Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το πρωτο μου!(........) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38980)

akis7 21-03-10 21:55

Το πρωτο μου!(........)
 
7 Συνημμένο(α)
Μετα απο περιπου 4 μηνες που τρεχει το ενυδρειο, ατελειωτο καψιμο στο φορουμ, διαβασμα, ψαξιμο, νομιζω ηρθε η ωρα να κανω μια σωστη παρουσιαση αφου εχω σχεδον τελειωσει με τα πολλα...!
Τωρα σε ποια κατηγορια ανηκει το ενυδρειο μου δεν ξερω..:smt120:smt120
εσεις θα μου πειτε γτ δεν εχω βρει καπου να δω τι ακριβως ειναι το καθενα..θα ελεγα aquascape..

Περιμενω κρισεις, σχολια, συμβουλες, και οτι αλλο θελετε ωστε να γινει καλυτερο!




Πληροφορίες

Διαστάσεις:60*30*35
Όγκος:63l μικτα 55l καθαρα
Κατηγορία: ..........
Φυτά: anumbia,ludwigia, valisneria, java moss, crinum calamistratum, hygrophilla polysperma
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 cobalt blue gourami, 8 guppy(3 αρ+4θυλ+1 μικρουλι), 1 apple snail, 5-6 red cherry
Διακοσμητικά υλικά: μαυρο χαλικακι, 1 ριζα, 3 πετρες, 1/2 καρυδα(καλυμενη με moss)
Φόντο: βραχια(της juwel)
Φωτισμός:1*15w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: 280 l/h
Θερμοστάτης: 50 watt
Λίπανση: flourish, flourish pottasium
Παροχή CO2: tetra co2 optimat

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 40% καθε 6-7 μερες
Θερμοκρασία: 26 C
Άλλες πληροφορίες: οι μετρησεις ειναι με sticks
Φωτογραφία: οριστε μερικες και περιμενω να σας ακουσω!!
ειναι απο κινητο καθως δεν υπαρχει μηχανη..
Συνημμένο Αρχείο 29403Συνημμένο Αρχείο 29404Συνημμένο Αρχείο 29405Συνημμένο Αρχείο 29406Συνημμένο Αρχείο 29407Συνημμένο Αρχείο 29408Συνημμένο Αρχείο 29409

Dimis 21-03-10 23:02

Υπεροχο στησιμο,πανεμορφη ριζα!
Οι λευκες πετρες ομως κανουν τοσο εντονη αντιθεση που το κανουν αφυσικο και τραβανε την προσοχη απο ενα τοσο ομορφο στησιμο!

akis7 21-03-10 23:09

εχεις δικιο ειδικα στις φωτο φωσφοριζουν κιολλας!!δεν ειναι ετσι κανονικα αλλα κι εγω σκεφτομουν να τις βγαλω..

ευχαριστω ομως!!

yannakis 22-03-10 00:06

πολυ ομορφο!καλα ρε φιλε που βρηκες τετοια ριζα για να παρουμε και εμεις?

Πάνος 22-03-10 00:10

πολυ καλο!! συμφωνω να βγουν οι πετρες και να κουρεψεις την μος σου. φαινεται ατημελητη...συχνο κουρεμα αρκετα κοντα για να ειναι στη μοδα...εεε...να φαινεται ομορφη και συμπαγης ηθελα να πω...

achisael 22-03-10 00:10

ωραιο aki ... οντως το ξυλο τελειο...

akis7 22-03-10 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 428845)
πολυ ομορφο!καλα ρε φιλε που βρηκες τετοια ριζα για να παρουμε και εμεις?

κατα τυχη σ'ενα pet city... την εκοψα κι εγω λιγο βεβαια αλλα ηταν απο μονη της...>!!!!!!!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 428849)
πολυ καλο!! συμφωνω να βγουν οι πετρες και να κουρεψεις την μος σου. φαινεται ατημελητη...συχνο κουρεμα αρκτετα κοντα για να ειναι στη μοδα...εεε...να φαινεται ομορφη και συμπαγης ηθελα να πω...

ειπα να την αφησω λιγο για να πιαστει καλα..
και το να την κουρεψω ευκολο ειναι ποιος κυναγαει μετα τις τριχες μες το ενυδρειο ειναι το θεμα....:smt073

yannakis 22-03-10 00:28

[QUOTE=akis7;428865]κατα τυχη σ'ενα pet city... την εκοψα κι εγω λιγο βεβαια αλλα ηταν απο μονη της...>!!!!!!!


και ποσο την ειχες παρει αν επιτρεπεται?:D

Πάνος 22-03-10 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 428865)
ειπα να την αφησω λιγο για να πιαστει καλα..
και το να την κουρεψω ευκολο ειναι ποιος κυναγαει μετα τις τριχες μες το ενυδρειο ειναι το θεμα....

δε θα πιαστει....θα πιαστουν οι νεοι βλαστοι..οι παλιοι θα αιωρουνται...θα τη βοηθησεις να πιαστει αν την κουρεψεις γιατι θα βγαλει νεους βλαστους...
βγαζεις την καρυδα...την κουρευεις σε εναν κουβα με νερο και την ξαναβαζεις μεσα...ετσι δε θα κυνηγας τιποτα.

akis7 22-03-10 00:43

[QUOTE=yannakis;428870]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 428865)
κατα τυχη σ'ενα pet city... την εκοψα κι εγω λιγο βεβαια αλλα ηταν απο μονη της...>!!!!!!!


και ποσο την ειχες παρει αν επιτρεπεται?:D


19,80! ολες τοσο ειχαν περιπου αν θυμαμαι καλα σ'αυτο το μεγεθος..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 428873)
δε θα πιαστει....θα πιαστουν οι νεοι βλαστοι..οι παλιοι θα αιωρουνται...θα τη βοηθησεις να πιαστει αν την κουρεψεις γιατι θα βγαλει νεους βλαστους...
βγαζεις την καρυδα...την κουρευεις σε εναν κουβα με νερο και την ξαναβαζεις μεσα...ετσι δε θα κυνηγας τιποτα.

στην επομενη αλλαγη θα γινει!απλα εχει και αλλου μοςς (πανω στη ριζα κι εκει ειναι λιγο προβλημα αλλα δεν βαριεσαι σε 5 λεπτα θα καθαρισει)!

yannakis 22-03-10 00:45

19,80! ολες τοσο ειχαν περιπου αν θυμαμαι καλα σ'αυτο το μεγεθος..

πλακα κανεις!και σε τετοιο μεγεθος!καλα αν το κανω φυτεμενο τελικα θα παω απο πετ σιτι βολτα:D

akis7 22-03-10 00:48

να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα καθολου και δεν ειχα ιδεα απο τιμες..απλα χαζευα εκει διαφορα ειδα και τη ριζα και καπως ετσι το φανταζομουν και λεω οτι 20 ειναι καλα..!
τελικα ρε παιδια σε ποια κατηγορια μπαινει το ενυδρειο μου???

thanasisg 22-03-10 10:51

Στην κατηγορία με τα όμορφα!!!

Dimitris_Batman 22-03-10 11:29

Υπέροχο το ενυδρείο σου και σαν πρώτη δουλεία,σου λέω ειλικρινά εύγε.
Όπως προαναφέρθει οι άσπρες πέτρες τραβούν το μάτι και χαλάνε την ομορφιά του μαύρου χαλικιού.
Μην αρχίζεις να χαλάς την διακόσμηση του ενυδρείου σου.με τον καιρό να προσθέτεις κανένα φυτό και τα γκαπάκια που έχεις είναι πολλά.2 αρσενικά 5 θυληκά να κρατήσεις...

akis7 22-03-10 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 428916)
Στην κατηγορία με τα όμορφα!!!

:D:D:D:D ευχαριστω!!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 428922)
Υπέροχο το ενυδρείο σου και σαν πρώτη δουλεία,σου λέω ειλικρινά εύγε.
Όπως προαναφέρθει οι άσπρες πέτρες τραβούν το μάτι και χαλάνε την ομορφιά του μαύρου χαλικιού.
Μην αρχίζεις να χαλάς την διακόσμηση του ενυδρείου σου.με τον καιρό να προσθέτεις κανένα φυτό και τα γκαπάκια που έχεις είναι πολλά.2 αρσενικά 5 θυληκά να κρατήσεις...

με πεισατε οι πετρες θα φυγουν!οσο για τα γκαπακια σκεφτομαι με τον καιρο να τα αλλαξω και προς το παρον δεν θελω να εχω μονο θυληκα, δεν ειναι ομορφα... :(:(και γενικα δεν μου αρεσαν σαν ψαρια τα γκαπυ, δεν ειναι και πολυ ενδιαφερον..
σκεφτομαι μετα απο κανα διμηνο για οσμοση και για νεον με ροδοστομους!

Γιώργος Κ 22-03-10 15:24

Και εμενα μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!

Οσο για τους ροδοστομους και τα νεον δε θελω να σε απογοητευσω αλλα εχεις λιγα λιτρα για αυτα! Αν και ειναι μικρα ... χρειαζονται ενυδρειο με μεγαλο μηκος να κολυμπουν και βεβαια να ειναι μεγαλο κοπαδι (οσο πιο μεγαλο τοσο καλητερα) που δυστηχως στο ενυδρειο σου δυσκολα θα μπορεσεις να κρατησεις!

akis7 22-03-10 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 428990)
που δυστηχως στο ενυδρειο σου δυσκολα θα μπορεσεις να κρατησεις!


:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

akis7 03-04-10 20:51

2 Συνημμένο(α)
εγινε μια μεγαλη αλλαγη σημερα και περιμενω να ακουσω εντυπωσεις!!
εβγαλα το μαυρο χαλικι και εβαλα μπεζ αμμο.βγηκαν οι πετρες η ludwigia ηρθε και απο τα δεξια!
ειναι θολο ακομη το νερο..
κανονηστε τι θα πειτε γτ μου βγηκε η μεση!!
πλακα κανω την αληθεια θελω!
πριν και μετα
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1269201110Συνημμένο Αρχείο 29901Συνημμένο Αρχείο 29902
μου το ειχε πει καποιος αλλα μαλλον ηταν νωρις και δεν φανηκε..
το μαυρο το χαλικακι ειχε αρχισει να ξεβαφει..
τωρα θελω να βαλω και λιγη cuba μπροστα αλλα σημερα που γυρνουσα δεν βρηκα πουθενα....:(:(:(:(
ακουω γνωμες.......:smt052

akis7 04-04-10 20:21

τι εγινε ρε παιδια σε κανεναν δεν αρεσε η αλλαγη???
πειτε καμια γνωμη....

Γιώργος Κ 04-04-10 20:47

Ομορφο ειναι βρε!! :D:p
Αν μπορεις να βρεις και αλλα φυτακια θα ηταν ακομα πιο ωραιο (συμφωνα με τη γνωμη μου -μου αρεσουν οι ζουγκλιτσες :cool:)

Για "χαλακι" που θες θα χρειαστεις περισσοτερες λαμπες - λιπανση - co2 - υποστρωμμα ... :rolleyes:

akis7 04-04-10 21:05

co2 και λιπανση υπαρχει.λαμπες ειναι στο σχεδια μου να μπουν..
υποστρωμα λιγο δυσκολα..χτες αλλαξα ολο το πατο και δεν μπορω να το ξανακανω...
το υποστρωμα σε 6 μηνες δεν "εξαντλουνται" τα θρεπτικα σου συστατικα??
μετα θα θελει παλι αλλαγη??? :(

Γιώργος Κ 04-04-10 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 432757)
co2 και λιπανση υπαρχει.λαμπες ειναι στο σχεδια μου να μπουν..
υποστρωμα λιγο δυσκολα..χτες αλλαξα ολο το πατο και δεν μπορω να το ξανακανω...
το υποστρωμα σε 6 μηνες δεν "εξαντλουνται" τα θρεπτικα σου συστατικα??
μετα θα θελει παλι αλλαγη??? :(

Βασικα αναφερομαι σε αυξηση ολων των παραπανω π.χ. περισσοτερα λιπασματα περισσοτερο Co2 κοκ!! Τα υποστρωματα οντως "εξαντλουνται" καποια στιγμη αλλα αν βοηθαμε εμεις με λιπασματα τα φυτα λαμβανουν τα θρεπτικα απο αυτα που προσθετουμε! Υπαρχουν και υποστρωματα που δεσμευουν τα λιπασματα που προσθετουμε και με αυτο το τροπο "επαναφορτιζονται"!
Αν θελεις "δυσκολα" φυτα εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις αλλιως π.χ. με την cuba που αναφερεις θα βλεπεις πολυ αργη αναπτυξη και να μη γινεται χαλι αλλα να μεγαλωνει προς τα πανω! Στη περιπτωση σου θα σου ελεγα να βαλεις τενελους (αν και αυτο θα πηγαινει αργα τουλαχιστον ειναι πιο "βατο")

akis7 04-04-10 21:29

μμμμμμ...δεν το ειχα στα υποψη μου!μ'αρεσε!
θα το δοκιμασω και θα κανω μια προσπαθεια και με cuba να δω πως θα παει..(μ'αρεσει τι να κανω...)

oko 04-04-10 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 432759)
Υπαρχουν και υποστρωματα που δεσμευουν τα λιπασματα που προσθετουμε και με αυτο το τροπο "επαναφορτιζονται"!

Σε ποιο αναφερεσαι Γιωργο; Γιατι εχω το aquasoil αυτο ειναι; Και πως λειτουργει;

Αλέξης6 05-04-10 13:22

Πιο όμορφο είναι τώρα με την αλλαγή της άμμου...

Καλή συνέχεια..

frits 05-04-10 18:35

μου αρέσει πολύ το update :)
η καινούρια άμμος έδεσε καλύτερα και φαίνεται πολύ φυσικό, μπράβο!

akis7 05-04-10 18:55

κι εγω αυτο ειδα!ειναι πολυ πιο φυσικο.
ρε γαμωτο και δεν φαινεται καλα απο τις φωτο ομως..φωσφοριζουν ολα..
thx ομως!

Γιώργος Κ 05-04-10 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oko (Μήνυμα 432782)
Σε ποιο αναφερεσαι Γιωργο; Γιατι εχω το aquasoil αυτο ειναι; Και πως λειτουργει;

Να σου πω την αληθεια δε ξερω το συγκεκριμενο! Εχω ακουσει οτι τα πορωδες κατακρατουν λιπασματα απο το νερο και τα διαθετουν στα φυτα!

akis7 05-04-10 19:04

επειδη αποτι βλεπω ξερεις απο λιπασματα..
μεχρι τωρα χρησιμοποιω fourish kai pottasioum.
τι αλλο να αρχισω να ριχνω??traces???

Γιώργος Κ 05-04-10 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 432897)
επειδη αποτι βλεπω ξερεις απο λιπασματα..
μεχρι τωρα χρησιμοποιω fourish kai pottasioum.
τι αλλο να αρχισω να ριχνω??traces???

Σε ολα αυτα αρχαριος ειμαι και εγω! :D
Αν παρατηρησεις ελλειψη σε σιδηρο θα πρεπει να προσθετεις και απο αυτον! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02579 seconds with 11 queries