Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Αποκτησα ζςυγαρακι απο ζεβρακια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45988)

thanos12345 17-11-10 14:41

Αποκτησα ζςυγαρακι απο ζεβρακια
 
9 Συνημμένο(α)
Μολις Χθες εβαλα ενα ζευγαρακι απο τις κιχλιδες ζεμπρα..
Κ απο χθες εχω κλεισει 12ωρω που τις χαζευω...
Αυτο που εχω προσεξει μεχρι τωρα ειναι τα εξης,,
Θελω να ππιστευω πως ειναι ζευγαρακι..

Ο αρσενικος ειναι πιο μεγαλος με μακρυτερα πτερυγια ενω το θυληκο εχει χρυσοκοκινα σημαδια λιγο πιο πισω κ πιο κατω απο τα βραγχια καθως και χρυσες τελειες στο πανω πτερυγιο..

Αμεσως σχεδον ορισε ο αρσενικος το μερος του..Το ξυλο ολο ειναι του αρσενικου ενω αριστερα στα βραχακια ειναι του θυληκου(βλ φωτο)

Παρολο αυτα η θλυκια πηγαινει συχνα στο ξυλο μαζι με τον αρσενικο..αλλα δεν πολυκαθονται μαζι καθως ο αρσενικος την διωχνει..
Αυτο που προσεχω ειναι πως η θλκια δειχνει ενα ενδοιαφερον προς τον αρσενικο ενω ο αρσενικος δεν πολυκαιγεται....
Παντως ο αρσενικος αλλες φορες δεν ασχολειται κ αλλες φορες την διωχνει προς τα βραχακια..
Κ απο οτι βλεπω τωρα την κυνηγαει αρκετα ..
Ελπιζω με τον καιρο να τα βρουν


Εχω εντυπωσιαστει παρα πολυ με την συμπεριφορα τους και πραγματικα τα εχω κατασυμπαθησει..

Επισης κατι ακομα που εχω παρατηρησει ειναι πως χθες το χρωμα του αρσενικου ηταν πιο ανοιχτο..με τις μαυρες γραμμες να μην ειναι τοσο εντονες..
Σημερα το χρωμα του ειναι πολυ πιο εντονο..

Συνεχιζω την παρατηρηση..
Προσπαθησα να βγαλω κ καποιες φωτο αλλα ειναι πολυ γρηγορα και δεν τα προλαβαινω...

zweet 17-11-10 15:28

καλησπερα!
ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?
εμενα τα ζεμπρακια μου δεν με καταδεχονται να τα βγαλω και φωτογραφιες.. δεν τους αρεσει η δημοσιοτητα .. οποτε μια χαρα ειναι οι φωτογιαφιες σου.. χιιχι

thanos12345 17-11-10 16:39

Το ενυδρειο ειναι περιπου 150 με 160 λιτρα καθαρα...
Δεν σκεφτομαι να βαλω κατι αλλο μεσα...μια χαρα ειναι αυτα..
Αν θα εβαζα κατι θα ηταν καποιο ειδος καθαριστη..
Ποιο θα εκανε πιστευετε?

thanos12345 19-11-10 14:54

Παρατηρω πως ο αρσενικος ιδιαιτερα στην ωρα του φαγητου γινεται που επιθετικος..κυνηγα ασταματητα την θυληκια μεχρι να κρυφτει ετσι ωστε να μην την βλεπει...Ειναι τοσο επιθετικος που μεχρι κ γω τσαντιστηκα:rolleyes:

Δεν τα βρισκουν λογικα ε?
Προσεξα επισης πως σε καποια φαση που στριμωξε στην θυληκια εκατσε στο πλαι της και εκανε ενα ειδος χορου..αυτο μου εμιασε καλο σημαδη αλλα το κυνηγη που τις εριξε και ριχνει ειναι εντονο..
Τωρα εχει κρυφτει η θυληκια σε ενα σκοτεινο μερος και καθετε..ο αλλος τριγυρναει σε ολο το ενυδρειο..

Ειναι η τριτη μερα που ειναι στο ενυδρειο...Απο το πετ σοπ που τα πηρα ειχε καμια 20αρια μεσα στο ενυδρειο του..

Πρεπει να κανω κατι?

Πάνος 23-11-10 00:34

να εχεις αρκετες κρυψωνες ωστε αν το θηλυκο δε θελει να ζευγαρωσει...να μπορει να αποφυγει την "εμμονη" του αρσενικου.
επισης ταιζε τα καλα αν μπορεις και με ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες για να τους δωσεις ωθηση για ζευγαρωμα.

thanos12345 23-11-10 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 511849)
να εχεις αρκετες κρυψωνες ωστε αν το θηλυκο δε θελει να ζευγαρωσει...να μπορει να αποφυγει την "εμμονη" του αρσενικου.
επισης ταιζε τα καλα αν μπορεις και με ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες για να τους δωσεις ωθηση για ζευγαρωμα.

Καθημερινα που τα παρακολουθω μαθαινω ολο κ πιο πολλα...
Επιθετικος θα γινει τελικα ο αρσενικος λιγο μετα το φαγητο ...αφου περασει κανα τεταρτο θα τα ξαναβρουν...
Οταν τα βρισκουν ειναι συνεχως μαζι και φλερταρουν πολυ εντονα..
ΘΑ κανω τοπικ στο καταλληλο μερος για να ψιλομαθω τι περιπου τρωνε..

Giorgos 16-12-10 00:32

Δωσε κρυψωνες για τη θηλυκια, κανε υπομονη και σε λιγο καιρο θα μαθεις γιατι τα λενε κουνελοψαρα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries