Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Mangrove και μολυβι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13715)

dr_yianni 13-10-06 13:44

Mangrove και μολυβι
 
Εχω ενα μεγαλο Mangrove, το οποιο το εχω αφησει μαι βδομαδα στο νερο. Δε λεει ομως να βιουλιαξει με τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι, μπορω νατο γεμισω -αφου δημιουργησω πρωτα χωρο μεσα του- με 3 κιλα μολυβι που περιπου χρειαζετε για να μεινει στον πατο? Η το μολυβι ειναι ακαταλληλο για μονιμη τοποθετηση μεσα στο ενυδρειο ? (γλυκο νερο)

Tolis 13-10-06 15:32

Εντελως ακαταλληλο.
Δεσε το με δυο βαριες πετρες, και σε μερικες εβδομαδες θαχει αποροφησει νερο και θα μενει βουλιαγμενο.

dr_yianni 13-10-06 15:49

Ειναι πολλα τα 3 κιλα που θελει για να βαλω μονο πετρες. Καμια αλλη ιδεα? Ειναι σιγουρο πως σε καποιες εβδομαδες δεν θα χρειαζετε βαρος ?

Tolis 13-10-06 15:58

Σιγουρος.

Αναγκαστικα θα βαλεις πετρες. Μπορεις να τις βαλεις γυρω γυρω και να το δεσεις με πετονια - οπως και να γινει για καποιες εβδομαδες το ενυδρειο θα φαινεται λιγο ασχημο.
Εκτος αν εχεις καμμια μεγαλη λεκανη οποτε το βουλιαζεις εκει με πετρες απο πανω μεχρι να βουλιαζει.

dr_yianni 13-10-06 20:09

xexe
 
Προς το παρον εχει κανει καταληψη στη μπανιερα μου και στην ζωνη με τα βαροι του ψαροντουφεκου, αυτη το κραταει βουλιαγμενο. Οκ, θα περιμενω να ρουφηξει τα ζουμια του ! Thanks !

Tolis 14-10-06 01:18

Αχρηστευεις τη μπανιερα για μερικες βδομαδες? :p

Apostolis 14-10-06 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Αχρηστευεις τη μπανιερα για μερικες βδομαδες? :p

Ε... όχι και "αχρηστεύεις" ρε Πρόεδρα...!!! :rolleyes: Είπαμε... ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΥ!!! :smt023 (...ξέρουμε κάποιον που εδώ και 1 μήνα έχει κάτι Labidochromis και κάτι Obliquensis στην μπανιέρα του!)

dr_yianni 14-10-06 12:36

xexexe !
 
Ναι ,ετσι ειναι ,για να κανω μπανακι θα το βαζω και θα το βγαζω απο τη μπανιερα ! Μη ξεχνατε πως προκειται για μεγαλο ξυλο, περιπου μεγεθος ενος κουβα. Εκτος αν μπορεσω να πλαστικοποιησω μολυβι,οποτε θα το βαλω μεσα σε τρυπα που θα του ανοιξω. Αλλη ιδεα κανεις?

Carebean pirate 14-10-06 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr_yianni
Ναι ,ετσι ειναι ,για να κανω μπανακι θα το βαζω και θα το βγαζω απο τη μπανιερα !

Γιατί δεν κάνετε μαζί μπάνιο...?:smt106 :smt020 :grin: :smt052 ;) :p

netblues 15-10-06 09:23

περνεις ενα μεγαλο βοτσαλο και το κολλας με σιλικονη στο κατω μερος του ξυλου.. πρεπει να βοηθαει βεβαια το σχημα του ξυλου και η πετρα, αλλά γινεται.

dr_yianni 15-10-06 10:19

Παιδια,το ξυλο ειναι τεραστιο για να μιλαμε για βοτσαλα και πετρες, το ειπα απο την αρχη, θελει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 κιλα για να βουλιαξει. Που να βρω βρε τετοιο βοτσαλο που και να ειναι σχετικα μικρο για να χωρεσει μεσα του,αλλα και ναναι τοσο βαρυ ωστε να το κρατησει κατω ? Κατι αλλο πρεπει να μπει,οχι πετρα. Αλλιως περιμενουμε να βουλιαξει μονο του.

netblues 15-10-06 10:25

1 Συνημμένο(α)
βαλε ενα μεγαλο βοτσαλο.. οι παραλιες ειναι γεματες.. Αυτο της φωτο ηταν 2.750

drakoulis 15-10-06 17:47

Και σε μένα δεν πήγαινε στον πάτο με τίποτα.

(Σε κατσαρόλα δεν χώραγε γιατί με το βράσιμο κάτι γίνεται)
Για μια εβδομάδα το είχα μέσα σε κουβά (δοχείο 40lt με το οποίο κάνω και τις αλλαγές νερού), του έριχνα βραστά νερα κτλπ κτλπ. Πέρασαν συνολικά 3 εβδομάδες ώσπου κάποια στιγμή έδειξε ότι με λίγο βάρος πάει στον πάτο. τότε λοιπόν βρήκα ενα κομάτι κεραμικό. από αυτά τα κατάλληλα (ψημένο σε φουρνο) και το έβρασα.

Το έκοψα με προσοχή στην περίμετρο της βάσης του ξύλου μου.

Το κόλησα με σιλικόνη και το τοποθέτησα μέσα στο ενυδρείο.

Τα βότσαλα δεν είναι ασβεστολιθικά?????

netblues 15-10-06 18:38

Τα βοτσαλα πολλες φορές ειναι γρανιτης.
Ενα τεστ με aquaforte στο λεει με σιγουρια.

dr_yianni 15-10-06 23:13

Thanks boyzzz !
 
Ευχαριστω αλλα λεω να περιμενω καμια βδομαδα και μετα θα αγορασω καμια πλακα ανοξειδωτο ατσαλι, και με επισης ανοξειδωτη βιδα θα την πιασω στο ξυλο στο κατω μερος .Γιατι η ιδεα να εχω βοτσαλα σαν γκουμουτσες επανω στο ξυλο μεσα στο ενυδρειο, με χαλαει καπως.
Τhanks anyway.:smt041

PascM 15-10-06 23:25

Αν βάλεις τις πέτρες σίγουρα θα είναι προσωρινό το άκομψο θέαμα.

netblues 15-10-06 23:27

αν το να βρεςι και να βαλεις ανοξειδωτο ειναι ευκολοτερο, τοτε μην το συζηταμε... με την ευκαρια, παρε και μια βεργα να γειωσεις και το ενυδρειο..

dr_yianni 16-10-06 10:46

lol
 
Ειναι οντως ευκολοτερο, αν εχεις φιλο τορναδορο ! χεχεχε !
Γειωση δεν θα βαλω, εχω βαλει μετασχηματιστη
(220-220) μεσα απο τον οποιο περνανε ολα τα ρευματα που μπαινουν στο ενυδρειο, αρα θεμα ασφαλειας δεν τιθεται.

dr_yianni 17-10-06 09:45

Βουλιαζει σιγα σιγα.
 
Εχει φτασει στο σημειο να θελει μονο ενα κιλο για να παει στον πατο. Ειδωμεν λοιπον.

Kostas G. 18-10-06 09:15

Μπορείς να το βάλεις στο ενυδρείο και χωρίς να βουλιάξει.Όταν τελικα βουλιάξει δεν θα ενοχλήσει τα ψάρια γιατί θα πέσει πολύ σιγά στον πάτο.

dr_yianni 18-10-06 10:31

Θα ενοχλει εμενα ομως να το βλεπω να κοβει βολτες στην επιφανεια ! Ασε που δε ξερω σε ποιο φυτο θα προσγειωθει !

dr_yianni 22-10-06 12:02

Μπηκε !
 
Εστω και προσωρινα εχοντας πανω του 2 πλαστικοποιημενα βαριδια του κιλου απο τη ζωνη μου, και ειναι πανεμορφο. Αξιζε η αναμονη. Ακομα δεν εχω βιδωσει το ενα κιλο ανοξειδωτου στον πατο του ,για να μη βαλω τα βαροι,γιατι εχασα την ανοξειδωτη βιδα (γρρρρ!) και πρεπει να παω να παρω νεα. Μεχρι τοτε, συμβιβασμος.

CASPER 22-10-06 12:03

Εγώ σε τέτοια περίπτωση που δεν ήθελε με τίποτα ένα καινούριο ξύλο να κάτσει κάτω, έκανα συνδυασμό :rolleyes:
Είχα κιάλλο ένα ξύλο που ήταν ήδη στο ενυδρείο και τα έδεσα και τα δύο με πετονιά.
Ετσι το παλιό ξύλο κράτησε το άλλο κάτω. Και μια και τελικά μου άρεσε το αποτέλεσμα με τα δύο ξύλα μαζί, τα άφησα έτσι.
Πάντως και με την πέτρα ίσως λύσεις το πρόβλημά σου, ειδικά τώρα που θέλει λιγότερο βάρος από ότι στην αρχή. Και μπορείς να βυθίσεις την πέτρα στο χαλίκι, ώστε να φαίνεται μόνο το ξύλο.

Εκτός κιαν τώρα που σου γράφω το έχεις ήδη πείσει να μείνει στον πάτο :p

dr_yianni 26-10-06 18:31

Τα νευρα μου !
 
Ακομα δε θελει να βουλιαξει και εχω αρχισει να βαριεμαι να βλεπω μεσα στο ενυδρειο τα βαρακια μου. Ασε που ερχετε χειμωνας και θα τα χρειαστω για τις βουτιες μου. Μαλλον τελικα θα καταφυγω στη λυση του ανωξειδωτου.
Αληθεια ξερει καποιος αν το μαρμαρο ειναι ασβεστολιθικο και αν κανει η οχι για το ενυδρειο ?

netblues 26-10-06 20:25

Φυσικα και ειναι....
Μαρμαρα σε ενυδρεια μονο σε guppies η αφρικανικες λιμνες..
Αλλα και παλι οχι σε μορφη παρθενωνα..

dr_yianni 27-10-06 09:19

χμμμ...
 
Παρθενωνας ε ? Χμμμ...:-P

Giwrgos23 28-10-06 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Είχα κιάλλο ένα ξύλο που ήταν ήδη στο ενυδρείο και τα έδεσα και τα δύο με πετονιά.
Ετσι το παλιό ξύλο κράτησε το άλλο κάτω.

μπορω να σου πω οτι το εχω κανει και εγω μ ε επιτυχια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02705 seconds with 11 queries