Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευή νέου ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81270)

st@vros 29-07-14 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849162)
Αφου στο ειπα πιο πανω για κοντρες,δεν προσεχεις:p

μου είχες πει αυτό
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos
Οποσδηποτε κοντρα επανω.Εγω προτεινω περιμετρικη κολληση,αλλα υπαρχει και η αντιθετη αποψη.Οποτε κολλα οπως θελεις εσυ,μεχρι να καταληξουμε εμεις

και σε ακολουθησα αφου θα μπουν κοντρες πανω-κατω.τι προτεινεις να το αφησω καλυτερα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849164)
Κατσε γιατι μπερδευτικα.

Θα βαλεις?

Και γιατι δεν τις εβαλες πριν?που ηταν και πιο ευκολο?

Αν θα βαλεις δεν εχεις κανενα προβλημα

θα τις βαλω εγω γιατι ο τζαμας δεν καταλαβαινε...

Τάκης 29-07-14 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από st@vros (Μήνυμα 849163)
λες να μην κρατησει ουτε με τις κοντρες δλδ;

Οχι βρε, και βέβαια θα κρατήσει, μη το φοβάσαι

st@vros 29-07-14 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 849168)
Οχι βρε, και βέβαια θα κρατήσει, μη το φοβάσαι

δλδ το λεγατε μονο αν δεν εβαζα κοντρες...εχω αγχωθει λεμε :confused:

kixlidatos 29-07-14 16:11

Περιμετρικα το κολλησε? η πανω στο γυαλι?

Επαναλαμβανω,αφου θα βαλεις κοντρες πανω κατω δεν εχεις κανενα προβλημα.Απλα θα δυσκολευτει πιο πολυ τωρα που ειναι κολλημενι το ενυδρειο ,αλλα θα τα καταφερει

Τάκης 29-07-14 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 849168)
Οχι βρε, και βέβαια θα κρατήσει, μη το φοβάσαι

Με τις κόντρες εννοώ ε, όσο και αν δεν μου αρέσουν μόνο καλό κάνουν στη στατικότητα

kixlidatos 29-07-14 16:12

Ηρεμησε ολα γινονται ,μην αγχωνεσαι:D:D

st@vros 29-07-14 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849170)
Περιμετρικα το κολλησε? η πανω στο γυαλι?

Επαναλαμβανω,αφου θα βαλεις κοντρες πανω κατω δεν εχεις κανενα προβλημα.Απλα θα δυσκολευτει πιο πολυ τωρα που ειναι κολλημενι το ενυδρειο ,αλλα θα τα καταφερει

τα δυο μεγαλα τα κολλησε στο πλαι και τα δυο πλευρικα τα κολλησε πανω στον πατο.Ειχα δει αυτο το βιντεο και ειδα οτι τις κολλησε μετα.Αυτον θα ακολουθησω στον τροπο.

kixlidatos 29-07-14 16:32

Η επανω κοντρες ειναι σχετικα ευκολες,το προβλημα εινα στις κατω,και οπως δειχνει το βιντεακι,θα δεις οτι τις κατω τις κολλησε μαζι με το γυαλι της βασης,οταν ακομα η σιλικονι ειναι υγρη,και ολα οταν στεγνωσουν,γινονται ενα σωμα.Γιατι τωρα που θα βαλεις τις κατω,θα ειναι ενα απλο δευτερο στρωμα,και οχι ενα ενιαιο διπλο γυαλι.

Επαναλαβανω δεν εχεις κανενα προβλημα.και ετσι οπως ειναι

Ευτυχως παντος που κολλησες εστω και τα 2 μεγαλα περιμετρικα,γιατι εχεις την πρωτη κοντρα,

st@vros 29-07-14 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849174)
Η επανω κοντρες ειναι σχετικα ευκολες,το προβλημα εινα στις κατω,και οπως δειχνει το βιντεακι,θα δεις οτι τις κατω τις κολλησε μαζι με το γυαλι της βασης,οταν ακομα η σιλικονι ειναι υγρη,και ολα οταν στεγνωσουν,γινονται ενα σωμα.Γιατι τωρα που θα βαλεις τις κατω,θα ειναι ενα απλο δευτερο στρωμα,και οχι ενα ενιαιο διπλο γυαλι.

Επαναλαβανω δεν εχεις κανενα προβλημα.και ετσι οπως ειναι

Ευτυχως παντος που κολλησες εστω και τα 2 μεγαλα περιμετρικα,γιατι εχεις την πρωτη κοντρα,

κατάλαβα,τωρα αυτο δεν διορθωνεται δλδ;Ειτε βαλω ειτε δεν βαλω ξκατω κοντρες δλδ θα ειναι το ιδιο;
Να πω εδω πως και οι κοντρες θα ειναι 10mm

kixlidatos 29-07-14 16:56

Σε σωζει που κολλησες περιμετρικα τα μεγαλα γυαλια.(που εισαι Nazgul:D)

Σου λεω τι θα εκανα εγω σε αυτην την φαση που εισαι,και με αυτα τα δεδομενα που εχουμε.

Κατω δεν θα εβαζα πλεον,γιατι δεν εχει την αρχηκη του αξια πλεον,απλα θα εκοβα 2 κομματια στο εσωτερικο φαρδος του ενυδρειου,και θα τα κολλουσα στα πλαινα γυλια και στα μπροστινα,αλλα καθετα(οι 10ποντοι ορθιοι)Ελπιζω να με καταλαβες:DΑφου θα βαλεις και αλουμινιο,δεν θα φενονται

Και επανω αυτο που ειδαμε στο βιντεακι

st@vros 29-07-14 17:08

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849179)
Σε σωζει που κολλησες περιμετρικα τα μεγαλα γυαλια.(που εισαι Nazgul:D)

Σου λεω τι θα εκανα εγω σε αυτην την φαση που εισαι,και με αυτα τα δεδομενα που εχουμε.

Κατω δεν θα εβαζα πλεον,γιατι δεν εχει την αρχηκη του αξια πλεον,απλα θα εκοβα 2 κομματια στο εσωτερικο φαρδος του ενυδρειου,και θα τα κολλουσα στα πλαινα γυλια και στα μπροστινα,αλλα καθετα(οι 10ποντοι ορθιοι)Ελπιζω να με καταλαβες:DΑφου θα βαλεις και αλουμινιο,δεν θα φενονται

Και επανω αυτο που ειδαμε στο βιντεακι

δλδ στα πλευρικά έκει που εχω στην φωτο με γκρι;
Κι εκει ομως θα υπαρχει η σιλικονη που δεν θα το κανει ενα τζαμι,για να ειμαι ειλικρινης σε εχασα λιγο :p

Τάκης 29-07-14 17:23

Προσωπική μου άποψη
Κόντρες επάνω όπως είδες στο βιντεο που έβαλε ο φίλος kixlidatos , και γωνιές αλουμινίου 2,5αρες σε όλες τις ακμές, καλά κολλημένες όμως, με κορδόνι η σιλικόνη και όχι τσιμπήματα, και δεν θα έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα.
Επίσης για το βάψιμο των αλουμινιογωνιών, βρήκα μαύρο χρώμα στο Leroy της Hammerite που βάφεις χωρίς αστάρι πάνω στο αλουμίνιο, 14-15 Ευρώ αν δεν κάνω λάθος κάνει. Εβαψα τις αλουμινογωνιές στο ξύλινο με αυτό, και στεγνώνει και πολύ γρήγορα, όχι όπως οι γνωστές λαδομπογιές. Τις αλουμινογωνιές δεν θα τις βάψεις απο μέσα, δεν υπάρχει λόγος.
Επίσης αν πρόσεξες στο βιντεο, είχε βάλει και ο τύπος γωνιες αλουμινιου

kixlidatos 29-07-14 17:25

Εχεις δικιο,μπερδεψαμε λιγο τα μπουτια μας:D

Αν η παλαμη σου ηταν 10*45 η μια μουντζα σου να ακουμπα στο ενα πλευρικο γυαλι στον πατο,και η αλλη μουντζα στο απεναντι πλευρικο γυαλι στον πατο:D με μπολικη σιλικονι

Ουυυυυυφφφφφφ ελπιζω να στο εδωσα σωστα τωρα:Dαλλα κανε αλλο σχεδιο για να παρεις και το οκ:rolleyes:

st@vros 29-07-14 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849184)
Εχεις δικιο,μπερδεψαμε λιγο τα μπουτια μας:D

Αν η παλαμη σου ηταν 10*45 η μια μουντζα σου να ακουμπα στο ενα πλευρικο γυαλι στον πατο,και η αλλη μουντζα στο απεναντι πλευρικο γυαλι στον πατο:D με μπολικη σιλικονι

Ουυυυυυφφφφφφ ελπιζω να στο εδωσα σωστα τωρα:Dαλλα κανε αλλο σχεδιο για να παρεις και το οκ:rolleyes:

μπααα τωρα με εκαψες τελειως,δεν κανεις εσυ κανενα σχεδιο καλυτερα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 849183)
Προσωπική μου άποψη
Κόντρες επάνω όπως είδες στο βιντεο που έβαλε ο φίλος kixlidatos , και γωνιές αλουμινίου 2,5αρες σε όλες τις ακμές, καλά κολλημένες όμως, με κορδόνι η σιλικόνη και όχι τσιμπήματα, και δεν θα έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα.
Επίσης για το βάψιμο των αλουμινιογωνιών, βρήκα μαύρο χρώμα στο Leroy της Hammerite που βάφεις χωρίς αστάρι πάνω στο αλουμίνιο, 14-15 Ευρώ αν δεν κάνω λάθος κάνει. Εβαψα τις αλουμινογωνιές στο ξύλινο με αυτό, και στεγνώνει και πολύ γρήγορα, όχι όπως οι γνωστές λαδομπογιές. Τις αλουμινογωνιές δεν θα τις βάψεις απο μέσα, δεν υπάρχει λόγος.
Επίσης αν πρόσεξες στο βιντεο, είχε βάλει και ο τύπος γωνιες αλουμινιου

για τις γωνιες κλειδωσε θα μπουν ετσι κι αλλιως...απλα αν ειναι 14-15 το χρωμα νομιζω συμφερουν οι ετοιμες του μετρου απο τα leroy

Τάκης 29-07-14 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από st@vros (Μήνυμα 849189)
για τις γωνιες κλειδωσε θα μπουν ετσι κι αλλιως...απλα αν ειναι 14-15 το χρωμα νομιζω συμφερουν οι ετοιμες του μετρου απο τα leroy

Απο το Leroy θα τις πληρώσεις ο κούκος αηδόνι, είναι πανάκριβες, γιατί είναι ανοδιωμένα, σου είχα δώσει μια διεύθυνση στο Κερατσίνι με 3-4 Ευρώ ή 5μετρη, με 2 5μετρες έκανες τη δουλειά σου. Και στο Leroy δεν έχει βαμμένες

kixlidatos 29-07-14 18:05

1 Συνημμένο(α)
Και αυτο που λεει ο Τακις μπορεις να κανεις,αφου ουτος η αλλως θα τις εβαζες,απλα τωρα θελει παντου

Εγω αυτο εννοουσα:D

Φαντασου το γαλαζιο γυαλι 10*45 δηλ εσωτερικη διαστασ (το φαρδος)

kixlidatos 29-07-14 18:07

Εχει και η Εμποροχαλκο,στην σπυρου πατση αλουμινογωνιες

st@vros 29-07-14 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849202)
Και αυτο που λεει ο Τακις μπορεις να κανεις,αφου ουτος η αλλως θα τις εβαζες,απλα τωρα θελει παντου

Εγω αυτο εννοουσα:D

Φαντασου το γαλαζιο γυαλι 10*45 δηλ εσωτερικη διαστασ (το φαρδος)

ααα,ωραία συνεννοηθήκαμε.Πρεπει να πατάει και στον πάτο ή μονο να ενωσει τα τρια τζαμια,τα δυο μεγαλα με το ενα πλευρικο δλδ...

kixlidatos 29-07-14 18:26

Yesssssssssss:D:DΟπου παει γιατι θα σε εμποδιζει η ξερη σιλικονι,απλα να βαλεις μπολικη σιλικονι

st@vros 29-07-14 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849210)
Yesssssssssss:D:DΟπου παει γιατι θα σε εμποδιζει η ξερη σιλικονι,απλα να βαλεις μπολικη σιλικονι

ωραια σε ευχαριστω πολυ,κι εσενα Τακη,για τις χρησιμες συμβουλες σας και τον χρονο που μου διαθεσατε...:-)

kixlidatos 29-07-14 18:41

Καλη επιτυχια,περιμενουμε νεα:)

Τάκης 30-07-14 00:11

Καλή επιτυχία ;)

st@vros 30-07-14 14:19

Σήμερα πήρα τις κόντρες και ο τζαμάς μου είπε στις κάτω να τις βάλω κανονικά αλλά πριν να καθαρίσω την ξερή σιλικόνη,ισχύει;

kixlidatos 30-07-14 14:27

Πλεον σιλικονες δεν αγγιζεις,οτι και να κανεις ,πανω σε αυτες θα δουλεψεις.Μην βαλεις κατω,πλεον δεν θα ειναι οπως θα επρεπε να ηταν.Απλα κανε αν θελεις αυτο που σου ειπα με τις μουντζες:D

Αφου θα βαλεις γωνιες.

st@vros 30-07-14 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849358)
Πλεον σιλικονες δεν αγγιζεις,οτι και να κανεις ,πανω σε αυτες θα δουλεψεις.Μην βαλεις κατω,πλεον δεν θα ειναι οπως θα επρεπε να ηταν.Απλα κανε αν θελεις αυτο που σου ειπα με τις μουντζες:D

Αφου θα βαλεις γωνιες.

Γωνιές θα βάλω,το θέμα είναι ότι μου τα έκοψε στις διαστάσεις που βγαίνουν οι κόντρες πάνω κάτω...δεν μπορώ δλδ τώρα να κάνω αυτό με τις μούντζες...

kixlidatos 30-07-14 15:08

Παντος οτι και να κανεις,μην πειραξεις τις σιλικονες.Γιατι η σιλικονι ,πανω σε σιλικονι δεν κολλαει.Αν πας να τις κοψεις τα περισευματα,θα αδυνατισεις ολη την κατασκευη,οποτε,η δεν θα βαλεις,η αν θελεις να βαλεις,θα πας στον τζαμα να σου μικραινει αρκετα,τις κοντρες ,τοσο οσο να ειναι ανετες,και τα κενα θα τα γεμισεις με σιλικονες

st@vros 30-07-14 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849370)
Παντος οτι και να κανεις,μην πειραξεις τις σιλικονες.Γιατι η σιλικονι ,πανω σε σιλικονι δεν κολλαει.Αν πας να τις κοψεις τα περισευματα,θα αδυνατισεις ολη την κατασκευη,οποτε,η δεν θα βαλεις,η αν θελεις να βαλεις,θα πας στον τζαμα να σου μικραινει αρκετα,τις κοντρες ,τοσο οσο να ειναι ανετες,και τα κενα θα τα γεμισεις με σιλικονες

μπααα,θα πάω να μου τις κόψει ώστε να κάνω αυτό που είπες στο κάτω μέρος και στο πάνω κανονικά.

kixlidatos 30-07-14 15:45

Ολη η προσοχησου να ειναι στις επανω κοντρες,αυτες τραβανε το μεγαλο ζορι.

st@vros 30-07-14 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 849380)
Ολη η προσοχησου να ειναι στις επανω κοντρες,αυτες τραβανε το μεγαλο ζορι.

σοβαρα ε;νομίζω πως μπαίνουν σχετικά εύκολα τι να πω...
κάτι ακόμα στις κολλήσεις του τζαμά βλέπω κάποια κενά στην σιλικόνη να ανησυχώ;θα σας βάλω φώτο σε λίγο,γενικά νομίζω πως τελικά κι εγώ να το κολλούσα την ίδια δουλειά θα κάναμε...

edit:τώρα που το είδα καλύτερα δεν το έχει γεμίσει όλο το τζάμι και θα πρέπει να προσθέσω εγώ την σιλικόνη,αυτό με ψιλοβολεύει (?) επειδή οι κάτω κόντρες που δοκίμασα ακουμπάνε πάνω στο τζάμι καλά...

kixlidatos 30-07-14 15:56

Οπα,οπα τι κενα,δεν ειναι συνεχομενη η σιλικονι?Εχει δηλ. διακοπες απο το πιστολακι?

Αν ναι γεμισετο το μισο τωρα,εισαι σιγουρος οτι στο μισο δεν εχει καμια διαρροη,και στο υπολοιπο βλεπουμε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02540 seconds with 11 queries