Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ο Μένιος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36280)

rigos 21-12-09 20:01

Ο Μένιος
 
12 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολη την ψαροπαρεα.Μετα και απο μια mini παρουσιαση που ειχα με ενα Tanganyika,εχω στην κατοχη μου εδω και δυομηση μηνες και ενα 20lt με εναν μονομαχο(Μενιος).Το ενυδρειο ειναι full φυτεμενο με ευκολα φυτα,δυο japonica,τεσσερεις red nose και μερικα horned snails.Επισης να αναφερω οτι ο Μενιος τα παει υπεροχα με τις γαριδες και δεν εχω καμμια απολεια.Δεκτα ολα τα σχολια σας για να γινομαστε και καλυτεροι αλλα και να προλαβαινουμε δυσκολες καταστασεις.Σας ευχαριστω και ανεβαζω συντομα φωτογραφικο υλικο.

Γιώργος Κ 21-12-09 20:07

:smt041:smt041
Πολυ ομορφος ο Μενιος σε ενα πολυ ομορφο ενυδρειο!!
Μονο προσεχε τις αλλαγες νερου για τις γαριδες (ωστε να μη μεταβαλλονται οι παραμετροι του νερου) καθως και τη θερμοκρασια του νερου αλλαγης!!
Μου φαινεται λιγο αδυνατος η εγω τον ειχα κανει τουμπανο (χοντρο) τον δικο μου? Τι το ταιζεις??

rigos 21-12-09 20:11

3 Συνημμένο(α)
Και μερικες ακομη

rigos 21-12-09 20:19

Φιλε georgarask εχεις απολυτο δικιο για τις αλλαγες γι αυτο και προσεχω παρα πολυ.Οσο για την τροφη τον ταιζω στις 12:30 -17:00-22:00 με τροφη της tropical(contains krill & bloodworms) που υποτιθεται ειναι για Bettas.Αν βρω και καποια αλλη που θα μου προτεινεις θα συμβαλω για την διατροφη του.Ακομα δεν εχω βρει καποια που να εχει και κατι διαφορετικο απο αυτη που εχω.Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου

Γιώργος Κ 21-12-09 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rigos (Μήνυμα 397947)
Φιλε georgarask εχεις απολυτο δικιο για τις αλλαγες γι αυτο και προσεχω παρα πολυ.Οσο για την τροφη τον ταιζω στις 12:30 -17:00-22:00 με τροφη της tropical(contains krill & bloodworms) που υποτιθεται ειναι για Bettas.Αν βρω και καποια αλλη που θα μου προτεινεις θα συμβαλω για την διατροφη του.Ακομα δεν εχω βρει καποια που να εχει και κατι διαφορετικο απο αυτη που εχω.Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου

Καλο ειναι να του δινεις και αλλες τροφες!! Στο εμποριο κυκλοφορουν αρκετες!! Εμενα τσακιζε κυριολεκτικα τα granulets για τους δισκους :o:D.... Για τις γαριδες κοιτα μια συνταγουλα ευκολη ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36231 ...

Δημητρης89 21-12-09 20:26

μου αρεσει πολυ...ειδικα η ποικιλια γαριδες-μονομαχος-σαλιγκαρι:p...

μια ερωτηση ομως,ο μονομαχος δεν πειραζει τις γαριδες?

rigos 21-12-09 20:37

Υποψιαζομαι οτι μαλλον τον ειχες κανει τουμπανο:):):):smt052:smt052
-------------------------
Φιλε Δημητρης89 ο συγκεκριμενος μονο που δεν καθονται πανω του να τον καθαρισουν.Ειναι παρα πολυ ηρεμος και ειμαι και τυχερος:cool:.georgarask σε ευχαριστω πολυ
-------------------------
Η συνταγη για τις γαριδες ολα τα λεφτα.Απλως εγω ριχνω της dennerle την crustagran.Ξερεις κατι για την συγκεκριμενη?

Γιώργος Κ 21-12-09 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rigos (Μήνυμα 397953)
Υποψιαζομαι οτι μαλλον τον ειχες κανει τουμπανο:):):):smt052:smt052
-------------------------
Φιλε Δημητρης89 ο συγκεκριμενος μονο που δεν καθονται πανω του να τον καθαρισουν.Ειναι παρα πολυ ηρεμος και ειμαι και τυχερος:cool:.georgarask σε ευχαριστω πολυ

Αν ερθεις κατα κεντρο ... περνα μια βολτα να σου φτιαξω μια σουπερ παχυντηκη δισκο-τροφη ... τουμπανο θα γινει και αυτος!!

rigos 21-12-09 20:42

Κανενα προβλημα,οποτε μπορεις κανονιζουμε.Δεν πιστευω να μεταλλαχτει σε κανα Δισκομονομαχο ε?zw

Γιώργος Κ 21-12-09 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rigos (Μήνυμα 397963)
Κανενα προβλημα,οποτε μπορεις κανονιζουμε.Δεν πιστευω να μεταλλαχτει σε κανα Δισκομονομαχο ε?zw

Μπα ... το πολυ - πολυ να εχει "ορεξεις" ... Βρε λες να φταινε οι τροφες και με εχουν τρελλανει στις γεννες?? :smt120

rigos 21-12-09 20:56

Αμα ειναι να ριξω και στα occelatus γιατι δεν βλεπω προκοπη:D.Ερχομαι να παρω:)

Πάνος 21-12-09 21:08

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!:p

rigos 21-12-09 21:21

Σε ευχαριστω πολυ panos-alex/polis και χαιρομαι που σας αρεσει.Περιμενω και σχολια βελτιωσης οπου κρινετε για να γινει καλυτερο το αποτελεσμα.Τελικα Βλεπω να εγκαταλειπω το Tanganyika γιατι μου εχει παρει τα μυαλα ο ατιμος και ο χρονος μου ειναι καπως περιορισμενος.Ας ελπισω να υπαρχει καποιος που να ενδιαφερεται για το tanganyika καποια στιγμη που θα το παρω αποφαση:(

j.p. 21-12-09 22:41

πολύ όμορφο, το όνειρο κάθε μονομάχου. που να το ήξερε ότι όταν τον επέλεγες στο pet shop, του χαμογελούσε η τύχη.

Μίμης 21-12-09 22:44

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και εγω καπωε ετσι πιστευω να το κανω το καινουριο μονομαχοενυδρειο που θα παρω.μπραβο;)

rigos 21-12-09 23:22

Και να φανταστειτε οτι τον ειχε σε ενα 300λιτρο με χρυσοψαρα.Οπα λεω ωραια.:DΠου να φανταστω ομως οτι μολις τον εβγαλε την θεση του την πηρε ενας αλλος που ητανε σε ποτηρι και λεω απο μεσα μου"αρε Μενιο και συ εκει ησουν"?Α και χωρις προσαρμογη. Γκλουυυτς μεσα.Τα πετ σοπ μου μεσα:smt084


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02408 seconds with 11 queries