Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Μπορει να χρησιμοποιηθει γνησιο θαλασσινο νερο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63821)

Κουραμπιές 31-07-12 20:46

Μπορει να χρησιμοποιηθει γνησιο θαλασσινο νερο?
 
Στην αλλη μερια του Ατλαντικου χρησιμοποιουν νερο απτον ωκεανο οσοι μπορουν, υπαρχουν ακομα και εταιρειες που το φιλτραρουν για να μην περιμενουν οι πελατες να καθαρισει απτα φιλτρα του ενυδρειου εν καιρω.
Αλλα εδω ελλαδα που δεν εχουμε ωκεανο, εγω για παραδειγμα μπορω να παρω νερο απτην θαλασσα? Μενω Θεσσαλονικη, 5 λεπτα απο θαλασσα προς χαλκιδικη και θαταν καλο ξεκινημα για πρωτο γεμισμα. ΠΡΟΣΟΧΗ, αν γινεται τελικα, δεν θα εχω ψαρια μεσα απτην αρχη οποτε πιθανα προβληματα ρυπων θα εχουν εξαλειφθει πρωτα (λογικα;;;; Και αν ναι να το αφησω κανα 1 βδομαδα να κανω μετρησεια και αν ειναι οκ ολα να βαλω τα πρωτα.). Τι λετε?

Samian 31-07-12 22:37

Είναι το λεγόμενο NSW (Natural SeaWater) σε αντίθεση με αυτό που φτιάχνεται με κατάλληλο αλάτι και πρόσθετα.
Είναι μια αρκετά δοκιμασμένη μέθοδο που την χρησιμοποιούν και αρκετοί χομπίστες στην Ελλάδα.
Πρόσεξε την περιοχή μήπως εκβάλουν τίποτα απόβλητα ή οτιδήποτε άλλο. Καλό είναι να κάνεις καμιά μέτρηση πιο πριν.
Για τι τύπο θαλασσινού θα χρησιμοποιήσεις το νερό ?????

Nick74 31-07-12 22:49

Ειμαι ισως ο πλεον ασχετος με τα θαλασσινα ενυδρεια, και δε μπαινω για να απαντησω φυσικα στην ερωτηση (αν και απλα με τη λογικη πιστευω πως θα θελει διορθωση η αλατοτητα αλλα αυτα μαλλον τα ξερετε πολυ καλυτερα εσεις οι "αρμυροι") ομως το νερο της Θεσσαλονικης εχω την αισθηση πως ειναι το πλεον ακαταλληλο ως προς την ποσοτητα ρυπων, και τα λαδια και τα υποπροιοντα του πετρελαιου δεν καθαριζουν με το να περιμενεις απλα.
ΙΣΩΣ θα ηταν προτιμοτερο ενα τεστ σε ενα χημειο ωστε να σου πουν την κατασταση του πριν το βαλεις σε ενυδρειο.

Κουραμπιές 31-07-12 23:53

Το μερος απτο οποιο σκεφτομαι να παρω ειναι το επονομαζομενο Ναυαγιο της Επανωμης, η αλλιως μυτη. Προκεται για μια παραλια μπροστα σε προστατευομενο υδροβιοτοπο, μπορεις να φτασεις στην παραλια αλλα μονο με 4x4 η αν ξερεις καποια μονοπατια. Εχει ενα ναυαγιο εκει.

Να η μυτη, ψιλοδιακρινεται το ναυαγιο:
http://4.bp.blogspot.com/_CMa_eoFNfI...E%BC%CE%AE.jpg

και το ναυαγιο
http://farm9.staticflickr.com/8143/7...8664898c_z.jpg

Χτες εκανα καταδυση μεσα και επαθα πλακα με το ποσα ψαρια εχει, αποκοσμο μερος και μοναδικη εμπειρια, παω τοσα χρονια εκει και ομως πρωτη φορα αξιωθηκα να κανω καταδυση. Μαγεια ειναι. Το σημειο που ειναι, αν και θεωρητικα στα ορια του θερμαικου κολπου, ειναι κρυσταλλο η θαλασσα και την συστηνω ανεπιφυλακτα ως μια απτις πιο αξιολογες παραλιες που ξεπερναει κατα πολυ (προφανως) το πρωτο ποδι χαλκιδικης, ισως και καποιες παραλιες του 2ου, η στεκεται ισαξια τους.

Μετα την παρουσιαση, στο θεμα μας, τι μετρησεις να κανω? PH KH τι αλλο? Ειμαι αρχαριος, οποτε τα φωτα σας. Ενημερωτικα εχω ανοιξει και το παρακατω θεμα, για να ξεκινησω ενα σωστο reef (για να απαντησω και στην ερωτηση σου σαμιαν). Αυτο ειναι και αυτο που με προβληματιζει, αλλο οι μεσογειακοι ΖΒ και αλλο οι των ωκεανων. Μηπως ειναι ασυμβατα τα νερα δεν το ξερω.

Samian 02-08-12 11:25

Δεν υπάρχουν ασύμβατα νερά. Βρες τι πρέπει να έχεις από μετρήσεις των παραγόντων που σου χρειάζονται (κυρίως υπάρχει θέμα με την αυξημένη αλατότητα των θαλασσών μας). Κάνεις τις απαραίτητες τροποιποιήσεις με απιονισμένο κυρίως νερό για αραίωση του μίγματος.....και το πιστεύω ακράδαντα αυτό..έχεις το καλύτερο νερό που μπορεί να υπάρξει για το ενυδρείο σου....είναι όπως και στους χυμούς, με όλες τις βιταμίνες του....χαχχαχχα

Χωρίς πλάκα τώρα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις επίσης είναι θέματα νιτρικών και φωσφορικών,μιας και ο υγροβιότοπος κοντά στο μέρος που λες.
Το βασικότερο όλων όμως που πρέπει να ξέρεις είναι και τα ρίσκα που παίρνεις χρησιμοποιώντας φρέσκο θαλασσινό νερό. (Σημ. Πάντα φρέσκο...δεν μορείς να το αποθηκεύσεις). Το κυριότερο από αυτά είναι ο κίνδυνος που ελοχεύει πάντα για να μεταφέρεις κάποιο μικροοργανισμό ή μιρκόβιο που μπορεί να σου χαλάσει τα πάντα στο ενυδρείο. Γι'αυτό πρέπει να έχεις πάντα το νού σου, και μάλιστα ιδιαίτερα σε συγκεκριμές εποχές του χρόνου.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο......
Καλή συνέχεια

snakepanos 02-08-12 11:34

Αυτο που θελεις να κανεις το εκανε ενας φιλος για αρκετα χρονια ,και δεν ειχε κανενα προβλημα,και αυτη η παραλια ειναι καλη ,και καθαρη,το φιλαράκι έπαιρνε νερο απο τα Φλογητα Χαλκ.

Κουραμπιές 02-08-12 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 682726)
Αυτο που θελεις να κανεις το εκανε ενας φιλος για αρκετα χρονια ,και δεν ειχε κανενα προβλημα,και αυτη η παραλια ειναι καλη ,και καθαρη,το φιλαράκι έπαιρνε νερο απο τα Φλογητα Χαλκ.

Aπτα φλογητα.? Μια χαρα. Οποτε βαρελια αχρησιμοποιητα και καθαρισμενα χρειαζομαι οταν ερθει η ωρα να το πρωτογεμισω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 682722)
Δεν υπάρχουν ασύμβατα νερά. Βρες τι πρέπει να έχεις από μετρήσεις των παραγόντων που σου χρειάζονται (κυρίως υπάρχει θέμα με την αυξημένη αλατότητα των θαλασσών μας). Κάνεις τις απαραίτητες τροποιποιήσεις με απιονισμένο κυρίως νερό για αραίωση του μίγματος.....και το πιστεύω ακράδαντα αυτό..έχεις το καλύτερο νερό που μπορεί να υπάρξει για το ενυδρείο σου....είναι όπως και στους χυμούς, με όλες τις βιταμίνες του....χαχχαχχα

Χωρίς πλάκα τώρα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις επίσης είναι θέματα νιτρικών και φωσφορικών,μιας και ο υγροβιότοπος κοντά στο μέρος που λες.
Το βασικότερο όλων όμως που πρέπει να ξέρεις είναι και τα ρίσκα που παίρνεις χρησιμοποιώντας φρέσκο θαλασσινό νερό. (Σημ. Πάντα φρέσκο...δεν μορείς να το αποθηκεύσεις). Το κυριότερο από αυτά είναι ο κίνδυνος που ελοχεύει πάντα για να μεταφέρεις κάποιο μικροοργανισμό ή μιρκόβιο που μπορεί να σου χαλάσει τα πάντα στο ενυδρείο. Γι'αυτό πρέπει να έχεις πάντα το νού σου, και μάλιστα ιδιαίτερα σε συγκεκριμές εποχές του χρόνου.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο......
Καλή συνέχεια

Καταλαβα. Εχεις δικιο για τους μικροοργανισμους, αλλα με τα φιλτρα τον ανθρακα κλπ πιστευω θα πεθανει ο ατιμος. :confused::confused:

ShadowVValker 02-08-12 12:38

Σε αυτή την παραλία πως κατεβαίνεις;;;;

Κουραμπιές 02-08-12 14:29

Δυο τροποι, η ακολουθεις το δρομο για "ποταμο", και με το που φτανεις δεν πας αριστερα που παει ολο το τσουρμο, αλλα πας δεξια. Μπορεις ομως να φτασεις μονο μεχρι το ναυαγιο. Οχι στη μυτη. Αν θες αφηνεις το αμαξι εκει και πας περαπτητος αλλα ειναι ταλαιπωρια. Γενικα οσο πιο δεξια προς τη μυτη τοσο πιο καλα ειναι τα νερα και η παραλια. Απλα τωρα τελευταια η μυτη μαζευει και εκει πολυ κοσμο και δεν μαρεσει θελω ησυχια, οποτε παω μεχρι ναυαγιο και ειμαι μια χαρα. Eχει και καντινα εκει (και στη μυτη), και ειμαι ανετος. Ο δευτερος τροποσ ειναι και ο δυσκολος και δεν μπορω να στον εξηγησω, περνας μεσα απτον υδροβιοτοπο, εχει μονοπατια, αλλα εγω δεν παω απο εκει (πλεον, πηγαινα μεχρι προπερσι) γιατι....ειναι υδροβιοτοπος, τα αμαξια δεν εχουν θεση εκει και θαπρεπε να τον εχουν κλεισει εκεινον τον δρομο.

ΥΓ ολα αυτα αναφερονται στην περιπτωση που ΔΕΝ εχεις 4x4 ΚΑΙ χωματινα λαστιχα (εχω δει landcruiser, touareg, και cayenne κολλημενα), θες χωματινα. Αν εχεις 4χ4 και χωματινα πας ανετα απτον πρωτο δρομο μεχρι μυτη. Αυτα. :D

Kotsos 02-08-12 15:44

Μπορείς και να το αποθηκέυσεις για κάποιο διάστημα, αν βάλεις μια αεραντλία μέσα, ή ένα κυκλοφορητή να οξυγονώνεται;)

Κουραμπιές 02-08-12 16:38

Τωρα εδω ειμαι, αποτι δειχνει πρεπει να διαλεξω μερα με πολυ ησυχα νερα γιατι σημερα που εβρεξε χτες βραδυ, μολις βγηκα και ειναι πολυ θολα εχει αναδευτει πολυ πραμα. :p παντως το καραβι ειναι ολο ζωη, απο ψαρια αχινους κοραλια χαμος γινεται. Καλο σημαδι πιστευω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 682787)
Μπορείς και να το αποθηκέυσεις για κάποιο διάστημα, αν βάλεις μια αεραντλία μέσα, ή ένα κυκλοφορητή να οξυγονώνεται;)

Αν παρω και αμμο και κανω ενα υποστρωμα θαχει νοημα η μονο νερο;

Kotsos 02-08-12 17:54

Εννοείς στο δοχείο για αποθήκευση??

Κουραμπιές 02-08-12 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 682807)
Εννοείς στο δοχείο για αποθήκευση??

Nαι.

Kotsos 02-08-12 21:14

Δεν χρειαζεται οχι.. μόνο φασαρία θα είναι:|


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02065 seconds with 11 queries