Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σπασιμο κοντρας σε rio 240 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62191)

Γιαννης Μ5 10-05-12 16:13

Σπασιμο κοντρας σε rio 240
 
1 Συνημμένο(α)
Εδω και αρκετο καιρο εχει σπασει η πλαστικη κοντρα του rio 240.Η κοιλια που κανει το τζαμι ειναι γυρω στα 4-5mm.Μπορω να κολλησω με καποιο τροπο την ιδια ή πρεπει να κολλησω αλλη γυαλινη;Διαβαζα και στο παρακατω μια πατεντα που εγινε σε vision 260....
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...70&postcount=4

Παρακατω φωτο απο την κοντρα.

Γιαννης Μ5 11-05-12 08:08

Καμια ιδεα καποιος που του ετυχε;;;

kixlidatos 11-05-12 08:17

H κοντρες μπαινουν για να δεχονται πρωτες αυτες το σκορτσο της πιεσης του νερου.Αν βαλεις ετσι οπως ειναι τωρα την κοντρα,η σιλικονες θα συνεχιζουν να δεχονται την πιεση.Οποτε πρεπει να αδιασεις τα 2/3 νερουνα κολλησεις γυαλινη κοντρα και την επωμενη να το γεμισεις στα 2/3 και την μεθεπωμενη να το γενισεις ολο,Καταλαβαινω ειναι προβλημα για τα ψαρακια σου,αλλα ετσι πρεπει να γινει

delta66 11-05-12 11:00

Κι εγω ετσι θα το εκανα.

harris samos 11-05-12 12:46

εγω θα το αδειαζα ολο μια και το συγκεκρημενο ενυδρειο δεν εχει πουθενα κοντρες

οσο για το θεμα με την ντιζα εγω δε θα το εκανα αμα σκουριασει τι θα γινει ?

kixlidatos 11-05-12 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 668432)
εγω θα το αδειαζα ολο μια και το συγκεκρημενο ενυδρειο δεν εχει πουθενα κοντρες

οσο για το θεμα με την ντιζα εγω δε θα το εκανα αμα σκουριασει τι θα γινει ?


Αυτο ειναι το καλυτερο αν υπαρχει δευτερο ενυδρειο για να μπουν ψαρια και φυτα.

delta66 11-05-12 14:34

Στην αναγκη, για να βαλεις προσωρινα, ψαρια και φιλτρο μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρειο, υπαρχουν και πλαστικα δοχεια σε πολλα μεγεθη (αναλογα τις αναγκες μας) και χαμηλη τιμη
http://www.ikea.gr/DefaultLM.aspx?pa...ults&txt=SAMLA

Πιστευω οτι πρεπει να βρισκεται στην αποθηκη καθε χομπιστα, για περιπτωσεις αναγκης.

Dimis 11-05-12 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 668453)
Πιστευω οτι πρεπει να βρισκεται στην αποθηκη καθε χομπιστα, για περιπτωσεις αναγκης.

Tα "must have" στο χομπυ μας ειναι πολλα Σπυρε,αλλα κοστιζουν και πιανουν και χωρο! :D

Γιαννη η λυση του Κιχλιδατου ειναι η καλυτερη για να μην τραβιέσαι ιδιαιτερα.
Μονο οταν κατεβασεις πολυ την σταθμη φροντισε να κατεβασεις και την εξοδο του φιλτρου σου για να μην πιτσιλαει την φρεσκια σιλικονη.
Επισης αν εχεις μεγαλο σφιχτηρα μετρα την αποσταση στα δυο ακρα και φροντισε η κοντρα που θα κολλησεις να εχει ιδια αποσταση οσο και στα ακρα διοτι ειναι πιθανο μετα απο τοσο καιρο χωρις κοντρα να εχει γινει μια μικρη μονιμη κυρτωση στο κεντρο.

delta66 11-05-12 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 668454)
Tα "must have" στο χομπυ μας ειναι πολλα Σπυρε,αλλα κοστιζουν και πιανουν και χωρο! :D

Γιαννη η λυση του Κιχλιδατου ειναι η καλυτερη για να μην τραβιέσαι ιδιαιτερα.
Μονο οταν κατεβασεις πολυ την σταθμη φροντισε να κατεβασεις και την εξοδο του φιλτρου σου για να μην πιτσιλαει την φρεσκια σιλικονη.
Επισης αν εχεις μεγαλο σφιχτηρα μετρα την αποσταση στα δυο ακρα και φροντισε η κοντρα που θα κολλησεις να εχει ιδια αποσταση οσο και στα ακρα διοτι ειναι πιθανο μετα απο τοσο καιρο χωρις κοντρα να εχει γινει μια μικρη μονιμη κυρτωση στο κεντρο.

ΟΚ, αυτο ειναι θεμα της τσεποης του καθενος (αν και δεν μου φαινονται πολλα 4 ευρω για 22 λιτρα, 7 ευρω για 45 λιτρα και 20 ευρω για 120 λιτρα)
Χωρο ομως δεν πιανει γιατι ουσιαστικα ειναι ..... κουτι αποθηκευσης.
Δλδ μεσα σε αυτο μπορεις να μαζευεις ολη την υπολοιπη ενυδρειακη "σαβουρα", να μην ειναι χυμα στην αποθηκη :D, και ξαφνικα μπορει να μεταμορφωνεται σε ενυδρειο αναγκης

Γιαννης Μ5 11-05-12 15:37

Έτσι θα το κάνω τότε.Έχω και ένα 120αρι που μπορώ να βάλω τα ψάρια,αλλά θα το κάνω έτσι.Τι πάχος κόντρα να βάλω;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 668454)
Tα "must have" στο χομπυ μας ειναι πολλα Σπυρε,αλλα κοστιζουν και πιανουν και χωρο! :D

Γιαννη η λυση του Κιχλιδατου ειναι η καλυτερη για να μην τραβιέσαι ιδιαιτερα.
Μονο οταν κατεβασεις πολυ την σταθμη φροντισε να κατεβασεις και την εξοδο του φιλτρου σου για να μην πιτσιλαει την φρεσκια σιλικονη.
Επισης αν εχεις μεγαλο σφιχτηρα μετρα την αποσταση στα δυο ακρα και φροντισε η κοντρα που θα κολλησεις να εχει ιδια αποσταση οσο και στα ακρα διοτι ειναι πιθανο μετα απο τοσο καιρο χωρις κοντρα να εχει γινει μια μικρη μονιμη κυρτωση στο κεντρο.

Δυστυχώς δεν έχω σφιχτηρα Δημήτρη....

delta66 11-05-12 15:39

Ποσες μερες θα κρατησει η διαδικασια το ειδες, ετσι?

Γιαννης Μ5 11-05-12 15:44

Το είδα,αλλά μάλλον θα πάρω 2 σφιχτηρες και θα έχω νερό μεχρι την μέση.Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα ψάρια για 3-4 μέρες.

delta66 11-05-12 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 668470)
Το είδα,αλλά μάλλον θα πάρω 2 σφιχτηρες και θα έχω νερό μεχρι την μέση.Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα ψάρια για 3-4 μέρες.

Αυτο ειναι θεμα που μονο εσυ ξερεις (ιχθυοφορτωση λιτρα κλπ) και μπορεις να ρυθμισεις (ταισμα, εξτρα αλλαγη αν χρειαστει κλπ).
Απλα υπενθυμιση εκανα μην εχουμε κανενα απροοπτο. :smt023

harris samos 11-05-12 17:51

γιαννη αδιασετο τελειος βαλε μια 10ρα κοντρα και τελοσ και δεν θες σφυχτυρες

καλη συλικονη θεσ και μερικεσ μερεσ να κολλησει καλα 10 μερεσ διλαδι

οτι θες εδω ειμαι :D

Γιαννης Μ5 11-05-12 19:42

Χαρη ευχαριστω για την προσφορα.:pΞερω οτι πρεπει να αδειασει για να γινει σωστα,παρολα αυτα ειναι δυσκολο να αδειασει το ενυδρειο,αφου ειναι γεματο φυτα.(Δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=53
Μαλλον θα παω praktiker για σφιγκτηρες.Αν βαλω ενα σφιγτηρα αριστερα απο την κοντρα και μια δεξια,πιστευω θα κρατησει το τζαμι στην θεση του(εννοειτε με το μισο νερο μεσα).Και ετσι θα ειναι μεγαλο προβλημα αφου θα πρεπει να προσαρμοσω τα φωτα,το διοξειδιο και την λιπανση(αφου θα υπαρχει ο μισος ογκος νερου,απ οτι συνηθως) και να κανω και 2-3 αλλαγες.Αν το αδειασω,δεν θα ξαναγινει οπως ειναι(περισσοτερο αναφερομαι στον ταπητα).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries