Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13864)

binational 24-10-06 22:16

Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα
 
Αύριο θα μου φέρουν το καινούριο μου 180-λιτρό ενυδρείο … :smt041

Το παλιό (3 μηνών) 80 λίτρα πάει για πούλημα …




Μπορείτε να με βοηθήσετε να οργανώσω την μεταφορά του παλιού στο νέο?

(ως «νεοσύλλεκτος» στο σπορ έχω πελαγώσει):confused:

Υπόψη ότι το ένα θα μπει στην θέση του αλλού πάνω σ’ ένα ντουλαπάκι ύψους 50 πόντων.

klaz 24-10-06 22:25

το πιο βασικο απο ολα ειναι το στρωμενο φιλτρο του παλιου,που θα παει στο νεο....βγαζεις το φιλτρο,το βαζεις να δουλευει σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου,κανεις ολες τις αλλαγες απο τη μια γυαλα στην αλλη,και μολις βαλεις νερο(μαζι με αντιχλωριο)βαζεις καιοτο φιλτρο σου να δουλευει,και τελευταια τα ψαρια...απλο...εεε????:p

binational 24-10-06 22:39

Τα ψάρια πόση ώρα μπορώ να τα’ χω στον Κούβα …

Εάν τα βάλω όλα σ’ έναν κουβά (αυτόν με το φίλτρο εννοείται) μαζί θα είναι πρόβλημα?

Αν δεν μπορώ να τα βάλω πόση ώρα αντέχουν χωρίς φίλτρο?

Liolios 24-10-06 22:44

Για να βάλεις όλα τα ψάρια μαζί στον ίδιο κουβά που θα δουλεύει και το φίλτρο σου, θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλος και να μην είναι δυνατή η ροή του νερού, γιατί αλλιώς θα στα σήκωσει όλα!

Εγώ στις προηγούμενες μετακομίσεις ψαριών, λόγω καινούργιων ενυδρείων τα είχα αφήσει μέσα σε κουβάδες, χωρίς να τα συνωστίσω για περίπου 5 ώρες, χωρίς προβλήματα. Φυσικά υπάρχει και η λύση της αεραντλίας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

KOKORAS 25-10-06 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από binational
...
Υπόψη ότι το ένα θα μπει στην θέση του αλλού πάνω σ’ ένα ντουλαπάκι ύψους 50 πόντων.

θα αντέξει τα παραπάνω κιλά βάρος?

PascM 25-10-06 00:38

Ελίζω το έπιπλο όντως να αντέχει το βάρος! Όσο για την μεταφορά μην ανχώνεσε! Μια χαρά θα τα καταφέρουμε!

memy 25-10-06 08:38

Διαφωνώ κάθετα με το έπιπλο. Στη θέση σου θα έπαιρνα το έπιπλο του συγκεκριμένου ενυδρείου. Καταρχήν 50 εκ. είναι πολύ κοντό! Θα σκύβεις για να βλέπεις τα ψαράκια σου; Επίσης είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα με το βάρος. Μάλλον, είναι σίγουρο ότι θα έχεις πρόβλημα με το βάρος! Ξανασκέψου το!

Liolios 25-10-06 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από memy
Διαφωνώ κάθετα με το έπιπλο. Στη θέση σου θα έπαιρνα το έπιπλο του συγκεκριμένου ενυδρείου. Καταρχήν 50 εκ. είναι πολύ κοντό! Θα σκύβεις για να βλέπεις τα ψαράκια σου; Επίσης είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα με το βάρος. Μάλλον, είναι σίγουρο ότι θα έχεις πρόβλημα με το βάρος! Ξανασκέψου το!

Έδω θα διαφωνήσω εν μέρει. Μπορεί το επίπλο που σηκώνει τώρα το 80άρι να έχει τις προδιαγραφές και για μεγαλύτερο ενυδρείο. Μια φωτό και μια περιγραφή του επίπλου (από τι υλικό είναι φτιαγμένο, αν έχει εσωτερικά δοκάρια, κλπ), θα βοηθούσε πολύ στο να πούμε πιο εμπεριστατωμένα τη γνώμη μας.

CASPER 25-10-06 10:19

Κατ'αρχήν καλορίζικο.

Κι εγώ συμφωνώ ότι το έπιπλο είναι κοντό. Αλλά βέβαια αυτό είναι και θέμα γούστου.
Να σιγουρευτείς οπωσδήποτε ότι αντέχει το βάρος το νέου ενυδρείου. Και αυτό ΔΕΝ είναι θέμα γούστου !;)

Θα σε βοηθούσε να σου ... αριθμίσω τα βήματα ώστε να πελαγώσεις λιγότερο την ώρα της μεταφοράς???
Λοιπόν...
1. Αποσυνδέεις το φίλτρο και το βάζεις σε έναν κουβά (όπως είπε και ο klaz) με νερό από το ενυδρείο σου
2. Βγάζεις τα ψαράκια σε άλλον κουβά, πάλι με νερό του ενυδρείου σου. Και αν μπορείς να έχεις τον κουβά κοντά σε καλοριφέρ για να μην παγώσει το νερό πολύ, ακόμα καλύτερα.
Καλό είναι να μην είναι στριμωγμένα πολλά ψαράκια σε έναν κουβά, για να μην στρεσάρονται.
(Κατά τη γνώμη μου, γέμισε αν μπορείς και άλλον ένα κουβά μόνο με νερό από το ενυδρείο σου, όστε να μπει στο καινούρια και μία ποσότητα από ήδη στρωμένο νερό).
3. Αδειάζεις το ενυδρείο από νερό, χαλίκι, θερμοστάτες και ότι άλλο μπλιμπλίκι έχεις μέσα.
4. Αντικαθιστάς το παλιό ενυδρείο με το καινούριο, στο έπιπλο
5. Συνδέεις το φίλτρο σου (χωρίς να το βάλεις ακόμα στην πρίζα)
6. Βάζεις το χαλίκι στο καινούριο
7. Βάζεις νερό από τη βρύση (με αντιχλώριο) και το νερό του τρίτου κουβά και υπολόγισε ότι θα μπεί και το νερό που έχει ο κουβάς με τα ψαράκια.
Αν γίνεται το νερό που θα μπεί να μην είναι παγωμένο, αλλά σε θερμοκρασία κοντά σε αυτήν που πρέπει να έχει το ενυδρείο, ακόμα καλύτερα
8. Βάζεις τον θερμοστάτη στο ενυδρείο και τον βάζεις και στην πρίζα
9. Βαζεις το φίλτρο στην πρίζα και σιγουρεύεσαι ότι δουλεύει κανονικά
10. Βάζεις τα ψαράκια μέσα, με καλή προσαρμογή (όπως ακριβώς τα βάζεις δηλαδή όταν τα πρωτοπάρεις από μαγαζί), πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις ήδη προμηθευτεί μερικά σακουλάκια.
11. Βάζεις το νερό από τον κουβά που είχε τα ψαράκια στο ενυδρείο.
12. Φτιάχνεις ένα καφεδάκι και κάθεσαι βολικά-βολικά σε μια καρέκλα απέναντι από το ενυδρείο και το χαζεεεεεεεύεις !!:)

Επειδή κατά την άποψη πολλών στον κύκλο μου, συγκαταλέγομαι στην κατηγορία ανθρώπων που τους ονομάζουμε "ψείρας" :rolleyes::rolleyes::) , αν κάποιος θεωρεί ότι παραείμαι υπερβολική σε κάτι, ή αν έχω ξεχάει κάτι, ας επέμβει.
Το θέμα μου είναι να τον διευκολύνω τον άνθρωπο. Οχι να τον πήξω χειρώτερα !!!:D

memy 25-10-06 10:26

Το καινούργιο φίλτρο θα δουλεύει στο ενυδρείο ταυτόχρονα με το παλιό;

klaz 25-10-06 10:30

και βεβαια...πως αλλιως θα αποκτησει βιολογια.....?:)

binational 25-10-06 14:36

Με πείσατε …

τελικά η μεταφορά θα γίνει σε 240 λίτρα ΜΕ την βάση του …:smt041


Υ.Γ.
Τώρα αγχώθηκα ακόμα περισσότερο…:smt102

memy 25-10-06 19:15

:smt023

CASPER 25-10-06 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από binational
Με πείσατε …

τελικά η μεταφορά θα γίνει σε 240 λίτρα ΜΕ την βάση του …:smt041


Υ.Γ.
Τώρα αγχώθηκα ακόμα περισσότερο…:smt102

Μπράβο μπράβο !!!!!!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι περισσότερο για την αλλαγή.
Οτι ακριβώς θα έκανες για το μκρότερο, θα κάνεις και γι αυτό. Απλά θα βάλεις παραπάνω νεράκι :D:D.

binational 25-10-06 21:57

Ευχαριστώ από καρδιάς για τις απαντήσεις και συμβουλές σας … :smt050

Αύριο το βράδυ, πρώτα η ζωή, θα σας διηγηθώ τα κατορθώματα μου … :smt083

Tkagem 25-10-06 23:04

1 Συνημμένο(α)
Όσο αναφορά το ύψος του ενυδρείου,εγώ το δικό μου το έχω σε μιά βάση ύψους 30 εκατοστών,και το ενυδρείο έχει ύψος 60 εκατοστά και περί ορέξεως το προτιμώ πολύ περισσότερο απο το προηγούμενο που το είχα σε ύψος 70 εκατοστών.Ξαπλώνω στον καναπέ και τα ψάρια κολυμπούν στο ύψος των ματιών μου και μου αρέσει πολύ περισσότερο....
Στη φωτό Φαίνεται η όψη του όταν κάθεσαι....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries