Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχάριος .... και μετρήσεις !!! HELP (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23915)

wyclef 24-03-08 21:08

Αρχάριος .... και μετρήσεις !!! HELP
 
Καλησπέρα... και συγχαρητήρια για την δουλεία που κάνετε στο forum!

Λοιπόν κατευθείαν στο θέμα....

Το ενυδρέιο ξεκίνησε την Παρασκευή .... 120 λίτρα, το γέμισα με νερό , έβαλα μερικές ανούμπιες, μία egeria densa, μία Vallisneria spiralis small, υπόστρωμα έχω χαλαζιακή άμμο, 3 ρίζες μοπάνι , τον θερμοστάτη , ένα eheim ecco 2236.

Έχω 2 λάμπες , μία aquarelle 30w και μια grolux 30w επίσης...

Σχετικά με το στρώσιμο σήμερα είμαι στην 4η μέρα και αποφάσισα να κάνω μετρήσεις.. Να πω επίσης οτι την ημέρα που το γέμισα με νέρο έβαλα και Tetra Safe Start ακριβως τις αναλογίες για 120Λ..

Λοιπόν οι μετρήσεις μου σήμερα πριν απο λίγο..

Θερμοκρασία : 28
PH : 8 (Θεσσαλονίκη)
ΚΗ : 13
ΝΗ4 : 0,05
ΝΟ2 : 0,3
ΝΟ3 : 2

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω μηδενικές μετρήσεις σε ΝΟ2 και ΝΟ3 ;

Επίσης το βασικα που θέλω να ρωτήσω είναι :

1) Στην αρχή του στρωσίματος δηλαδή αυτες τις μέρες κάθε πότε θα πρέπει να αλλάζω νερό και πόσο;
2) Όσον αφορα το στρώσιμο αποφάσισα να μην το κάνω με καθαρή αμμωνία ή με μπόλιασμα απο άλλο ενυδρέιο αλλα με ένα gurami που έχω εδω και μερικούς μήνες και με το Tetra Safe Start .... Δεν ξέρω εαν είναι η πιό κατάλληλη μέθοδος.....

Σχετικά με το Safe Start να το ρίξω απο τώρα και να ξανακάνω μετρήσεις σε μερικές μέρες ... να βάλω το gurami χωρίς το safe start να ξεκινήσει τον κύκλο του αζώτου απο μόνο του ή πρώτα το safe start και μετα το gurami.. ;; η στην τελική να το κάνω μόνο με τροφή που θα ρίχνω μέσα..

Θα με βοηθούσατε πολύ εαν μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει όσον αφορά τις μητρήσεις μου και τον τρόπο που σκέφτομαι για το στρώσιμο..

Ευχαριστώ πολύ ;)

Πάνος 24-03-08 21:14

πως ξεκινησες το στρωσιμο με ποια μεθοδο (αν το ξεκινησες) και με τι τεστ εκανες μετρησεις? ειναι σιγουρα αξιοπιστα?
το μπολι δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος...δηλαδη αν ριξεις μονο μπολι δεν εκανες τιποτα...το μπολι ειναι επιταχυντης της ολης διαδικασιας...εγω θεωρω καλυτερο να βαλεις το γκουραμι σου την ιδια μερα που θα βαλεις και το μπολι....
το safe start δε το εχω χρησιμοποιησει και δε ξερω...

wyclef 24-03-08 21:20

Δεν ξεκίνησα το στρώσιμο.... είμαι στην 4η μέρα ... το μόνο που έβαλα είναι το αντιχλώριο Safestart της Tetra...

Εχω το βαλιτσάκι της JBL το COMBI SET που μετράει Ph,Fe, Kh, No2 και Νο3 και αμμωνία μέτρησα με τα υγρά τεστ της SERA .... ακολούθησα κανονικά τις οδηγίες που έιχαν μέσα... θεωρώ οτι πρέπει να είναι αξιόπιστα..
-------------------------
Οι μετρήσεις σαν φαίνονται normal για 4ή μέρα ;

kill_bill 24-03-08 21:29

Ασε το safestart δεν κανει αυτο που θελουμε. Διαβασε εδω.

wyclef 25-03-08 01:19

Σχετικα με τις μετρήσεις ... είναι ο.κ για αρχή ;:

Επίσης σήμερα παρατήρησα μια άσπρη γλίτσα σαν άλγη σε μερικά σημεία πάνω στην άμμο και σε μερικές πέτρες... είναι φυσιολογικο αυτό;

Avaya 27-03-08 10:49

Κοιτα και εμενα ειναι το ενυδρειο (120λ) 7 μερες και εχτες εκανα μετρησεις και ηταν φυσιολογικα ολα. το μοναδικο πραγμα που εβαζα ηταν μονο την πρωτη μερα το stress zyme - coat και μετα μονο της JBL για τα βακτηρια και εφτιαξε ολο το ενυδρειο. οποτε κανε λιγο υπομονη και θα στρωσει.. βεβαια δεν ειμαι και ο πλεον καταλληλος για να στο πω αυτο αλλα σου λεω μονο αυτο που εγινε σε εμενα.

Παναγιωτης

aaaooll 27-03-08 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wyclef (Μήνυμα 248240)
Σχετικα με τις μετρήσεις ... είναι ο.κ για αρχή ;:

Επίσης σήμερα παρατήρησα μια άσπρη γλίτσα σαν άλγη σε μερικά σημεία πάνω στην άμμο και σε μερικές πέτρες... είναι φυσιολογικο αυτό;

μην φοβασε, δεν ειναι κατι κακο...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Avaya (Μήνυμα 249137)
Κοιτα και εμενα ειναι το ενυδρειο (120λ) 7 μερες και εχτες εκανα μετρησεις και ηταν φυσιολογικα ολα. το μοναδικο πραγμα που εβαζα ηταν μονο την πρωτη μερα το stress zyme - coat και μετα μονο της JBL για τα βακτηρια και εφτιαξε ολο το ενυδρειο. οποτε κανε λιγο υπομονη και θα στρωσει.. βεβαια δεν ειμαι και ο πλεον καταλληλος για να στο πω αυτο αλλα σου λεω μονο αυτο που εγινε σε εμενα.

Παναγιωτης

πως εφτιαξε? τι ετρωγαν τα βακτιρια? δες για τον κυκλο του αζοτου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries