Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μονόλιθος Μακεδών; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97161)

tasosk 21-05-17 10:57

Μονόλιθος Μακεδών;
 
Παιδιά καλημέρα,
Bρήκα κάτι πέτρες κήπου Μονόλιθος Μακεδών απο ένα μαγαζί με οικοδομικά.

Τις έχει δοκιμάσει κανείς; κάνουν για ενυδρείο ή θα μου δημιουργήσουν θέματα (ασβεστολιθικες);έχω φάει όλο το internet και δεν βρίσκω τίποτα.

απο αυτό το κατάστημα τις βρήκα:

http://toulas-oikodomika.gr/%CF%80%C...ithos-makedon/

kgf12345 21-05-17 11:23

για ασβεστολιθικες μου φαινονται οπτικα.
ισως να κανω λαθος,αλλα θα χειαστει δοκιμη με ακουαφορτε για να εισαι σιγουρος...

tasosk 21-05-17 11:32

λες να με αφήσουν να ρίξω αν πάω;

kgf12345 21-05-17 11:34

γιατι να μη σε αφησουν?πιασε ενα μικρο κομματι και δοκιμασε.
δεν θα τις ξεπλυνεις ολες με ακουφορτε:D

tasosk 21-05-17 11:42

Σωστός!
Εντωμεταξύ ψάχνω για μαγαζιά με πέτρες στην Αθήνα και δεν βρίσκω τίποτα που να κάνει για ενυδρείο πήρα και στον Ερμή τηλέφωνο που από ότι έχω δει τον προτιμούν οι περισσότεροι και μου λέει πως όλες που έχει διαθέσιμες είναι ασβεστολιθικές τι γκαντεμιά είναι αυτή; με κόβω να πέρνω lava rock αν και δεν μου αρέσει καθόλου για aquascape :-?

nazgul 21-05-17 11:46

Τι ψαρια θελεις να βαλεις?

tasosk 21-05-17 11:55

δεν θα βάλω ψάρια ... γαριδάδικο θα είναι προς το παρόν...στο μέλλον μπορεί να βάλω κάνα κοπαδόψαρο τύπου tetra μιας και το ενυδρείο είναι μόνο 70L

nazgul 21-05-17 19:23

Καλο θα ειναι βγεις βολτα με το ακουαφορτε στο χερι τοτε ;)

xristos 21-05-17 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosk (Μήνυμα 1010271)
Σωστός!
Εντωμεταξύ ψάχνω για μαγαζιά με πέτρες στην Αθήνα και δεν βρίσκω τίποτα που να κάνει για ενυδρείο

εδώ δες

http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%C...E%BC%CE%B1.php

Τάκης 22-05-17 07:15

Να έχεις υπόψη σου πως το τεστ με το ακουα-φορτε δεν είναι απόλυτο ότι δεν θα είναι ασβεστολιθικές. Αυτό το τεστ μα δείχνει με σιγουριά πως είναι ασβεστολιθικές, όχι ότι δεν είναι.
Για αυτό είναι καλύτερα να πάρεις μόνο μία πέτρα, αν δεν αφρίσει, την αφήνεις σε ενα κουβά με νερό και μετράς πριν και μετά από καμια 10αρια ημέρες, αν δεν έχει αυξηθεί η GH, το πιθανότερο είναι να μην είναι

Diskus fan 22-05-17 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosk (Μήνυμα 1010273)
δεν θα βάλω ψάρια ... γαριδάδικο θα είναι προς το παρόν...στο μέλλον μπορεί να βάλω κάνα κοπαδόψαρο τύπου tetra μιας και το ενυδρείο είναι μόνο 70L

Για τις γαρίδες καλό είναι... τα τέτρα για το ενυδρείο αυτό, καλό θα είναι να ΜΗΝ τα σκέφτεσαι.- ;)

tasosk 23-05-17 05:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1010389)
Να έχεις υπόψη σου πως το τεστ με το ακουα-φορτε δεν είναι απόλυτο ότι δεν θα είναι ασβεστολιθικές. Αυτό το τεστ μα δείχνει με σιγουριά πως είναι ασβεστολιθικές, όχι ότι δεν είναι.
Για αυτό είναι καλύτερα να πάρεις μόνο μία πέτρα, αν δεν αφρίσει, την αφήνεις σε ενα κουβά με νερό και μετράς πριν και μετά από καμια 10αρια ημέρες, αν δεν έχει αυξηθεί η GH, το πιθανότερο είναι να μην είναι

Κύριε Τάκη έχω διαβάσει στο internet ότι ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να να σπάσω την πέτρα και να δοκιμάσω ακουαφόρτε στο εσωτερικό της ισχύει κάτι τέτοιο;Το λέω επειδή το κατάστημα που τις βρήκα πέφτει σχετικά μακριά οποτε δεν αξίζει να πάω και να πάρω μόνο μια πετρά

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1010501)
Για τις γαρίδες καλό είναι... τα τέτρα για το ενυδρείο αυτό, καλό θα είναι να ΜΗΝ τα σκέφτεσαι.- ;)

Το ενυδρείο τελικά θα είναι 60μ*40π*30υ (απο κάτι κομμάτια γυαλιού που βρήκα στην αποθήκη 6mm) οποτε ναι σίγουρα δεν θα βάλω ψάρια τελικά...θα του κάνω ένα καλό aquascape και γαριδούλες για ομορφιά στο υπνοδωμάτιο.
Όταν το τελειώσω θα προσπαθήσω να του κάνω μία μικρή παρουσίαση στο φόρουμ αν και έχω μόνο την κάμερα του κινητού 3MP

Λογικά θα πάω στο κατάστημα την Παρασκευή να τις τεστάρω και θα ενημερώσω!

Τάκης 23-05-17 15:03

Τάσο, δυστυχώς το ακουαφόρτε σου δείχνει ότι είναι ασβεστολιθική, όπου και να το ρίξεις, από μέσα ή από έξω,
δεν σου δείχνει όμως ότι δεν είναι :(

tasosk 28-05-17 11:15

Παιδιά πήγα την παρασκευή και τις τέσταρα με ακουαφόρτε, τελικά δυστυχώς είναι ασβεστολιθικές

kostascb 28-05-17 11:48

Το τεστ με το ακουαφόρτε το έχω ξανακούσει αλλά δεν έχω βρει κάπου το πως ακριβώς γίνεται. Αν δεν σας κάνει κόπο μπορεί να το επαναλάβει κάποιος;

kgf12345 28-05-17 18:59

ριχνεις πανω στην πετρα ακουαφορτε.
αυτο:D
αν εχει χωματα κλπ την καθαριζεις,η τη σπας και το δοκιμαζεις στο καθαρο σημειο της.
(γιατι το χωμα και η σκονη θα αφρισει ετσι κιαλλιως με το ακουαφορτε.)

αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικη.
αν δεν αφρισει,τη βαζεις σε κουβα με νερο για λιγες μερες και κανεις μετρησεις για να δεις αν ανεβαινουν οι σκληροτητες.
αν δεν ανεβαινουν,τις βαζεις στο ενυδρειο αφου τις καθαρισεις καλα,με βρασιμο κλπ.
αν αφρισουν τις πετας.
(εκτος αν εχεις ενυδρειο με αφρικανικα η αλλα ψαρια σκληρου νερου.)

kostascb 28-05-17 20:05

Τόσο απλό :) ευχαριστώ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01770 seconds with 11 queries