Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Θάνατος ψαριών!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17116)

MiziGr 30-04-07 18:54

Θάνατος ψαριών!!!
 
Πριν από 3 μέρες μια γκαπίνα μου εμφάνισε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με του φίλου Neokli!!! Χθές το βράδυ την είδα πεθμένη πίσω από τα φύκια. Έκανα τη βλακεία να μην την απομακρύνω αμέσως. Σήμερα το πρωί είδα ένα αρσενικό πεθαμένο και παρατήρησα πως η ουρά της πεθαμένης γκαπίνας είχε φαγωθεί!!!! Και τα 2 ψαράκια ήταν πρησμένα, τα μάτια τους ήταν πεταμένα προς τα έξω και περιττό να σας πω πως μύριζαν!!! Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Λέτε να έχω προβλήματα και με τα υπόλοιπα ψαράκια μου;;; Τι μπορώ να κάνω εγώ από εδώ και πέρα;;;

klaz 30-04-07 19:05

παρατηρηση,συχνες αλλαγες νερου,και αλατακι......
δεν νομιζω οτι μπορειςνα κανεις κατι αλλο......

MiziGr 30-04-07 19:07

Δηλαδή θείε κανένα φάρμακο;;; Αλλαγή νερού έκανα την παρασκευή περίπου 90%.

klaz 30-04-07 19:17

μαλλον φαρμακο εσυ πρεπει να παρεις.......(καμμια ασπιρινη,καλο θα κανει..χεχε..)
οχι φαρμακα με το παραμικρο,και χωρις να εχεις δει σοβαρα συμπτωματα...
η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη.
καλο ειναι να εχεις παντα προχειρο αλατακι,και μια καραντινα(αχρηαστη να ειναι).....
τα φαρμακια αστα τελευταια.......

MiziGr 30-04-07 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 171310)
μαλλον φαρμακο εσυ πρεπει να παρεις.......(καμμια ασπιρινη,καλο θα κανει..χεχε..)
οχι φαρμακα με το παραμικρο,και χωρις να εχεις δει σοβαρα συμπτωματα...
η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη.
καλο ειναι να εχεις παντα προχειρο αλατακι,και μια καραντινα(αχρηαστη να ειναι).....
τα φαρμακια αστα τελευταια.......

Όχι φάρμακο... Ψυχοφάρμακο χρειάζομαι!!! Αυτή η Αελάρα μας τρέλανε:D:D:D
Καραντίνα δεν μου επιτρέπουν για την ώρα τα οικονομικά μου να έχω!!! Αλάτι θα τουε ρίξω!!! Ευχαριστώ

Neoklis 30-04-07 19:30

Κρίμα φίλε MiziGr.... Και εγώ έχω μείνει μόνο με τα μικρά.... Και ρίχνω αλάτι προληπτικά για τα μικρά σε συνδιασμό με μικρές και συχνές αλλαγές...
Να σε ρωτήσω κάτι.... Τι αλάτι χρησιμοποιείς....???

MiziGr 30-04-07 19:33

Χοντρό από super-market έβαλα. Και πριν αρχίσετε να φωνάζετε υπόσχομαι να πάω σε pet-shop να πάρω

Neoklis 30-04-07 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 171313)
Χοντρό από super-market έβαλα. Και πριν αρχίσετε να φωνάζετε υπόσχομαι να πάω σε pet-shop να πάρω

Και εγώ κάτι ανάλογο.... Χοντρό αλάτι που χρησιμοποιείται για τυροκομική χρήση...

MiziGr 30-04-07 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 171315)
Και εγώ κάτι ανάλογο.... Χοντρό αλάτι που χρησιμοποιείται για τυροκομική χρήση...

Βασικά ξέρει κανένας να μας πεί ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο χοντρό αλάτι και σε αυτά που πουλάνε στα pet-shop;;;

netblues 30-04-07 19:48

Η τιμη..

MiziGr 30-04-07 20:24

Είσαι σίγουρος;;;; Δεν χρειάζεται δηλαδή να πάω σε pet-shop;;;

halvas69 30-04-07 20:32

E, ψιτ πατρίδα, άλλο το τυροκομικό και άλλο το χοντρό που πουλάνε τα SM.
Το τυροκομικό (εξ'ορισμού) δεν περιέχει πρόσθετα ροής, έξτρα ιώδιο κλπ.
Το χοντρό που πουλάνε στα SM αν γράφει κάτι από τα παραπάνω είναι ακατάλληλο για ενυδρειακή χρήση.
Για να το κάνω ποιό κατανοητό, το τυροκομικό είναι ακατέργαστο, στην ουσία έχει υποστεί μόνο καθαρισμό και όχι εμπλουτισμό.

MiziGr 30-04-07 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 171334)
E, ψιτ πατρίδα, άλλο το τυροκομικό και άλλο το χοντρό που πουλάνε τα SM.
Το τυροκομικό (εξ'ορισμού) δεν περιέχει πρόσθετα ροής, έξτρα ιώδιο κλπ.
Το χοντρό που πουλάνε στα SM αν γράφει κάτι από τα παραπάνω είναι ακατάλληλο για ενυδρειακή χρήση.
Για να το κάνω ποιό κατανοητό, το τυροκομικό είναι ακατέργαστο, στην ουσία έχει υποστεί μόνο καθαρισμό και όχι εμπλουτισμό.

Έγινε!!! Ευχαριστώ πολύ

netblues 30-04-07 20:47

Παντως αυτο που φερες στο συλλογα το χοντρο.. στη σαλατα παει μουρλια... (το πε και ο μαμαλακης)
Σιγα μην το βαλω στα ψαρια.
Απο κει και περα..
Το φτηνό χονδρο ΔΕΝ εχει προσθετα ροης, αυτο ειναι σιγουρο.
(Δεν τα χρειαζεται εξαλου, καθοτι ως χοντρο δεν πετρωνει..)

MiziGr 01-05-07 04:05

Τελικά είναι ή δεν είναι κατάληλο το τυροκομικό;;;:confused::confused::confused:

netblues 01-05-07 06:59

Το τυροκομικο ειναι καταλληλο, οπως εχουμε πει αρκετες φορες στο παρελθον.
Απο κει και περα στην αναγκη και το φτηνό ημιχονδρο του supermarket μπορει να χρησιμοποιηθει. Η ζημια που μπορει να γινει αν ας πουμε προχωρησει το ick για 2 μερες ειναι τεραστια μπροστα στην επιβαρυνση του ενυδρειου απο το λιγο προσθετο ιωδιο...
Πρακτικως για θεραπευτικους σκοπους δεν υπάρχει θεμα.
Τωρα αν προκειται πχ για mollies και θελουμε να βαζουμε αλατι μονιμα, τοτε καλο ειναι να βρουμε καθαρο τυροκομικό. ή ευκολοτερα (καθοτι τα μπακαλια μας εχουν τελειωσει) αλατι για ενυδρεια γλυκου νερου απο πετσοπ...
(αν και τελευταια με την ανοδο του θαλασσινου ο κινδυνος να μας δωσουν αλατι για reef ειναι υπαρκτος..)
Και οχι, δεν κανει γιατι συνηθως εχει και αλλα πραγματα μεσα εκτος απο χλωριουχο νατριο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries