Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ενυδρείο χωρίς καπάκι (Αναπήδηση χρυσόψαρου) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81146)

ΧΑΡΗΣ 06-07-14 12:59

Ενυδρείο χωρίς καπάκι (Αναπήδηση χρυσόψαρου)
 
Το ενυδρείο μου δεν έχει καπάκι, είναι ανοιχτό από πάνω. (180 L, 1m μήκος, 40cm πλάτος και 40cm ύψος)

Είναι αλήθεια ότι αν το αφήσω χωρίς καπάκι υπάρχει κίνδυνος κάποιο χρυσόψαρο να πεταχτεί έκω από το ενυδρείο;

Έχω έναν μπλακ μουρ κι ένα fantail.

gordon 06-07-14 14:14

πολύ πιθανό !!!
-------------------------
το έχεις γεματο μέχρι πάνω? σαν πρόχειρη λύση θα μπορούσες να βάλεις ένα τσάμι απο πάνω λίγο μεγαλύτερο απο το άνοιγμα για να πατάει ..ή θα μπορούσες να βάλεις αλουμινένιες ράγες απο τις 2 πλευρές και να είναι συρόμενο το γυάλινο καπάκι..(σημείωση :καπου στο ΄''καπάκι'' θα πρέπει να έχει τρύπα για τα καλώδια και για να πέρνα ο αέρας )

DADDY FISH 06-07-14 14:17

Ενυδρείο χωρίς καπάκι (Αναπήδηση χρυσόψαρου)
 
καλημερα παρε ενα κομματι τουλι η πλαστικο πλεγμα σαν αυτο που βαζουμε στα μπαλκονια και 4 μανταλακια και βαλτο

kixlidatos 06-07-14 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DADDY FISH (Μήνυμα 846196)
καλημερα παρε ενα κομματι τουλι η πλαστικο πλεγμα σαν αυτο που βαζουμε στα μπαλκονια και 4 μανταλακια και βαλτο


+1;)

michael151 06-07-14 17:05

Περα απο την εξατμιση στο χωρο σου, υπαρχει και η πιθανοτητα της.. αυτοκτονιας ενος κατοικου του ενυδρειου σου! Προσωπικα προτεινω ή να βαλεις οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες, ή μπορεις ακομη να βαλεις μεμβρανη. Τη μεμβρανη που τυλιγουμε-αποθηκευουμε το φαγητο μας! βοηθα πολυ μιας και δε προσθετει σκια, εφαρμοζει ευκολα και αν λερωσει, σκιστει κτλ την αλλαζεις! Επισης κρατα την πολυ εξατμιση στο χωρο σου!

Τάκης 06-07-14 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 846220)
Περα απο την εξατμιση στο χωρο σου, υπαρχει και η πιθανοτητα της.. αυτοκτονιας ενος κατοικου του ενυδρειου σου! Προσωπικα προτεινω ή να βαλεις οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες, ή μπορεις ακομη να βαλεις μεμβρανη. Τη μεμβρανη που τυλιγουμε-αποθηκευουμε το φαγητο μας! βοηθα πολυ μιας και δε προσθετει σκια, εφαρμοζει ευκολα και αν λερωσει, σκιστει κτλ την αλλαζεις! Επισης κρατα την πολυ εξατμιση στο χωρο σου!


Θα διαφωνήσω με τη μεμβράνη, 1ον φοβάμαι πως θα γίνει σαν θερμοκήπιο και δεν θα αποβάλει θερμότητα και 2ον δεν θα γίνεται οξυγόνωση του νερού με ανταλλαγή αερίων από την επιφάνεια ή θα γίνεται όσο υπάρχει οξυγόνο στο κενό ανάμεσα ση μεμβράνη και το νερό, όταν τελειώσει φοβάμαι πως τα ψάρια θα
:smt051 από ασφυξία λόγω έλλειψης οξυγόνου

kixlidatos 06-07-14 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 846221)
Θα διαφωνήσω με τη μεμβράνη, 1ον φοβάμαι πως θα γίνει σαν θερμοκήπιο και δεν θα αποβάλει θερμότητα και 2ον δεν θα γίνεται οξυγόνωση του νερού με ανταλλαγή αερίων από την επιφάνεια ή θα γίνεται όσο υπάρχει οξυγόνο στο κενό ανάμεσα ση μεμβράνη και το νερό, όταν τελειώσει φοβάμαι πως τα ψάρια θα :smt051 από ασφυξία λόγω έλλειψης οξυγόνου

+1;)

gianni zym 07-07-14 09:24

εγώ ξεσκέπασα το ενυδρείο μου πριν ένα μήνα περίπου.
υπάρχουν 7cm κενό από το νερό μέχρι την κορυφή του τζαμιού.
δεν μάζεψα κανένα από τα 3 χρυσόψαρα, ακόμα απο το δάπεδο.
δεν έχω παρατηρήσει κανένα άλμα.
η βαρύτητα δουλεύει καλά ακόμα.

Τάκης 07-07-14 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianni zym (Μήνυμα 846279)
εγώ ξεσκέπασα το ενυδρείο μου πριν ένα μήνα περίπου.
υπάρχουν 7cm κενό από το νερό μέχρι την κορυφή του τζαμιού.
δεν μάζεψα κανένα από τα 3 χρυσόψαρα, ακόμα απο το δάπεδο.
δεν έχω παρατηρήσει κανένα άλμα.
η βαρύτητα δουλεύει καλά ακόμα.

Δυστηχώς πηδάνε όταν δεν το περιμένεις και όταν λείπεις, όχι ότι ειναι απαραίτητο πως θα πηδήξουν αλλά ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται. Και εμένα πήδηξε έτσι στα ξαφνικά ένα αλλά ευτυχώς ήμουν δίπλα και το πρόλαβα, από τότε ΠΑΝΤΑ με καπάκι

tsala 07-07-14 17:09

τα χρυσοψαρα σου ειναι fancy..
ειναι πολυ δυσκολο να πηδηξουν λογω σχηματος.
αν ειχες με μονη ουρα, πηδανε σαν τρελα..
στα δικα μου fancy δεν εχω καπακι, ενω στα μονοουρα(common,comet,shubunkin) εχω , και μου εχουν πηδηξει 2 φορες πριν βαλω.
στα 2,5 χρονια που ασχολουμαι με χρυσοψαρα,δεν εχω δει fancy να πηδαει.

Τάκης 07-07-14 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 846340)
τα χρυσοψαρα σου ειναι fancy..
ειναι πολυ δυσκολο να πηδηξουν λογω σχηματος.
αν ειχες με μονη ουρα, πηδανε σαν τρελα..
στα δικα μου fancy δεν εχω καπακι, ενω στα μονοουρα(common,comet,shubunkin) εχω , και μου εχουν πηδηξει 2 φορες πριν βαλω.
στα 2,5 χρονια που ασχολουμαι με χρυσοψαρα,δεν εχω δει fancy να πηδαει.

Εχεις δίκιο, και εμενα common πήδηξε έξω

delta66 08-07-14 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 846340)
τα χρυσοψαρα σου ειναι fancy..
ειναι πολυ δυσκολο να πηδηξουν λογω σχηματος.
αν ειχες με μονη ουρα, πηδανε σαν τρελα..

Δικιο.
Πρεπει να ειναι κοντα στην ακρη του τζαμιου η σταθμη του νερου, για να υπαρξει κιδυνος για τα Fancy.
Εχω δει παντως οτι πηδανε κι αυτα καλα, οταν μου γεννανε.

michael151 11-07-14 00:19

Αδερφια μου χρησιμοποιω μεμβρανη με κανενα προβλημα απολυτος! να θυμησω πως και με καπακι οι ανταλαγες αεριων απο το χωρο μας στο ενυδρειο τις θεωρω προσωπικα αμελητεες! οποτε.. επισης αν επιμενετε μιας και θεωριτικα εχετε δικιο, μπορει ο φιλος μας να δημιουργησει ανοιγματα ευκολα και γρηγορα!! Just saying!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries