Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις ειδών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=113)
-   -   Τί είναι αυτό? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95286)

manos3 29-12-16 17:30

Τί είναι αυτό?
 
4 Συνημμένο(α)
Μέρες που είναι είχα κάποιους ανεπιθύμητους επισκέπτες στο ενυδρείο. Τί είναι, πως τους κάνω να φύγουν?

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... έχω μία γυάλα 15 lit με ένα υποτυπώδες φιλτράκι που την έστησα και διατηρώ καποια φυτά που προέκυψαν και δε μπορούν να πάνε αλλού. Δεν έχει ψύξη - θέρμανση, ο φωτισμός γίνεται με μία λάμπα led 7 watt για 7 ώρες. Μία φορά την εβδομάδα αλλάζω νερό (50%) και βάζω νερό από την αλλαγή στο γαριδάδικο ώστε να παίρνει από τα λιπασματα που ρίχνω εκεί. Από ζωντανά είχα βάλει 4-5 ramshorn στην αρχή τα οποία έχουν κάνει μικρά και πολλαπλασιάζονται αν και ταϊζω ελάχιστα για να μην πω καθόλου.

Χθες είδα κάποια μικρά διάφανα-λευκά σκουλικάκια στα τζάμια. Τί κάνουμε από δω και πέρα? Θα ήθελα να αποφύγω τη χρήση φαρμάκου αν αυτό είναι δυνατόν...

Συνημμένο Αρχείο 83794Συνημμένο Αρχείο 83795Συνημμένο Αρχείο 83796Συνημμένο Αρχείο 83797

ΥΓ. δεν ξέρω αν το θέμα μπήκε στη σωστή κατηγορία αφού αυτά που εμφανίστηκαν είναι πρόβλημα του ενυδρείου και όχι των φυτών...

Artemisia 29-12-16 17:55

Kαλησπέρα Μάνο :D Πλανάρια είναι κατα 90% . Τι να κάνεις ??? 2 Λύσεις υπάρχουν Πανακούρ και no planaria .
Το πανακούρ είναι πιο ακίνδυνο για τα ζωντανά (αλλά όχι καλό). Το no planaria ξεκλιρήζει εντελώς όλα τα σαλιγκάρια και προκαλέι συσσωρευση των ουσιών που περιέχει με καθόλου καλά αποτελέσματα :( τα έχω δοκιμάσει και τα 2. Και τα 2 είναι το ίδιο επικίνδυνα :( σκοτώνουν σαλιγκάρια και γαρίδες .
Αυτό που σου προτείνω κόψε εντελώς το τάισμα ,κάνε σκούπα βυθού και συνεχόμενες αλλαγές νερού .
Εκτός και αν θέλεις να βγάλεις τα σαλιγκαρια και σου στελνω no planaria απο το δικό μου (Ελλάδα δεν θα το βρείς) και μετα κάνεις 100% αλλαγές νερού και άνθρακα 3 εβδομάδες ....
Υ.Γ. Εγω έπαθα και έμαθα ....

G_AQUA 29-12-16 17:56

Αρτεμησία δεν είναι πλανάρια.
Νηματοσκώληκες είναι Μάνο, τίποτα το τρομερό. Δεν χρειάζεται να ρίξεις φάρμακα. Κάνε τους αναρρόφηση με ένα σωληνάκι νερού, κάνε καλό καθαρισμό βυθού και αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα. Θα κάνουν τον κύκλο τους (ίσως κάποια στιγμή δεις κανά boom για 3-4 μέρες) αλλά έτσι όπως ήρθαν, έτσι θα σου φύγουν....

Artemisia 29-12-16 17:59


Μακάρι Γιώργο , του το εύχομαι .

Harris1 29-12-16 18:01

Και λεω εγω τωρα σιγουρα δεν ειναι μικρες ριζουλες;;;

manos3 29-12-16 18:04

Χεχε, δεν είναι ρίζες, κουνάνε :).

Γιώργος Κ 29-12-16 18:06

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303 ;)

Harris1 29-12-16 18:07

Αχαχαχα οκ
Μη τα κουνα το φιλτρο;

manos3 29-12-16 18:21

Με βάση αυτά που βλέπω στο άρθρο, κατά πάσα πιθανότητα είναι nematodes όπως είπε και ο Γιώργος (G_AQUA), αν και στο ενυδρείο φαίνονται κάπως διάφανα. Καθάρισμα λοιπόν και αλλαγές νερού.

Ευχαριστώ Γιώργο Κ για το άρθρο.

GN_AZ 29-12-16 19:33

γιατί θες να τα εξαφανίσεις ?
μόνο σαλιγκάρια έχεις μέσα ...

G_AQUA 29-12-16 19:38

Σίγουρα είναι νηματοσκώληκες παιδιά, δεν είναι κάτι άλλο. Κάποιοι είναι λευκοί, άλλοι ψιλοδιάφανοι. Ακακοι είναι πάντως. Αισθητικό είναι κυρίως το θέμα. Αν τους αφαιρέσεις έτσι όπως λέω Μάνο- με ένα σωληνάκι της αντλίας- τους στερήσεις το φαγητό και δεν αφήνεις σαπίσματα από φυτά κλπ, θα τους ξεφορτωθείς πολύ γρήγορα.

Κι αν μετά κάποια στιγμή ξαναδείς κανέναν, απλά βγάλτον...

manos3 29-12-16 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 987818)
γιατί θες να τα εξαφανίσεις ?

Για αισθητικούς λόγους αλλά και επειδή κάποια στιγμή θα μεταφέρω φυτά στο άλλο ενυδρείο μου (γαριδάδικο) και δεν θέλω να εμφανιστούν και εκεί.

---------------------------------------------------------------------------

Μιας και το ανέφερα παραπάνω, σε περίπτωση μεταφοράς φυτών, απολύμανση με υπερμαγγανικό κάλιο σκοτώνει τους νηματοσκώληκες?

Τάκης 29-12-16 23:03

Μάνο βάλε πανακουρ σε αυτό το ενυδρείου να τα ξεφορτωθείς

manos3 29-12-16 23:10

Πανακούρ λες, ε; Απολύμανση με υπερμαγγανικό κάλιο δε θα κάνει δουλειά;

Τάκης 29-12-16 23:28

Με υπερμαγγανικό κάλιο μπορείς να κάνεις μόνο τα φυτά και αυτά έξω από το ενυδρείο,
δεν θα απολυμάνεις όλο το ενυδρείο όμως,
τα σκουλήκια θα παραμείνουν,
ενω με το πανακουρ μέσα στο ενυδρείο δίνεις οριστική λύση,
μόνο να μην έχεις σαλιγκάρια zebra

manos3 29-12-16 23:40

Όχι, μόνο ramshorn έχω. Υπάρχει πιθανότητα να πάρω σε 10 μέρες ένα aquael shrimp set 20 (μεταχειρισμένο, για τον εξοπλισμό περισσότερο) και να το στήσω για γαρίδες. Αν το προχωρήσω θα χρησιμοποιήσω βυθό και φυτά από το μικρό ενυδρείο και λέω να τα απολυμάνω για να μη μπλέξω με φάρμακα.

Τάκης 29-12-16 23:41

Μάνο μη το φοβάσαι το πανακουρ,
2 φορές έχω βάλει και έχω γαρίδες μέσα, κανένα πρόβλημα

manos3 29-12-16 23:44

Το βρίσκω σε κτηνιατρείο, σε χάπι, σωστά;

Τάκης 29-12-16 23:48

Ναι Μάνο,
υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ στο φορουμ με τη δοσολογία

manos3 29-12-16 23:50

Ωραία, θα το δω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02461 seconds with 11 queries