Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   στρωσιμο νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39315)

ilias13 02-04-10 13:05

στρωσιμο νερου
 
για το στρωσιμο του νερου στο ενυδρειο μου προτειναν να το γεμισω κ να το λειτουργεισω μονο με το εξωτερικο φιλτρο κ τον θερμοστατη χωρις να προσθεσω χημικα(τα μπουκαλακια του εμποριου)για 40 μερες.ο κυκλος του αζωτου γινεται μονος του κ αν θελω να τον επιταχυνω μου συμβουλευσαν να προσθεσω 2 χρυσοψαρα.μετα απο 40 μερες μου ειπαν πως θα μαι ετοιμος για να προσθεσω τα πρωτα μου ψαρια!τι λετε?!σιγουρα ο καλυτεροσ τροπος ειναι το μπολι κ ι προσθηκη αμμωνιας αλλα δεν τα κατεχω.. ο τροποσ που μου ανεφεραν μου φενεται ευκολος αλλα ισχυει?

gta__156 02-04-10 13:07

δεν υπαρχει ποιο ευκολος και ποιο γρηγορος απο το μπολι ;)

persival 02-04-10 13:16

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Διάβασε αυτά. Ούτε σκέψη για στρώσιμο με ψάρια!
Για τους τύπους, το φίλτρο στρώνουμε, όχι το νερό ;)

Καλή συνέχεια!

ilias13 02-04-10 14:14

τους εχω διαβασει κ τους 2 τροπους αλλα δεν τους κατεχω!με τον τροπο που εχω αναφερει δεν θα επιτυχω στρωσιμο ?

Γιώργος Κ 02-04-10 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 432440)
τους εχω διαβασει κ τους 2 τροπους αλλα δεν τους κατεχω!με τον τροπο που εχω αναφερει δεν θα επιτυχω στρωσιμο ?

Θα το πετυχεις αλλα τα χρυσοψαρα θα βασανιστουν σε σημειο που θα πεθανουν!! Κριμα δεν ειναι? :confused:

exelix 02-04-10 14:31

Ο τρόπος που αναφέρεις (χωρίς να ρίξεις τίποτα μέσα) δεν είναι τρόπος στρωσίματος. Με τα ψάρια είναι βάρβαρο. Τι εννοείς δεν τους κατέχεις; Για μπόλι βάζεις μια αγγελια και σου δίνει κάποιος ελάχιστα υλικά από το δικό του φίλτρο ή σου στίβει βρώμα από το σφουγγάρι του. Για τον τρόπο με την αμμωνία είναι αναλυτικές οι οδηγίες. Κι εγώ που νόμιζα ότι ενυδρείο είναι κάτι που πετάς μέσα νερό και ψάρια και όλα εντάξει μια χαρά τα κατάφερα. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι συγκεκριμένο στη διαδικασία ρωτάς. Ποιο είναι το δύσκολο στο να ρίχνεις μερικές σταγόνες αμμωνίας; Μην απογοητεύεσαι χωρίς λόγο!

ilias13 02-04-10 22:40

συγκεντρωση αμμωνιας 3μιλιγκραμ ανα λιτρο πως θα επιτυχω?κ αφου τιν επιτυχω πωσ θα την διατηρισω?αποφασισα να ακολουθησω τον πρωτο τροπο στρωσιματοσ!

exelix 02-04-10 23:11

Να σου πω παράδειγμα πώς το έκανα εγώ που είχα πολύ λίγα λίτρα. Έβαλα νερό σε ένα μπουκάλι 1,5 λίτρου και έριξα 2 σταγόνες αμμωνία και μετά από μία ώρα μέτρησα και βρήκα ότι κάθε σταγόνα είχε 1,5mg. Ε, μετά αφού θέλω 3 ανά λίτρο ήξερα πόσες σταγόνες έπρεπε να ρίχνω. Την αμμωνία την πήρα από το φαρμακείο όπου την είχε συμπυκνωμένη με ποσοστό περιεκτικότητας 27-30% και του ζήτησα να μου φτιάξει ένα μπουκαλάκι που θα το είχε αραιώσει στο 9-10%. Πάρε υγρά τεστ αν δεν έχεις και πρόσεξε στην αρχή μη ρίξεις πολλή αμμωνία από τον ενθουσιασμό σου γιατί θα καθυστερήσει να πάρει μπροστά. Ίσως να μη χρειαστεί για 2-3 μέρες στην αρχή να ρίξεις κι άλλη. Μη φοβηθείς άμα εμφανιστεί άσπρη θολούρα στο νερό, είναι από το πάρτι που κάνουν τα βακτήρια (bacterial bloom) και φεύγει σιγά σιγά! Πάρε και μια μικρή σύριγγα αν έχεις αρκετά λίτρα να μη λιώσεις με τις σταγόνες. Όχι ινσουλίνης γιατί τραβάνε δύσκολα (εκτός αν σε βολεύει βέβαια), αλλα να σου έχει ένδειξη για 0,5ml ας πούμε. Καλή αρχή και εδώ είμαστε! Και καλή υπομονή!
-------------------------
Α, το να πάς εδώ στις αγγελίες και να γράψεις ότι ζητάς μπόλι, Καλαμαριά ή κάπου αλλού που μπορείς να πας κοντά σου, για να ξεκινήσεις δεν είναι ντροπή, για εμάς τους νέους είναι αυτά! Οι παλιοί μπολιάζονται μόνοι τους! Θα κερδίσεις άπειρο χρόνο άμα βρεθεί κάποιος να σου δώσει γιατί θα μπορέσεις να βάλεις τα πρώτα σου ψαράκια σε 1-3 μέρες. Εκτός αν θες να εξοικειωθείς με τη διαδικασία των μετρήσεων όπως ήθελα εγώ.

prospathw 03-04-10 05:49

Ωραία τα είπες αλλά αυτό που το διαβάσεσ!!!???
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 432508)
Μη φοβηθείς άμα εμφανιστεί άσπρη θολούρα στο νερό, είναι από το πάρτι που κάνουν τα βακτήρια (bacterial bloom) και φεύγει σιγά σιγά!

:smt120:smt018:smt017

Το νερό γίνεται άσπρο επειδή η καθαρή αμμωνία είναι άσπρη σκόνη.οπότε όταν αυτή διαλύεται στο νερό εκείνο παίρνει αυτό το "χρώμα".τα βακτηρία προφανώς εννοείς αυτα που κατοικούν στο φίλτρο μας τα οποία όμως α)είναι καφετί
β)δε σουλατσάρουν μέσα στο ενυδρείο και γ)δεν υπάρχουν ακόμα.
Το babterial bloom είναι κάτι εντελώς άλλο.ειναι θολο ασπρο νερο αλλα για αλλο λογο..κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλα θεματα;)

Φίλε ilias13 εγώ θα που πρότεινα να βρεις κάποιον να που δώσει μπόλι να ξεμπερδεύεις:)

ippomas 03-04-10 07:38

Ηλια καλως εκανες και ρωτας ακου τα παιδια τι σου λενε με το μπολι ειναι η καλυτερη μεθοδος μετα μετρησεις και οταν εισαι οκ τοτε να δεις και τι ψαρακια θα βαλης. Δεν παιρνουμε 2 χρυσοψαρα και αμα ζησουν τι τα κανεις μετα που θα εχεις και αλλες επιλογες. Θα ψαχνης να τα δωσης δεν ειναι και ευκολο γι αυτο μια που ξεκινησες ομορφα μην βιαζεσαι να γινη ενος μηνα το στρωσιμο και στο διαστημα αυτο διαβαζης και μιλας και βλεπεις πως θα εξελιχθη το ενιδρυο. Στο κατω-κατω χομπυ ειναι δεν θα σου δωση τα προς το ζην μετα ομως θα εισαι περηφανος για τις σωστες κινησεις σου. Καλη συνεχεια.

red rubin 03-04-10 08:20

Ειμαστε και γειτονες με τον καινουργιο χομπιστα αλλα μπολι δεν θα του δωσω ποτε. Μακαρι να μην τυχει σε κανεναν να παρει πολλα ''δωρακια'' με το μπολι απο καποιο αλλο ενυδρειο.
Εχω κανει στρωσιμο με χρυσοψαρα, με μονομαχους, με stability, αλλα ποτε δεν θα κανω με μπολι απο αλλο ενυδρειο και ειδικα απο καποιον αλλο χομπιστα.

exelix 03-04-10 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 432527)
Ωραία τα είπες αλλά αυτό που το διαβάσεσ!!!???

:smt120:smt018:smt017

Το νερό γίνεται άσπρο επειδή η καθαρή αμμωνία είναι άσπρη σκόνη.οπότε όταν αυτή διαλύεται στο νερό εκείνο παίρνει αυτό το "χρώμα".τα βακτηρία προφανώς εννοείς αυτα που κατοικούν στο φίλτρο μας τα οποία όμως α)είναι καφετί
β)δε σουλατσάρουν μέσα στο ενυδρείο και γ)δεν υπάρχουν ακόμα.
Το babterial bloom είναι κάτι εντελώς άλλο.ειναι θολο ασπρο νερο αλλα για αλλο λογο..κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλα θεματα;)

Έχω κάνει πολλές αναζητήσεις και έχει γραφτεί αρκετές φορές εδώ μέσα για το στρώσιμο χωρίς κανείς να διορθώσει τον γράφοντα. Ακόμα κι εγώ το έγραψα όταν έστρωνα γιατί φοβήθηκα και ρώτησα αλλά δεν μου είπαν ότι κάνω λάθος.

Αλλά επειδή είμαι λίγο άρρωστος και δεν άντεχα να μην ξέρω τι συμβαίνει το έψαξα και βρήκα μια ανάλυση στην οποία αναφέρει αυτή την περίπτωση. Ότι δηλαδή έχουμε bacterial bloom και στα ενυδρεία που στήνονται μόνο με αμμωνία και δεν έχουν τίποτα άλλο μέσα καθώς έχουμε έξαρση των ετερότροφων βακτηρίων (όχι αυτά που συνηθίζουμε να λέμε ωφέλιμα, αλλά αυτά που τρέφονται με οργανικές ενώσεις και τις μετατρέπουν σε αμμωνία) μέχρι να καταναλώσουν τις οργανικές ενώσεις που βρίσκονται στο νερό.

Επειδή τώρα που είμαι διακοπές γράφω από κινητό, και μάλιστα χωρίς αφή και λοιπές ανέσεις, δεν μπορώ να σου γράψω το link. Άμα δεν το βρεις και σε ενδιαφέρει ενόχλησέ με σε καμιά βδομάδα! Αν και πάλι κάνω λάθος πες το μου, αλλά όχι γιατι με έπιασες αδιάβαστο! Πλάκα κάνω ε!

prospathw 03-04-10 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 432549)
Έχω κάνει πολλές αναζητήσεις και έχει γραφτεί αρκετές φορές εδώ μέσα για το στρώσιμο χωρίς κανείς να διορθώσει τον γράφοντα. Ακόμα κι εγώ το έγραψα όταν έστρωνα γιατί φοβήθηκα και ρώτησα αλλά δεν μου είπαν ότι κάνω λάθος.

Αλλά επειδή είμαι λίγο άρρωστος και δεν άντεχα να μην ξέρω τι συμβαίνει το έψαξα και βρήκα μια ανάλυση στην οποία αναφέρει αυτή την περίπτωση. Ότι δηλαδή έχουμε bacterial bloom και στα ενυδρεία που στήνονται μόνο με αμμωνία και δεν έχουν τίποτα άλλο μέσα καθώς έχουμε έξαρση των ετερότροφων βακτηρίων (όχι αυτά που συνηθίζουμε να λέμε ωφέλιμα, αλλά αυτά που τρέφονται με οργανικές ενώσεις και τις μετατρέπουν σε αμμωνία) μέχρι να καταναλώσουν τις οργανικές ενώσεις που βρίσκονται στο νερό.

Επειδή τώρα που είμαι διακοπές γράφω από κινητό, και μάλιστα χωρίς αφή και λοιπές ανέσεις, δεν μπορώ να σου γράψω το link. Άμα δεν το βρεις και σε ενδιαφέρει ενόχλησέ με σε καμιά βδομάδα! Αν και πάλι κάνω λάθος πες το μου, αλλά όχι γιατι με έπιασες αδιάβαστο! Πλάκα κάνω ε!

δεν καταλαβα τι θες να πεις:confused:...οταν γυρησεις τα λεμε:smt052

Γιώργος Κ 03-04-10 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 432532)
Ειμαστε και γειτονες με τον καινουργιο χομπιστα αλλα μπολι δεν θα του δωσω ποτε. Μακαρι να μην τυχει σε κανεναν να παρει πολλα ''δωρακια'' με το μπολι απο καποιο αλλο ενυδρειο.
Εχω κανει στρωσιμο με χρυσοψαρα, με μονομαχους, με stability, αλλα ποτε δεν θα κανω με μπολι απο αλλο ενυδρειο και ειδικα απο καποιον αλλο χομπιστα.

Γιατι τα χρυσοψαρα και οι μονομαχοι δεν εχουν "δωρακια" να αφησουν?? :confused:
Το stability ποσο κανει? Το μπολι ειναι δωρεαν και ενα ενυδρειο δεν ειναι ποτε αποστειρωμενο! Αν εχεις υγιη - γερα ψαρια δεν υπαρχει λογος να φοβασαι!

red rubin 03-04-10 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 432572)
Γιατι τα χρυσοψαρα και οι μονομαχοι δεν εχουν "δωρακια" να αφησουν?? :confused:
Το stability ποσο κανει? Το μπολι ειναι δωρεαν και ενα ενυδρειο δεν ειναι ποτε αποστειρωμενο! Αν εχεις υγιη - γερα ψαρια δεν υπαρχει λογος να φοβασαι!

Που το ξερω εγω αν ο αυτος που θα δωσει το μπολι γνωριζει αν εχει υγιη ψαρακια.
Απλα τα χρυσοψαρα και οι μονομαχοι δεν ειναι συμβατοι με τις ασθενειες που κινδυνευουμε εμεις που ασχολουμαστε με δισκους π.χ Εχει δει μονομαχο με τρυπα στο κεφαλι?? Εγω οχι!!
Χρυσοψαρο με εντερικα?? Εγω ποτε.
Το stability κοστιζει 5,50 ευρω για ενα ενυδρειο μεχρι και 300 λιτρα. 11 ευρω για μεγαλυτερα ενυδρεια. Ακριβο ειναι??? Ενας καφες ειναι!!

Γιώργος Κ 03-04-10 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 432578)
Που το ξερω εγω αν ο αυτος που θα δωσει το μπολι γνωριζει αν εχει υγιη ψαρακια.

Ελα παρε απο εμενα!! :D

Για δισκους θα προτιμουσα αστρωτο με καθημερινες αλλαγες παρα στρωμμενο χωρις να ξερεις τι γινεται!! Εξαιτιας και του ph λιγα φοβασαι απο αμμωνια!

red rubin 03-04-10 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 432581)
Ελα παρε απο εμενα!! :D

Για δισκους θα προτιμουσα αστρωτο με καθημερινες αλλαγες παρα στρωμμενο χωρις να ξερεις τι γινεται!! Εξαιτιας και του ph λιγα φοβασαι απο αμμωνια!

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις λερωμενο υαλοβαμβακα??:D:D
Ειδες πως φοβασαι για Δισκους??
Καλη Ανασταση George!!!

Γιώργος Κ 03-04-10 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 432604)
Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις λερωμενο υαλοβαμβακα??:D:D
Ειδες πως φοβασαι για Δισκους??
Καλη Ανασταση George!!!

Χαχαχα!! Λιγο ενυδρειακο βαμβακι θα μπορουσα :D

Καλη Ανασταση ... :p

Πάνος 05-04-10 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 432578)
Το stability κοστιζει 5,50 ευρω για ενα ενυδρειο μεχρι και 300 λιτρα. 11 ευρω για μεγαλυτερα ενυδρεια. Ακριβο ειναι??? Ενας καφες ειναι!!

καινουριο ειναι αυτο? πως το χρησιμοποιησες? εχει κανει καποιος αλλος στρωσιμο με αυτο το προιον και να καταγραψει την εμπειρια του?

red rubin 06-04-10 00:01

Πανο το stability δεν ξερεις??
Ειναι αυτο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=550
Εγω το χρησιμοποιω συνεχεια οποτε θελω να στρωσω καποιο ενυδρειο.

Γιώργος Κ 06-04-10 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 432972)
Πανο το stability δεν ξερεις??
Ειναι αυτο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=550
Εγω το χρησιμοποιω συνεχεια οποτε θελω να στρωσω καποιο ενυδρειο.

Ποσες μερες κανει να στρωσει?

Τι βακτηρια περιεχει?? :confused:

red rubin 06-04-10 00:24

Ριξε μια ματια εδω. Εχει και βιντεακι
http://www.seachem.com/Products/prod...Stability.html

Νομιζω τα εξηγει ολα.

Γιώργος Κ 06-04-10 00:41

Δε μπορω να καταλαβω ακριβως τι βακτηρια περιεχει (δεν τα ονομαζει ωστε να ψαξω να βρω πληροφοριες απλα λεει τι κανουν) - ειναι σαν να σου πουλαω ενα αυτοκινητο να σου λεω οτι τρεχει με 200 οτι εχει επιταχυνση "ταδε" αλλα να με ρωτας τι ειναι και να μη σου απαντω! Σιγουρα δε θα το αγοραζες! ...

Δεν μου απαντησες ομως ...

Διαβασε και εδω: http://answers.yahoo.com/question/in...2105545AAAFayh ;)

red rubin 06-04-10 00:48

Προτεινουν να χρησιμοποιησεις μπολι απο καποιο δικο σου φιλτρο. Τα αλλα με τα βακτηρια να πω την αληθεια δεν τα πολυκαταλαβα τι κανει το καθενα. Τωρα τι βακτηρια περιεχει δεν ξερω. Λογικα οτι περιεχουν και τα υπολοιπα προιοντα. Εξαιρουνται οι αμπουλες βεβαια που ειναι αλλη ιστορια.
Εχω ριξει stability σε ενυδρειο με bacteria bloom και σε 2 μερες ηταν κρυσταλλο. Σιγουρα κατι εκανε. Απλα συμφερει για μεγαλα ενυδρεια γιατι οι αμπουλες καλες αλλα ακριβες.

Γιώργος Κ 06-04-10 00:53

Χμ ... δε ξερουμε τι ειναι αλλα ξερουμε οτι κατι κανουν!!
Δε με πειθει ... ωρε παρε σιποραξ στρωμμενα να εχεις το κεφαλι σου υσηχο!!
Οπως λεει και ο 59+++ μη γινομαστε καταναλωτες .. ειδικα σε κατι που δε γνωριζουμε καν τι περιεχει!!

Red καθε προιον ειναι αναγκασμενο να γραφει τα συστατικα του ... το ξερεις οπως ολοι μας!

Για αμπουλες κοιτα εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/...?t=3966&page=4 ποστ 68 και 69 ...

Πάνος 06-04-10 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 432972)
Πανο το stability δεν ξερεις??
Ειναι αυτο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=550
Εγω το χρησιμοποιω συνεχεια οποτε θελω να στρωσω καποιο ενυδρειο.

ας μη το παρει το stability προσωπικα..οχι μονο αυτο...αλλα γενικοτερα κανενα ζουμακι απο αυτα δε γνωριζω και δε χρησιμοποιω. και ολα πανε καλα.

prospathw 06-04-10 10:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 433002)
ας μη το παρει το stability προσωπικα..οχι μονο αυτο...αλλα γενικοτερα κανενα ζουμακι απο αυτα δε γνωριζω και δε χρησιμοποιω. και ολα πανε καλα.

+1000!να παρει μπολι απο καποιο παιδι του φορουμ!ειναι και τσαμπα!κανεις και γνωριμιες!ειναι και σιγουρο!οπως εχει πει πολλες φορες ο Γιωργος "τα βακτηρια δεν μπορουν να ζησουν σε ενα κλειστο μπουκαλακι χωρις ναρο και οξυγωνο!";)ειναι ζωντανοι οργανισμοι!

exelix 09-04-10 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 432566)
δεν καταλαβα τι θες να πεις:confused:...οταν γυρησεις τα λεμε:smt052


Γύρισα! Λοιπόν, όταν ρίχνουμε αντιχλώριο δεν αρχίζουν να πολλαπλασιάζονται μέσα στο νερό μόνο nitrosomonas και nitrobacter, αλλά οποιοδήποτε βακτήριο βρίσκει πρόσφορο έδαφος. Τα δύο παραπάνω, που συνηθίζουμε να λέμε ωφέλιμα είναι αερόβια και αυτότροφα βακτήρια. Υπάρχουν και άλλα που είναι αναερόβια (ή αλλάζουν από αερόβια σε αναερόβια) και ετερότροφα, δηλαδή τρέφονται με οργανικές ενώσεις, τις οποίες και μετατρέπουν σε αμμωνία. Ε, επειδή αυτά πολλαπλασιάζονται πάρα πολύ γρήγορα γεμίζουν τον τόπο και ασπρίζουν το νερό. Αυτό συμβαίνει είτε όταν ανακατεύουμε πολύ το βυθό στον καθαρισμό, είτε όταν ταΐζουμε πάρα πολύ είτε όταν έχουμε νεοστημένο ενυδρείο, μέχρι να καταναλωθούν τα οργανικά άλατα που έχει μέσα του. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που μια απλή αλλαγή νερού μπορεί να κάνει τα πράγματα χειρότερα, καθώς μπαίνει καινούργια τροφή. Πάντως πρώτα έχουμε bacterial bloom και άσπρισμα του νερού και ως αποτέλεσμα έχουμε αυξημένη αμμωνία. Δεν μπορώ τώρα να γράψω όλο το άρθρο! Ειδικά στο θέμα ενός αρχάριου για το στρώσιμο! Πάντως δεν είναι η μόνη πηγή, μπορείς να βρεις και αλλού τα ίδια γραμμένα ίσως πιο αναλυτικά, ίσως πιο απλά. Πάντως νομίζω τη γενική ιδέα στην έδωσα (όπως τη διάβασα, δεν είμαι βιολόγος!).

http://www.fishforums.net/index.php?...oms-explained/

prospathw 09-04-10 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 433934)
Γύρισα! Λοιπόν, όταν ρίχνουμε αντιχλώριο δεν αρχίζουν να πολλαπλασιάζονται μέσα στο νερό μόνο nitrosomonas και nitrobacter, αλλά οποιοδήποτε βακτήριο βρίσκει πρόσφορο έδαφος. Τα δύο παραπάνω, που συνηθίζουμε να λέμε ωφέλιμα είναι αερόβια και αυτότροφα βακτήρια. Υπάρχουν και άλλα που είναι αναερόβια (ή αλλάζουν από αερόβια σε αναερόβια) και ετερότροφα, δηλαδή τρέφονται με οργανικές ενώσεις, τις οποίες και μετατρέπουν σε αμμωνία. Ε, επειδή αυτά πολλαπλασιάζονται πάρα πολύ γρήγορα γεμίζουν τον τόπο και ασπρίζουν το νερό. Αυτό συμβαίνει είτε όταν ανακατεύουμε πολύ το βυθό στον καθαρισμό, είτε όταν ταΐζουμε πάρα πολύ είτε όταν έχουμε νεοστημένο ενυδρείο, μέχρι να καταναλωθούν τα οργανικά άλατα που έχει μέσα του. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που μια απλή αλλαγή νερού μπορεί να κάνει τα πράγματα χειρότερα, καθώς μπαίνει καινούργια τροφή. Πάντως πρώτα έχουμε bacterial bloom και άσπρισμα του νερού και ως αποτέλεσμα έχουμε αυξημένη αμμωνία. Δεν μπορώ τώρα να γράψω όλο το άρθρο! Ειδικά στο θέμα ενός αρχάριου για το στρώσιμο! Πάντως δεν είναι η μόνη πηγή, μπορείς να βρεις και αλλού τα ίδια γραμμένα ίσως πιο αναλυτικά, ίσως πιο απλά. Πάντως νομίζω τη γενική ιδέα στην έδωσα (όπως τη διάβασα, δεν είμαι βιολόγος!).

http://www.fishforums.net/index.php?...oms-explained/

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα με αυτα που μου ειπες...:smt120:confused:καταλαβα τι θες να πεις αλλα εγω τοσο καιρο αλλα ειχα καταλαβει απο εδω...σε ευχαριστω...σιγουρα θα διαβασω το αρθρο!!:smt052


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02763 seconds with 11 queries