Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Συγκατοικοι Labidochromis (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64378)

Vangelis21 31-08-12 13:43

Συγκατοικοι Labidochromis
 
Θα ηθελα να μαθω ποιοι θα ηταν ιδανικοι συγκατοικοι για τις κλασσικες κιτρινες λαμπιντο

snakepanos 31-08-12 14:05

Ολα σχεδον τα ειδη Mbuna ,αλλα ταιριαζουν ποιο καλα με τα Maingano, Melanochromis cyaneorhabdos και με τα Pseudotropheus Demasoni.
Σε μεγαλο ενυδρειο και χαρεμακια απο αυτα τα ειδη .

Κλεόβουλος 31-08-12 17:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687629)
Θα ηθελα να μαθω ποιοι θα ηταν ιδανικοι συγκατοικοι για τις κλασσικες κιτρινες λαμπιντο

Εξαρτάται σε τι ενυδρείο θα συγκατοικούν.

Vangelis21 31-08-12 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 687683)
Εξαρτάται σε τι ενυδρείο θα συγκατοικούν.

ανεξαρτητως ενυδρειου. τα πιο ηρεμα, τα πιο "ιδια" ας πουμε. Θελω να χρειαζονται το ιδιο νερο, τροφη και να μην τσακωνονται

Κλεόβουλος 31-08-12 17:51

Δεν υπάρχει απάντηση ανεξαρτήτως ενυδρείου.:smt017
(Πχ σε ενυδρείο περ. 150-200 λίτρα σωστό είναι να βάλεις ένα μόνο χαρέμι Λαμπίντο.)

Vangelis21 31-08-12 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 687688)
Δεν υπάρχει απάντηση ανεξαρτήτως ενυδρείου.:smt017
(Πχ σε ενυδρείο περ. 150-200 λίτρα σωστό είναι να βάλεις ένα μόνο χαρέμι Λαμπίντο.)

ναι αλλα δε ρωταω τι μπορω να βαλω στο ταδε ενυδρειο! ρωταω ποιοι ειναι οι καταλληλοτεροι συγκατοικοι για τις λαμπιντο.

Κλεόβουλος 31-08-12 17:59

Κι εγώ σου απαντώ ότι η ερώτηση σου είναι λάθος έτσι διατυπωμένη.
Εκτός κι αν θέλεις την απάντηση : όλα τα ψάρια της λίμνης Malawi που δεν είναι θηρευτές των mbuna.

Vangelis21 31-08-12 18:03

ναι, ισως το εχω διατυπωσει λαθος. Δεν ξερω, θα ξαναπροσπαθησω.

Θελω στο ενυδρειο μου να εχω 8 μπουνα. Αλλα αντι να εχω 8 λαμπιντο θελω να εχω 4 λαμπιντο και 4 αλλα. Να εχουν ακριβως τις ιδιες αναγκες αλλα να ειναι εντελως αλλο χρωμα.

Πάνος 31-08-12 18:08

καταρχην δεν ειναι μαθηματικα. ετσι 8 ψαρια του ιδιου ειδους δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο οπως με 2 ειδη και 4 ψαρια απο το καθενα.

π.χ. 8 ντεμασονι...ισως να ζησουν αρμονικα ...μιας και η επιθετικοτητα θα μοιραζεται. αν ομως βαλεις 4 ντεμασονι και 4 απο αλλο ειδος....τα ντεμασονι θα αδιαφορησουν για το αλλο ειδος..και η επιθετικοτητα αναμεσα στα 4 ψαρια θα επιφερει θανατους.

προσεξε γιαti μπορει να αναταραξεις λεπτες ισορροπιες σε μικρο ενυδρειο βαζοντας κι αλλο ειδος.

τελος αν το αποφασισεις...που σε μικρο ενυδρειο εγω λεω ΟΧΙ...να επιλεξεις ψαρι απου διατροφικα ταιριαζουν. τα ιωδια παραδειγμα ειναι πολυ ησυχα αλλα ειναι φυτοφαγα..ενω τα λαμπιντο ανηκουν τα παμφαγα..οπως π.χ. και τα maingano και θελουν περισσοτερη πρωτεινη.

απλα δωσε βαση στην πρωτη μου προταση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries