Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   750λ κοινωνικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101500)

theofilos 09-10-18 22:26

750λ κοινωνικο
 
Χαιρετω, εχω ενα 750αρι που μετα απο αναγκαια αποχη απο το χομπυ ξαναγεμιζω. Το πλανο ειναι χαλαρο. Έδω και 5 μέρες περίπου το στρώνω με αμμωνία. Μόλις στρώσει θα ξεκινήσω το στοκάρισμα σε ψάρια και κάποια πολύ εύκολα φυτά (αυτά ίσως νωρίτερα). Το ενυδρείο θα ειναι low tech-maintenace και θελω να έχω ψαρια που δεν θα εχουν ειδικες απαιτησεις (π.χ. δισκοι ψηλη θερμοκρασια - συχνες αλλαγες νερου ή γαρίδες που είναι αρκετά ευαίσθητες).

Κάποια απο τα ψάρια που μου αρέσουν ώστε να βρούμε μια σωστή ψαροσύνθεση:

Κοπαδιάρικα: Tiger barb - Rasbora Galaxy - Odessa barb - Denison Barb

Μικρή κιχλίδα - Sunfish - Badis & Dario - Killifish (μιας και ειναι παρομοια σε συμπεριφορα κατηγορια)

Freshwater puffer (Tetraodon schoutedeni)

Εννοείται πως δεν θέλω όλα τα παραπάνω αλλά κάποια απο αυτές τις κατηγορίες ωστέ να ταιριάζουν. Για πείτε και καμμιά ιδέα για άλλα ψάρια που να είναι κάτι παρόμοιο.

Υ.Γ. υπάρχει μπόλι για Πάτρα;

WiSe 10-10-18 10:01

Καλημερα φιλε μου κ καλη αρχη να εχεις. Τα rasbora ειναι παρα πολυ μικρα για τα λιτρα σου κ μονο σε μεγαλο αριθμο θα μπορεσεις να εχεις ομορφο οπτικο αποτελεσμα.

Θα σου προτεινα καμια 20αρια Boesemani Rainbow Fish για πρωταγωνιστες κ απο κει κ περα αναλογα με το τι αλλα ψαρια θελεις μπορεις να δεις κ το aquascape ή τα φυτα που θελεις να βαλεις.

Μια ασφαλης επιλογη κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι ειρηνικα ψαρακια σε γενικες γραμμες.

theofilos 10-10-18 10:13

Θα ξεκινησω με τα κοπαδιαρικα πρωτα, εκει μαλλον παω για περιπου 10 τιγράκια και 10 odessa barb. Δεν μπορω να πω οτι τρελενομαι με τις μελανοταινιες.

VanAuberjim 12-10-18 13:26

Αν βαλει 100 rasbora θα φαίνονται, αν βάλει 20 σίγουρα δεν θα φαίνονται στα 750λ.
Αλήθεια, τα rasbora τι φως θέλουν για να φαίνεται έντονα το ωραίκόκκινο χρώμα τους; Προς το κόκκινο ή προς το μπλε; Είχα πάρει κάποια που φαίνονταν πολύ ωραία στο μαγαζί, ενώ στο σπίτι φαίνονταν αδιάφορα και θέλω να τονίσω το κόκκινο χρώμα τους.

evina 13-10-18 14:14

Odessa από μένα και δε θα το μετανιώσεις!! Tα rasbora galaxy τα αγαπώ αλλά αν θέλεις να τα βλέπεις, μόνο σε μεγάλο αριθμό και πάλι αν το ενυδρείο σου είναι σε μεγάλη από στάση από τον καναπέ (πχ) απλά θα βλέπεις κάποια γκρίζα ψαράκια...
Τα cherry barbs επίσης ταιριάζουν (αν και πιο μικρα)..

theofilos 15-10-18 12:35

Τελικά βρέθηκε μπόλι (θα μπεί απόψε), οπότε λογικά σε 2-3 μέρες θα πρεπει να εχουν μηδενίσει αμμωνία και νιτρώδη. Εφόσον επιβεβαιωθεί με μετρήσεις ότι έστρωσε μπαίνουν μέσα 10 τιγράκια και 3 SAE (έχει αρχίσει και αναπύσεται λίγη αλγη ήδη). Αναμένω παραγγελία 10 odessa barb και 10 corydoras panda και τελειωνω με τα κοπαδιαρικα. Μέχρι εδώ ήταν τα εύκολα τώρα πρέπει να βρώ τι θα βάλω ζευγάρια ή χαρέμι (και τι έρχεται στην Ελλάδα γενικά). Κάποια είδη killifish/badis/μικρή κιχλίδα με ενδιαφέρουν γενικά. Αν κάποιος έχει κάποια είδη που έρχονται Ελλάδα ή έχει αναπαραγωγές ας με ενημερώσει αν μπορεί.

odin79 15-10-18 13:24

καλη αρχη.. το δεκα ειναι μικρος αριθμος για κοπαδι imo. βαλε 20 η και παραπανω να δεις κοπαδιαστη συμπεριφορα!!

theofilos 15-10-18 13:31

Ευχαριστω. Θα το δω οταν θα μπουνε και τα Odessa που εχουν παρομοια συμπεριφορα, αν χρειαστώ να προσθεσω μερικα τιγρακια ακομα.

arion-p 19-10-18 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 1047798)
Αναμένω παραγγελία 10 odessa barb και 10 corydoras panda και τελειωνω με τα κοπαδιαρικα.

Επειδή ψάχνω κι εγώ, από που τα παρήγγειλες (τα odessa);

theofilos 19-10-18 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από arion-p (Μήνυμα 1047965)
Επειδή ψάχνω κι εγώ, από που τα παρήγγειλες (τα odessa);

Μολις εμφανιστουν διαθεσιμα θα μου τα φερουν. Δευτερα θα ξερω αν ειναι στην επομενη.

evina 21-10-18 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από arion-p (Μήνυμα 1047965)
Επειδή ψάχνω κι εγώ, από που τα παρήγγειλες (τα odessa);

Πριν μέρες είχε το μεγάλο πετ Σίτι στην λεωφ. Βουλιαγμένης κ το πετσουπερμαρκετ στην εθνική.. Πάρε τηλ όμως πριν πας

arion-p 22-10-18 18:59

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Πήρα στο petsupermarket αλλά δυστυχώς δεν έχουν. Το petcity της Βουλιαγμενης μου πέφτει μακριά.

Πέρασα από το Petcity της Πειραιώς το πρωί και είχε μερικά - είδα ένα αρσενικό και (μάλλον) 2-3 θηλυκά. (Μπορεί να είχε και άλλα μικρότερης ηλικίας και να μην τα αναγνώρισα γιατί τα είχε ανακατεμένα με άλλα είδη).

Θα κάνω σήμερα μετρήσεις να δω που βρίσκομαι και μάλλον και μια αλλαγή και θα τους πάρω τηλέφωνο ξανά αύριο να δω

Φίλε theofilos συγνώμη για την κατάληψη στο θέμα.

Mitsos 23-10-18 08:45

Αν θέλεις να δείξει πάντως άποψη μου στα τόσα λίτρα είναι ή πολλά πολλά ψάρια ή πολύ προσεγμένα φυτά Ή ποιο μεγάλα ψάρια

Φυσικά με φυτά είναι πολύ ποιο δύσκολο...

Στα 400lit εδώ και ένα χρόνο με μικρά αν και τα ψαράκια είναι αρκετά δεν έχω καταφέρει με φυτά κτλ να το φτιάξω με τρόπο που να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα...

Φιλικά,
Δ

theofilos 23-10-18 09:37

Εχω την αντιθετη αποψη σε αυτο το θεμα, θελω να χανονται τα ψαρια μεσα στα ξυλα/πετρες/φυτα και να ψαχνεις να τα βρεις :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries