Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Βοηθητικη λιμνουλα για να σωθουν οι μικροι μου φιλοι.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90103)

EYH_SANTORINI 12-02-16 23:59

Χαχχαχαχαχ συγνωμη βρε παιδια απλα μου συμβαινει το ενα μετα το αλλο :/

Artemisia 13-02-16 00:07

Όλα καλά θα πάνε Εύη , στο τελος θα το θυμασαι και θα λές "εγω τα έκανα όοοολα αυτα ? " :D:D:D

EYH_SANTORINI 13-02-16 19:23

Πρωι πρωι στην αλλη ακρη του νησιου στον τεχνικο για την αντλια .....
Ευτυχως φτιαχτηκε με 20 ευρω...
Ειχε χαλασει το λαστιχακι μεσα και ειχε περασει λιγο νερο στο μοτερ...
Εβαλε λαστιχακι εβγαλε το νερο κ οκ ολα......
Ηρθα μεσα στην τρελη χαρα συνδεσα παλι με το φιλτρο και βαουλα.... Εσωσα τα ψαρακια μου με τη βοηθεια λοιπον ενως νικαρη μας μεταφερθηκαν και τα ψαρακια μεσα και δεν χωρτενω να τα χαζευω ..... Ποσο τα αγαπω..... :smt041:smt041:smt041
Ποσο ευτυχισμενα διχνουν μεσα στη μικρη λιμνουλα .... Γυριζαν να την εξερευνησουν ολη τη λιμνουλα.... Και μεγαλα κ μικρα.... Κ επειδη φοβαμαι με τις γατουλες μου που της εχει μαθει το ζιζανιο η μικρη η ξαδερφη μου να πηγαινουν στην μεγαλη τη λιμνη κ να ψαρευουν εβαλα και διχτι πολυ ψιλο και θα κοιμηθω ησυχη :) :) :) :)

EYH_SANTORINI 13-02-16 19:27

6 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 76767
Συνημμένο Αρχείο 76768
Συνημμένο Αρχείο 76769
Συνημμένο Αρχείο 76770
Συνημμένο Αρχείο 76771
Συνημμένο Αρχείο 76772

EYH_SANTORINI 13-02-16 19:31

6 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 76773
Συνημμένο Αρχείο 76774
Συνημμένο Αρχείο 76775
Συνημμένο Αρχείο 76776
Συνημμένο Αρχείο 76777
Συνημμένο Αρχείο 76778

EYH_SANTORINI 13-02-16 19:34

4 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 76779
Συνημμένο Αρχείο 76780
Συνημμένο Αρχείο 76781
Συνημμένο Αρχείο 76782

Artemisia 13-02-16 19:37

Mπράβο κοπελίτσα μου τα κατάφερες :smt041:smt041:smt041 είδες που όλα πήγαν καλα ? ;)
Εγώ έχω 10 γάτες και δεν πείραξαν ποτε τίποτα , οι δικές σας ψαρεύουν ??? Αδεσποτες είναι οι γάτες ??
Δεν έχω ξαναδεί τόοοοσα πολλά χρυσόψαρα :smt120:smt120 έπαθα πλάκα , βγάλε αύριο καμία κοντινή φωτό να τα θαυμάσουμε :D
Ευη γιατι σου εβαλαν τόσο μικρό λάστιχο στο φίλτρο και στην αντλία ?? τι είναι 1/4 ??

tsala 13-02-16 19:40

Πω πω ψαρι και κακο!:D
Να σου ζησουν!
Καλα εκανες κι εβαλες διχτυ,ποτε δεν ξερεις..

EYH_SANTORINI 13-02-16 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 921043)
Mπράβο κοπελίτσα μου τα κατάφερες :smt041:smt041:smt041 είδες που όλα πήγαν καλα ? ;)
Δεν έχω ξαναδεί τόοοοσα πολλά χρυσόψαρα :smt120:smt120 έπαθα πλάκα , βγάλε αύριο καμία κοντινή φωτό να τα θαυμάσουμε :D
Ευη γιατι σου εβαλαν τόσο μικρό λάστιχο στο φίλτρο και στην αντλία ?? τι είναι 1/4 ??

Ειχε μικρη υποδοχη η αντλια κ μου τα εκανε ολα ετσι δεν με πειραζει θα βγαλω κιαλες φωτογραφιες αυριο....που θα εχει στρωσει το νερο αυριο.... Τα. Φυτα τα ειδες δεν χωρεσαν ολα οποτε σε κουβαδες.... Κατι εκανα απο το να ειναι στο πλαστικο πιστευω καλυτερα εκει..... :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 921045)
Πω πω ψαρι και κακο!:D
Να σου ζησουν!
Καλα εκανες κι εβαλες διχτυ,ποτε δεν ξερεις..

Ναι κυκλοφορουν και οι υπταμενοι φιλοι μας αμα θελω να τα χαζευω τσουκ τραβαω το διχτακι και καθομαι εκει τα ταιζω και τα βλεπω :)

Artemisia 13-02-16 19:48

Τα είδα τα φυτά φυσικά :D:D:D μην ανησυχείς δεν παθαίνουν τίποτα μέσα στους κουβάδες. Εγω έτσι ξεχειμωνιάζω πολλά φυτα κάθε χρόνο για να μην παγώσουν , σε κουβάδες ;)
Δεν έκανες απλά "κάτι" έσωσες τα ψαράκια σου ;) μέσα στην δεξαμενή ήταν καταδικασμένα χωρίς φίλτρανση το είδες και μόνη σου όταν σου είπα να ανέβεις να δείς τι γίνεται ... Άντε με το καλό να φτιάξεις την μεγάλη με την ησυχία σου :D:D:D

EYH_SANTORINI 13-02-16 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 921049)
Τα είδα τα φυτά φυσικά :D:D:D μην ανυσηχείς δεν παθαίνουν τίποτα μέσα στους κουβάδες. Εγω έτσι ξεχειμωνιάζω πολλά φυτα κάθε χρόνο για να μην παγώσουν , σε κουβάδες ;)
Δεν έκανες απλά "κάτι" έσωσες τα ψαράκια σου ;) μέσα στην δεξαμενή ήταν καταδικασμένα χωρίς φίλτρανση το είδες και μόνη σου όταν σου είπα να ανέβεις να δείς τι γίνεται ... Άντε με το καλό να φτιάξεις την μεγάλη με την ησυχία σου :D:D:D

Ναι τωρα θα μπορεσω να παω και αθηνα να προλαβω τη horeca.....
Τωρα που μπηκα. Τα ψαρακια ηρεμησα δεν μπορειται να φανταστειται ποσο...!!!!
Αμα με αφησεις καθομαι και τα θαυμαζω με της ωρες φωναζε η μαμα μου ευη θα κρυωσεις..... :grin: :D :D:smt041

Artemisia 13-02-16 19:55

Mπράβο Εύη τα αγαπάς :D:D:D κοιτα μην κρυώσεις και δεν πάς στην έκθεση ;)
Να κάνεις κάθε βδομάδα μια αλλαγή νερού το 1/3 μην επαναπαυθείς με το φίλτρο γιατι έχεις πολλά ψαράκια οκ ??

EYH_SANTORINI 13-02-16 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 921053)
Mπράβο Εύη τα αγαπάς :D:D:D κοιτα μην κρυώσεις και δεν πάς στην έκθεση ;)
Να κάνεις κάθε βδομάδα μια αλλαγή νερού το 1/3 μην επαναπαυθείς με το φίλτρο γιατι έχεις πολλά ψαράκια οκ ??

Ναι θα κανω θα παει το ποτισμα συνεφο :) εχουμε δυο δικες μας την ασπρουλα και τον garfel .... Ερχονται που και που και αλλοι γατες λογικα φιλοι :p ...
Δεν πειραζαν τιποτα μεχρι που τις εμαθε η ξαδερφη μου η μικρη το θεωρει παιχνιδι που με τσιτωνει μικρη ειναι και δεν ακουει.... :rolleyes:

Τάκης 13-02-16 22:41

Μπραβο Ευη
μα πόσα ψάρια έχεις ; Αμέτρητα είναι
Να τα χαίρεσαι :)

Harris1 13-02-16 23:27

Aπορώ. Πως καταφερες να κάνεις τόσο καλό ΟΒΑΛ κόψιμο Μπετονένιου δαπέδου?
ΟυάΟυ!!!!

----------------------
(πήγαινε στην προηγούμενη σελίδα, δεν το είχα δει οτι υπάρχει δεύτερη)
----------------------
Οντως είναι πολλά τα ψάρια! :roll:

aliens- 15-02-16 09:58

3-4 μέρες δεν μπήκα και έφτιαξες ολόκληρη λίμνη. Ρε μπράβο. Πόσα λίτρα είναι?

Πω πω ψάρια και πανικός !!! Θα χρειαστούν οι αλλαγές νερού που λέει και η Artemisia γιατί είναι μπόλικα τα ζωντανά σου :)

Τάκης 15-02-16 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 921438)
3-4 μέρες δεν μπήκα και έφτιαξες ολόκληρη λίμνη. Ρε μπράβο.

Είδες τι χάνεις όταν δεν μπαίνεις :D

EYH_SANTORINI 16-02-16 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 921438)
3-4 μέρες δεν μπήκα και έφτιαξες ολόκληρη λίμνη. Ρε μπράβο. Πόσα λίτρα είναι?

Πω πω ψάρια και πανικός !!! Θα χρειαστούν οι αλλαγές νερού που λέει και η Artemisia γιατί είναι μπόλικα τα ζωντανά σου :)

Ειναι να μην μου μπει κατι στο μυαλο επιστρατευω ολο τον κοσμο και τις ωρες που ημουν μονη τι να κανω εσκαβα και μονη :) ειμαι αθηνα αλλα αμα κατεβω θα φτιαξω και το διακοσμητικο κοματι και θα ειναι σουπερ....
Ηθελα να δωσω μερικα για να εχουν μια καλυτερη ζωουλα να μην ειναι ολα μαζι αλλλα σκεφτομαι αμα δωσω που θα καταληξουν.... Και αν θα τα αγαπησουν....
Ελπιζω να βρουμε τον in the pond η τον σοφρωνη που λενε τα παιδια για να φτιαχτει γρηγορα η μεγαλη λιμνουλα και να μεταφερθουν στον τοπο τους.... :)

Artemisia 16-02-16 21:48

Κοπελίτσα μου καλή εσυ ;) Δυναμικότητα φούλ :D
Ευη άλλαξες γνώμη δεν θα βάλεις liner ?? Tι θέλεις πες μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος :)

EYH_SANTORINI 16-02-16 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 922119)
Κοπελίτσα μου καλή εσυ ;) Δυναμικότητα φούλ :D
Ευη άλλαξες γνώμη δεν θα βάλεις liner ?? Tι θέλεις πες μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος :)

Οχι liner εχουμε που εχουμε ριξει μπετα ειπαμε να κανουμε μια σωστη δουλεια οποτε τσιμεντοκονια και fiberglass απλα εχει μεγαλη διαφορα η τιμη που μου δωσανε στο νησι απο την τιμη που λεει ο in the pond οτι πηρε τα υλικα :/

Artemisia 17-02-16 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EYH_SANTORINI (Μήνυμα 922188)
Οχι liner εχουμε που εχουμε ριξει μπετα ειπαμε να κανουμε μια σωστη δουλεια οποτε τσιμεντοκονια και fiberglass απλα εχει μεγαλη διαφορα η τιμη που μου δωσανε στο νησι απο την τιμη που λεει ο in the pond οτι πηρε τα υλικα :/

Στείλε μου το τηλ σου , με ΠΜ , θα παώ να ρωτήσω στον φίλο του μπαμπα μου που έχει σκάφη αναψυχής και το είχαμε συζητήσει για την δικιά μου είναι γνώστης ;)

puntomad 17-02-16 11:25

Αφου εισαι Αθηνα μπορεις να πας απο εκει
αλλα και τηλεφωνικα θα σου δωσει τιμες (μονο για υλικα)
εχει τις καλυτερες τιμες στην Αθηνα και πουλαει με το κιλο πολυεστερα.

https://www.aandreou.gr/index.php?op...d=6&Itemid=437

Ζητα τιμη για το κιλο πολυεστερα και τιμη τετραγωνικου για πανι, θα σου πει περιπου ποσο πολυεστερα θελει το τετραγωνικο για 2 φυλλα πανι.

Μονο για τα υλικα ομως τιμες, η εφαρμογη ειναι αλλη ιστορια και υπολογισε τουλαχιστον 30% συν υλικο απο αυτο που θα υπολογισεις στα χαρτια.
Συν χρηματα ακομα για αρκετο διαλυτικο (ασετον) ρολλα και πινελα.

Τάκης 17-02-16 11:50

ΕΥΗ, μελέτησε λίγο το θέμα του Βασίλη (in the pond) για να δεις πως δεν θα βάλεις μόνο πολυεστέρα, έχει δουλειά, πολύ δουλειά, και προφανώς μεγάλο κόστος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....812&page=3/#72
σκέψου το , μήπως τελικά σε συμφέρει να βάλεις λινερ

EYH_SANTORINI 17-02-16 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 922289)
ΕΥΗ, μελέτησε λίγο το θέμα του Βασίλη (in the pond) για να δεις πως δεν θα βάλεις μόνο πολυεστέρα, έχει δουλειά, πολύ δουλειά, και προφανώς μεγάλο κόστος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....812&page=3/#72
σκέψου το , μήπως τελικά σε συμφέρει να βάλεις λινερ

Το εχω διαβασει αλλα ειπαμα να γινει μια δουλεια και καλη.... :)

EYH_SANTORINI 22-02-16 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 922283)
Αφου εισαι Αθηνα μπορεις να πας απο εκει
αλλα και τηλεφωνικα θα σου δωσει τιμες (μονο για υλικα)
εχει τις καλυτερες τιμες στην Αθηνα και πουλαει με το κιλο πολυεστερα.

https://www.aandreou.gr/index.php?op...d=6&Itemid=437

Ζητα τιμη για το κιλο πολυεστερα και τιμη τετραγωνικου για πανι, θα σου πει περιπου ποσο πολυεστερα θελει το τετραγωνικο για 2 φυλλα πανι.

Μονο για τα υλικα ομως τιμες, η εφαρμογη ειναι αλλη ιστορια και υπολογισε τουλαχιστον 30% συν υλικο απο αυτο που θα υπολογισεις στα χαρτια.
Συν χρηματα ακομα για αρκετο διαλυτικο (ασετον) ρολλα και πινελα.

Πηρα τηλ μου ειπε κοντα στα 35 ευρω η τρητπλη στρωση :rolleyes: για να δουμε το τετραγωνικο.....

puntomad 22-02-16 16:02

[emoji106][emoji106][emoji106][emoji106][emoji106]

EYH_SANTORINI 27-06-16 13:33

Σας έλειψα καθόλου......????? ερχομαι με νεα και μεγαλες αλλαγες..... :)

Artemisia 27-06-16 13:38

Που είσαι βρε κοπελίτσα μου καλή ?? Σε μένα ναι :D:D:D Για να πάρουμε μάτι ;)

EYH_SANTORINI 27-06-16 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 950526)
Που είσαι βρε κοπελίτσα μου καλή ?? Σε μένα ναι :D:D:D Για να πάρουμε μάτι ;)

αρτεμισια μου σε περιμενω σαντορίνη αυτη τη στιγμή μετραω 3 λίμνες στο σπίτι..... :p liner τελικά αλλα ταλεπορια μεγαλη ασε τουλαχιστον ειναι αρκετα χοντρό και δεν φαινεται καθόλου το καλήψαμε ριακια ιστοριες ασε ασε πρεπει να τα δεις απο κοντα.... :):):)

Τάκης 27-06-16 14:24

Εμείς να μη δούμε ; :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02595 seconds with 11 queries