλιεργουνται σε ενυδρεία αλλα μαζευονται απο την φύση. (Ισως ειναι σε ορισμενα σημεια απο ανθρωπους, αλλα δεν επεμβαίνουν αυτοι) Βασικα είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις τα φυλλα.

Αλλα ψάρια, όχι, δεν νομίζω! :D Για σαλγικάρια, δεν εχω ακουσει.

faceck 12-06-11 19:17

ειναι απο τα πιο ομορφα σαλιγκαρια για μενα απλα δεν θα τα βαλω στο ενυδρειο μου γι αυτον ακριβως τον λογο..βεβαια ο φιλος μου που εχει ακριβως τα ιδια δεν του εχουν δημιουργησει προβλημα μεχρι τωρα..

kostasz87 12-06-11 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598916)
Επισης, απ'οσο ξερω δεν καλλιεργουνται σε ενυδρεία αλλα μαζευονται απο την φύση

Με λίγα λόγια είναι "F1":grin::grin::grin:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 598924)
ειναι απο τα πιο ομορφα σαλιγκαρια για μενα απλα δεν θα τα βαλω στο ενυδρειο μου γι αυτον ακριβως τον λογο..βεβαια ο φιλος μου που εχει ακριβως τα ιδια δεν του εχουν δημιουργησει προβλημα μεχρι τωρα..

Και εγώ φίλε μου έχω ένα και ποτέ δεν είχα θέμα....Ωραία πάντως είναι και τα clithon corona...
http://www.google.gr/search?um=1&hl=...ithon%20corona

tsoum 12-06-11 19:28

Δεν ξέρω φίλε μου. Εγω είχα 2 και μου το είχαν γεμίσει! Υπαρχουν ακόμα μερικά (1 χρονο αφου τα εβγαλα). Βαριεμαι να καθομαι να τα ξύνω για να φύγουν! Ηταν παντού! Ακόμα και στον θερμοστάτη επάνω!

Να φανταστείς, για να τα βγάλω απο ενα ξύλο είχα χρησιμοποιήσει ενα τροχιστικό μηχάνημα! (dremel) Δεν γινοταν αλλίως!

Αντίθετα ενας φίλος εδω που τα έχει, δεν του έχουν κανει αυγα! Δεν ξέρω, μπορεί να είναι το νερό, μπορεί να είναι και το φύλλο του σαλιγκαριου.

faceck 12-06-11 19:35

ναι δεν θα τα προτιμησω η αληθεια ειναι..αν μπορουσα να ξερω 100% οτι ειναι αρσενικα θα γεμιζα το ενυδρειο αλλα τωρα καπωσ δυσκολα τα πραγματα...φιλε κωστα αυτα τα σαλιγκαρια στην αρχη οταν τα ειδα απο φωτο δεν μου αρεσαν..ομωσ όταν πηγα και τα ειδα απο κοντα εντυπωσιαστηκα ειναι πολυ ωραια σαλιγκαρια αλλα αν τα βαλω στο ενυδρειο μου κατα 90% να τα φανε τα assasin snails που εχω οποτε το αφηνω..μπορει πιο μετα να παρω κανενα να δω αν θα γινει τιποτα αλλα δεν ξερω..

tsoum 12-06-11 20:08

Με τα Helena ΔΕΝ μπαινει κανενα αλλο σαλιγκάρι εκτός απο ΜΕΓΑΛΑ apple snail και αυτά με ρίσκο. Οτιδηποτε αλλο... κολατσίο!

Αμα θελεις καποιο είδος, καλύτερα να βγάλεις τα helena απο το ενυδρειο. Ειδικά αμα παρεις απο αυτά τα σαλιγκάρια που αγοράζεις... Τους "λαθρεπιβάτες" παλευεται διοτι αναπαράγονται ευκολα και γρήγορα και ισως βρεθεί μια ισορροπία οπου καποια θα τρώγονται αλλα θα εχεις συνέχεια καινούργια.

giannisaek 12-06-11 22:08

Τα zebra nerite εγγυημένα δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα από τα helena λόγω το ότι δεν προεξέχει καθόλου το σώμα τους από το καβούκι.
Τα είχα και τα δύο και δεν υπήρχε πρόβλημα, όπως και για τα apple snail τα ενήλικα ισχύει το ίδιο.

delta66 12-06-11 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 (Μήνυμα 598925)
Με λίγα λόγια είναι "F1":grin::grin::grin:

F1 ειναι η πρωτη γεννα απο αγρια.
Αυτα ειναι "wild" ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598938)
Με τα Helena ΔΕΝ μπαινει κανενα αλλο σαλιγκάρι εκτός απο ΜΕΓΑΛΑ apple snail και αυτά με ρίσκο. Οτιδηποτε αλλο... κολατσίο!

Oχι απαραιτητα.
Εχω δυο zebra με καμια 20αρια helena σε μικρο ενυδρειο και δεν τα εχουν πειραξει εδω και πολυ καιρο.
Παρολο που δεν εχουν αφησει λαθρεπιβατη ουτε για δειγμα.
Στο μεγαλο ενυδρειο εχω παρα πολλα helena και 3 zebra και δεν τα εχουν πειραξει επισης.
Applesnail μονο ελαχιστα μικρα μεχρι 3 μηνων πειραξαν, απο τα 200-250 που βγηκαν. Ισως και να τα ειχαν τιναξει ηδη ομως.

tsoum 12-06-11 23:53

Δεν ξέρω... Αλλοι λενε οτι την εχουν πεσει και σε μεγαλύτερα apple. Ισως ισχυει αυτό που λεει ο Γιαννης για τα zebra nerite. Μαλλον τα έχεις καλοταϊσμένα τα σαλιγκάρια σου εσύ!

delta66 13-06-11 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598998)
Δεν ξέρω... Αλλοι λενε οτι την εχουν πεσει και σε μεγαλύτερα apple. Ισως ισχυει αυτό που λεει ο Γιαννης για τα zebra nerite. Μαλλον τα έχεις καλοταϊσμένα τα σαλιγκάρια σου εσύ!

Θα το σκεφτομουν οτι τα καλοταιζω, αλλα ετσι δεν θα αφηναν και τους λαθρεπιβατες ησυχους?

faceck 13-06-11 02:48

Καλα τα λετε απλα εγω δεν θελω ούτε λαθρεπιβατες και γι αυτο εχω παρει τα helena εχω τρια να παρω και αλλα λετε? και γενικα επειδη έχω λαθρεπιβατες απλα εκτοσ απο ενα που ειδα να τρωνε δεν εχω δει τιποτα αλλο..γενικα με τι αλλο τρεφονται?εσεισ τα ταιζετε ξεχωριστα η τα αφηνετε απλα να φανε οτι βουν και αμα βρουν?

irongud 13-06-11 03:54

ramshorn τρωνε τα helena? εχω αρχισει και πηζω

giannisaek 13-06-11 09:10

Μόνο τα μικρά τρώνε, και επειδή γεννιούνται πολλά κάποια και από αυτά θα επιζήσουν, εκτός αν έχεις μεγάλο πληθυσμό από helena.

kostasz87 13-06-11 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 598996)
F1 ειναι η πρωτη γεννα απο αγρια.
Αυτα ειναι "wild" ;)

Έχεις δίκιο....μάλλον πρέπει να το ψάξω περισσότερο με τα F...:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01807 seconds with 11 queries