Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   πρόβλημα φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37200)

maria1983 24-01-10 11:21

πρόβλημα φίλτρου
 
Καλημέρα!
Όπως λέει και ο τίτλος έχω πρόβλημα με το φίλτρο μου, eheim 2217. Το φίλτρο λειτουργεί κανα δυο βδομάδες με βιολογικό υλικό (μάλλον wannabe βιολογικό υλικό, τώρα στρώνεται). Ο θόρυβος λοιπόν που κάνει το φίλτρο είναι από αρκετός (σύμφωνα με τη δική μου άποψη) ως υπερβολικός (η άποψη του φίλου μου, ο οποίος χθες το βράδυ το έβγαλε απ τη πρίζα για να κοιμηθεί, παρόλο που το ενυδρείο είναι στο σαλόνι). Ο θόρυβος δεν προερχόταν από αέρα, το χαμε κουνήσει. Το άνοιξε λοιπόν σήμερα το πρωί και το πρόβλημα βρίσκεται στην προπέλα: Το αξονάκι στο οποίο στηρίζεται ο μαγνήτης έχει σπάσει από τη κάτω μεριά κι ο μαγνήτης κατεβαίνει δημιουργώντας αστάθεια στην προπέλα. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Γνωρίζετε κάποιο είδος κόλλας που να μην είναι τοξική για ενυδρείο και παράλληλα αρκετά ανθεκτική ώστε να τη χρησιμοποιήσουμε για να το κολλήσουμε; Δε θέλω ρε γαμώτο να το στείλω πίσω, μέχρι να πάει Γερμανία και να γυρίσει θα χω γεννήσει (έχω και το εσωτερικό βέβαια) και από την άλλη την προπέλα ως ανταλλακτικό τη βρίσκω 22 Ε στο φθηνότερο online και μου φαίνονται πολλά να τα δώσω κερατιάτικα!

harris samos 24-01-10 12:24

στειλε μαιλ σε αυτον που το πηρες θα στο αντικαταστησει σιγουρα

maria1983 24-01-10 12:34

ΟΚ! Στέλνω τώρα! Μακάρι να μην τραβήξει πολύ η ιστορία...Σ ευχαριστώ!

Κλεόβουλος 24-01-10 12:55

Δεν χρειάζεται να αντικαταστήσεις την προπέλα αφού το αξονάκι μόνο έχει σπάσει.Αξονάκι θα βρεις στα μαγαζιά:)

bokostas 24-01-10 13:17

Yπάρχει στα μαγαζιά το αξονάκι της EHEIM μόνο του με κόστος 4-9 ευρώ, ανάλογα με το μοντέλο Μαρία.

maria1983 24-01-10 13:17

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 408786)
Δεν χρειάζεται να αντικαταστήσεις την προπέλα αφού το αξονάκι μόνο έχει σπάσει.Αξονάκι θα βρεις στα μαγαζιά:)

Δυστυχώς δεν είναι το αξονάκι αυτό που έχει σπάσει. Είναι το εξωτερικό περίβλημα, το οποίο σύμφωνα με καταλόγους εξαρτημάτων της eheim που βρήκα στο internet, δεν πάει μόνο του...:(

Στη δεύτερη φωτό φαίνεται(όσο φαίνεται) η διαδρομή που διανύει ο μαγνήτης και δημιουργεί αστάθεια στην προπέλα και κατ επέκταση ανυπόφορο θόρυβο.

Κλεόβουλος 24-01-10 13:33

:( τότε δυστυχώς ότι είπε και ο Χάρης

water_turtle_lover 24-01-10 14:20

ειναι φυσιολογικο ομως να κανει εναν μακροσυρτο θορυβο ολη την ωρα?...γιατι κι εμενα το ιδιο κανει και το φιλτρο ειναι ολοκαινουριο!!Δεν με ενοχλει βεβαια εμενα,αλλα φοβαμαι μηπως ενοχλησει την χελωνα..

maria1983 24-01-10 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 408808)
ειναι φυσιολογικο ομως να κανει εναν μακροσυρτο θορυβο ολη την ωρα?...γιατι κι εμενα το ιδιο κανει και το φιλτρο ειναι ολοκαινουριο!!Δεν με ενοχλει βεβαια εμενα,αλλα φοβαμαι μηπως ενοχλησει την χελωνα..

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει άλλο φίλτρο για να συγκρίνω! Αυτός είναι κι ο λόγος που αργήσαμε να το ανοίξουμε, λέγαμε μήπως έτσι κάνουν τα φίλτρα. Τελικά όμως δεν κάνουν έτσι! Αν θες κούνα το λίγο σε πρώτη φάση μήπως σου χει κρατήσει αέρα μέσα γιατί στην αρχή όλα κρατάνε.

Σχετικά με το δικό μου θέμα, επικοινωνήσαμε με το κατάστημα (εκ Θεσσαλονίκης) και ο άνθρωπος ήταν εξαιρετικός, θα του στείλουμε την προπέλα και θα μας στείλει κατευθείαν άλλη! Κατενθουσιάστηκα! :smt041:smt041:smt041

water_turtle_lover 26-01-10 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 408846)
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει άλλο φίλτρο για να συγκρίνω! Αυτός είναι κι ο λόγος που αργήσαμε να το ανοίξουμε, λέγαμε μήπως έτσι κάνουν τα φίλτρα. Τελικά όμως δεν κάνουν έτσι! Αν θες κούνα το λίγο σε πρώτη φάση μήπως σου χει κρατήσει αέρα μέσα γιατί στην αρχή όλα κρατάνε.

Σχετικά με το δικό μου θέμα, επικοινωνήσαμε με το κατάστημα (εκ Θεσσαλονίκης) και ο άνθρωπος ήταν εξαιρετικός, θα του στείλουμε την προπέλα και θα μας στείλει κατευθείαν άλλη! Κατενθουσιάστηκα! :smt041:smt041:smt041

;) Μπραβο!!! Τι εννοεις ομως με το <να το κουνησω>?

potami 26-01-10 18:05

κανονικα δεν πρεπει να ακουγεται τιποτε

πρεπει να το πατε σε ενα μεγαλο εξειδικευμενο καταστημα να σας δωσει το ανταλλακτικο που χαλασε

Alex_Salonica 26-01-10 18:06

εγγύηση δεν έχει; καινούριο το πήρες;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries