Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Φεύγω διακοπές...τί κάνω; Ταϊστρα και τί άλλο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96702)

BabiRico 10-04-17 20:22

Φεύγω διακοπές...τί κάνω; Ταϊστρα και τί άλλο!
 
Καλησπέρα συν χομπίστες!
Έχω μια ερώτηση που προφανώς έχετε ξανακούσει αλλά δεν μπορώ να την βρώ στο forum

Έχω το ενυδρείο από τον Οκτώβριο 2016, με δύο χρυσόψαράκια που μεγαλώνουν φυσιολογικά. Οι μετρήσεις μου είναι καλές, αλλαγές νερού ανά εβδομάδα μπορεί και δύο φορές την εβδομάδα. Γενικώς όλα καλά.

Σε λίγες μέρες φεύγω διακοπές για 4 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω πέρα από την τελευταίας στιγμής αλλαγή νερού και καθαρισμό βυθού φυτών κλάδεμματα κλπ κλπ, πρέπει να πάρω κάποια ταΐστρα;

Αν ναί υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που μου προτείνετε; τα ψαράκια τα ταΐζω με βυθιζόμενα πέλετς της JBL με σπιρουλίνα 10%. Χρειάζεται να κάνω τίποτ άλλο;

Τα βακτήρια τα έχω σταματήσει εδώ και δύο μήνες και μόνο προσθήκη prime κάνω με την κάθε αλλαγή νερού. Πρέπει να ρίξω κάποιο χημικό για τις μέρες οου θα λείπω; δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
Ευχαριστώ

GN_AZ 10-04-17 21:15

μόνο για 4 μέρες δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις τπτ.
μέρες που είναι μια νηστεία θα τους κάνει καλό :D
φαντάζομαι ότι ο φωτισμός είναι με χρονοδιακόπτη

φυτά κ χρυσόψαρα πως τα ταίριαξες ???

delta66 10-04-17 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1005371)
για 4 μέρες δε χρειάζεται να κάνεις τπτ.

αυτο

Master 10-04-17 21:27

Μπορεις να κανεις κανα τεστ νερου να δεις που βρισκεσαι σε αμμωνια κ νιτρικα η μια αλλαγη νερου για να εισαι σιγουρος αφου πρωτα κανεις ενα καλο ταισμα

stanlee 10-04-17 21:29

...
 
Άφησέ το όπως είναι και καλά να περάσεις!!!!:D:D:D

Τάκης 10-04-17 21:36

Οπως σου είπαν τα παιδιά πριν,
δεν κάνεις τίποτα,
κάνε όμως μια αλλαγή τελευταία στιγμή πριν φύγεις.
Πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο ;

BabiRico 10-04-17 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1005371)
μόνο για 4 μέρες δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις τπτ.
μέρες που είναι μια νηστεία θα τους κάνει καλό :D
φαντάζομαι ότι ο φωτισμός είναι με χρονοδιακόπτη

φυτά κ χρυσόψαρα πως τα ταίριαξες ???

Έλα ντέ...:D. Τίποτα μόνο βαλισνέριες έσω μέσα και ανούμπιες. Είναι σκληρά δεν τα αγγίζουνε για την ώρα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1005377)
Οπως σου είπαν τα παιδιά πριν,
δεν κάνεις τίποτα,
κάνε όμως μια αλλαγή τελευταία στιγμή πριν φύγεις.
Πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο ;

Ναί σκεφτόμουν να κάνω καλή αλλαγή στο 80% περίπου. Συνήθως κάνω στο 60%. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τα χρυσόψαρά 55lt . Για την ώρα είναι μικρά 8 μηνών και αντέχουν αλλά μέσα στο Μάϊο πρέπει να βρώ λύση κ να τα δώσω κάπου ή να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο αν βρώ χρήματα και χώρο.

christoschor 11-04-17 13:57

Φίλε μου ότι σου είπαν τα παιδιά. Αντέχουν και μια εβδομάδα χωρίς τάισμα. όσον αφορά τα ψάρια, από τέλη Μαΐου θα μπορώ να τα πάρω αν αποφασίσεις τελικά να τα δώσεις, αφού θα έχω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο στην κατοχή μου:D:D:D:D

BabiRico 11-04-17 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christoschor (Μήνυμα 1005461)
Φίλε μου ότι σου είπαν τα παιδιά. Αντέχουν και μια εβδομάδα χωρίς τάισμα. όσον αφορά τα ψάρια, από τέλη Μαΐου θα μπορώ να τα πάρω αν αποφασίσεις τελικά να τα δώσεις, αφού θα έχω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο στην κατοχή μου:D:D:D:D

Ευχαριστώ πολύ. Καλοσύνη σου. Ναι το σκέφτομαι για το καλό τους αν και τα παιδιά μου αλλά κυρίως εγώ έχουμε δεθεί μαζί τους. Ξαναμιλάμε αρχές καλοκαιριού.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01445 seconds with 11 queries