Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Επί παντός επιστητού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Αρχάριος-επείγον-βοήθεια-SOS!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100135)

alexkotsis 22-03-18 19:38

Αρχάριος-επείγον-βοήθεια-SOS!!!
 
Πατάς με αγωνία νέο thread, αρχίζεις και γράφεις.
Πρώτα έναν τίτλο που θα δώσει σε όλους να καταλάβουν σε πόσο επείγουσα κατάσταση βρίσκεται το ψάρι σου και εσύ συνάμα.
Πας στο κυρίως μήνυμα, το δράμα και η αγωνία μεγαλώνουν..."βοήθεια"..."επείγον"....."SOS"....
Περιγράφεις το πρόβλημα του ψαριού σου και την αγωνία σου να σωθεί. Δεν περνάει ένα λεπτό και αμέσως κάποιος απάντησε.
Ούφ λες από μέσα σου να κάποιος θα με βοηθήσει να σώσω το ψάρι μου!
Και διαβάζεις....σου λέει απλά να συμπληρώσεις μια φόρμα ώστε να βοηθηθεί σωστά το ψάρι σου.
Και δεν απαντάς....δεν απαντάς...προφανώς το ψάρι σου δεν αξίζει την συμπλήρωση μιας φόρμας...
Προφανώς δεν έπρεπε ποτέ να έχεις ψάρι!
Άλλωστε ο καλός άνθρωπος στο pet shop σου είπε ότι θα ρίχνεις μια φορά την μέρα ένα μαγικό φίλτρο, θα αλλάζεις νερό μια φορά τον μήνα και θα έχεις όλη την θάλασσα του κόσμου στο σαλόνι σου. Δεν σου είχε πεί ούτε για φόρμες, ούτε για μετρήσεις ούτε για "ταλαιπωρία".
Αλλά ξέχασα...δεν ήξερες είσαι αρχάριος...!!!
Εσύ δεν είσαι αρχάριος, αλλιώς ονομάζεσαι αλλά το αφήνω στην φαντασία σου!zw

Artemisia 22-03-18 19:55

Με τρόμαξες παλιόπαιδο !!! :D:D:D χαλάρωσε όλοι μαθαίνουμε :D:D

alexkotsis 22-03-18 19:56

Αμα δεν απαντάνε πως μαθαίνουν?

Artemisia 22-03-18 19:58

Αλεξάκο :D:D:D:D τίποτα δεν είναι με το ζόρι ;)

Achillefs 22-03-18 20:16

Πρωτα σωζεις καποιον που πνιγεται.... και μετα του μαθαινεις κολυμπι!!!!
Εισαι ανιδεος... δεν ξερεις τι ειναι η φορμα... τι ειναι τα νιτρικα... ο κυκλος του αζωτου... δεν μπορεις καν να ποσταρεις κατι... ουτε καν να ανεβασεις φωτογραφια.... αγχωνεσαι... βλεπεις το ψαρι να σε κυταζει λυπημενο... προσπαθεις ιδρωνεις... αγχωνεσαι... τα λεπτα περνουν....
Το νερο μπαινει στα πνευμονια σου... ενα χερι ρε παδιααααα.....
Και η απαντηση "συμπληρωσε την φορμα"...
Ποσο ευκολα ξεχνουν καποιοι!!!!!

alexkotsis 22-03-18 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1038262)
Αλεξάκο :D:D:D:D τίποτα δεν είναι με το ζόρι ;)

Ούτε η ζωή του απειλήθηκε για πάρει ψάρι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Achillefs (Μήνυμα 1038264)
Πρωτα σωζεις καποιον που πνιγεται.... και μετα του μαθαινεις κολυμπι!!!!
Εισαι ανιδεος... δεν ξερεις τι ειναι η φορμα... τι ειναι τα νιτρικα... ο κυκλος του αζωτου... δεν μπορεις καν να ποσταρεις κατι... ουτε καν να ανεβασεις φωτογραφια.... αγχωνεσαι... βλεπεις το ψαρι να σε κυταζει λυπημενο... προσπαθεις ιδρωνεις... αγχωνεσαι... τα λεπτα περνουν....
Το νερο μπαινει στα πνευμονια σου... ενα χερι ρε παδιααααα.....
Και η απαντηση "συμπληρωσε την φορμα"...
Ποσο ευκολα ξεχνουν καποιοι!!!!!

Αυτό λέω αφού νοιάζεται και θέλει να βοηθήσει το ψάρι γιατί δεν συνεχίζει? Πως πίστευε ότι θα το βοηθήσει? Θα ανέβαζε μια φωτογραφία και θα του έβγαζε από κάτω το κουμπί "heal" και όλα καλά? Φυσικά και είναι ανίδεος όπως ήμασταν όλοι. Για μπαίνεις στο φόρουμ ρωτας, διαβάζεις μαθαίνεις.

Achillefs 22-03-18 20:34

Καταλαβαινω πως μιλας και σκεφτεσαι.... αλλα αυτο ειναι μετα απο τοσα χρονια εμπειριας...
Αν συμπληρωνα την φορμα οταν πρωτοπηρα, απο παρορμηση, χρυσοψαρο... το μονο που θα ηταν συμπληρωμενο θα .ηταν ο ογκος του νερου... και αυτος λαθος .... δεν ειναι και ευκολο σε μια μεγαλη στρογγυλη γυαλα να υπολογισεις λιτρα!!!!
Λιγη επιεικια και κατανοηση...

alexkotsis 22-03-18 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Achillefs (Μήνυμα 1038267)
Καταλαβαινω πως μιλας και σκεφτεσαι.... αλλα αυτο ειναι μετα απο τοσα χρονια εμπειριας...
Αν συμπληρωνα την φορμα οταν πρωτοπηρα, απο παρορμηση, χρυσοψαρο... το μονο που θα ηταν συμπληρωμενο θα .ηταν ο ογκος του νερου... και αυτος λαθος .... δεν ειναι και ευκολο σε μια μεγαλη στρογγυλη γυαλα να υπολογισεις λιτρα!!!!
Λιγη επιεικια και κατανοηση...

Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση τον εαυτό μου έμπειρο.
Αλλά άλλο ή εμπειρία και άλλο ή αδιαφορία.
Μπαίνουν κάποιοι άνθρωποι στην διαδικασία να βοηθήσουν και σου κάνουν κάποιες ερωτήσεις. Πες δεν ξέρω δεν είναι κακο. Το να μην απαντάς είναι κακό.
Φυσικά και υπάρχει κατανόηση μιας και εγώ ειδικά ξεκίνησα πιο άσχετος από τους άσχετους. Παρατηρούσα τα θέματα όμως στις ασθένειες και είναι τραγικό το πόσοι ξεκινούν ένα θέμα μέσα στην αγωνία και μετά το κενό...

Artemisia 22-03-18 20:48

Όλοι μας έχουμε καλή πρόθεση , αυτό μετράει μόνο :D

alexkotsis 22-03-18 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1038271)
Όλοι μας έχουμε καλή πρόθεση , αυτό μετράει μόνο :D

Βρε είναι μάστιγα σου λέω. Χρήζουν ψυχολογικής έρευνας... [emoji16]

aaaooll 22-03-18 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 1038272)
Βρε είναι μάστιγα σου λέω. Χρήζουν ψυχολογικής έρευνας... [emoji16]

Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να κρίνουμε την ψυχολογική κατάσταση -κάποιων που δεν ξέρουμε κιόλας έτσι?- οποιουδήποτε!
Δεν το θεωρώ σωστό σαν άνθρωπος

Artemisia 22-03-18 21:01

Αλέξη μου :D καταλαβαίνω την αγάπη σου για τα ψάρια αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο . Δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα και κουράγιο να αντιμετωπίσουμε πράγματα και καταστάσεις . Σου το λέω γιατί όταν αναγκάστηκα να πάρω τις αποφάσεις μου για ένα ψάρι μου που έχριζε βοήθειας με πήγε "παρα πέντε" μέχρι να τελειώσω την μικροεπέμβαση . Όλα είναι αποφάσεις στην ζωή και θέληση :D

alexkotsis 22-03-18 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 1038273)
Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να κρίνουμε την ψυχολογική κατάσταση -κάποιων που δεν ξέρουμε κιόλας έτσι?- οποιουδήποτε!
Δεν το θεωρώ σωστό σαν άνθρωπος

Ή ψυχολογική έρευνα τι σχέση έχει με την ψυχολογική κατάσταση κάποιου ανθρώπου. Νομίζω μπέρδεψες αυτό που γράφω και μάλιστα με διάθεση χιούμορ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1038275)
Αλέξη μου :D καταλαβαίνω την αγάπη σου για τα ψάρια αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο . Δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα και κουράγιο να αντιμετωπίσουμε πράγματα και καταστάσεις . Σου το λέω γιατί όταν αναγκάστηκα να πάρω τις αποφάσεις μου για ένα ψάρι μου που έχριζε βοήθειας με πήγε "παρα πέντε" μέχρι να τελειώσω την μικροεπέμβαση . Όλα είναι αποφάσεις στην ζωή και θέληση :D

Βρε Αρτεμισία μου εγώ άλλο λέω και αποδέχομαι πλήρως αυτό που λες.
Το να ξεκινάς ένα θέμα θεωρητικά επειδή νοιάζεσαι για το ψάρι σου και να μην απαντάς στις ερωτήσεις που σου κάνουν ώστε να σε βοηθήσουν δεν μπορώ να καταλάβω.
Είναι σαν να πονάς, πας στον γιατρό και σου λέει ποτέ ξεκίνησε ο πόνος και εσύ χωρίς να απαντήσεις να σηκωθείς να φύγεις!

Artemisia 22-03-18 21:11

Ε μα τι να κάνουμε ?? Να τον πάρει ο γιατρός στο κατόπι να του δώσει τα φάρμακα ??? :D:D:D Δεν γίνεται !!
Ο καθένας μέχρι εκει που θέλει και μπορεί :D
Χαλάρωσε :D δεν σε βλέπω σήμερα σε καλό mood .

alexkotsis 22-03-18 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1038280)
Ε μα τι να κάνουμε ?? Να τον πάρει ο γιατρός στο κατόπι να του δώσει τα φάρμακα ??? :D:D:D Δεν γίνεται !!
Ο καθένας μέχρι εκει που θέλει και μπορεί :D
Χαλάρωσε :D δεν σε βλέπω σήμερα σε καλό mood .

Μάλιστα γιατρέ...δεν ξαναλέω τίποτα! [emoji56]

Artemisia 22-03-18 21:16

Άντε βρε Αλεξάκο :D:D όλα καλά !! Να το στείλουμε το θέμα στο πυρ το εξώτερον ??
Με κατατρόμαξες !!!
Να λές ότι θέλεις δεν υπάρχει λογοκρισία εδω :D

NikosKoul 22-03-18 21:35

Nα συμπληρώσεις μια φόρμα ώστε να βοηθηθεί σωστά το ψάρι σου :p

alexkotsis 22-03-18 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1038287)
Nα συμπληρώσεις μια φόρμα ώστε να βοηθηθεί σωστά το ψάρι σου :p

Κανονικά για εμένα έπρεπε να συμπληρώσω φόρμα...!!! [emoji23][emoji23][emoji23]

NikosKoul 22-03-18 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 1038288)
Κανονικά για εμένα έπρεπε να συμπληρώσω φόρμα...!!! [emoji23][emoji23][emoji23]

:):)

odin79 23-03-18 00:32

κανονικα ισως θα επρεπε να υπαρχει φορμα και για τους ιδιοκτητες πχ Ε9 τετραγωνικα σπιτιου. ισογειο?οροφος ? παντρεμενος ανυπαντρος? κτλ

Κλεόβουλος 23-03-18 08:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 1038296)
....... παντρεμενος

αυτό είναι μια βασικότατη παράμετρος. Πως μας ξέφυγε? :D:D

alexkotsis 23-03-18 08:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1038299)
αυτό είναι μια βασικότατη παράμετρος. Πως μας ξέφυγε? :D:D

[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

odin79 23-03-18 15:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1038299)
αυτό είναι μια βασικότατη παράμετρος. Πως μας ξέφυγε? :D:D

ελα ντε??? :confused::confused::confused:

delta66 24-03-18 00:12

ΟΚ, αν δηλαδη αρρωστησει (φτου φτου) καποιος και παει σε γιατρο και αυτος του ζητησει καποιο ιστορικο και να κανει καποιες εξετασεις, τοτε δικαιολογημενα απο αυτην την ... ψυχροτητα, θα φυγει και δεν θα ξαναπατησει σε γιατρο.

oreonymos 11-05-18 22:43

απωλεια ψαριου...
 
1 Συνημμένο(α)
καποτε ειχαμε στην οικογενεια ενα βιεχα γυρω στα δυο κιλα για περιπου 10 ετη επικοινωνουσε με το περιβαλλον εξω απο το ενυδρειο σαν ναηταν θηλαστικο (μας πεταγε νερα ερχοταν να το χαιδεψουμε κτλ καποτε αρρωστησε απο την επαρρατο νοσο ζητουσε βοηθεια με τον τροπο του αρνιωταν να πλαγιασει για να πεθανει και εγω το στηριζα για 48 ωρες (ειχ δοκιμασει ολες τις πιθανες θεραπειες)η γυναικα μου εκλαιγε 1 μηνα για φαντασου στις δυσκολες στιγμες να με εβαζες να συμπληρωσω φορμα!εαν ποτε αντιληφθω οποιονδηποτε φιλο να του πεθαινει ψαρι θα βοηθησω οπως μπορω

Artemisia 12-05-18 13:03

Μα συγκίνησες με την vieja [emoji45] αλλα απο τι πέθανε? Θεωρητικά λένε οτι ζούνε 10 χρόνια αλλά και 15 μπορούν πιστεύω.
Εχω μια αλλη Αμερικανα 17 χρόνια τωρα ..... δεν ξερω πόσα θα ζήσει.
Βαζω και μια φωτο απο την δικιά μας που ειναι 1.5 χρονών αλλα μπουμπουκα, το εχει περάσει το κιλο [emoji4][emoji4]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...13678d2c6a.jpg

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oreonymos 12-05-18 19:25

vieja
 
πεθανε απο την ασθενεια που δεν θελουμε ουτε για τον εχθρο μας ειχε εμφανεις ογκους στην κοιλιακη χωρα τους οποιους αφαιρεσα ομως καθοτι φανηκε ειχε και μεσα στο κορμι της δεν την ταιζα τροφες με υψηλη πρωτεινη καθ οτι paratheraps (κατ εξοχην χορτοφαγα).απο τοτε εχω αφρικανες ουτως ωστε να μην εχω τετεοιο συναισθηματικο δεσιμο αλλα τι ταθες τι τα γυρευεις τις ξερω και τις 100 μια προς μια!

Artemisia 12-05-18 19:52

Δεν υπάρχει ψάρι που να μην αναγνωρίζει αυτόν που το αγαπά και το ταίζει . οπότε ότι και να πάρεις δεν αλλάζει κάτι ;)
Αλλά αυτό το ξέρουν μονο όσοι αγαπούν τα ψάρια τους και δεν τα έχουν ως διακόσμηση :D Εγω έχω ακόμα ένα απο τα πρώτα μου ψάρια , ετών 17 ! :D

oreonymos 12-05-18 20:50

ψαρια που μας γνωριζουν...
 
ετσι οπως τα λες ειναι αλλα εξω απο το φορουμ αν το πω θα με περασουν για γραφικο!εδω τουλαχιστον δεν θα ειμαι ο τρελος του χωριου!17 χρονων ειναι και εμενα το μεγαλυτερο ψαρι μου (ενα loatch) του πηρα 2 μικρους για παρεα!αληθεια εχεις δει τους γιαπωνεζικους γωβιους?αν ειχα λιμνη ...

Artemisia 12-05-18 21:11

Να μας τα δείξεις εεεε :D:D:D:D
Αυτα λες https://www.seriouslyfish.com/specie...ogobius-zhoui/
ή αυτά https://www.advancedaquarist.com/blo...reshwater-goby
Που να τα βρείς ??? εδω με το ζόρι βρίσκουμε goby .....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02426 seconds with 11 queries