Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καλησπέρα στο Forum (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72516)

Kostas_S 15-06-13 16:21

Καλησπέρα στο Forum
 
Τις καλησπέρες μου σε όλο το forum.
Είμαι ο Κώστας από Αθήνα και καινούργιος σ' αυτό το χόμπι. Πριν από 10 ημέρες ένας φίλος μου χάρισε ένα μικρό ενυδρείο 20 με 25 λίτρα περίπου. Μου το έφερε στο σπίτι και μου το ξεκίνησε βάζοντας μέσα στο νερό τα απαραίτητα (water conditioner, liquid biologigal), θερμαντήρα, ένα φίλτρο, χαλικάκια, φυτά και ένα διακοσμητικό.
Αφού το άφησα και δούλεψε έτσι μερικές ημέρες έριξα και μερικά ψαράκια (4 neon & 2 gapi).
Θέλω να ρωτήσω μήπως έχω πολλά ψαράκια για το μέγεθος του ενυδρείου ; και (β) πρέπει ν' αγοράσω και έναν γλύφτη;
ευχαριστώ..:)

john99 15-06-13 16:25

Γεια σου και καλώς μας ήρθες, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για τα νέον τα οποία πρέπει να είναι σε κοπάδι των 10 ατόμων και θέλουν μήκος γιατί είναι υπερκινητικά ψαράκια, για τα γκάπυ δεν ξέρω πολλά θα σου πούνε οι εμπειρότεροι, αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία θα βοηθήσει, καλή συνέχεια:):)

korasidikos 15-06-13 16:28

καλως ηρθες φιλε μου.το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μικρο για τα ψαρια που εχεις μεσα περα απο τη ασυμβατοτητα τους.μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο γαριδαδικο η ακομα με προσπαθεια και θεληση μπορεις να το διαμορφωσεις στο ομορφο σπιτη ενος μανομαχου!

Kostas_S 15-06-13 16:37

ok...
ευχαριστώ για τις συμβουλές..:)

-------------------------
να και μια φωτογραφία...

http://img4.imageshack.us/img4/9973/c709.jpg

beeromixalhs 15-06-13 17:07

καλως όρισες
δε θα σου δώσω συμβουλές αλλά ξεκίνα το διάβασμα από εδώ

maria p 15-06-13 17:28

Καλώς ήρθες!!!:)
Σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Κατ αρχήν διάβασε γιατί το μέγεθος του ενυδρείου σε περιορίζει πολύ από άποψη επιλογών και μην πάρεις πλέκο (αυτό που είπες "γλύφτη"), γιατί είναι ψάρια που μεγαλώνουν πολύ και επίσης λερώνουν αρκετά.
Πάντως το πάσο σου είναι ιδανικό για ενυδρείο 60λ. μήπως να το σκεφτείς?

Billy T 15-06-13 17:29

καλώς όρισες.τα ψαράκια δεν είναι κατάλληλα.θα συμφωνήσω με τον Σπύρο.δώσε τα ψαράκια σου ή πάρε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γι αυτά και αυτό που έχεις φτιάξτο για έναν Μονομάχο.θα σε συμβούλευα να βγάλεις τα πλαστικά φυτά γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο για οποιοδήποτε ψάρι και να βάλεις κανένα εύκολο φυτό και σίγουρα καμιά ανούμπια.επίσης βάλε και μια μικρή ρίζα (ξύλο) μέσα.

Κλεόβουλος 15-06-13 18:15

Καλώς ήρθες και καλό +-4

nazgul 15-06-13 18:18

Καλως ηρθες κι απο εμενα!

Για αλλη μια φορα, αποδεικνυεται οτι καλο ειναι μην κανουμε δωρο ζωντανους οργανισμους, οσο καλη διαθεση και να εχουμε. Αλλα μπραβο σου που θελεις να τους προσφερεις σωστο περιβαλλον και γραφτηκες εδω.

Τα περισσοτερα στα ειπαν ηδη τα παιδια παραπανω. Αρχισε διαβασμα απο τον τομεα των αρχαριων και ολα θα πανε καλα, αρκει να εχεις τη διαθεση να τα αλλαξεις. Ολοι με λαθη ξεκινησαμε, επειδη δεν ειχαμε ιδεα ποσο πολυπλοκο ειναι ενα ενυδρειο.

Καλη συνεχεια.
-------------------------
Επισης, καλο θα ηταν να ψαξεις για μπολι στις αγγελιες αμεσα, γιατι τα ψαρακια σου θα εχουν προβλημα με την αμμωνια. Θα βρεις λεπτομερειες στο link παραπανω.

Kostas_S 15-06-13 18:43

σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Κατάλαβα ότι έκανα λάθος σχετικά με τον αριθμό ψαριών που αγόρασα, αλλά σ' αυτό συνέβαλε και ο πωλητής στο petshop....(τώρα σίγουρα με έχασε από πελάτη).
Αυτός ήταν που μου πρότεινε τα συγκεκριμένα ψάρια, εγώ δεν ήξερα....

Τέλος πάντων, τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι....

Το σίγουρο είναι ότι όταν μπορέσω θα αγοράσω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και θ' ακολουθήσω τις οδηγίες που διάβασα στο θέμα που μου πρότεινε ο φίλος beeromixalhs.

nazgul 15-06-13 18:52

Ο πωλητης στο petshop θελει απλα να πουλησει, εδω δεν θα βγαλει κανενας τιποτα απο εσενα. Ολοι το ιδιο κανουν (περα απο ελαχιστες περιπτωσεις), οποτε καλυτερα να διαβασεις πριν προχωρησεις στην επομενη αγορα σου, ωστε να εχεις τη δικη σου γνωμη.

Μπορεις να προσπαθησεις να τα επιστρεψεις, παντως και να παρεις κατι αλλο. Δεν ειναι απιθανο να τα δεχτει.

panik 15-06-13 19:58

Καλως ηρθες!

Γιώργος Κ 15-06-13 21:12

Καλως ηρθες :p

Billy T 15-06-13 22:13

οι περισσότεροι πετσοπαδες φίλε μου δεν έχουν γνώσεις.είναι ότι να ναι και βγάζουν ιστορίες απ το μυαλό τους.να ξέρεις ότι τα γκαπυ γεννάνε πολύ οπότε και σε μεγαλύτερο ενυδρείο να πας μετά από κάμποσο καιρό θα πρέπει να δίνεις ψάρια.
όσο για το ενυδρείο μπορείς να δεις και μέσα στο φόρουμ στις μικρές αγγελίες μήπως βρεις σε καλή τιμή και ενυδρείο και εξοπλισμό


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries