Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Πλάτυ με red chery (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72368)

mikros84 10-06-13 09:29

Πλάτυ με red chery
 
Καλημέρα.
Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς πλάτυ με red chery στο ίδιο ενυδρείο.
Αν ταιριάζουν σε συνθήκες νερού και βασικά, αν κάνουν ζημιά τα πλάτυ στις red chery και ιδιαίτερα στον γόνο.
Ευχαριστώ.

nazgul 10-06-13 09:43

Απο αυτα που εχω ακουσει, ασφαλες συμπερασμα δεν θα βγαλεις. Σε αλλους εχει δουλεψει η συγκατοικηση, σε αλλους εξαφανισαν το γονο. Οπως τυχει ειναι. Ειναι κινητικα και λαιμαργα ψαρια τα platies, παντως.

Για συνθηκες νερου, σε νερο βρυσης δεν θα μπουν? Οι red cherries ετσι κι αλλιως δεν εχουν και ιδιαιτερα προβληματα να προσαρμοστουν σε οποιοδηποτε σχεδον νερο.

enydreiakias 10-06-13 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikros84 (Μήνυμα 770313)
Καλημέρα.
Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς πλάτυ με red chery στο ίδιο ενυδρείο.
Αν ταιριάζουν σε συνθήκες νερού και βασικά, αν κάνουν ζημιά τα πλάτυ στις red chery και ιδιαίτερα στον γόνο.
Ευχαριστώ.

Τα πλατυ οπως και τα γκαπυ μπορει να φανε τους γονους. Ειναι το πιο πιθανο. Οπως επισης να φοβισουν τις γαριδες και να μη. Τις βλεπεις ποτε γιατι θα ειναι κρυμμενες συνεχεια.

Σπανια θα δεις γεννες σε ενυδρειο που συνυπαρχουν γαριδες με γκαπυ ή πλατυ κτλ, και περισσοτερο σπανια θα δεις επιβιωση γονων

Μπορει εαν εχεις καλα στρωμμενο βυθο και σωστο στυσιμο οπως πολλες κρυψωνες, φυτα οπως moss να τα καταφερεις. Αλλα δυσκολο.

Συνηθως πιο ασφαλεις ειναι οι γαριδες με οτοκυκλους ή iriatherina

nazgul 10-06-13 09:46

Τα guppies πολυ πιο δυσκολα θα στραφουν στο γονο απο τα platies, κατα τη γνωμη μου. Δεν εχω φιλοξενησει ζωοτοκα με γαριδες ποτε, απο την αλλη.

Billy T 10-06-13 09:50

είχα guppys με red cherry και είχα γέννες και απ τα δύο κανονικά και συνυπήρχαν μια χαρά.αλλά είναι και στα ψάρια.άλλα είναι πιο ήρεμα άλλα όχι κι ας είναι το ίδιο είδος.

enydreiakias 10-06-13 09:50

Θοδωρη τιποτα δεν ειναι απολυτο με τις γαριδες. Μπορει να δεις εξαπλωση αποικιας σε συνυπαρξη τους με δισκους ή εξαφανιση αποικιας με εντλερς. :)

nazgul 10-06-13 09:52

Παράθεση:

Θοδωρη τιποτα δεν ειναι απολυτο με τις γαριδες. Μπορει να δεις εξαπλωση αποικιας σε συνυπαρξη τους με δισκους ή εξαφανιση αποικιας με εντλερς. :smile:
Ναι, συμφωνω. Αλλα πιστευω οτι ειναι πιο πιθανο να τις εξαφανισουν τα platies, παρα τα guppies. Κανονας, ομως, δεν υπαρχει.

nikolaosbouk 10-06-13 10:09

Εδω δει 60λιτρα φουλ φυτεμενα με γκαπυ καναδυο πλατυ και red cherry και ειναι μια χαρα.

genecr 10-06-13 10:15

είμαι της άποψης (μετά από προσωπική εμπειρία με την εν λόγω σύνθεση) ότι δύσκολα θα δεις γόνο...
βέβαια ήμουν αρχάριος με το ενυδρείο αυτό οπότε μπορεί να συνέτρεχαν και άλλοι λόγοι, όπως ότι για μεγάλο διάστημα είχα αρκετά αυξημένα νιτρικά (γύρω στο 40).

mikros84 10-06-13 10:22

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο που λέω να βάλω τα πλάτυ, είναι 60lit φούλ φυτεμένο, και έχει γκάπυ (πολλά) red chery και ενήλικες και γόνο, καθώς και δύο s.a.e.
Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ, τα γκάπυ, να έχουν θέμα με τις γαρίδες.

enydreiakias 10-06-13 11:27

κοιτα μονο μην πεσουν πολλα γκαπυ πλατυ γαριδες σε ενα 60λιτρο με το σκεπτικο οτι οι γεννες θα πανε συννεφο σε ολα, ασε και την πιθανοτητα υβριδισμων γκαπυ με πλατυ...

μονο οι γαριδες αν ολα πανε καλα θα διατηρησουν ατοφιο το ειδος τους και δεν θα υβριδισουν :D

andreascrete 10-06-13 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias (Μήνυμα 770352)
κοιτα μονο μην πεσουν πολλα γκαπυ πλατυ γαριδες σε ενα 60λιτρο με το σκεπτικο οτι οι γεννες θα πανε συννεφο σε ολα, ασε και την πιθανοτητα υβριδισμων γκαπυ με πλατυ...

μονο οι γαριδες αν ολα πανε καλα θα διατηρησουν ατοφιο το ειδος τους και δεν θα υβριδισουν :D

τα guppy δεν ιβριδίζουν με platy αλλά μόνο με molly και τα δικά μου platy κυνηγούσαν το γόνο τους πιο πολύ απο τα guppy αλλά με κρυψώνες και πλούσια βλάστηση πολλά μικρά τους ζούσαν οπότε το ίδιο θα γίνει και με τις γαρίδες.

Stivv27 10-06-13 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias (Μήνυμα 770327)
Θοδωρη τιποτα δεν ειναι απολυτο με τις γαριδες. Μπορει να δεις εξαπλωση αποικιας σε συνυπαρξη τους με δισκους ή εξαφανιση αποικιας με εντλερς. :)

Στα 2 χρονια συγκατοικησης δισκων-γαριδων δεν ειδα να τις πειραζουν ποτε και οι αποικια ειχε γινει τεραστια στα γκαπυ μου παλι παρολο που ηταν γεννηστρα για θυληκιες δεν ειδα γονο σχεδον ποτε!

nikolaosbouk 17-06-13 15:31

τελικα τι εκανες?

sharred 17-06-13 15:55

Guppies mollies platies μαζι με red cherry και έχω και γονους, όλα καλά!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries