Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Γέννησαν τα Kribensis (1η τους φορά!!) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26916)

lingistis 15-09-08 11:50

Γέννησαν τα Kribensis (1η τους φορά!!)
 
2 Συνημμένο(α)
Στη θηλυκιά εδώ και δυο εβδομάδες είχε κοκκινίσει και φουσκώσει η κοιλιά της. Τελικά εχτές το πρωί μέσα στην καρύδα γέννησει τα αυγά της (πρώτη τους γέννα) και έως τώρα όλα πάνε καλά… απλά ο αρσενικός μοιάζει λίγο σαν «νιόπαντρος» :D

makis206 15-09-08 12:05

Να σου ζήσουν τα τέκνα κι εσύ να είσαι καλά να τα φροντίζεις !!

:smt041:smt041:smt041:smt041

Filotas 15-09-08 12:16

Να σου ζήσουν Γίαννη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

lucy 15-09-08 12:21

Να σου ζήσουν Γιάννη!!!:smt041
Άντε έγινες παππούς!!! Έυχομαι και λυκοπαππούς!!!

Πάνος 15-09-08 12:40

με το καλο η εκκολαψη και η ανατροφη τους!!!! μπραβο γιαννη!!!!!

dizio 15-09-08 13:13

αποστολές στην θεσσαλονίκη κάνουμε?:cool:

chris129 15-09-08 14:00

καλη αρχη φιλαρακι να σου ζησουν.Απο εδω και περα ομως θα πρεπει να κανονισεις χωρο και για τις αλλες γεννες των κριμπενσις το λεω αυτο γιατι αν σου κατσει το ζευγαρι καθε μηνα θα εχεις και μια γεννα το λεω απο προσωπικη πειρα εγω αναγκαστηκα να παρω ενα μικρο ενυδρειο για να βαλω μεσα τα μωρα στο τελος ειχα 40 50 μικρα και δεν ειχα που να τα βαλω και ετσι αρχισα να μοιραζω κριμπς:)

Moutralewn 15-09-08 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 289750)
καλη αρχη φιλαρακι να σου ζησουν.Απο εδω και περα ομως θα πρεπει να κανονισεις χωρο και για τις αλλες γεννες των κριμπενσις το λεω αυτο γιατι αν σου κατσει το ζευγαρι καθε μηνα θα εχεις και μια γεννα το λεω απο προσωπικη πειρα εγω αναγκαστηκα να παρω ενα μικρο ενυδρειο για να βαλω μεσα τα μωρα στο τελος ειχα 40 50 μικρα και δεν ειχα που να τα βαλω και ετσι αρχισα να μοιραζω κριμπς:)

Γιάννη, θα συμφωνήσω με τον προλασήσαντα.

Βρες απο τώρα που θα τα δώσεις ή/και άρχισε να ετοιμάζεις κάνα καβάτζα ενυδρείο αν έχεις.

Πάντως θα τα λατρέψεις και θα δεις για τί γονείς μιλάμε.
Είναι καταπληκτική η συμπεριφορά τους σαν γονείς.

Teo 15-09-08 17:11

Να σου ζησουν!!!:smt041:smt041:smt041
Υ.Σ. Δεν γεννησαν μεσα σε καρυδα,εγω για πυθαρι το βλεπω :smt030:D:D:D

imichal 15-09-08 19:30

Να σου ζήσουν Γιάννη!!!

freediver 15-09-08 23:13

Υπέροχη η αίσθηση του ενθουσιασμού... Να σου ζήσουν!!!

Faerel Nedielei 16-09-08 08:55

Να σου ζήσουν και από 'μένα Γιάννη και όπως λέει και ο chris126 ετοιμάσου για πολλλλλλλλλλά μικρά!!!

lingistis 16-09-08 11:29

ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ KRIBS!!!!
 
Faerel Nedielei, εσένα συνάδελφε σου πέφτουν εγγονάκια :D (σε ευχαριστώ!!! ;))

Teo, δίκιο έχεις :smt030 πυθάρι είναι, την καρύδα δεν την γουστάρανε τελικά :confused:

dizio, ετοίμασε ενυδρείο... σε λίγο θα έχεις και εσύ kribs :D

Filotas, σου έχω έτοιμα τα άλλα kribs, πανέμορφα είναι... :) όποτε σε κάνει ο δρόμος φίλε μου ;)

chris129 και Moutralewn, πως με βλέπετε... καλά τα πάω με την "τράπουλα"? :D


Πλάκα πλάκα σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές :)

Αν και το πυθάρι μας έχει φιλοξενήσει αρκετές ωοτοκείς κιχλίδες, αυτές έχουν εντυπωσιάσει :smt041 Θα ακολουθήσουν post με την εξέλιξη της γέννας...

Όποιος θέλει μικρά ας το πεί :)

lingistis 26-11-08 09:15

Αυτή η πρώτη γέννα «χάθηκε» τις πρώτες μέρες που βγήκαν βόλτα τα μικρά… μετά είχα μια δεύτερη γέννα όπου δεν πρόλαβα να δω καν μικρά!!! Υπάρχουν βλέπετε και κάτι γκάπι και πλάτι που κάνουν επιδρομές, άπειροι και οι γονείς...

Τώρα βρισκόμαστε στη γέννα νούμερο 3 και απ ότι φαίνεται κάτι πάει να γίνει. Οι γονείς φυλάνε σκοπιές εναλλάξ (κάτι που δεν το κάνανε πριν) και διώχνουν όλα τα άλλα ψάρια. Βέβαια υπάρχουν απόλυες… από τα 31 μικρά που βγήκαν πρώτη βόλτα πριν καμιά εβδομάδα σήμερα μέτρησα 6. Έχουν μεγαλώσει αρκετά και αν αντέξουν καμιά εβδομάδα ακόμα ίσως δούμε κανένα μικρό!!!

PascM 26-11-08 16:21

Καλύτερα να αφαιρέσεις τους αταίριαστους συγκατοίκους.

fishme1 26-11-08 16:24

αν τα γκαπυ και τα πλατυ ειναι πολλα δεν νομιζω να δεις ποτε τα μικρα να μεγαλωνουν

chris129 26-11-08 18:19

βσικα τα platy κανουν την βρομωδουλεια ειχα και εγω καποτε ενα ζευγαρι κριμπς με γκαπι και 2 πλατυ τα γκαμπι δεν εχουν προβλημα τουλαχιστων ασο τα ειχα εγω μαζι με τα κριμπς τα πλατυ ομως πρπει να τα βγαλεις ειναι πουσ.....κα ψαρια

Alex_Salonica 26-11-08 18:26

εξαρτάται κατά πολύ και από τους γονείς, εγώ το τελευταίο ζευγάρι κριμπ που έχω είναι υπερπροστατευτικά! Σε ενυδρείο με γκάπι πλάτυ και ξίφους έζησαν στο τέλος 7 μικρά. Μιλάμε όμως για πολύ ξύλο από τους γονείς κριμπ, το ένα γκάπι που δεν έβαζε μυαλό το ξεσκίσανε στην κυριολεξία!

Ένα άλλο ζευγάρι κριμπ που είχα δεν ήταν και τόσο "φανατικοί" γονείς με αποτέλεσμα να μην μεγαλώνει ούτε ένα μικρό.

PascM 27-11-08 00:47

..........Και αυτό είναι σωστό ?

xontros 27-11-08 02:11

Περιέργως, σε ξενο φορουμ διαβαζα προσφατα οτι χρησιμοποιουν αρκετοι πλατυ ως dither fish, σε ενυδρεια αναπαραγωγης νανοκιχλιδων.. Με kribs, χρησιμοποιουνται επισης, διαβαζα, συχνα cherry barbs.. Παντως κανει εντυπωση πως καταφερναν να φανε μικρα, και μαλιστα υπο την επιτηρηση των γονεων.. Τα νεογεννητα ζωοτοκα στο ενυδρειο μου, ακομη και οταν επιχειρουσαν, σπανιως, να τα κηνυγησουν, δυσκολα τα καταφερναν..

Ευχομαι παντως την καλυτερη εξελιξη!

Faerel Nedielei 28-11-08 14:51

Γιάννη δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει, άλλα βάλε διχτάκι ή σφουγγάρι στην είσοδο του φίλτρου. Έχω δει να εξαφανίζεται ολόκληρη η γέννα μέσα στο σωλήνα του φίλτρου και χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο:smt120 για τη ##κία μου.


Moutralewn 28-11-08 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 307927)
Περιέργως, σε ξενο φορουμ διαβαζα προσφατα οτι χρησιμοποιουν αρκετοι πλατυ ως dither fish, σε ενυδρεια αναπαραγωγης νανοκιχλιδων.. Με kribs, χρησιμοποιουνται επισης, διαβαζα, συχνα cherry barbs.. Παντως κανει εντυπωση πως καταφερναν να φανε μικρα, και μαλιστα υπο την επιτηρηση των γονεων.. Τα νεογεννητα ζωοτοκα στο ενυδρειο μου, ακομη και οταν επιχειρουσαν, σπανιως, να τα κηνυγησουν, δυσκολα τα καταφερναν..

Ευχομαι παντως την καλυτερη εξελιξη!

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι απο προσωπική εμπειρία σε Κριμπς με χρήση cherry barbs ως dithers, έχω να πω τα καλύτερα.

Ποτέ δεν είχα θέμα με επιδρομές τους στους γόνους και δεν έχασα ποτέ ούτε ένα μικρό.

Απλά δεν ασχολούνταν καθόλου.

Alex_Salonica 29-11-08 00:24

Βασικά παίζει ρόλο πόσο πυκνοκατοικιμένο είναι και το ενυδρείο

Moutralewn 29-11-08 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 308381)
Βασικά παίζει ρόλο πόσο πυκνοκατοικιμένο είναι και το ενυδρείο

Στην δική μου περίπτωση ήταν ένα 80άρι με το ζεύγος Κριμπς και 6 cherry barbs, ελαφρώς φυτεμένο.

Giorgos 29-11-08 14:24

Τα dithers που προτεινονται απο τα παιδια στα προηγουμενα μηνυματα ειναι τα ιδανικα!

Alex_Salonica 29-11-08 16:54

Λογικά στα λίτρα σου με αυτά τα ψαράκια δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα, μάλλον κάτι άλλο φταίει

lingistis 01-12-08 15:04

Τελικά δεν έμεινε κανένα μικρό και κατά 99% είναι τα πλάτη που τα "τσιμπάνε" αν και τα γκάπι δεν μου φαίνονται και τόσο αθώα... Το φίλτρο είναι καθαρό και βάζω καλτσόν στην είσοδο του για προστασία. Τα κριμπς :smt035 και ήδη ετοιμάζονται για 4η γέννα. Άλλαξα και τη διακόσμηση του ενυδρείου με πιο πολλές κρυψώνες μπας και βοηθήσει. Θα μετακινήσω και τα πλάτη αλλού και περιμένω να δω :smt102

Kisifer 01-12-08 15:08

Βγάλε τα dithers για να μην ανησυχείς για τίποτα...εγώ είχα ζεβράκια και μια μέρα που χάζευα τα μικρά ένα από αυτά ξέφυγε από τους γονείς και είπε να ανέβει προς την επιφάνεια...περνάει ζεβράκι και το κάνει μια χαψιά...αυτό ήταν, βγήκαν τα ζεβράκια και όλα κύλησαν ομαλά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02070 seconds with 11 queries